Σελ. 100 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.486-1.500 από 9922

Θέμα: Speedport Plus

  1. #1486
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και 2 μέρες μου κάνει κάτι κουλά το Plus. Ξαφνικά σα να "παγώνει" όλο το traffic του wifi σε όλες τις συσκευές και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται. Ακόμη και το 192.168.1.1 δεν είναι προσπελάσιμο. Δοκίμασα reboot αλλά το θέμα παραμένει.

  2. #1487
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimdem582 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 2 μέρες μου κάνει κάτι κουλά το Plus. Ξαφνικά σα να "παγώνει" όλο το traffic του wifi σε όλες τις συσκευές και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται. Ακόμη και το 192.168.1.1 δεν είναι προσπελάσιμο. Δοκίμασα reboot αλλά το θέμα παραμένει.
    Αυτό έφτιαξα την Κυριακή σ' ένα φίλο
    Κλείσε το 5άρι
    Μεχρι στιγμής δεν μ'έχουν πάρει τηλέφωνο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1488
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έφτιαξα την Κυριακή σ' ένα φίλο
    Κλείσε το 5άρι
    Μεχρι στιγμής δεν μ'έχουν πάρει τηλέφωνο
    Μόνο 2.4 έχω.

  4. #1489
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ξανακοίτα το
    Είχα κλείσει παλιότερα το 5άρι και το βρήκα χτες ανοιχτό.

    ΥΓ
    Δοκίμασε και το ανάποδο, κλείσε το 2,4 βέβαια κάποιες συσκευές θάχουν πρόβλημα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1490
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Εισαστε σοβαροι τι πατε και κλεινετε τις υπηρεσιες του πολυδιαφημιζομενου αυτου καταπληκτικου router της cosmote... αφου ολα δουλευουν μια χαρα, μην γινεστε γραφικοι πια... το ρουτερ ειναι μια χαρα το λεει το 50% των χρηστων.

  6. #1491
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανακοίτα το
    Είχα κλείσει παλιότερα το 5άρι και το βρήκα χτες ανοιχτό.

    ΥΓ
    Δοκίμασε και το ανάποδο, κλείσε το 2,4 βέβαια κάποιες συσκευές θάχουν πρόβλημα
    Μπα κλειστό είναι το 5άρι. 20+ μέρες με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα. Από χθες άρχισε στο άκυρο να το κάνει. Να μείνω μόνο με 5άρι δε γίνεται δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές.

  7. #1492
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimdem582 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα κλειστό είναι το 5άρι. 20+ μέρες με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα. Από χθες άρχισε στο άκυρο να το κάνει. Να μείνω μόνο με 5άρι δε γίνεται δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές.
    Τότε η πιό φτηνή λύση είναι να πάρεις ένα access point και να κλείσεις εντελώς το wifi του plus

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαστε σοβαροι τι πατε και κλεινετε τις υπηρεσιες του πολυδιαφημιζομενου αυτου καταπληκτικου router της cosmote... αφου ολα δουλευουν μια χαρα, μην γινεστε γραφικοι πια... το ρουτερ ειναι μια χαρα το λεει το 50% των χρηστων.
    Το plus είναι μια χαρά στο κουτί του.
    Επειδή στο δώσανε, πρέπει και να το βάλεις ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1493
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimdem582 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα κλειστό είναι το 5άρι. 20+ μέρες με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα. Από χθες άρχισε στο άκυρο να το κάνει. Να μείνω μόνο με 5άρι δε γίνεται δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές.
    Βάλε το bandwidth στα 20mhz αντί για 20/40 η 40 σκέτο. Βάλτο 20 σκέτο. Κάπου το είδα εδώ μέσα πιο παλιά και κάτι μήνες τώρα δεν έχει κολλήσει ποτέ ξανά το traffic.

  9. #1494
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εβαλα vdsl 50 και μου δωσανε αυτο το ρουτερ.Στο speedtest πιανω 43-45mbs,ειναι φυσιολογικό;
    Επισης ξέρει κανείς πως αλλάζουμε dns σε αυτο το ρουτερ;

  10. #1495
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους!Όπως προείπα στο αρχικό μου σχόλιο τα προβλημάτα με το pl;us στην 50αρα(νίκαια η περιοχή) παραμένουν, ειδικά στα 5 μέτρα περίπου σε άλλο δωμάτιο που ειναι τα 2 pc κ παρεμβάλεται τόιχος κ έχω έναν extender της netgear εκεί.....Πρίν δεν υπήρχε κανένα θέμα με την παλιά ταχύτητα κ το παλιό ρούτερ, τώρα έχω συνεχής αποσυνδέσεις κ μαξιμουμ το download να πάει 2 2.5mbps....γιατί?τα usb wifi που έχω στα pc είναι ac...τι φταιει εδώ??οι τεχνικοί του οτέ όλο τα ίδια λένε κ ψαχνουν κ αλλάζουν κανάλια κτλ αλλά το πρόβλημα παραμένει συν ότι τα speedtest πάνω από 43 δεν έχουν γράψει ακόμα....!!!o εxtender φταίει??το ρούτερ???κάποια ρύθμιση?

  11. #1496
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!Όπως προείπα στο αρχικό μου σχόλιο τα προβλημάτα με το pl;us στην 50αρα(νίκαια η περιοχή) παραμένουν, ειδικά στα 5 μέτρα περίπου σε άλλο δωμάτιο που ειναι τα 2 pc κ παρεμβάλεται τόιχος κ έχω έναν extender της netgear εκεί.....Πρίν δεν υπήρχε κανένα θέμα με την παλιά ταχύτητα κ το παλιό ρούτερ, τώρα έχω συνεχής αποσυνδέσεις κ μαξιμουμ το download να πάει 2 2.5mbps....γιατί?τα usb wifi που έχω στα pc είναι ac...τι φταιει εδώ??οι τεχνικοί του οτέ όλο τα ίδια λένε κ ψαχνουν κ αλλάζουν κανάλια κτλ αλλά το πρόβλημα παραμένει συν ότι τα speedtest πάνω από 43 δεν έχουν γράψει ακόμα....!!!o εxtender φταίει??το ρούτερ???κάποια ρύθμιση?
    Οι τεχνικοι προσπαθουν εξάποστασεως να κανουν διαγνωση και να βρουν λυση.

    Κανε ενα σκαναρισμα πχ με το inSSIDer και δες τι WIFI δικτυα υπαρχουν και βρες ενα καθαρο καναλι να ορισεις.
    Αν δεν βρεις κανενα καθαρο βρες αυτο με το λιγοτερο "κοσμο" και βαλε το ιδιο.

    Δεν θα δεις ποτε 50 σε speedtest. Ειναι αναξιοπιστα αλλα εχεις ενα γενικο "μπουσουλα" τι γινεται. πχ αν δεις 20Mbps θα καταλαβεις κατι παει λαθος.

    Κατεβασε ενα μεγαλο ISO αρχειο απο αξιοπιστη πηγη και δες τι ταχυτητες θα εχεις.

    to 43-45 παντως ειναι απολυτα φυσιολογικο λογω overhead . Πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω.


    Υ.Γ. τωρα ειδα οτι γραφεις για extender. το οποιο μπορει να σου κοψει την ταχυτητα δια 4.
    1.000 φορες να βαλεις PLC .
    The gr81 .

  12. #1497
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνικοι προσπαθουν εξάποστασεως να κανουν διαγνωση και να βρουν λυση.

    Κανε ενα σκαναρισμα πχ με το inSSIDer και δες τι WIFI δικτυα υπαρχουν και βρες ενα καθαρο καναλι να ορισεις.
    Αν δεν βρεις κανενα καθαρο βρες αυτο με το λιγοτερο "κοσμο" και βαλε το ιδιο.

    Δεν θα δεις ποτε 50 σε speedtest. Ειναι αναξιοπιστα αλλα εχεις ενα γενικο "μπουσουλα" τι γινεται. πχ αν δεις 20Mbps θα καταλαβεις κατι παει λαθος.

    Κατεβασε ενα μεγαλο ISO αρχειο απο αξιοπιστη πηγη και δες τι ταχυτητες θα εχεις.

    to 43-45 παντως ειναι απολυτα φυσιολογικο λογω overhead . Πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω.


    Υ.Γ. τωρα ειδα οτι γραφεις για extender. το οποιο μπορει να σου κοψει την ταχυτητα δια 4.
    1.000 φορες να βαλεις PLC .
    σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:ναι αυτό κανουν οι τεχνικοί αλλά εδω κ 4 μέρες που μπήκε η ταχύτητα κ το ρούτερ δεν έχει αλλάξει κάτι.....αλλά διαφημίζουν κ άλλα γίνονται.μάλιστα μου είπαν ότι τα 5 μέτρα δεν είναι τίποτα κ ο΄τοιχος, κ με την 50αρα κ το plus δεν θα χρειάζομαι κάν το extender......όσο το ειδες εσύ το ειδα κ εγώ....! Με το κανάλι που λές με συγχωρείς δε το κατάλαβα...??
    Download:
    Κοντα στο ρουτερ στο ιδιο δωμάτιο δηλαδή ένα αρχείο 3 γίγα το Download γράφει 4.2 4.6 mbps.....με τον extender μέσα γράφει 1.5 2.3 mbps.....πρόβλημα δεν είναι αυτό? κ κοντά στο ρούτερ κ με τον extender??με ethernet δε το εχω κανει να δω αν υπάρχει διαφορά...

  13. #1498
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:ναι αυτό κανουν οι τεχνικοί αλλά εδω κ 4 μέρες που μπήκε η ταχύτητα κ το ρούτερ δεν έχει αλλάξει κάτι.....αλλά διαφημίζουν κ άλλα γίνονται.μάλιστα μου είπαν ότι τα 5 μέτρα δεν είναι τίποτα κ ο΄τοιχος, κ με την 50αρα κ το plus δεν θα χρειάζομαι κάν το extender......όσο το ειδες εσύ το ειδα κ εγώ....! Με το κανάλι που λές με συγχωρείς δε το κατάλαβα...??
    Download:
    Κοντα στο ρουτερ στο ιδιο δωμάτιο δηλαδή ένα αρχείο 3 γίγα το Download γράφει 4.2 4.6 mbps.....με τον extender μέσα γράφει 1.5 2.3 mbps.....πρόβλημα δεν είναι αυτό? κ κοντά στο ρούτερ κ με τον extender??με ethernet δε το εχω κανει να δω αν υπάρχει διαφορά...
    Δεν ξερω τι σου ειπαν για τα 5 μετρα... αλλα καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. μονο επιτοπου και με μετρησεις μπορει να σου πει καποιος τι ταχυτητες θα εχεις.

    Opote o extender δημιουργει το bottleneck. βγαλτον και βαλε καλωδιο με AΡ.

    Οπως τα περιγραφεις ομως.. το speedport λειτουργει κανονικα οπως πρεπει. ειναι μετα απο το ρουτερ το προβλημα σου.

    Βαλε ενα screenshot και τα στατιστικα της γραμμης σου. αν και ειμαι σιγουρος ειναι καρφωμενο 49.999
    The gr81 .

  14. #1499
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι δεν είναι πρόβλημα η μείωση της ταχύτητας με το Extender. Έτσι δυστυχώς δουλεύουν όλα, ακόμη και δίπλα να είναι στην πηγή.
    Βλέπεις αυτά κάνουν αναμετάδοση του αρχικού ασύρματου σήματος. Αλλά έχοντας μόνο έναν πομποδέκτη, αναγκαστικά την μία χρονική στιγμή λαμβάνουν το σήμα και την επόμενη το εκπέμπουν.
    Δεν μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα λήψη και εκπομπή. Και γι' αυτό κάθε extender/repeater υποδιπλασιάζει την ταχύτητα του ασύρματου δικτύου. Αποτελούν λύσεις ανάγκης.

  15. #1500
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι σου ειπαν για τα 5 μετρα... αλλα καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. μονο επιτοπου και με μετρησεις μπορει να σου πει καποιος τι ταχυτητες θα εχεις.

    Opote o extender δημιουργει το bottleneck. βγαλτον και βαλε καλωδιο με AΡ.

    Οπως τα περιγραφεις ομως.. το speedport λειτουργει κανονικα οπως πρεπει. ειναι μετα απο το ρουτερ το προβλημα σου.

    Βαλε ενα screenshot και τα στατιστικα της γραμμης σου. αν και ειμαι σιγουρος ειναι καρφωμενο 49.999
    Σε ευχαριστώ πολύ κ παλι...θα το στείλω όταν είμαι σπίτι διότι λείπω...οσα speedtest έχω κάνεi κ με την okla κ το fastspeed κ ενα 2 άλλα με τους τεχνικούς στη γραμμη, οι μετρησεις ειναι αυτές, me ping χαμηλό γραφει απο 35 μεχρι 43 k me ping ψηλό apo 9 μεχι 22 περίπου.....
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: λες ότι το speedport είναι εντάξει κ το θέμα ειναι μετά από αυτό...Μαζί σου!Αλλά πληρωνω την 50αρα για να την έχω στο σαλόνι μόνο??η στο δωμάτιο που ειναι το ρουτερ???κοροιδία αυτό η κάνω λάθος??

Σελ. 100 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας