Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Καλησπέρα. Μεταφέρθηκα από μια άλλη περιοχή της Αθήνας στον Άγιο Νικόλαο (Κάτω Πατήσια) και η ταχύτητά μου έχει πέσει στο μισό! Έπιανα γύρω στα 19Mbps και τώρα πιάνω στα 11, ενώ απέχω κάπου στο χιλιόμετρο από το DSLAM του ΟΤΕ. Επικοινώνησα με τη Wind και μου είπαν πως αυτοί βλέπουν να μου στέλνουν γύρω στα 16Mbps και πως δε πάει πιο πάνω η γραμμή μου. Σπίτι όμως κατεβάζω με 11Mbps το πολύ. Και το upload είναι κάπως χαμηλό, στα 0,87. Δείτε τις παρακάτω εικόνες και δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 456.jpg  

    σφδσγ.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για αρχή δώσε εικόνα από το Statistics όπου φαίνονται όλα τα στοιχεία συγχρονισμού.
    Ελπίζω τουλάχιστον το test να το κάνεις ενσύρματα και όχι ασύρματα.

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Ευχαριστώ πολύ! Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  111111.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  309,4 KB 
ID: 193023

    Λογικά αυτό θα λες...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, αλλά τώρα άλλαξες συσκευή και δείχνει άλλη εξασθένιση.
    Καταρχήν σημασία στον συγχρονισμό έχει η απόσταση από το DSLAM και η κατάσταση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή σου, αλλά και της δικιάς σου εσωτερικής εγκατάστασης (από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι και την τελευταία πρίζα στο διαμέρισμα).

    Το τι είχες στο άλλο σπίτι, περιοχή και φυσικά DSLAM, δεν έχει καμία σχέση με το που είσαι τώρα. Μπορεί να ήσουν στα 300 "καλωδιακά" μέτρα και τώρα είσαι στα 1200-1500 (ανάλογα ποια συσκευή λέει την "αλήθεια").
    Με τα στοιχεία που δείχνουν και οι 2 συσκευές και λογίζοντας SNR στο 9, λογικά είσαι για συγχρονισμό 13-14Mbps. Αν ζητήσεις από τον πάροχο να στο κατεβάσουν στο 6, θα κερδίσεις 1-2Mbps.
    Φυσικά για να ισχύσουν αυτά πρέπει και η δικιά σου εγκατάσταση να είναι σωστή και καλό είναι να κάνεις έλεγχό της ώστε να γνωρίζεις τι πραγματικά ισχύει.

    Τέλος η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο είναι πάντα μικρότερη από αυτή του συγχρονισμού και σε ADSL κατά έως 21% με μέσο όρο το 15%. Επίσης για σωστό έλεγχο πρπει να είσαι ενσύρματα συνδεδεμένος (όχι ασύρματα) και να κατεβάσεις ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία από κάποιον γρήγορο ftp server αν το κάνεις μέσω του browser ή μόνο ένα αλλά απαραίτητα με κάποιον Download manager.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Άλλαξα συσκευή ναι καθώς η προηγούμενη είχε συχνές αποσυνδέσεις. Από ethernet είμαι συνδεδεμένος ενσύρματα φυσικά. Η εσωτερική καλωδίωση δε νομίζω να είναι λάθος καθώς μένω σε μονοκατοικία και το καλώδιο έρχεται κατευθείαν από το ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται έξω από το παράθυρό μου ακριβώς. Και πάνω εκεί έχω συνδέσει ένα καλώδιο 3μετρο μέχρι το router. Συγχρονίζω όπως φαίνεται στα 12-13Mbps, άρα με βάση αυτά που λες, τα στοιχεία είναι σωστά αν κατάλαβα καλά; Αιτήθηκα να μου κατεβάσουν το SNR Margin από το μεσημέρι αλλά ακόμα τίποτα. Ελπίζω για αύριο...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με υπαναχώρηση από wind
    Από mpempis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 00:33
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 21:57
  3. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52
  4. Χαμηλή ταχύτητα Wind(adsl)
    Από sountdim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-17, 21:38
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 15:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας