Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    108000/9997
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Καλησπέρα σας θα επιθυμούσα τα σχόλια σας και τις παρατηρήσεις σας για την ταχύτητα με την οποία έχω. Πιστεύετε ότι αν κατεβάσω 1,5 μονάδα το SNR θα
    αυξηθεί και άλλο η ταχύτητα χωρίς φυσικά να έχω αποσυνδέσεις? Επίσης γιατί τόση μεγάλη απόκλιση στο speedtest? Τέλος κατέβασα διάφορα αρχεία από
    διαφορετικά site με χρήση του idm και πουθενά δεν πέτυχα ταχύτητες download πάνω απο 6Mb/sec, ακόμα και από το site της NVidia. Παρακαλώ τις γνώσεις σας, ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vdsl 2.jpg  

    vdsl 1.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    τα στατιστικα ok εφοσον εισαι αρκετα μακρια απο την καμπινα. αυτο το attenuation πανω κατω γυρω στα 100+- ειναι. μπορει να χανεις κατι λιγο αλλα μιλαμε για 2-3 mbit.
    αν εχεις ορεξη και δυνατοτητα για δοκιμες με αλλο μοντεμ μπορει να πιασεις κατι παραπανω. δεν γνωριζω αν δεχτουν να σε βαλουν σε χαμηλοτερο snr, δοκιμασε.
    για τις ταχυτητες δεν εχω καποιο σχολιο, αν δεν λυθει σε λιγες μερες και ειναι ολα οκ με τον ηυ σου, παρε οτε.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τσέκαρε πρώτα αν η εσωτερική καλωδίωση σού είναι εντάξει . Γνωρίζεις την απόσταση της καμπίνα σου που είσαι συνδεδεμένος;
    Το snr δεν μπορεί να αλλάξει στο vdsl δεν είναι όπως στο adsl αλλά ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με το πρόγραμμα σού σε συνάρτηση με το attenuation της γραμμής σου ώστε να πιάσει το target του συμβολαίου σού 30-50-100Mbps.
    Σαν πρώτη ενέργεια δήλωσε το βλάβη και βάλε τον τεχνικό να δει πόσο έρχεται έξω στο κουτί του ΟΤΕ

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το snr δεν μπορεί να αλλάξει στο vdsl δεν είναι όπως στο adsl αλλά ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με το πρόγραμμα σού σε συνάρτηση με το attenuation της γραμμής σου ώστε να πιάσει το target του συμβολαίου σού 30-50-100Mbps.
    που το ακουσες αυτο? αν ισχυει αυτο δεν θα πρεπε να εχει χαμηλοτερο snr απο το 9 για να πιασει το target 100? φυσικα και μπορουν να παιξουν με το snr αλλα μαλλον δεν θα το κανουν. απλα εχουν σαν οριο το 9.
    επισης δεν προκυπτει απο πουθενα οτι εχει προβλημα στη γραμμη.
    καλλιστα μπορει η αποσταση του να ειναι στα 200-300 μ οποτε αυτα τα νουμερα να ειναι κομπλε.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πιστεύω ότι το snr παιζει αυτόματα στο vdsl
    Εγώ όταν συνδεα το ρούτερ σε βραχυκύκλωμενη καλωδίωση το attainable έπεφτε 7 mbps το attenuation ήταν + 3 μονάδες στο 13db το snr έπεφτε στο 7.5 ..
    Όταν επιτόπου άλλαζα το καλώδιο με το μη προβληματικό τότε όλα επανέρχονταν στα φυσιολογικά επιπεδα
    Με attenuation 9.9 και snr 10.4
    Είμαι μετρημένα 330 μέτρα από την καμπίνα

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εισαι πεντελη οποτε δεν εχεις vectoring. αλλα με τα νουμερα σου και τα speedport, κι εσυ εκει γυρω στο 90κατι-100 θα εισαι περιπου.
    το μεγαλυτερο att. 100αρι που εχω δει ειναι με 10 attenuation και με δικο του modem.
    σε speedport πανω απο 9 atten δεν εχω δει 100αρι.

    για το snr σιγουρα βαζουν ενα κατω οριο στο 9. φυσικα μπορει να πεσει χαμηλοτερα απο μονο του οταν υπαρχει βλαβη.
    αλλα δεν εχω δει καποιον να παιζει κατω απο 9 για να πιασει το target sync
    εφοσον δει τη γραμμη και δεν εχει προβληματα σταθεροτητας για κανα μηνα, θα μπορουσε να παρει και να το ζητησει για να συγχρονιζει πιο κοντα στα 100. κανα 2 παιδια τους το εχουν κανει.

    με το επικοτερο του pankostas που τον κλειδωσαν στο 5 για να πιανει τα 100 https://www.adslgr.com/forum/threads...43#post6338043
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 21-04-18 στις 15:51.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε VDSL και μάλιστα μεγάλες ταχύτητες, πρώτα ξεκινάμε με το να έχουμε σωστή εσωτερική εγκατάσταση και μετά προχωράμε σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια για να κλειδώσουμε παραπάνω.
    Πόση είναι η ταχύτητα συγχρονισμού στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής, με αποσυνδεδεμένη την καλωδίωση προς το σπίτι;
    Πόση είναι η ταχύτητα συγχρονισμού στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, με αποσυνδεδεμένη την καλωδίωση προς όλες τις άλλες πρίζες;
    Πόση είναι η ταχύτητα συγχρονισμού στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, με συνδεδεμένη την καλωδίωση προς όλες τις άλλες πρίζες;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4166
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-24, 20:30
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-18, 19:52
  3. Γνώμη για την ταχύτητα
    Από antonis313 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 17:04
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 20:56
  5. Βοήθεια για χαμηλή ταχύτητα internet.
    Από kostasc στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας