Σελ. 387 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 367377382385386387388389392397407 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.791-5.805 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #5791
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω, αλλά να ξεκινήσουμε από τα απλά.
    Όταν ανέβει ο συγχρονισμός μοιραία θα ανέβει και η εξασθένιση λόγω του χαλκού. Αν είμαστε κοντά στην καμπίνα και έχουμε μικρή εξασθένηση(Line Attenuation) τότε όπως είναι λογικό θα ανέβει λίγο και η εξασθένηση, αν είμαστε πιο μακριά θα έχουμε και πιο μεγάλη αύξηση.
    Στο Link φαίνεται 1dB αύξηση στο ίδιο ρούτερ, απλά επειδή ο συμφορουμίτης είναι κοντά στην καμπίνα, αν είναι πάνω από 10 το Line Attenuation θα ανέβει με την αύξηση του συγχρονισμού περίπου 3dB.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...23#post6665623

    Θα πρέπει να επαναλάβουμε ότι τα ρούτερ των παρόχων(και πολλά του εμπορίου) δεν είναι όργανα ακριβείας, οπότε είναι και απολύτως φυσιολογικό να δείξουν και λάθος στοιχεία.
    Το σίγουρο είναι ότι όσο ανεβαίνουμε σε ταχύτητα, τόσο και μεγαλύτερη εξασθένηση θα έχουμε.
    Όταν κάποιος είναι πολύ κοντά στην καμπίνα και το προφίλ που έχει είναι πολύ χαμηλότερο από το μέγιστο, οι τόνοι που χρησιμοποιούνται για down/up απλώνονται στο φάσμα και δεν ενεργοποιούνται τα όρια στην ισχύ εκτός από μερικά σημεία.
    Μόλις γυρίσει σε προφίλ 100mbit επειδή υπάρχει ανάγκη να χρησιμοποιηθεί όλο το φάσμα και αφού το μεγαλύτερο μέρος βρίσκεται σε υψηλότερες συχνότητες, ξαφνικά το σήμα χτυπάει κόφτες στους χαμηλούς τόνους(όπου το σήμα δεν εξασθενεί αλλά πρέπει να συνυπάρχει με το adsl2+) αλλά ανεβαίνει η ισχύς στους υψηλότερους τόνους στο μέγιστo και αλλάζει το attenuation.

    Το adsl2+ έχει 512 τόνους σε φάσμα 2.2MHz.

    Προφιλ 17a σημαίνει 4096 τόνοι σε 17MHz φάσμα, με θεωρητικό μέγιστο κάπου 150+ down/50+ up, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να πιάσει κανείς τόσο, ακόμη και να βάλει το ρούτερ πάνω στο DSLAM.

    Ο λόγος είναι πως το φάσμα είναι "χωρισμένο" σε 3 downstream και 3 upstream κομμάτια(DS1/DS2/DS3 + US0/US1/US2) με όρια στην ισχύ και ανάμεσα στις μπάντες υπάρχουν τόνοι που δεν χρησιμοποιούνται για μείωση του crosstalk.

    Το σωστό είναι ένα ρούτερ να εμφανίζει στατιστικά ανά μπάντα γιατί κάθε κομμάτι έχει δικό του Attenuation, Power, SNRM
    Αλλά σε μερικά ρούτερ είναι πολύ μπακάλικος ο τρόπος που υπολογίζεται το ολικό, ή χρησιμοποιείται το adsl2+ όπου χρησιμοποιείται μόνο ένας τόνος.

    Τα πραγματικά χρήσιμα στοιχεία της γραμής τα βλέπεις μόνο στα γραφήματα QLN(Quiet Line Noise) και HLog(ισχύς του σήματος) τα οποία βασίζονται σε καθαρά φυσικούς παράγοντες όπως θερμοκρασία, η/μ ακτινοβολία, ποιότητα χαλκού κλπ.

    Το QLN είναι ο γενικός θόρυβος ανά τόνο του χαλκού λίγο πριν τον συγχρονισμό και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο αρνητικό, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή χωρίς spikes.
    Εδώ φαίνεται το crosstalk το οποίο διορθώνει το vectoring και μπορείς να ψάξεις για παρεμβολές π.χ. AM ραδιόφωνα φαίνονται σαν spikes, ενώ το crosstalk φαίνεται σαν θόρυβος σε όλο το φάσμα.

    Το HLog είναι η εξασθένιση του σήματος ανά τόνο και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν θετικότερη η τιμή, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή, χωρίς απότομες πτώσεις απο 0-17mhz.
    Εδώ μπορεί ένας τεχνικός να εντοπίσει bridged taps και σε τι απόσταση από το DSLAM.

    Ο μόνος τρόπος να τα δεις/αναλύσεις αυτά είναι με ξεκλείδωτο ρούτερο όπου μέσω κάποιου προγράμματος όπως το dslstats να βγάλεις γραφήματα όπως τα παρακάτω.

    QLN per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QLN-2020-05-01-15.46.44.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 222165

    HLog per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HLog-2020-05-01-15.46.47.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 222166

    Bitloading + SNR per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bitloading-2020-05-01-15.46.39.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 222167

    Μπορείς να δεις πως οι χαμηλές συχνότητες είναι λιγότερο "φορτωμένες" με bits από τις ψηλές, παρ'ότι η ισχύς του σήματος είναι μεγαλύτερη για αποφυγή παρεμβολών/crosstalk
    Και μπορείς να δεις την σταδιακή εξασθένιση του σήματος όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες.

    Η γραμμή μου είναι 55/5 σε καλωδιακή απόσταση 260 μέτρων και τα γραφήματα είναι τέλεια, μέσα σε πόλεις δεν θα είναι τόσο καθαρά.
    Tο προφίλ 35b έχει διπλάσιο εύρος φάσματος με 8192 τόνους σε 35Mhz και νομίζω και διαφορετική ισχύ ανά μπάντα, αλλά μοιράζεται τις χαμηλές συχνότητες με το 17a
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marios145 : 15-12-20 στις 12:57.

  2. #5792
    Εγγραφή
    31-01-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΥΚΟΠΟΡΙΑ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πως βλέπετε την γραμμή μου ? πολλά error έχω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 222169

  3. #5793
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις κοιτάξει καλωδίωση και πρίζες?? γιατί και με το Line Att. που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή.

    Κάνε και μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #5794
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios145 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος είναι πολύ κοντά στην καμπίνα και το προφίλ που έχει είναι πολύ χαμηλότερο από το μέγιστο, οι τόνοι που χρησιμοποιούνται για down/up απλώνονται στο φάσμα και δεν ενεργοποιούνται τα όρια στην ισχύ εκτός από μερικά σημεία.
    Μόλις γυρίσει σε προφίλ 100mbit επειδή υπάρχει ανάγκη να χρησιμοποιηθεί όλο το φάσμα και αφού το μεγαλύτερο μέρος βρίσκεται σε υψηλότερες συχνότητες, ξαφνικά το σήμα χτυπάει κόφτες στους χαμηλούς τόνους(όπου το σήμα δεν εξασθενεί αλλά πρέπει να συνυπάρχει με το adsl2+) αλλά ανεβαίνει η ισχύς στους υψηλότερους τόνους στο μέγιστo και αλλάζει το attenuation.

    Το adsl2+ έχει 512 τόνους σε φάσμα 2.2MHz.

    Προφιλ 17a σημαίνει 4096 τόνοι σε 17MHz φάσμα, με θεωρητικό μέγιστο κάπου 150+ down/50+ up, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να πιάσει κανείς τόσο, ακόμη και να βάλει το ρούτερ πάνω στο DSLAM.

    Ο λόγος είναι πως το φάσμα είναι "χωρισμένο" σε 3 downstream και 3 upstream κομμάτια(DS1/DS2/DS3 + US0/US1/US2) με όρια στην ισχύ και ανάμεσα στις μπάντες υπάρχουν τόνοι που δεν χρησιμοποιούνται για μείωση του crosstalk.

    Το σωστό είναι ένα ρούτερ να εμφανίζει στατιστικά ανά μπάντα γιατί κάθε κομμάτι έχει δικό του Attenuation, Power, SNRM
    Αλλά σε μερικά ρούτερ είναι πολύ μπακάλικος ο τρόπος που υπολογίζεται το ολικό, ή χρησιμοποιείται το adsl2+ όπου χρησιμοποιείται μόνο ένας τόνος.

    Τα πραγματικά χρήσιμα στοιχεία της γραμής τα βλέπεις μόνο στα γραφήματα QLN(Quiet Line Noise) και HLog(ισχύς του σήματος) τα οποία βασίζονται σε καθαρά φυσικούς παράγοντες όπως θερμοκρασία, η/μ ακτινοβολία, ποιότητα χαλκού κλπ.

    Το QLN είναι ο γενικός θόρυβος ανά τόνο του χαλκού λίγο πριν τον συγχρονισμό και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο αρνητικό, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή χωρίς spikes.
    Εδώ φαίνεται το crosstalk το οποίο διορθώνει το vectoring και μπορείς να ψάξεις για παρεμβολές π.χ. AM ραδιόφωνα φαίνονται σαν spikes, ενώ το crosstalk φαίνεται σαν θόρυβος σε όλο το φάσμα.

    Το HLog είναι η εξασθένιση του σήματος ανά τόνο και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν θετικότερη η τιμή, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή, χωρίς απότομες πτώσεις απο 0-17mhz.
    Εδώ μπορεί ένας τεχνικός να εντοπίσει bridged taps και σε τι απόσταση από το DSLAM.

    Ο μόνος τρόπος να τα δεις/αναλύσεις αυτά είναι με ξεκλείδωτο ρούτερο όπου μέσω κάποιου προγράμματος όπως το dslstats να βγάλεις γραφήματα όπως τα παρακάτω.

    QLN per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QLN-2020-05-01-15.46.44.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 222165

    HLog per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HLog-2020-05-01-15.46.47.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 222166

    Bitloading + SNR per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bitloading-2020-05-01-15.46.39.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 222167

    Μπορείς να δεις πως οι χαμηλές συχνότητες είναι λιγότερο "φορτωμένες" με bits από τις ψηλές, παρ'ότι η ισχύς του σήματος είναι μεγαλύτερη για αποφυγή παρεμβολών/crosstalk
    Και μπορείς να δεις την σταδιακή εξασθένιση του σήματος όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες.

    Η γραμμή μου είναι 55/5 σε καλωδιακή απόσταση 260 μέτρων και τα γραφήματα είναι τέλεια, μέσα σε πόλεις δεν θα είναι τόσο καθαρά.
    Tο προφίλ 35b έχει διπλάσιο εύρος φάσματος με 8192 τόνους σε 35Mhz και νομίζω και διαφορετική ισχύ ανά μπάντα, αλλά μοιράζεται τις χαμηλές συχνότητες με το 17a
    Πολύ σωστός

    (μην περιμένεις να ακούσεις ευχαριστώ από τους συνήθεις ύποπτους)
    OK boomer

  5. #5795
    Εγγραφή
    31-01-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΥΚΟΠΟΡΙΑ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κοιτάξει καλωδίωση και πρίζες?? γιατί και με το Line Att. που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή.

    Κάνε και μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα.
    εχω καλώδιο απο το κουτί του ΟΤΕ (το μεταλλικό στον τοίχο του σπιτιού) κατευθείαν στο modem. Όσες φορές εχω κάνει επανεκκίνηση κλειδώνει απο 160-175 και τα error αρχίζουν να ανεβαίνουν από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Κάθε refresh που κάνω βλέπω και περισσότερα. Απόσταση απο καμπίνα είμαι 170 μέτρα. Πριν απο 20 μέρες είχα 100αρα και κλείδωνα 110 με SNR 15- 17 ειχα λιγότερα error βέβαια αλλά και πάλι ανεβαίνανε πολύ γρήγορα

  6. #5796
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω καλώδιο απο το κουτί του ΟΤΕ (το μεταλλικό στον τοίχο του σπιτιού) κατευθείαν στο modem. Όσες φορές εχω κάνει επανεκκίνηση κλειδώνει απο 160-175 και τα error αρχίζουν να ανεβαίνουν από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Κάθε refresh που κάνω βλέπω και περισσότερα. Απόσταση απο καμπίνα είμαι 170 μέτρα. Πριν απο 20 μέρες είχα 100αρα και κλείδωνα 110 με SNR 15- 17 ειχα λιγότερα error βέβαια αλλά και πάλι ανεβαίνανε πολύ γρήγορα
    Μην συγκρίνεις την 100αρα με την 200αρα, πήγες σε διπλασιασμό του συγχρονισμού και θα πρέπει να έχεις και άψογη εγκατάσταση.
    Aν είσαι εντάξει από την πλευρά σου, πάρε και δήλωσε το βλάβη. Υπάρχουν βέβαια προβλήματα όταν υπάρχει κακοκαιρία, κ.λ.π αλλά πάρε τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #5797
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Marios145

    Καταπληκτική ανάλυση!

    Θα μπορούσες ίσως να μου πεις λίγα λόγια για τη γραμμή μου, εάν σε βοηθάει το παρακάτω γράφημα;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  spectrum.PNG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  112,4 KB 
ID: 222193

    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Paul84ATH : 16-12-20 στις 11:31.

  8. #5798
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παρακληση ... γενικοτερη προς οποιον το διαβασει.

    Οταν κανετε " QUOTE " την απαντηση ενος συμφορουμιτη και ειναι ενα κατεβατο ολοκληρο ... βαλτε το τουλαχιστον σε " SPOILER " .
    Η αλλιως απομονωστε το κομματι που θελετε να σχολιασετε πανω του.
    Η αν γενικα απευθυνεστε σε καποιον... χρησιμοποιηστε το (παπακι) @griniaris .

    Ειναι πολυ κουραστικο να κανουμε scroll τοση ωρα. Γεμιζει η καρτελα χωρις λογο .

    Ευχαριστω,
    The gr81 .

  9. #5799
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @griniaris Εντάξει!

  10. #5800
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios145 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος είναι πολύ κοντά στην καμπίνα και το προφίλ που έχει είναι πολύ χαμηλότερο από το μέγιστο, οι τόνοι που χρησιμοποιούνται για down/up απλώνονται στο φάσμα και δεν ενεργοποιούνται τα όρια στην ισχύ εκτός από μερικά σημεία.
    Μόλις γυρίσει σε προφίλ 100mbit επειδή υπάρχει ανάγκη να χρησιμοποιηθεί όλο το φάσμα και αφού το μεγαλύτερο μέρος βρίσκεται σε υψηλότερες συχνότητες, ξαφνικά το σήμα χτυπάει κόφτες στους χαμηλούς τόνους(όπου το σήμα δεν εξασθενεί αλλά πρέπει να συνυπάρχει με το adsl2+) αλλά ανεβαίνει η ισχύς στους υψηλότερους τόνους στο μέγιστo και αλλάζει το attenuation.

    Το adsl2+ έχει 512 τόνους σε φάσμα 2.2MHz.

    Προφιλ 17a σημαίνει 4096 τόνοι σε 17MHz φάσμα, με θεωρητικό μέγιστο κάπου 150+ down/50+ up, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να πιάσει κανείς τόσο, ακόμη και να βάλει το ρούτερ πάνω στο DSLAM.

    Ο λόγος είναι πως το φάσμα είναι "χωρισμένο" σε 3 downstream και 3 upstream κομμάτια(DS1/DS2/DS3 + US0/US1/US2) με όρια στην ισχύ και ανάμεσα στις μπάντες υπάρχουν τόνοι που δεν χρησιμοποιούνται για μείωση του crosstalk.

    Το σωστό είναι ένα ρούτερ να εμφανίζει στατιστικά ανά μπάντα γιατί κάθε κομμάτι έχει δικό του Attenuation, Power, SNRM
    Αλλά σε μερικά ρούτερ είναι πολύ μπακάλικος ο τρόπος που υπολογίζεται το ολικό, ή χρησιμοποιείται το adsl2+ όπου χρησιμοποιείται μόνο ένας τόνος.

    Τα πραγματικά χρήσιμα στοιχεία της γραμής τα βλέπεις μόνο στα γραφήματα QLN(Quiet Line Noise) και HLog(ισχύς του σήματος) τα οποία βασίζονται σε καθαρά φυσικούς παράγοντες όπως θερμοκρασία, η/μ ακτινοβολία, ποιότητα χαλκού κλπ.

    Το QLN είναι ο γενικός θόρυβος ανά τόνο του χαλκού λίγο πριν τον συγχρονισμό και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο αρνητικό, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή χωρίς spikes.
    Εδώ φαίνεται το crosstalk το οποίο διορθώνει το vectoring και μπορείς να ψάξεις για παρεμβολές π.χ. AM ραδιόφωνα φαίνονται σαν spikes, ενώ το crosstalk φαίνεται σαν θόρυβος σε όλο το φάσμα.

    Το HLog είναι η εξασθένιση του σήματος ανά τόνο και θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν θετικότερη η τιμή, η τέλεια μορφή του γραφήματος είναι μια ευθεία γραμμή, χωρίς απότομες πτώσεις απο 0-17mhz.
    Εδώ μπορεί ένας τεχνικός να εντοπίσει bridged taps και σε τι απόσταση από το DSLAM.

    Ο μόνος τρόπος να τα δεις/αναλύσεις αυτά είναι με ξεκλείδωτο ρούτερο όπου μέσω κάποιου προγράμματος όπως το dslstats να βγάλεις γραφήματα όπως τα παρακάτω.

    QLN per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QLN-2020-05-01-15.46.44.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 222165

    HLog per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HLog-2020-05-01-15.46.47.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 222166

    Bitloading + SNR per tone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bitloading-2020-05-01-15.46.39.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 222167

    Μπορείς να δεις πως οι χαμηλές συχνότητες είναι λιγότερο "φορτωμένες" με bits από τις ψηλές, παρ'ότι η ισχύς του σήματος είναι μεγαλύτερη για αποφυγή παρεμβολών/crosstalk
    Και μπορείς να δεις την σταδιακή εξασθένιση του σήματος όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες.

    Η γραμμή μου είναι 55/5 σε καλωδιακή απόσταση 260 μέτρων και τα γραφήματα είναι τέλεια, μέσα σε πόλεις δεν θα είναι τόσο καθαρά.
    Tο προφίλ 35b έχει διπλάσιο εύρος φάσματος με 8192 τόνους σε 35Mhz και νομίζω και διαφορετική ισχύ ανά μπάντα, αλλά μοιράζεται τις χαμηλές συχνότητες με το 17a
    Ποια επιλογή έχεις και σου εμφανίζει όλο το φάσμα στον Χ-άξονα.
    Σε εμένα μου εμφανίζει μόνο όσο κομμάτι πιάνει το παράθυρο.
    Κάνοντας scroll με το ροδάκι του ποντικιού απλά βλέπω τα υπόλοιπα κομμάτια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #5801
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Περιοχή
    Αθηνα\Βυρωνας
    Μηνύματα
    976
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1300/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Speedport +
    Καλησπέρα ,
    SNMP πληροφορία μπορούμε να πάρουμε από το συγκεκριμένο ρουτερ?
    Υπάρχει κάποιο MIB ?

  12. #5802
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια επιλογή έχεις και σου εμφανίζει όλο το φάσμα στον Χ-άξονα.
    Σε εμένα μου εμφανίζει μόνο όσο κομμάτι πιάνει το παράθυρο.
    Κάνοντας scroll με το ροδάκι του ποντικιού απλά βλέπω τα υπόλοιπα κομμάτια.
    ok.
    Το βρήκα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #5803
    Το avatar του μέλους steliosmo
    steliosmo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως βλέπετε την γραμμή μου ? πολλά error έχω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 222169
    φίλε το plus εχεις; αν ναι, πως εκανες να φαινονται τα max attainable;

  14. #5804
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο ublock origin --> δεξι κλικ, επιλογες σε παει στον πινακα ελεγχου στην καρτελα "Τα φιλτρα μου". Βαζεις 192.168.1.1##div.c2c:nth-of-type(5):style(display: block !important)
    192.168.1.1##div.c2c:nth-of-type(6):style(display: block !important) και εισαι οκ.

    p.s.: οπου 192.168.1.1 βαζεις την δικη σου ip που μπορει να εχεις θεσει διαφορετικα.
    p.s.: το παραπανω "script" δεν ειναι δικο μου. Δεν θυμαμαι ποιος το εχει γραψει, απλα το παραθετω. Οποιος ειναι απλα ας αναφερει το αντιστοιχο post.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  15. #5805
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Βαζω το script οπως λες αλλα μου βγαζει μονο το max atainable upstream οχι το downstream. Τι κανω λαθος?

Σελ. 387 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 367377382385386387388389392397407 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας