Σελ. 177 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 157167172175176177178179182187197 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.641-2.655 από 9922

Θέμα: Speedport Plus

  1. #2641
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του isp που σαφώς ευθύνεται και πρέπει να το φτιάξει,
    αλλά πρακτικά μιλώντας και με δεδομένο ότι τα περισσότερα cpe των isp δεν είναι και ότι καλύτερο,
    και αν όσον αφορά τις λειτουργίες modem/router/voip το speedport επαρκεί,
    μήπως να παίρνατε ένα AP της προκοπής με 2x2/3x3 και 2,4/5Ghz και ότι αγαπάει ο καθένας και να ησυχάζατε?
    Θα σας μείνει και το ap για τον επόμενο πάροχο (που κατά πάσα βεβαιότητα, πάλι σκουπίδι θα είναι το cpe του).
    Για ένα διάστημα που είχα το speedport σε χρήση στο σπίτι, με το wifi του δεν είχα σταθερή σύνδεση στο δίπλα δωμάτιο (3m απόσταση).
    Έβαλα ένα unifi στον τοίχο και με τις ίδιες συνθήκες μπορούσα να συνδεθώ αξιόπιστα από το απέναντι πεζοδρόμιο.
    Και μένω σε ψηλό 3ό όροφο, και το απέναντι πεζοδρόμιο δεν είναι κοντά (30+ μέτρα).
    Και αν το unifi είναι σχετικά ακριβό (που είναι) την ίδια δουλειά θα κάνει και ένα tplink με openwrt και ένα tik, και άλλα.
    Για να μην παιδευόσαστε δλδ....
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #2642
    Εγγραφή
    21-08-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κοιτα αυτο θα κανω εν τελει , θα τσιμπησω τυπου αυτο https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6.html γιατι τα οικονομικα ειναι λιγο καπως λογω διακοπων κλπ , αλλα θα το τρεξω το θεμα διοτη δεν πρεπει να πληρωνω εγω τα σπασμενα του ΟΤΕ η καθε ΟΤΕ , και το ιδιο πρεπει να κανουμε ολοι .

  3. #2643
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνεις log in --> Internet --> Internet configuration και κάτω κάτω αλλάζεις τους dns
    Το εκανα, το πηρε, αλλα αν κανω ipconfig στο pc μου, γραφει παλι 192.168.1.1, ενω θελω την 192.168.1.6

  4. #2644
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορω να κανω στατικη μια ΙΡ σε μια συσκευη δικτυου;
    Ορίζεις την ΙΡ που θέλεις στην κάρτα δικτύου της συσκευής σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #2645
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZXHN H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 7.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ρε παιδια
    προσφατα πηγα απο τα 50μβπς στα 100 της κοσμοτε και μου αντικατεστησαν το υβριδικο huawei που ειχα με το speedport plus.
    μπηκα βασικα για να διαβασω μπας και βρω λυση που μια με βγαζει οτι εχω 85μβπς και μια 52, αλλα διαβαζω τωρα οτι εχει θεματα.
    ευτυχως εχω κι ενα ξεχασμενο απ τον οτε Speedport entry 2i, στο κουτι του.
    (δυο τετοια ειχα ξεχασμενα, αλλα παρεδωσα το ενα προχθες ο βλαξ, πριν σας διαβασω)
    η ερωτηση μου ειναι αν γινεται να βαλω παλι το Speedport entry 2i και να συγχρονισει στα 100 που πληρωνω, και να παιζουν ολα κανονικα. wifi κτλ.
    σηκωνει το entry 100 mbps;
    αν ναι, θα παρει τις ρυθμισεις αυτοματα ή τις βαζω manual;
    αν τελικα δεν γινεται και μεινω με το plus, ποια ghz wifi να διαλεγω; τα 2,4 ή τα 5;
    που θα εχω πιο απομακρυσμενο σημα και λιγοτερα προβληματα απ αυτα που αναφερετε;
    θενξ εκ των προτερων

  6. #2646
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarK_HumOuR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια
    προσφατα πηγα απο τα 50μβπς στα 100 της κοσμοτε και μου αντικατεστησαν το υβριδικο huawei που ειχα με το speedport plus.
    μπηκα βασικα για να διαβασω μπας και βρω λυση που μια με βγαζει οτι εχω 85μβπς και μια 52, αλλα διαβαζω τωρα οτι εχει θεματα.
    ευτυχως εχω κι ενα ξεχασμενο απ τον οτε Speedport entry 2i, στο κουτι του.
    (δυο τετοια ειχα ξεχασμενα, αλλα παρεδωσα το ενα προχθες ο βλαξ, πριν σας διαβασω)
    η ερωτηση μου ειναι αν γινεται να βαλω παλι το Speedport entry 2i και να συγχρονισει στα 100 που πληρωνω, και να παιζουν ολα κανονικα. wifi κτλ.
    σηκωνει το entry 100 mbps;
    αν ναι, θα παρει τις ρυθμισεις αυτοματα ή τις βαζω manual;
    αν τελικα δεν γινεται και μεινω με το plus, ποια ghz wifi να διαλεγω; τα 2,4 ή τα 5;
    που θα εχω πιο απομακρυσμενο σημα και λιγοτερα προβληματα απ αυτα που αναφερετε;
    θενξ εκ των προτερων
    Τα 82 και 52 είναι ταχύτητες κατεβάσματος από συσκευή;
    Ασύρματη ή ενσύρματη;
    Αν όχι... είναι ταχύτητα κλειδώματος;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #2647
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarK_HumOuR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια
    προσφατα πηγα απο τα 50μβπς στα 100 της κοσμοτε και μου αντικατεστησαν το υβριδικο huawei που ειχα με το speedport plus.
    μπηκα βασικα για να διαβασω μπας και βρω λυση που μια με βγαζει οτι εχω 85μβπς και μια 52, αλλα διαβαζω τωρα οτι εχει θεματα.
    ευτυχως εχω κι ενα ξεχασμενο απ τον οτε Speedport entry 2i, στο κουτι του.
    (δυο τετοια ειχα ξεχασμενα, αλλα παρεδωσα το ενα προχθες ο βλαξ, πριν σας διαβασω)
    η ερωτηση μου ειναι αν γινεται να βαλω παλι το Speedport entry 2i και να συγχρονισει στα 100 που πληρωνω, και να παιζουν ολα κανονικα. wifi κτλ.
    σηκωνει το entry 100 mbps;
    αν ναι, θα παρει τις ρυθμισεις αυτοματα ή τις βαζω manual;
    αν τελικα δεν γινεται και μεινω με το plus, ποια ghz wifi να διαλεγω; τα 2,4 ή τα 5;
    που θα εχω πιο απομακρυσμενο σημα και λιγοτερα προβληματα απ αυτα που αναφερετε;
    θενξ εκ των προτερων
    Προβληματα υπαρχουν σε ενα ποσοστο χρηστων που ακομα δεν εχει εξακριβωθει τι φταιει.
    Υπαρχει και ενα ποσοστο που αναφερει οτι ειναι το καλυτερο cpe που εχει βγει ever.
    Προβληματα σιγουρα θα διαβασεις. Ανοιγονται topic για προβληματα αλλα ΔΕΝ ανοιγονται για επαινο. Ειναι ανουσιο.
    Οποτε θα προτεινα να μην το φοβασαι.

    Απο εκει και περα οι 2.4 εχουν σιγουρα μεγαλυτερη διαπερατοτητα στα αντικειμενα οποτε αυτοματως εχεις και μεγαλυτερη καλυψη.
    Σε αντιθεση με τους 5. Αλλα ειναι αντιστροφως αναλογη η ταχυτητα. Οποτε βλεπεις τι σε βολευει και πορευεσαι.
    Αντεχει το entry τα 100 αλλα το plus ειναι (συμφωνα με χρηστες) πιο σταθερο στη γραμμη.

    Οπως ειπε και ο denisun πως κανεις δοκιμες?
    Κατεβασε ενα μεγαλο .iso με PC και οπωσδηποτε καλωδιακα. ΘΑ δεις οτι θα ειναι απο 11,1 μεχρι και 11,5 MΒ/s

    Σε καθε περιπτωση με cosmote εχεις πολλες επιλογες .Δινει τους κωδικους της τηλεφωνιας οποτε οτι θες κανεις.
    The gr81 .

  8. #2648
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα
    μετακόμισα σε νεο σπίτι όπου πλεον έχω αρκετές ασύρματες συσκευές (φώτα, τέντες, παντζούρια, θερμοστάτη κλπ). Είμαι με γραμμη VDSL 50, και μου έδωσαν για αναβάθμιση το Speedport plus
    Το ρουτερ αναγκαστικά είναι σε ξυλινο ντουλάπι κλειστο (εκεί έρχονται όλα τα καλωδια κεραίες κλπ)
    Το πρόβλημα μου είναι ότι στο τέλος του σαλονιού και ακόμα περισσότερο στην βεράντα δεν έχω καλό σήμα (wifi)
    Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από router, repeaters, extender κλπ. Αυτό που θα ήθελα είναι να έχω καλό σήμα παντού στο σπίτι. Από ότι διάβασα μέχρι τώρα οι repeaters- extenders θα με βοηθούσαν όμως έχουν ένα μειονέκτημα. Δεν συνδέουν τις συσκευές σε στο πιο δυνατό σήμα.(θα πρέπει να γίνεται αποσύνδεση πρώτα)
    Σκέφτομαι λοιπόν μήπως αγοράσω κάποιο "καλό" router για να λύσω το πρόβλημα. (Δεν θα ήθελα να πάω σε λύση mesh γιατί κοστίζει)
    Μπορείτε να προτείνετε κάποιο ρουτερ που θεωρητικά έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από το speerport plus ωστε να το κρατήσω μόνο για voip?

  9. #2649
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    μετακόμισα σε νεο σπίτι όπου πλεον έχω αρκετές ασύρματες συσκευές (φώτα, τέντες, παντζούρια, θερμοστάτη κλπ). Είμαι με γραμμη VDSL 50, και μου έδωσαν για αναβάθμιση το Speedport plus
    Το ρουτερ αναγκαστικά είναι σε ξυλινο ντουλάπι κλειστο (εκεί έρχονται όλα τα καλωδια κεραίες κλπ)
    Το πρόβλημα μου είναι ότι στο τέλος του σαλονιού και ακόμα περισσότερο στην βεράντα δεν έχω καλό σήμα (wifi)
    Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από router, repeaters, extender κλπ. Αυτό που θα ήθελα είναι να έχω καλό σήμα παντού στο σπίτι. Από ότι διάβασα μέχρι τώρα οι repeaters- extenders θα με βοηθούσαν όμως έχουν ένα μειονέκτημα. Δεν συνδέουν τις συσκευές σε στο πιο δυνατό σήμα.(θα πρέπει να γίνεται αποσύνδεση πρώτα)
    Σκέφτομαι λοιπόν μήπως αγοράσω κάποιο "καλό" router για να λύσω το πρόβλημα. (Δεν θα ήθελα να πάω σε λύση mesh γιατί κοστίζει)
    Μπορείτε να προτείνετε κάποιο ρουτερ που θεωρητικά έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από το speerport plus ωστε να το κρατήσω μόνο για voip?
    Σου εχω απαντησει στο αλλο νημα που εγραψες το ιδιο μυνημα .
    The gr81 .

  10. #2650
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Είναι trivial να βάλεις RJ11 κατά έξω ώστε το ρούτερ να μην είναι σε κλειστό ντουλάπι. Πχ εγώ είχα μόνο 4 σύρματα. Πήρα τα δύο που με αφορούν και τα έβαλα να καταλήγουν σε female RJ11 ώστε εχω ελευθερία με το καλώδιο

  11. #2651
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν κανει διακοπες το τηλεφωνο καθε 5-6 sec να μην ακους τον αλλο τι μπορει να ειναι ; Direct καλωδια και εχω αλλαξει panasonic Dect εβαλα και νεα RJ και Siemens HD παλι το κανει . Καμια ιδεα ;

  12. #2652
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κανει διακοπες το τηλεφωνο καθε 5-6 sec να μην ακους τον αλλο τι μπορει να ειναι ; Direct καλωδια και εχω αλλαξει panasonic Dect εβαλα και νεα RJ και Siemens HD παλι το κανει . Καμια ιδεα ;
    Αυτός σε ακούει εκείνη την στιγμή;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #2653
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι trivial να βάλεις RJ11 κατά έξω ώστε το ρούτερ να μην είναι σε κλειστό ντουλάπι. Πχ εγώ είχα μόνο 4 σύρματα. Πήρα τα δύο που με αφορούν και τα έβαλα να καταλήγουν σε female RJ11 ώστε εχω ελευθερία με το καλώδιο
    Από το ντουλάπι φεύγουν καλώδια για data στο σαλόνι και στις κρεββατοκάμαρες (και είναι πολύ βολικό)
    Μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι για να βγει έξω το μοντεμ θα πρέπει να ακυρώσει τα data και δεν το θέλω

  14. #2654
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο απο μεσα στο ντουλαπι?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  15. #2655
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο απο μεσα στο ντουλαπι?
    αν όχι το βράδυ αύριο σίγουρα

Σελ. 177 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 157167172175176177178179182187197 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας