Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 83
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι οδηγός από δικηγορικό γραφείο που παρέχει τέτοιες υπηρεσίες.... https://lawandtech.eu/guides/ecommerce_guide/
    Το δικηγορικό γραφείο μπορεί να γράφει ότι θέλει
    Εσύ τους βγάζεις παράνομους με κάτι που αναφέρει σαν οδηγία ενας δικηγόρος

    Πάντως σε όλα τα eshops, αναφέρουν διεύθυνση, τηλέφωνο και email, πριν κάνεις την αγορά, αναφέρουν αφμ κλπ στην απόδειξη

  2. #32
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Διαβάστε και εδώ, στο τέλος που λέει τις προϋποθέσεις. Δεν είναι κάτι ξεκούδουνο, απλά το skroutz βγάζει τόσα πολλά από τα παραμάγαζα που δεν το συμφέρει να κάνει το αυτονόητο. Έχει μέσα ακόμα και μαγαζιά που λειτουργούν αποκλειστικά με dropshipping.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικηγορικό γραφείο μπορεί να γράφει ότι θέλει
    Εσύ τους βγάζεις παράνομους με κάτι που αναφέρει σαν οδηγία ενας δικηγόρος

    Πάντως σε όλα τα eshops, αναφέρουν διεύθυνση, τηλέφωνο και email, πριν κάνεις την αγορά, αναφέρουν αφμ κλπ στην απόδειξη
    @sdikr, αφού αναφέρονται και συγκεκριμένοι νόμοι, είναι και ευρωπαϊκή οδηγία.
    hnesne

  3. #33
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικηγορικό γραφείο μπορεί να γράφει ότι θέλει
    Εσύ τους βγάζεις παράνομους με κάτι που αναφέρει σαν οδηγία ενας δικηγόρος

    Πάντως σε όλα τα eshops, αναφέρουν διεύθυνση, τηλέφωνο και email, πριν κάνεις την αγορά, αναφέρουν αφμ κλπ στην απόδειξη
    Ασε το δικηγορικό γραφείο στην άκρη που τα γράφει λίγο πιο "λαικά"...
    Διάβασε απλά τα ΦΕΚ που έχω βάλει στο ίδιο Post και τον Κώδικα δεοντολογίας, τα γράφουν ξεκάθαρα, τα μισά eshops που φιλοξενεί το skroutz δεν τον ακολουθούν. Ποιος είναι υπεύθυνος; τα καταστήματα και το κράτος μόνο;
    Μάλλον όμως τα μύρια είναι πολλά... για να ακολουθήσουμε την δεοντολογία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάστε και εδώ, στο τέλος που λέει τις προϋποθέσεις. Δεν είναι κάτι ξεκούδουνο, απλά το skroutz βγάζει τόσα πολλά από τα παραμάγαζα που δεν το συμφέρει να κάνει το αυτονόητο. Έχει μέσα ακόμα και μαγαζιά που λειτουργούν αποκλειστικά με dropshipping.
    Αυτά που αναφέρει σύμφωνα με τον νέο κώδικα δεοντολογίας δεν αρκούν. Απαιτεί και ανάρτηση εταιρικής επωνυμίας και του ΓΕΜΗ ή ΑΦΜ της επιχείρησης. Οι λόγοι απόκρυψης αυτών των στοιχείων είναι πολύ συγκεκρικέμνοι και τους γνωρίζουμε όλοι.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε το δικηγορικό γραφείο στην άκρη που τα γράφει λίγο πιο "λαικά"...
    Διάβασε απλά τα ΦΕΚ που έχω βάλει στο ίδιο Post και τον Κώδικα δεοντολογίας, τα γράφουν ξεκάθαρα, τα μισά eshops που φιλοξενεί το skroutz δεν τον ακολουθούν. Ποιος είναι υπεύθυνος; τα καταστήματα και το κράτος μόνο;
    Μάλλον όμως τα μύρια είναι πολλά... για να ακολουθήσουμε την δεοντολογία.
    Που γράφει στο ΦΕΚ αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο;

    Πιο πάνω μάλιστα, δεν κάνεις καν αναφορά πως είναι κείμενο απο δικηγορικό γραφείο και αφήνεις να νομίζει ο κόσμος πως τα γράφει αυτά το ΦΕΚ.
    Πες μας λοιπόν που σε πιο σημείο τα γράφει στο ΦΕΚ

    ----όλα αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο, όχι πχ να μου πεις να εδώ το ΦΕΚ ζητάει επωνυμία και τηλέφωνο

  5. #35
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ολοι ειναι παροχοι καποιας υπηρεσιας και φυσικα κερδιζουν. Απο που ως που ενας συνεργατης οφειλει να γνωριζει ή και να αστυνομευει τον αλλο;
    Οταν ως ενδιάμεσος παρέχεις μια υπηρεσία όπου παίρνεις το κατιιτις σου, οφείλεις να θέτεις terms and conditions με ποιούς συνεργάζεσαι και φυσικά να μπορείς να κάνεις enforce το policy.
    Αλλιώς απλά γίνεσαι ενδιάμεσος σε εταιρίες που παρανομούν και άρα ουσιαστικα και συ λαμβάνεις μέρος στη παρανομία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ως ενδιάμεσος παρέχεις μια υπηρεσία όπου παίρνεις το κατιιτις σου, οφείλεις να θέτεις terms and conditions με ποιούς συνεργάζεσαι και φυσικά να μπορείς να κάνεις enforce το policy.
    Αλλιώς απλά γίνεσαι ενδιάμεσος σε εταιρίες που παρανομούν και άρα ουσιαστικα και συ λαμβάνεις μέρος στη παρανομία.
    Η τράπεζα που συνεργάζεται με το κατάστημα για αποδοχή καρτών; Αυτοί που συνεργάζονται με την τράπεζα σαν εξωτερικοί συνεργάτες;
    όλοι παίρνουν το κατιτις τους απο την αλυσίδα

  7. #37
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που γράφει στο ΦΕΚ αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο;

    Πιο πάνω μάλιστα, δεν κάνεις καν αναφορά πως είναι κείμενο απο δικηγορικό γραφείο και αφήνεις να νομίζει ο κόσμος πως τα γράφει αυτά το ΦΕΚ.
    Πες μας λοιπόν που σε πιο σημείο τα γράφει στο ΦΕΚ

    ----όλα αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο, όχι πχ να μου πεις να εδώ το ΦΕΚ ζητάει επωνυμία και τηλέφωνο
    Τα γράφει η οδηγία της ΕΕ, άρθρο 5 παράγραφος 1. Δεν αναφέρει την περίοπτη θέση στο site, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έτσι εξειδικεύεται.

    Τι πρόβλημα έχεις να μη γράφουν το ΑΦΜ δεν καταλαβαίνω. Εγώ θέλω να ξέρω κάτι από ποιον το αγοράζω ΠΡΙΝ τον πληρώσω.
    hnesne

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γράφει η οδηγία της ΕΕ, άρθρο 5 παράγραφος 1. Δεν αναφέρει την περίοπτη θέση στο site, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έτσι εξειδικεύεται.

    Τι πρόβλημα έχεις να μη γράφουν το ΑΦΜ δεν καταλαβαίνω. Εγώ θέλω να ξέρω κάτι από ποιον το αγοράζω ΠΡΙΝ τον πληρώσω.
    Οδηγία

    Οδηγίες

    Οι οδηγίες είναι νομοθετικές πράξεις που ορίζουν έναν στόχο τον οποίο πρέπει να επιτύχουν όλες οι χώρες της ΕΕ. Ωστόσο, εναπόκειται σε κάθε χώρα να θεσπίσει τους δικούς της νόμους για την επίτευξη των στόχων αυτών. Ένα παράδειγμα είναι η οδηγία της ΕΕ για τα δικαιώματα των καταναλωτών, η οποία ενδυναμώνει τα δικαιώματα των καταναλωτών σε όλη την ΕΕ, π.χ. εξαλείφοντας κρυφές χρεώσεις και έξοδα στο διαδίκτυο, και παρατείνοντας την περίοδο κατά την οποία οι καταναλωτές μπορούν να υπαναχωρήσουν από μια σύμβαση πώλησης.

    Υπάρχει ελληνικός νόμος λοιπον που να ζητάει αυτά τα πράγματα;

    Δεν έχω θέμα να αναφέρεται το ΑΦΜ ή το τι χρώμα σώβρακο φοράει ο υπεύθυνος, απο την στιγμή που υπάρχει νόμος.


    Σας πείραξε το σκρουτζ για κάποιο λόγο, δεκτό, αυτό δεν σημαίνει πως μπορούμε να ζητάμε παράλογα πράγματα απο αυτό.

    Και εμένα δεν μου αρέσουν τα καταστήματα που πουλάνε λιανική πιο φθηνά απο ότι αγοράζουμε εμείς σαν κατάστημα, δεν μου φταίει ομώς το σκρουτζ, άλλος πρέπει να αναλάβει δράση.

  9. #39
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ως ενδιάμεσος παρέχεις μια υπηρεσία όπου παίρνεις το κατιιτις σου, οφείλεις να θέτεις terms and conditions με ποιούς συνεργάζεσαι και φυσικά να μπορείς να κάνεις enforce το policy.
    Αλλιώς απλά γίνεσαι ενδιάμεσος σε εταιρίες που παρανομούν και άρα ουσιαστικα και συ λαμβάνεις μέρος στη παρανομία.
    H ταχυδρομικη εταιρεια οφειλει να τσεκαρει τους πελατες της αν παρανομουν; Ευθυνεται εαν το καταστημα φοροδιαφευγει ή εαν διακινει ναρκωτικα μεσω των υπηρεσιων της; Εχει υποχρεωση να αστυνομευει ή ελεγχει; Μαλλον και μονον στην περιπτωση κι εαν κι εφοσον καποια κρατικη υπηρεσια ενημερωσει. Διαφορετικα ειναι απολυτως νομιμη συνεργασια.

    Οσο για το ηθικο. Εφοσον οι αρχες δεν φροντιζουν να κανουν τους απαραιτητους ελεγχους, η αγορα παντα θα κινειται σε πλειοψηφικο βαθμο στρεβλα. Και μαλιστα, ακομα και οι νομιμες και ορθες επιχειρησεις, θα φτανουν καποια στιγμη στο σημειο του να ξεφυγουν κι αυτες προκειμενου να επιβιωσουν.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τράπεζα που συνεργάζεται με το κατάστημα για αποδοχή καρτών; Αυτοί που συνεργάζονται με την τράπεζα σαν εξωτερικοί συνεργάτες;
    όλοι παίρνουν το κατιτις τους απο την αλυσίδα
    Η τράπεζα δεν διαφημίζει το κατάστημα και το προτείνει στους πελάτες της, μην τα μπερδεύεις τα πράγματα....
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  11. #41
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τράπεζα που συνεργάζεται με το κατάστημα για αποδοχή καρτών; Αυτοί που συνεργάζονται με την τράπεζα σαν εξωτερικοί συνεργάτες;
    όλοι παίρνουν το κατιτις τους απο την αλυσίδα
    Η τράπεζα παρέχει άλλη υπηρεσία και έχει άλλες υποχρεώσεις. Σε αυτό το επίπεδο αν θες μπορούμε να συζητήσουμε τι κάνει ένας transactions processor και για το τι είναι υπόχρεος και ποσών ειδών audit περνά και γιατί


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #42
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που γράφει στο ΦΕΚ αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο;

    Πιο πάνω μάλιστα, δεν κάνεις καν αναφορά πως είναι κείμενο απο δικηγορικό γραφείο και αφήνεις να νομίζει ο κόσμος πως τα γράφει αυτά το ΦΕΚ.
    Πες μας λοιπόν που σε πιο σημείο τα γράφει στο ΦΕΚ

    ----όλα αυτά που γράφει το δικηγορικό γραφείο, όχι πχ να μου πεις να εδώ το ΦΕΚ ζητάει επωνυμία και τηλέφωνο
    Δεν αφήνω κανέναν κόσμο να νομίζει, εσύ νομίζω ότι πήρες το μέρος των μηχανών σύγκρισης ότι δεν έχουν ευθύνες...

    Ας πάρουμε λίγο τι λένε τα links που έστειλα γιατί μάλλον βαριέσαι να τα διαβάσεις:

    Π.Δ. 131/2003 Ημερομηνία ισχύος από 17/1/2002
    Αρθρο: 4 ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ
    1. Ο φορέας παροχής υπηρεσιών οφείλει εκτός από τα στοιχεία που προβλέπονται στις παραγράφους 2 και 9του άρθρου 4του Ν. 2251/1994 (Α' 191) να προσφέρει στους αποδέκτες του και στις αρμόδιες αρχές εύκολη, άμεση και συνεχή πρόσβαση στις ακόλουθες τουλάχιστον πληροφορίες:
    (α) επωνυμία του φορέα παροχής της υπηρεσίας,
    (β) γεωγραφική διεύθυνση στην οποία ο φορέας είναι εγκατεστημένος, (γ) στοιχεία που να επιτρέπουν την ταχεία επαφή και την άμεση και ουσιαστική επικοινωνία με το φορέα παροχής της υπηρεσίας, συμπεριλαμβανομένης της ηλεκτρονικής του διεύθυνσης,
    (δ) εφόσον ο φορέας είναι εγγεγραμμένος σε εμπορικό μητρώο, ή παρόμοιο δημόσιο μητρώο, το οικείο μητρώο και τον αριθμό εγγραφής του σε αυτό, ή ισοδύναμο τρόπο αναγνώρισης στο μητρώο αυτό,
    (ε) εφόσον η δραστηριότητα υπόκειται σε καθεστώς έγκρισης, τα στοιχεία της σχετικής εποπτικής αρχής,
    (στ) όσον αφορά τα νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα, - επαγγελματική ένωση ή παρόμοιο όργανο στο οποίο είναι εγγεγραμμένος ο φορέας παροχής υπηρεσιών,
    - επαγγελματικό τίτλο και το κράτος μέλος που τον έχει χορηγήσει, - μνεία των επαγγελματικών κανόνων που ισχύουν στο κράτος μέλος εγκατάστασης, καθώς και του τρόπου πρόσβασης σ' αυτούς.
    (ζ) εφόσον η δραστηριότητα που ασκεί ο φορέας υπόκειται σε ΦΠΑ, τον αριθμό αναγνώρισης που προβλέπεται από το κοινό σύστημα φόρου προστιθέμενης αξίας κύκλου εργασιών σύμφωνα με το άρθρο 36 του Ν. 2859/ 2000 (Α' 248) «κύρωση του κώδικα φόρου προστιθέμενης αξίας».
    2. Όταν οι υπηρεσίες της κοινωνίας της πληροφορίας αναφέρονται σε τιμές, αυτές πρέπει να αναγράφονται σαφώς και επακριβώς και, ειδικότερα να διευκρινίζεται αν περιλαμβάνουν φόρο και έξοδα αποστολής.

    Αρθρο: 5
    Υποχρεωτικά παρεχόμενες πληροφορίες
    2. Εμπορικές επικοινωνίες
    Οι εμπορικές επικοινωνίες που συνιστούν υπηρεσία της κοινωνίας της πληροφορίας ή αποτελούν μέρος της οφείλουν να πληρούν τους ακόλουθους όρους:
    (α) η εμπορική επικοινωνία πρέπει να είναι σαφώς αναγνωρίσιμη,
    (β) το φυσικό ή νομικό πρόσωπο για λογαριασμό του οποίου γίνεται η εμπορική επικοινωνία πρέπει να είναι σαφώς αναγνωρίσιμο,
    (γ) οι προσφορές όπως είναι οι εκπτώσεις, τα πριμ και τα δώρα, στο μέτρο που επιτρέπονται, πρέπει να είναι σαφώς αναγνωρίσιμες, η πρόσβαση στους όρους υπό τους οποίους μπορεί κανείς να επωφεληθεί από τις προσφορές πρέπει να είναι εύκολη, οι δε όροι να παρουσιάζονται σαφώς και επακριβώς,
    (δ) οι διαφημιστικοί διαγωνισμοί ή παιχνίδια, στο μέτρο που επιτρέπονται, οφείλουν να είναι σαφώς αναγνωρίσιμα, η πρόσβαση στους όρους συμμετοχής πρέπει να είναι εύκολη, οι δε όροι να παρουσιάζονται σαφώς και επακριβώς.

    Αρθρο: 7 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ
    1. Η χρήση εμπορικών επικοινωνιών που συνιστούν υπηρεσία της κοινωνίας της πληροφορίας ή αποτελούν μέρος της, η οποία παρέχεται από μέλος νομοθετικώς κατοχυρωμένου επαγγέλματος, επιτρέπεται εφόσον το μέλος αυτό τηρεί τους επαγγελματικούς κανόνες οι οποίοι διέπουν την ανεξαρτησία, την αξιοπρέπεια και το ήθος του επαγγέλματος, καθώς και το επαγγελματικό απόρρητο και την εντιμότητα προς τους πελάτες και τους συναδέλφους.
    2. Η προηγούμενη παράγραφος εφαρμόζεται επιπλέον των διατάξεων που είναι σχετικές με την πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα καθώς και την άσκηση τους.

    Άρθρο: 19 - Οι παραβάτες των διατάξεων του παρόντος Π.Δ. τιμωρούνται με τις προβλεπόμενες στην παραγρ. 3 του άρθρου 14 του Ν. 2251/94 (ΦΕΚ Α/191) κυρώσεις, καθώς και με τις κυρώσεις που προβλέπονται στον Αγορανομικό Κώδικα όπως αυτός ισχύει.

    Πάμε τώρα στον Κώδικα Δεοντολογίας και στο δεύτερο ΦΕΚ
    Άρθρο 3 Γενικές αρχές και υποχρεώσεις των ηλεκτρονικών καταστημάτων
    Β. Ελάχιστα στοιχεία ενημέρωσης του καταναλωτή
    1. Η επιχείρηση εξασφαλίζει την προσυμβατική ενημέρωση του καταναλωτή ώστε να είναι δυνατή η πλήρης, ακριβής και σαφής ενημέρωση του για τα ακόλουθα:
    i. Πλήρη εταιρική επωνυμία, έδρα, ταχυδρομική διεύθυνση, ΑΦΜ, τηλέφωνα επικοινωνίας/ηλεκτρονική διεύθυνση.
    ii. Αριθμό καταχώρησης στο ΓΕΜΗ.
    iii. Κύρια χαρακτηριστικά των προϊόντων που πωλεί και ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών (π.χ. η συνολική τιμή συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ ή άλλων φόρων, τα έξοδα αποστολής, ή τα τυχόν έξοδα επιστροφής του προϊόντος τυχόν επιπλέον χρεώσεις, τους όρους και τρόπους πληρωμής, τις εγγυήσεις, μέγεθος-διαστάσεις του προϊόντος), καθώς και για τα μέσα πληρωμής.
    ....
    χiii. Η ανωτέρω πληροφόρηση προς τον καταναλωτή πρέπει να είναι κατανοητή, νόμιμη, αληθής, επικαιροποιημένη, εύκολα προσβάσιμη σε όλους, συμπεριλαμβανομένων των ατόμων με αναπηρία, και επαληθεύσιμη και να γίνεται υποχρεωτικά στην ελληνική γλώσσα και προαιρετικά σε άλλη γλώσσα.


    Επιπλέον το Δικηγορικό αναφέρει και κάποιες άλλες διατάξεις και τον αγορανομικό κώδικα και μια ΚΥΑ Ζ1-891/13-06-2013 , δεν κατέχω τόσες νομικές γνώσεις για να τα επαληθεύσω, αλλά με την δική μου στοιχειώδη λογική αναφέρονται ξεκάθαρα στα ΦΕΚ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ελληνικός νόμος λοιπον που να ζητάει αυτά τα πράγματα;
    Δεν έχω θέμα να αναφέρεται το ΑΦΜ ή το τι χρώμα σώβρακο φοράει ο υπεύθυνος, απο την στιγμή που υπάρχει νόμος.
    Σας πείραξε το σκρουτζ για κάποιο λόγο, δεκτό, αυτό δεν σημαίνει πως μπορούμε να ζητάμε παράλογα πράγματα απο αυτό.
    Και εμένα δεν μου αρέσουν τα καταστήματα που πουλάνε λιανική πιο φθηνά απο ότι αγοράζουμε εμείς σαν κατάστημα, δεν μου φταίει ομώς το σκρουτζ, άλλος πρέπει να αναλάβει δράση.
    Φυσικά και υπάρχει και σου στείλαμε τα ΦΕΚ, αλλά δεν τα διαβάζεις.
    Φυσικά και έχει ευθύνη το σκρουτζ και κάθε μηχανή αναζήτησης γιατί καθορίζουν το μεγαλύτερο ποσοστό της διακίνησης του ηλεκτρονικού εμπορίου στην Ελλάδα και αποφασίζουν ποιο κατάστημα θα φαίνεται και ποιο όχι και με τι κόστος σε κάθε κλικ, έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς και είναι υπεύθυνα απέναντι στον νόμο. Να θυμίσω ότι από το μηδέν μέσα σε δέκα χρόνια εκτιμάται η αξία της μηχανής αναζήτησης σε 20Μ€+;
    Αν εφάρμοζε τους νόμους που ισχύουν στα καταστήματα που εμφανίζει η κατάσταση θα άλλαζε ακόμη και σε μια νύχτα, φυσικά το κράτος έχει και αυτό την μεγαλύτερη ευθύνη γιατι δεν ελέγχει κανέναν. Ηθικά όμως θα περιμενα από τόσο μεγάλες εταιρίες και με την θέση τους στην αγορά να υπάρχει και μια δεοντολογία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γράφει η οδηγία της ΕΕ, άρθρο 5 παράγραφος 1. Δεν αναφέρει την περίοπτη θέση στο site, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έτσι εξειδικεύεται.

    Τι πρόβλημα έχεις να μη γράφουν το ΑΦΜ δεν καταλαβαίνω. Εγώ θέλω να ξέρω κάτι από ποιον το αγοράζω ΠΡΙΝ τον πληρώσω.
    Το έχει εξειδικεύσει η ελληνική νομοθεσία και μάλιστα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, απλά κάποιοι και ο μέσος καταναλωτής το αγνοεί παντελώς.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  13. #43
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........
    Φυσικά και έχει ευθύνη το σκρουτζ και κάθε μηχανή αναζήτησης γιατί καθορίζουν το μεγαλύτερο ποσοστό της διακίνησης του ηλεκτρονικού εμπορίου στην Ελλάδα και αποφασίζουν ποιο κατάστημα θα φαίνεται και ποιο όχι και με τι κόστος σε κάθε κλικ, έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς και είναι υπεύθυνα απέναντι στον νόμο. Να θυμίσω ότι από το μηδέν μέσα σε δέκα χρόνια εκτιμάται η αξία της μηχανής αναζήτησης σε 20Μ€+;
    Αν εφάρμοζε τους νόμους που ισχύουν στα καταστήματα που εμφανίζει η κατάσταση θα άλλαζε ακόμη και σε μια νύχτα, φυσικά το κράτος έχει και αυτό την μεγαλύτερη ευθύνη γιατι δεν ελέγχει κανέναν. Ηθικά όμως θα περιμενα από τόσο μεγάλες εταιρίες και με την θέση τους στην αγορά να υπάρχει και μια δεοντολογία.
    Εαν ισχυουν αυτα, δεν διαφωνω αν και εχω αμφιβολιες για το μεγεθος επηρεασμου, τοτε μηπως μια καλη αρχη θα ηταν μια ερευνα περι παραβασης των αρχων μονοπωλιακης θεσης; Ή οπως περιγραφεται αυτο νομικα;

  14. #44
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Επειδή μπορεί να νομίζει κάποιος ότι έχω κάποιου είδους εμπάθεια, καμία απολύτως, μόνο στοιχεία παραθέτω για τις μηχανές σύγκρισης τιμών που έχουμε αγιοποιήσει...
    Εξηγήστε μου γιατί μέχρι και Σεπτέμβριο 2017 εμφανίζεται το ΓΕΜΗ στο Skroutz και ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκε; Αυτό μόνο εξηγήστε μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  citisshop-4-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  393,5 KB 
ID: 193238
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  citisshop-29-8-2017.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  130,9 KB 
ID: 193239
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  citisshop2016.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  117,7 KB 
ID: 193240

    Νάναι καλά το Internet, για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο κατάστημα , είναι ένα εντελώς τυχαίο παράδειγμα από μια ευρεία έρευνα σε εκατοντάδες eshop και εχω βγάλει στο προσωπικό μου blog.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος computersgr : 26-04-18 στις 16:36.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  15. #45
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, έχει κάνει και πολύ χειρότερα το skroutz, πετάνε έξω μαγαζιά λόγω παραβίασης των όρων και μετά τα δέχονται με ανοιχτές αγκάλες με άλλη ονομασία (αλλά την ίδια επωνυμία στα χαρτιά). Ας ανοίξουμε ένα θέμα να τα αναφέρουμε εκεί (τα στραβά του skroutz εννοώ, αλλά και για τους κακούς εμπόρους δεν θα είχα αντίρρηση).
    hnesne

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με μπαταρία ή με το ACPI;
    Από Subaru στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 21:26
  2. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  3. Dell με AMD ή με Intel;
    Από phantom77 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 18:54
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 19:29
  5. Προβλημα με οτε ή κατι αλλο;
    Από chrislav3 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας