Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Στην κουζίνα της μάνας μου, υπάρχει ένα παλιό φωτιστικό με λάμπα φθορίου, κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Αυτό πλέον χάλασε συν το ότι ο φωτισμός του δεν κάλυπτε την επιφάνεια όλου του πάγκου. Σκέφτηκα να το αφαιρέσω τελείως, να κολλήσω σε ολόκληρο το μήκος του πάγκου μια ταινία led λευκού ψυχρού φωτός και έτσι να δώσω μια καλύτερη λύση.

    Αυτό το έκανα και στην κουζίνα της πεθεράς μου, με τη διαφορά ότι εκεί η τροφοδοσία γίνεται με έναν φορτιστή ο οποίος και καταλήγει σε μια πρίζα που υπάρχει - αθέατη - πάνω απο τα ντουλάπια. Όμως σε αυτήν την κουζίνα, η πλησιέστερη πρίζα είναι και μακριά αλλά και το καλώδιο θα ενοχλεί.

    Υπάρχει τρόπος, να χρησιμοποιήσω τα καλώδια ρεύματος που δίνουν στο φωτιστικό φθορίου σήμερα, για την ledοταινία; Και πως;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κουζίνα της μάνας μου, υπάρχει ένα παλιό φωτιστικό με λάμπα φθορίου, κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Αυτό πλέον χάλασε συν το ότι ο φωτισμός του δεν κάλυπτε την επιφάνεια όλου του πάγκου. Σκέφτηκα να το αφαιρέσω τελείως, να κολλήσω σε ολόκληρο το μήκος του πάγκου μια ταινία led λευκού ψυχρού φωτός και έτσι να δώσω μια καλύτερη λύση.

    Αυτό το έκανα και στην κουζίνα της πεθεράς μου, με τη διαφορά ότι εκεί η τροφοδοσία γίνεται με έναν φορτιστή ο οποίος και καταλήγει σε μια πρίζα που υπάρχει - αθέατη - πάνω απο τα ντουλάπια. Όμως σε αυτήν την κουζίνα, η πλησιέστερη πρίζα είναι και μακριά αλλά και το καλώδιο θα ενοχλεί.

    Υπάρχει τρόπος, να χρησιμοποιήσω τα καλώδια ρεύματος που δίνουν στο φωτιστικό φθορίου σήμερα, για την ledοταινία; Και πως;
    Λογικά τα καλώδια έχουν 220, εσύ θέλεις 12v υπάρχουν μικρά τροφοδοτικά 220 σε 12v
    https://www.ergo-light.gr/product_in...ducts_id=13059

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν κατάλαβα καλά, η ταινία έχει ήδη τροφοδοτικό, μόνο που καταλήγει σε φις για σύνδεση σε πρίζα. Μια απλή λύση είναι να βάλει ένα θηλυκό φις στην απόληξη του καλωδίου του παρόντος φωτιστικού. Εκεί θα συνδέσει το αρσενικό φις της ταινίας.
    https://www.skroutz.gr/c/2195/Fis-Re...85%CE%BA%CE%BF
    Ακόμη καλύτερα συνδέει το καλώδιο που έρχεται με το καλώδιο 220V του τροφοδοτικού με πιο μόνιμη και στεγανή σύνδεση.
    Κάθε ηλεκτρολογική εργασία πρέπει να γίνεται από κάποιον που ξέρει υπεύθυνα τι κάνει.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά τα καλώδια έχουν 220, εσύ θέλεις 12v υπάρχουν μικρά τροφοδοτικά 220 σε 12v
    https://www.ergo-light.gr/product_in...ducts_id=13059
    Aυτο δεν το ειχα βρει, αλλα θα το κοιταξω.

    ευχαριστω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, η ταινία έχει ήδη τροφοδοτικό, μόνο που καταλήγει σε φις για σύνδεση σε πρίζα. Μια απλή λύση είναι να βάλει ένα θηλυκό φις στην απόληξη του καλωδίου του παρόντος φωτιστικού.
    https://www.skroutz.gr/c/2195/Fis-Re...85%CE%BA%CE%BF
    Κάθε ηλεκτρολογική εργασία πρέπει να γίνεται από κάποιον που ξέρει υπεύθυνα τι κάνει.
    Οχι δεν εχει, απλα αγοραζοντας μια τυπικη 5μετρη ταινια, στην ακρη υπαρχει το θηλυκο φις για την ενωση με κλασσικο τροφοδοτικο. Που δεν ειναι αυτα που παραθετεις, αλλα φις για 12v τροφοδοσιας ( καρφι). Αυτο το εχω ηδη κανει στην πρωτη περιπτωση, με την παρεμβαση απλα της κοπης του καλωδιου και της προσθηκης ενος διακοπτη on/off

    - - - Updated - - -

    Επειδη εχω 2-3 κομματια σαν κι αυτο

    https://www.electronicaeshop.eu/imag...-1200x1200.jpg

    εαν κοψω την ακρη που καταληγει στην πριζα, γυμνωσω τα καλωδια και ενωσω με αυτα που υπαρχουν σημερα για την φθοριου, θα κανω δουλεια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 18-04-18 στις 11:20. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδη εχω 2-3 κομματια σαν κι αυτο

    https://www.electronicaeshop.eu/imag...-1200x1200.jpg

    εαν κοψω την ακρη που καταληγει στην πριζα, γυμνωσω τα καλωδια και ενωσω με αυτα που υπαρχουν σημερα για την φθοριου, θα κανω δουλεια;
    Λογικά ναι, απο την στιγμή που το καλώδιο μέχρι τώρα είχε 220v
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 18-04-18 στις 11:21. Αιτία: Επεξεργασία παράθεσης

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα αν η λεντοταινια ειναι 12 ή 220v.

    Αν ειναι 220 δεν εχεις προβλημα να κανεις αυτο που λες, αν και προσωπικα εγω θα το απεφευγα τοσο κοντα σε νερο και υδρατμους να βαλω ταινια 220v.

    Αν η ταινια ειναι 12βολτη θες μετατροπεα απο 220 σε 12 πριν τη συνδεσεις. Εδω προτεινω να κοψεις το καλωδιο που ερχεται για ρευμα σε καποιο σημειο που ειναι καλυμμενο σχετικα και οχι επικινδυνο κατω απο τα ντουλαπια και να βαλεις θηλυκο φις σουκο.
    Μετα επεκτεινεις το καλωδιο της ταινιας, το συνδεεις σε 12v τροφοδοτικο (βρες κανα παλιο φορτιστή απο router πχ) και το βαζεις στο σουκο.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα αν η λεντοταινια ειναι 12 ή 220v.

    Αν ειναι 220 δεν εχεις προβλημα να κανεις αυτο που λες, αν και προσωπικα εγω θα το απεφευγα τοσο κοντα σε νερο και υδρατμους να βαλω ταινια 220v.

    Αν η ταινια ειναι 12βολτη θες μετατροπεα απο 220 σε 12 πριν τη συνδεσεις. Εδω προτεινω να κοψεις το καλωδιο που ερχεται για ρευμα σε καποιο σημειο που ειναι καλυμμενο σχετικα και οχι επικινδυνο κατω απο τα ντουλαπια και να βαλεις θηλυκο φις σουκο.
    Μετα επεκτεινεις το καλωδιο της ταινιας, το συνδεεις σε 12v τροφοδοτικο (βρες κανα παλιο φορτιστή απο router πχ) και το βαζεις στο σουκο.
    Η ταινια που θα χρησιμοποιηθει ειναι τετοια που ταιριαζει στον ανταπτορα. Μεχρι σημερα ως φωτισμος χρησιμοποιειται ενα κλασσικο φωτιστικο φθοριου, το οποιο και παλιωσε αλλα και δεν επαρκει.

    Η ερωτηση λοιπον ειναι εαν κοψω το ακρο του παραπανω ανταπτορα/driver που καταληγει σε πριζα και συνδεσω απλα τα 2 καλωδια στα 2 καλωδια που δινουν σημερα ρευμα στην φθοριου, εαν θα εχω προβλημα.

    Εχω δοκιμασει και εχω βαλει ταινια led 12v που καταληγει σε σουκο αλλα δεν εξυπηρετει καθως η πριζα ειναι μακρια, εχω καλωδια να περνουν στον χωρο και γενικα δεν βολευει στον συγκεκριμενο χωρο που εξεταζω τωρα. Επισης, σε καθε περιπτωση χρησιμοποιω ταινιες με επικαλυψη σιλικονης, ως "αδιαβροχες" τις πουλανε και δοκιμασμενα εδω και ενα χρονο σε μια κουζινα δεν εχει υπαρξει προβλημα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρατήρηση πρώτη και καλοπροαίρετη: αν δεν είσαι σίγουρος για το τί κάνεις, μην κάνεις τίποτα, γιατί το ρεύμα σκοτώνει. Ειδικά σε τέτοιο περιβάλλον (νερά, εργαλεία κουζίνας κλπ).
    Αν επιμένεις να συνεχίσεις, μην επαφίεσαι στην ταινία με επικάλυψη σιλικόνης στο συγκεκριμένο - δυσμενές, επαναλαμβάνω - περιβάλλον, για τη μόνωση της μάτισης. Πάρε ένα θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι λεπτό (π.χ. 2mm) και χρησιμοποίησέ το σε κάθε αγωγό ξεχωριστά στο σημείο της μάτισης, και ένα πιο χοντρό με κόλλα (πρέπει να ξεκινάνε κάπου στα 10mm, δεν θυμάμαι ακριβώς) για να κλείσεις μέσα όλη τη μάτιση. Δεν είναι ακριβά, και θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ακριβως ετσι το εχω κανει στην εγκατασταση που ηδη δουλευει. Απλα, αναφερθηκα στην σιλικονη πανω στην ταινια, σε οτι αφορα το μηκος της. Οι ενωσεις οπου γινονται με καλαι, απο επανω στρωνω και υγρη σιλικονη, θερμοσυστελλομενο και μονωτικη ταινια για μεγαλυτερο παχος. Εαν δεν υπαρχει ενωση με καλαι αλλα με "συνδετηρες και παλι βαζω τα ιδια.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στην κουζίνα της πεθεράς μου...
    ...το καλώδιο θα ενοχλεί...
    Ή μήπως όχι;
    μπρουρδουκλώνεται, πέφτει, πρόμπλεμ σόλβντ

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή μήπως όχι;
    μπρουρδουκλώνεται, πέφτει, πρόμπλεμ σόλβντ
    Ασε γιατι την δουλεια την εκανα περισυ, και σημερα, ενα χρονο μετα εχω κανει δευτερες σκεψεις. Και τριτες μη σου πω....

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνεις την ζωή σου δύσκολη, υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά πάγκου, επεκτεινόμενα και 220V(έχει και ο Καφκάς σε 60, 120 και 150cm 3000Κ και 4000K ), βάζεις και από το φωτιστικό κανάλι λεπτό πλαστικό και πας το καλώδιο όπου θέλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις την ζωή σου δύσκολη, υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά πάγκου, επεκτεινόμενα και 220V(έχει και ο Καφκάς σε 60, 120 και 150cm 3000Κ και 4000K ), βάζεις και από το φωτιστικό κανάλι λεπτό πλαστικό και πας το καλώδιο όπου θέλεις.
    Τα εχω δει, αλλα με σκετη την ταινια, καλυπτω καλυτερα τα 4 μετρα χωρου. Συν οτι ειναι εντελως κρυφος ο φωτισμος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά USB 3 hub + θύρα ethernet με τροφοδοσία
    Από HugeG στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 18:58
  2. Παλιός usb2 HDD με δική του τροφοδοσία προς απόσυρση... νέος HDD ή SSD ?
    Από dsluser1 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 16:57
  3. Πως να κλείσω ένα led strip μέσα σε κουτί
    Από rafaelpap στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-17, 02:50
  4. Ευρεση μιας ταινιας
    Από athletic στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 20:30
  5. Αντιγραφή δεδομένων παλιού ssd m.2 σε καινούργιο ssd m.2
    Από togiorgaki στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 17:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας