Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δηλαδη τι θα εκαναν για τους ιους αν τους εκοφτε εδω και δεκαετιες;
    Μαλλον δεν τους κοβει και πολυ τελικα, απλα εγιναν δισεκατομμυριουχοι επειδη ηταν πολυ πιο χαζοι απο μενα.

    Οσο για την gpu, προαιρετικη θα ειναι.

  2. #17
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Δεν είπαμε έτσι, η δουλειά τους είναι να βγάζουν δις $$$.
    Η ιντελ αν δεν είχε πάθει τόσα ούτε που θα νοιάζοταν αν το antivirus θα τρέχει στην gpu της ή στα γύφτικα.

    πχ θα μπορούσαν να δέσμευαν % της RAM για αποκλειστική χρήση anti-κάτι, ή ένας πυρήνας να τρέχει διάφορα safety και να τσεκάρει τι τρέχει και τι κάνει, το σύνολο win να είναι λιγότερα αρχεία και αν τρέχει κάτι έξτρα να το διακόπτει, καλύτερος έλεγχος στα ports κλπ.
    Καθώς εγω δε είμαι ιντελ ή M$, μπορεί όλα τα παραπάνω να είναι ανέφικτα ή μη υλοποιήσιμα ή να κοστιζουν πολύ, αυτοί θα μπορούσαν να βρούν περισσότερα και καλύτερα.

    Πάντως το πρόβλημα με τους ιούς κλπ υπάρχει από την 10ετία του 80 και όσο πάει και χειροτερεύει, μακάρι η gpu να βελτιώνει τα πράματα (αλλά για την ωρα) κρατάμε μικρό καλάθι και μακάρι να κάνουμε (ή κάνω) λάθος.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-11-2009
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/51200
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Smart 4
    Αααα, για να ξέρω ότι δεν θα είναι εφέ το τρεμούλιασμα στην εικόνα που θα βλέπω...
    Όσο πάει και πιο άχρηστη γίνεται η τεχνολογία.
    My brain has two sides. My left side has nothing right. My right side has nothing left.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psavides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αααα, για να ξέρω ότι δεν θα είναι εφέ το τρεμούλιασμα στην εικόνα που θα βλέπω...
    Όσο πάει και πιο άχρηστη γίνεται η τεχνολογία.
    Το 20% cpu usage μεταφράζεται σε ~0.2% σε gpu usage.
    Το πολύ να χάσεις 1fps.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #20
    Εγγραφή
    02-11-2009
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/51200
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Smart 4
    Πάλι καλά!

    Και επαναπρογραμματισμός οπτικού νεύρου, λόγω απώλειας 1fps... Εντάξει, που ζητάω αποζημείωση;
    My brain has two sides. My left side has nothing right. My right side has nothing left.

  6. #21
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπαμε έτσι, η δουλειά τους είναι να βγάζουν δις $$$.
    Η ιντελ αν δεν είχε πάθει τόσα ούτε που θα νοιάζοταν αν το antivirus θα τρέχει στην gpu της ή στα γύφτικα.

    πχ θα μπορούσαν να δέσμευαν % της RAM για αποκλειστική χρήση anti-κάτι, ή ένας πυρήνας να τρέχει διάφορα safety και να τσεκάρει τι τρέχει και τι κάνει, το σύνολο win να είναι λιγότερα αρχεία και αν τρέχει κάτι έξτρα να το διακόπτει, καλύτερος έλεγχος στα ports κλπ.
    Καθώς εγω δε είμαι ιντελ ή M$, μπορεί όλα τα παραπάνω να είναι ανέφικτα ή μη υλοποιήσιμα ή να κοστιζουν πολύ, αυτοί θα μπορούσαν να βρούν περισσότερα και καλύτερα.

    Πάντως το πρόβλημα με τους ιούς κλπ υπάρχει από την 10ετία του 80 και όσο πάει και χειροτερεύει, μακάρι η gpu να βελτιώνει τα πράματα (αλλά για την ωρα) κρατάμε μικρό καλάθι και μακάρι να κάνουμε (ή κάνω) λάθος.
    Το προβλημα με τους ιους ειναι κυριως θεμα ηλιθιων χρηστων.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα με τους ιους ειναι κυριως θεμα ηλιθιων χρηστων.
    Εννοείται πως σε έναν "σωστό" χρήστη το av είναι μόνο για ψυχολογική υποστήριξη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος για antivirus για ένα χρήστη που είναι λίγο προσεκτικός. Απλά η βιομηχανία είναι πολύ μεγάλη γιατί και οι άσχετοι είναι πάρα πολλοί. Επομένως θα φτιάχνονται σενάρια όπως της GPU το οποίο είναι εξαιρετικό, δεδομένου ότι η δύναμη της χρησιμοποιείται μόνο περιστασιακά.

    Μπορεί πχ όταν ένα παιχνίδι ανοίγει DirectX να κόβεται αυτόματα και όλα καλά. Αυτό είναι πολύ απλό να γίνει και λύνει τα προβλήματα όσων κλαίγονται για την σούπερ ενέργεια που θα χάσουν.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος για antivirus για ένα χρήστη που είναι λίγο προσεκτικός. Απλά η βιομηχανία είναι πολύ μεγάλη γιατί και οι άσχετοι είναι πάρα πολλοί. Επομένως θα φτιάχνονται σενάρια όπως της GPU το οποίο είναι εξαιρετικό, δεδομένου ότι η δύναμη της χρησιμοποιείται μόνο περιστασιακά.

    Μπορεί πχ όταν ένα παιχνίδι ανοίγει DirectX να κόβεται αυτόματα και όλα καλά. Αυτό είναι πολύ απλό να γίνει και λύνει τα προβλήματα όσων κλαίγονται για την σούπερ ενέργεια που θα χάσουν.
    Το "λίγο προσεκτικός" αλλιώς το αντιλαμβάνομαι εγώ και εσύ και αλλιώς κάποιος άλλος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #25
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Δεν είναι ηλίθιοι οι άνθρωποι, απλώς είναι αδιάφοροι ή περιστασιακά ασχολούμενοι με ΗΥ και στην καλύτερη περίπτωση πολύ μέτρια καταρτισμένοι τι γίνεται κάτω από το καπό.
    Οι δε απατεώνες είναι επαγγελματίες και ευφυέστατοι και στο να παραπλανούν και στο να εφευρίσκουν-ανακαλύπτουν διάφορα.

    Αν νομίζετε ότι άμα θα τρέχει το anti-κάτι στην GPU ή στην κάρτα ήχου και όλα θα σιάξουν τότε ok και μακάρι.
    Εγώ ως ο απαισιόδοξος του site ας αμφιβάλλω.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ηλίθιοι οι άνθρωποι, απλώς είναι αδιάφοροι ή περιστασιακά ασχολούμενοι με ΗΥ και στην καλύτερη περίπτωση πολύ μέτρια καταρτισμένοι τι γίνεται κάτω από το καπό.
    Οι δε απατεώνες είναι επαγγελματίες και ευφυέστατοι και στο να παραπλανούν και στο να εφευρίσκουν-ανακαλύπτουν διάφορα.

    Αν νομίζετε ότι άμα θα τρέχει το anti-κάτι στην GPU ή στην κάρτα ήχου και όλα θα σιάξουν τότε ok και μακάρι.
    Εγώ ως ο απαισιόδοξος του site ας αμφιβάλλω.
    Εγώ έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότεροι ανήκουν στην κατηγορία "ξέρω τα πάντα από ΗΥ, κάνω τα πάντα σε ΗΥ".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #27
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως σε έναν "σωστό" χρήστη το av είναι μόνο για ψυχολογική υποστήριξη.
    Πως μπορείς να το πεις αυτό όταν υπάρχουν 0 day exploits που μπορούν τα τρέξουν κώδικα στο pc σου μέσα απο μια διαφήμιση ή ενα script σε κάποιο site; Τι μπορεί να κάνει ο "σωστός" χρήστης για να το αποφύγει αυτό; Το AV μπορεί να τον βοηθήσει αν ο κώδικας που θα τρέξει είναι fingerprinted ή αν τον πιάσουν τα heuristics. Μια επιπλέον δικλίδα ασφαλείας είναι, χρήσιμη σε όλους, "σωστούς" ή μη.

  13. #28
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότεροι ανήκουν στην κατηγορία "ξέρω τα πάντα από ΗΥ, κάνω τα πάντα σε ΗΥ".
    και βέβαια ξέρει τα πάντα από ΗΥ, αφού μπαίνει στο facebook, βλέπει αθλητικά, τις αποδόσεις στο στοίχημα, χαζεύει βίντεα, συνδέεται στο TAXIS, στο gsis, διαύγεια, ΥΠΕΚΑ, ξέρει καλά το κεφάλαιο, στέλνει ακαταλαβίστικα e-maii, παραγγέλνει και πίτσες, σπαταλάει και τόνερ για να τυπώνει έγχρωμα, βλέπει που θα πάει το σαββατοκύριακο και 1002 άλλα πράματα για την δουλειά του ή την πλάκα του.

    Ναι μεν ζει στο σύννεφό του αλλά δεν φταίει αυτός για τις παθογένειες του συστήματος και είναι στην βάση της τροφικής πυραμίδας.

  14. #29
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορείς να το πεις αυτό όταν υπάρχουν 0 day exploits που μπορούν τα τρέξουν κώδικα στο pc σου μέσα απο μια διαφήμιση ή ενα script σε κάποιο site; Τι μπορεί να κάνει ο "σωστός" χρήστης για να το αποφύγει αυτό; Το AV μπορεί να τον βοηθήσει αν ο κώδικας που θα τρέξει είναι fingerprinted ή αν τον πιάσουν τα heuristics. Μια επιπλέον δικλίδα ασφαλείας είναι, χρήσιμη σε όλους, "σωστούς" ή μη.
    Backup. Ετσι και αλλιως στα 0 day τα antivirus ειναι αχρηστα. Αυτος που δτιαχνει τον ιο, τον τεσταρει πρωτα.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορείς να το πεις αυτό όταν υπάρχουν 0 day exploits που μπορούν τα τρέξουν κώδικα στο pc σου μέσα απο μια διαφήμιση ή ενα script σε κάποιο site; Τι μπορεί να κάνει ο "σωστός" χρήστης για να το αποφύγει αυτό; Το AV μπορεί να τον βοηθήσει αν ο κώδικας που θα τρέξει είναι fingerprinted ή αν τον πιάσουν τα heuristics. Μια επιπλέον δικλίδα ασφαλείας είναι, χρήσιμη σε όλους, "σωστούς" ή μη.
    Προσωπικά εγώ έχω τοπικό dns που κόβω τα περισσότερα ads.
    Κάποιος άλλος μπορεί απλά να κάνει την δουλειά του με ff + ublock ή οτιδήποτε άλλο.
    Για τα scripts χρησιμοποιώ ff + noscript.

    Δεν είπα ότι δεν έχω εγκατεστημένο av.
    Είπα ότι μου είναι περιττό.
    Δεν θυμάμαι ποτέ να κόλλησα virus ή οτιδήποτε άλλο.
    Μολυσμένα flashάκια (δισκέτες παλιότερα) μου είχαν τύχει.
    Ποτέ δεν πέρασε κάτι στο σύστημα.
    Όχι λόγω av, απλά ορθολογικής χρήσης.
    Όπως επίσης και ότι, οτιδήποτε είναι μολυσμένο (σύστημα, flash, hdd κλπ) ποτέ δεν τα καθαρίζω με ένα av.
    Αν και το παραπάνω αποτελεί βασικό μάθημα παρακολούθησης απόκτησης Master σε τμήματα Πληροφορικής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 02:26
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-18, 06:04
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 01:57
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 10:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας