Σελ. 424 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.346-6.360 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #6346
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι το αναγνωρίζει σαν printer όταν το έχεις συνδέσει μέσω Wi-Fi ή καλωδίου; Τότε απλά μπορεί έτσι να είναι το ονομά του και να μην έχει να κάνει κάτι το plus με αυτό. Στείλε μια φωτογραφία να δούμε που ακριβώς το βλέπεις αυτό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  εικόνα_2021-03-10_142912.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  107,7 KB 
ID: 225459


    δες εδω

  2. #6347
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω βρει ακόμα λύση. Για να κανείς portforword δεν αρκεί μόνο το αντίστοιχο μενού? Πρέπει να ανοίξεις και κάποιο εσωτερικό firewall του ρουτερ?
    Αρκεί το αντίστοιχο μενού, για να παρακάμψεις το εσωτερικό firewall του router.
    Απλά ο ΟΤΕ έχει και επιπλέον εξωτερικό firewall, που πρέπει να το απενεργοποιήσεις από την σελίδα διαχείρισης της γραμμής σου.

  3. #6348
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί το αντίστοιχο μενού, για να παρακάμψεις το εσωτερικό firewall του router.
    Απλά ο ΟΤΕ έχει και επιπλέον εξωτερικό firewall, που πρέπει να το απενεργοποιήσεις από την σελίδα διαχείρισης της γραμμής σου.
    Το εχω κανει και αν και ξερω απο άλλα ρουτερ, και απο της vodafone που ειχα πριν, οτι είναι τόο απλό, δε λειτουργεί. Περίεργο... και το firewall της γραμμης εχω βγαλει, αν και αφορά άλλες πόρτες.

  4. #6349
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μπάντα των 2,4GHz διαλέγεις ένα απο τα κανάλια 1 ή 6 ή 11, αναλόγως με το ποιό είναι πιο άδειο. Υπάρχουν εφαρμογές (πχ wifi analyzer) που σκαννάρουν τα wifi δίκτυα που είναι κοντά σου, επομένως έχεις μια ιδέα πιο κανάλι θα έχει λιγότερες παρεμβολές.

    Στην μπάντα των 5 GHz άστο στο αυτόματο μιας και είναι σχεδόν απίθανο να έχεις παρεμβολές.
    Πριν κανά 3μηνο που είχα πάλι περίεργα κολλήματα στο wifi είχα μιλήσει με το helpdesk του ΟΤΕ
    Μιας και δεν βγήκαν τίποτε περίεργο στην σύνδεσή, μου άλλαξαν το κανάλι και το έβαλαν στο 3 αλλά ειλικρινά δεν είδα καμία ουσιαστική βελτίωση
    Θα δοκιμάσω με το analyzer και βλέπουμε
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  5. #6350
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κανά 3μηνο που είχα πάλι περίεργα κολλήματα στο wifi είχα μιλήσει με το helpdesk του ΟΤΕ
    Μιας και δεν βγήκαν τίποτε περίεργο στην σύνδεσή, μου άλλαξαν το κανάλι και το έβαλαν στο 3 αλλά ειλικρινά δεν είδα καμία ουσιαστική βελτίωση
    Θα δοκιμάσω με το analyzer και βλέπουμε
    Αυτό το άρθρο θα βοηθήσει πιστεύω:
    https://www.pcsteps.gr/82231-%CE%BA%...B%CE%AD%CF%82/

  6. #6351
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ συγγνώμη αν είμαι σε λάθος thread αλλά δεν βρίσκω κάτι με την αναζήτηση. Ψάχνω νεότερο firmware για το Speedport Plus για γραμμή ISDN (ΑΝΝΕΧ Β). Το υπάρχουν firmware ειναι το 09022001.00.031_OTE1 . Ρίσκαρα να περάσω το OTE5 απο το Annex A αλλά μετά απο λίγη ώρα κάνει restart επιστρέφοντας στο υπάρχον OTE1. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο νεότερο; Ευχαριστώ πολύ!

  7. #6352
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chubros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ συγγνώμη αν είμαι σε λάθος thread αλλά δεν βρίσκω κάτι με την αναζήτηση. Ψάχνω νεότερο firmware για το Speedport Plus για γραμμή ISDN (ΑΝΝΕΧ Β). Το υπάρχουν firmware ειναι το 09022001.00.031_OTE1 . Ρίσκαρα να περάσω το OTE5 απο το Annex A αλλά μετά απο λίγη ώρα κάνει restart επιστρέφοντας στο υπάρχον OTE1. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο νεότερο; Ευχαριστώ πολύ!
    Δεν εχω προχειρο τωρα plus να δω , αλλα νομιζω οτι αυτο που εχεις ειναι το τελευταιο firmware.

    μην σε παραξενευει που απο το 5 πηγανε παλι στο 1 .
    The gr81 .

  8. #6353
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το άρθρο θα βοηθήσει πιστεύω:
    https://www.pcsteps.gr/82231-%CE%BA%...B%CE%AD%CF%82/
    Ευχαριστώ πολύ
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  9. #6354
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chubros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ συγγνώμη αν είμαι σε λάθος thread αλλά δεν βρίσκω κάτι με την αναζήτηση. Ψάχνω νεότερο firmware για το Speedport Plus για γραμμή ISDN (ΑΝΝΕΧ Β). Το υπάρχουν firmware ειναι το 09022001.00.031_OTE1 . Ρίσκαρα να περάσω το OTE5 απο το Annex A αλλά μετά απο λίγη ώρα κάνει restart επιστρέφοντας στο υπάρχον OTE1. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο νεότερο; Ευχαριστώ πολύ!
    Έχεις το τελευταίο firmware. Μην σε μπερδεύει η αρίθμηση στο όνομα (_ΟΤΕx). Πρόκειται για άλλη σειρά.
    Το παλιό είναι το 09022001.00.030_OTE5.
    Το νέο είναι το 09022001.00.031_OTE1.

  10. #6355
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω προχειρο τωρα plus να δω , αλλα νομιζω οτι αυτο που εχεις ειναι το τελευταιο firmware.

    μην σε παραξενευει που απο το 5 πηγανε παλι στο 1 .
    Ευχαριστώ πολύ!!!

  11. #6356
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    3 μέρες μετά την αλλαγή απο VDSK 50 σε 100 (που έγινε σε 20 λεπτά) σήμερα μου το γύρισαν απο PSTN σε Voip. Οπότε ξαφνικά κόπηκε το τηλέφωνο. Εντάξει εγώ το κατάλαβα και άλλαξα τη συνδεσμολογία των συσκευών αλλά κάποιος που δεν ξέρει πώς να το φανταστεί; Θα έπρεπε να υπάρχει μια ειδοποίηση γι αυτή την αλλαγή.
    Τέλοσπάντων, τώρα μια και δεν έχω PSTN ξήλωσα και το splitter και βάζω το router πάνω στη γραμμή κατευθείαν. Βελτιώθηκε λιγάκι και το attenuation έτσι. Υποθέτω οτι και οι οδηγίες του plus αυτό θα λένε αλλά βαριέμαι να ψάχνω.

  12. #6357
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Κοιτα, τα manuals των ρουτερ δείχνουν συνήθως την συνδεσμολογία να περνάει απο σπλιτερς κτλ. Το καλύτερο ναι είναι το καλώδιο να καταλήγει στον τοίχο . Προσωπική έμπειρα, σε μια βλάβη που είχα πριν κανα χρόνο και παραπάνω που είχα σπλιτερ κτλ, το πρώτο πραγμα που με είχε ρωτήσει ήταν αν εχω κάποιο σπλιτερ και μου είπε βαλ το πάνω στην πρίζα.
    Μια εικόνα πως είναι όλα τα Manuals των Speedport Plus & Smart

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  39629807-0675-4FE2-A6A5-BE3A9F04590F.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  394,4 KB 
ID: 225503

  13. #6358
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 μέρες μετά την αλλαγή απο VDSK 50 σε 100 (που έγινε σε 20 λεπτά) σήμερα μου το γύρισαν απο PSTN σε Voip. Οπότε ξαφνικά κόπηκε το τηλέφωνο. Εντάξει εγώ το κατάλαβα και άλλαξα τη συνδεσμολογία των συσκευών αλλά κάποιος που δεν ξέρει πώς να το φανταστεί; Θα έπρεπε να υπάρχει μια ειδοποίηση γι αυτή την αλλαγή.
    Τέλοσπάντων, τώρα μια και δεν έχω PSTN ξήλωσα και το splitter και βάζω το router πάνω στη γραμμή κατευθείαν. Βελτιώθηκε λιγάκι και το attenuation έτσι. Υποθέτω οτι και οι οδηγίες του plus αυτό θα λένε αλλά βαριέμαι να ψάχνω.
    Εμένα θυμάμαι και στις δύο γραμμές που έχω κατά την μετατροπή σε VOIP μου έστειλαν SMS

  14. #6359
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, τα manuals των ρουτερ δείχνουν συνήθως την συνδεσμολογία να περνάει απο σπλιτερς κτλ. Το καλύτερο ναι είναι το καλώδιο να καταλήγει στον τοίχο . Προσωπική έμπειρα, σε μια βλάβη που είχα πριν κανα χρόνο και παραπάνω που είχα σπλιτερ κτλ, το πρώτο πραγμα που με είχε ρωτήσει ήταν αν εχω κάποιο σπλιτερ και μου είπε βαλ το πάνω στην πρίζα.
    Μια εικόνα πως είναι όλα τα Manuals των Speedport Plus & Smart

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  39629807-0675-4FE2-A6A5-BE3A9F04590F.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  394,4 KB 
ID: 225503
    Αυτή τη συνδεσμολογία είχα πριν (χωρίς φυσικά το καλώδιο 5 που είναι για επιστροφή όταν έχεις Voip αλλά χωρίς να είναι το router στην κεντρική πρίζα).
    Πιστεύω οτι αυτός είναι ο μόνος λόγος που την προτείνουν. Το να μπορείς δηλαδή να έχεις επιστροφή και να συνδέεις το router σε οποιαδήποτε πρίζα. Γιατί προφανώς είναι πολύ δύσκολο να πουν στον καθένα βάλε το router στην κεντρική και τράβα καλώδια. Οπότε στην περίπτωση που το έχεις ήδη στην κεντρική (όπως εγώ) όλα αυτά είναι άχρηστα αφού το σήμα της τηλεφωνίας πάει απευθείας απο το router στα τηλέφωνα χωρίς την ανάγκη του splitter (4,5) και του φίλτρου (3).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα θυμάμαι και στις δύο γραμμές που έχω κατά την μετατροπή σε VOIP μου έστειλαν SMS
    Δεν αποκλείεται να μου στείλουν σε 2-3 μέρες που θα θεωρήσουν οτι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Και με το VDSL κάτι τέτοιο έγινε. Είχα κανονικά γραμμή για μέρες (σταθερότατη, οχι για δοκιμές) πριν μου στείλουν το SMS της ενεργοποίησης.

  15. #6360
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SlotKiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιο bug στο speed port plus (τελευταιο firmware μου ειπε ο τεχνικος πριν 2 ωρες στο τηλεφωνο) που αν το γυρισεις σε bridge, μολις συγχρονισει, δεν δουλευει το web interface?

    Εχω κανει 2 restart, ιδια συμπεριφορα παντα
    Το ίδιο πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται και στο τελευταίο firmware αν το βάλεις σε bridge mode, δηλαδή χάνεις την πρόσβαση στο web ui με το που πετύχει τον συγχρονισμό της γραμμής.
    Πρακτικά το μόνο που θα ήθελα να βλέπω τα errors της γραμμής στο web interface, αφού ο συγχρονισμός μου πρακτικά είναι πάντα ίδιος με την vdsl.
    Από την στιγμή που έχω τραβήξει την τηλεφωνία σε ένα 3cx, νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση το καθαρό bridge mode σε σχέση με το pppoe passthrough που χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα.
    A very minor case of serious brain damage.

Σελ. 424 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας