Σελ. 17 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #241
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα χαριτωμενο που βρηκα ειναι οτι αμα ανοιγοκλεισεις το wifi απ το κουμπακι κανα δυο φορες παιζει πολυ να χαθει ο συγχρονισμος δοκιμαζα το κουμπακι να δω πως δουλευει.

    επισης το εχω δει 2-3 φορες να φαινεται συγχρονισμος στο μενου και το led, αλλα το ρουτερ μου να μην παιρνει με τιποτα ip. και το speedport το ενα μενου το 1 λεειnot synced και το αλλο στο να λεει synced και να βγαζει κανονικα στατιστικα. και το προβλημα λυνεται με restart του speedport

    χοντρο προβλημα σα μοντεμ δεν εχω δει- τη μια βδομαδα που το χω, αλλα οπως ειπα σα μοντεμ τουλαχιστον εγω δεν μπορω να πω οτι βλεπω καποια βελτιωση σε σχεση με το 724. το μονο ουσιαστικο πλεονεκτημα περα απ το 35β που αφορα μονο τα 200αρια, ειναι το φανταζομαι ταχυτερο wιfi. τσαμπα αλλαγη σε γενικες γραμμες αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν αυτα και σιγουρα περιμενα κατι καλυτερο 4 χρονια μετα.
    Προσωπικα πηγε η γραμμη απο 92mbit στα 100mbit. Καπου-καπου νεκρωνει το wifi 2.4ghz(1 φορα τη βδομαδα) και ισιωνει αν κανω reset.

  2. #242
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά άλλαξα 2 συσκευές και στις 2 είχα στιγμιαίες (άκρως σπαστικές) αποσυνδέσεις στα 2.4 Ghz...
    το. έχω παρατήσει στην γωνία και. περιμένω να δω πότε θα βγει κάνα βελτιωμένο firm...

  3. #243
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eγώ παιδιά πάντως εδώ και ένα μήνα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..

  4. #244
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Παει το ασους. Το αφησα στην ακρη και εβαλα το speedport plus.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sphot.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  28,4 KB 
ID: 195874

    Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω στις ρυθμισεις?
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  5. #245
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Προχθες παρελαβα και εγω και αναγκαστικα το τοποθετησα αφου εγινε υποχερωτικα η γραμμη Voip μετα απο 6 μηνες που ειμαι στην Cosmote.Δεν εχω μετρο συγκρισεις με το entry 2i λογο του οτι εξ αρχης ειχα στην γραμμη ενα Tp-Link Archer VR600 v2 και μπορω να συγκρινω μονο με αυτο.Λοιπον με εξαιρεση την συνδεσμολογια του Voip(εντελως διαφορετικη με συνδεση σε Vodafone Voip οπου εχω σε αλλο σπιτι)μεχρι στιγμης αν και ειναι πολυ νωρις ακομα ολα καλα και παντα σε σχεση με το Tp-Link οπου εκεινο επι 6 μηνες ηταν βραχος με καμια μα καμια αποσυνδεση.Τα νουμερα συγχρονισμου σχεδον τα ιδια (Tp-Link 4996Up/4998Down)το interface του Tp-Link σαφως καλυτερο με περισσοτερες επιλογες αλλα λιγο πιο αργο απο του speedport.Snr πανω κατω τα ιδια και στα δυο με μια διαφορα 1-2db(χωρις διακυμανσεις κατα την διαρκεια της ημερας),οσο για το Attenuation εδω εχω 7/12db ενω με το Tp-Link ειχα 4/10db(η καμπινα ειναι εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας περιμενα καλυτερα και στα δυο).Το Router ηρθε με το τελευταιο Firmware εγκατεστημενο.Τωρα το WiFi,εκει τα πραγματα ειναι λιγο χειροτερα και οχι σε οτι αφορα την μεταφορα δεδομενων οπου υπαρχει πληρες σημα αλλα σε οτι αφορα το σημα.Παραδειγμα σε συνδεση σταθερου υπολογιστη στο ιδιο μερος με πριν στα 5Ghz Ac πριν κλειδωνα με την ιδια κεραια στα 780Mbit και πληρες σημα ενω τωρα στα 585Mbit και τεσσερις γραμμες αλλα στην πραξη δεν εχω δει καμια διαφορα στην αποκριση οσο και στο Download.Τωρα οσο αφορα το υπολοιπο σπιτι με το κινητο ειτε στα 5Ghz ειτε στα 2.4Ghz εκει ειναι αισθητη η διαφορα οπου σε καποια σημεια να εχω ασθενες εως καθολου σημα(εβαλα ενα Repeater της Comfast που ειχα ξεχασμενο και ολα οκ )Aυτα μεχρι στιγμης και θα ανανεωσω με οτιδηποτε νεο στην πορεια.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (1).png 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  57,2 KB 
ID: 195878

  6. #246
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι διαφορά έχουν οι συνδεσμολογίες του VoIP στις 2 εταιρείες;
    Εκ πείρας σου λέω καμία. Έχω τώρα VoIP σε ΟΤΕ και παλαιότερα σε HOL και σε πληροφορώ ότι σε όλες τις περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδιες. Απλά κανείς εφαρμόζει αυτή που τον βολεύει, ωστόσο μόνο η μια είναι η βέλτιστη.

  7. #247
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διαφορά έχουν οι συνδεσμολογίες του VoIP στις 2 εταιρείες;
    Εκ πείρας σου λέω καμία. Έχω τώρα VoIP σε ΟΤΕ και παλαιότερα σε HOL και σε πληροφορώ ότι σε όλες τις περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδιες. Απλά κανείς εφαρμόζει αυτή που τον βολεύει, ωστόσο μόνο η μια είναι η βέλτιστη.
    Στην HOL εχω το τηλεφωνο κουμπωμενο κατευθειαν πανω στο Router ουτε splitter ουτε τιποτα και με αυτον τον τροπο στον ΟΤΕ δεν μου δουλεψε το Voip.Στον ΟΤΕ διαχωριστη στην πριζα του τηλεφωνου οπου στην μια εισοδο η γραμμη του DSL πηγαινει σε Splitter στο Line και απο εκει δυο καλωδια το ενα στο DSL του Router και το αλλο στο Phone 2 του Router.Oσο για την συσκευη του τηλεφωνου αυτη στην δευτερη εισοδο του διαχωριστη και ετσι δουλεψε.Εσυ στον ΟΤΕ το εχεις αλλιως και αν ναι πια ειναι η βελτιστη?

  8. #248
    Εγγραφή
    19-05-2004
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΑΛΥΣΟΣ
    Κανε μας ένα σχεδιακι...κάτι είναι λάθος

  9. #249
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αυτη ειναι η συνδεσμολογια μου.Ειναι βασικα οπως δειχνει και το Manual του ΟΤΕ.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (3).png 
Εμφανίσεις:  98 
Μέγεθος:  71,5 KB 
ID: 195889

  10. #250
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη ειναι η συνδεσμολογια μου.Ειναι βασικα οπως δειχνει και το Manual του ΟΤΕ.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (3).png 
Εμφανίσεις:  98 
Μέγεθος:  71,5 KB 
ID: 195889
    Oi οδηγίες του ΟΤΕ είναι περίπου για τα μπάζα, είναι περίπου του στυλ όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω

    Το σχήμα που ανέβασες είναι το 1.4, πιό κάτω έχει και το σχήμα 1.6

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OTE 1.6 2018-07-31 07-15-38.png 
Εμφανίσεις:  78 
Μέγεθος:  282,4 KB 
ID: 195890

    Ο ΟΤΕ διακρίνει 3 τρόπους σύνδεσης

    1.3.1 Γραμμή PSTN ή Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή με 1 κανάλι φωνής (όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω)
    1.3.2 Γραμμή ISDN
    1.3.3 Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή – Με παρέμβαση
    ηλεκτρολόγου στην εσωτερική καλωδίωση (π.χ. σε
    υφιστάμενη καλωδίωση ISDN)
    Αν έχετε ευρυζωνική τηλεφωνική γραμμή κλπ

    Υπάρχει και η 1.3.4 που ο ΟΤΕ αγνοεί. Πρίζα με 2 rj11 και γερύρωση στα καλώδια προς το υπόλοιπο σπίτι ΜΕΣΑ στην πρίζα (συνδεσμολογία voip cyta)

    Αν έχεις PSTN γραμμή ακολουθείς το σχήμα 1.4
    Αν έχεις voip (ευρυζωνική) ακολουθείς το 1.6

    Και αν θελήσεις 2 αριθμούς voip έτσι που τα λέει ο ΟΤΕ, αλλάζεις όλη την συνδεσμολογία

    Προφανώς στο modem υπάρχουνε και οι ανάλογες ρυθμίσεις για να είναι ενεργά και το phone1 και το phone 2 .


    Αν βάλεις τηλεφωνική συσκευή κατευθείαν στην πρίζα, παίζει ? Αν ναι έχεις pstn αν όχι έχεις voip
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #251
    Εγγραφή
    13-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    84
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109994/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    13.2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά το FON παίζει το διόρθωσαν;

  12. #252
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ τώρα που κάνει συνέχεια αποσύνδεσης και δεν κρατάει τον συνχρονισμο στα 102.39 τι κάνω? .θα έρθει σήμερα να μου αλλάξει χαλκό ο ΟΤΕ .με αυτό θα είμαι οκ? .για να δω μετά και τη ταχύτητα κατεβάζω η πρέπει να πάρω άλλο ρούτερ ?.έχω και ένα της wind .να βάλω αυτό ?. βοηθήστε με πείτε μου τι να κάνω ?.

  13. #253
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    αφού θα έρθει ο τεχνικός από τον ΟΤΕ σήμερα εκεί θα δεις τι θα γίνει και πως θα συνεχίσεις, απλώς μην τον αφήσεις να φύγει αν δεν λύσεις και δοκιμάσεις όλες τις απορίες σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 31-07-18 στις 13:21.

  14. #254
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oi οδηγίες του ΟΤΕ είναι περίπου για τα μπάζα, είναι περίπου του στυλ όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω

    Το σχήμα που ανέβασες είναι το 1.4, πιό κάτω έχει και το σχήμα 1.6

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OTE 1.6 2018-07-31 07-15-38.png 
Εμφανίσεις:  78 
Μέγεθος:  282,4 KB 
ID: 195890

    Ο ΟΤΕ διακρίνει 3 τρόπους σύνδεσης

    1.3.1 Γραμμή PSTN ή Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή με 1 κανάλι φωνής (όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω)
    1.3.2 Γραμμή ISDN
    1.3.3 Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή – Με παρέμβαση
    ηλεκτρολόγου στην εσωτερική καλωδίωση (π.χ. σε
    υφιστάμενη καλωδίωση ISDN)
    Αν έχετε ευρυζωνική τηλεφωνική γραμμή κλπ

    Υπάρχει και η 1.3.4 που ο ΟΤΕ αγνοεί. Πρίζα με 2 rj11 και γερύρωση στα καλώδια προς το υπόλοιπο σπίτι ΜΕΣΑ στην πρίζα (συνδεσμολογία voip cyta)

    Αν έχεις PSTN γραμμή ακολουθείς το σχήμα 1.4
    Αν έχεις voip (ευρυζωνική) ακολουθείς το 1.6

    Και αν θελήσεις 2 αριθμούς voip έτσι που τα λέει ο ΟΤΕ, αλλάζεις όλη την συνδεσμολογία

    Προφανώς στο modem υπάρχουνε και οι ανάλογες ρυθμίσεις για να είναι ενεργά και το phone1 και το phone 2 .


    Αν βάλεις τηλεφωνική συσκευή κατευθείαν στην πρίζα, παίζει ? Αν ναι έχεις pstn αν όχι έχεις voip
    Ειχα μεχρι προτινος PSTN και την αλλαξαν σε Voip και για αυτο εβαλα και αυτο το Router.Οπως και να εχει ξανακουμπωσα την συσκευη του τηλεφωνου απλα πισω απο το Router στο Phone1 και κατεργησα ολα τα υπολοιπα splitter κτλ το Router λεον ειχε παρει τις ρυθμισεις του Voip απο την προηγουμενη συνδεσμολογια και τωρα ολα δουλευουν κανονικα Καλα που μου βαλατε ιδεες σχετικα με την συνδεσμολογια και απαλαχτηκα απο ενα τσουρμο καλωδια να ειστε καλα παιδια ευχαριστω.Μια μονο ερωτηση ακομα παιζει ρολο που εβαλα το τηλεφωνο στο Phone 1 μηπως θα πρεπει να το βαλω στο Phone 2 ? παντως ετσι δουλευει κανονικα.

    - - - Updated - - -

    Νεα ενημερωση Σημερα εγινε και η αναβαθμιση μου σε 100αρα και απο το μεσημερι εως τωρα ολα καλα με το Router.Μονο που τωρα βλεπω CRC Errors 132 μεσα σε μερικες ωρες ενω πριν με την 50αρα κανενα στο τριημερο που το ειχα πριν γινει η σημερινη αναβαθμιση.Παιζει να φταιει που αλλαξα την συνδεσμολογια του τηλεφωνου ? η απλα επειδη αλλαξαν τα δεδομενα της γραμμης ? Παραθετω και ενα Screenshot επειδη ειμαι ψιλοασχετος να μου πειτε πως βλεπετε τα νουμερα οσο αφορα το SNR και το Attenuation και γενικα την γραμμη.


    Συνημμένο Αρχείο 195915

  15. #255
    Εγγραφή
    06-02-2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    παιδια καλημερα θελω μια βοηθεια ειμαι cosmote σε pstn γραμμη και εχω τo asus ac52u router μετα απο τηλεφωνημα απο την cosmote μου εστειλαν το speedport plus γιατι μου ειπαν οτι απο δω και περα το τηλεφωνο πρεπει να ειναι στο ρουτερ της cosmote παρο οτι παραμενω se pstn γραμμη δεν εχω vob γραμμη ετσι λοιπον εβγαλα το asus συνδεσα το speedport plus και θελω τωρα να εχω το asus μονο για το ιντερνετ μπορειται να μου δωσετε εναν οδηγο να το φτιαξω? ευχαριστω εκ των προτερων

Σελ. 17 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας