Σελ. 431 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 411421426429430431432433436441451 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.451-6.465 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #6451
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα, θα ήθελα να φώτα σας μιας και εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη και δεν το έχω το θέμα αυτό.

    Έχω μια LG τηλεόραση και θα ήθελα να κόψω τα ads από Youtube.. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω του ρούτερ όπως το λίνκ παρακάτω. ( https://techpenny.com/how-to-block-ads-on-a-smart-tvs/ )

    Προσωπικά δεν μπορώ να βρώ πως θα γίνει αυτό.

    Ευχαριστώ για την κατανόηση.

  2. #6452
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kxa123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα να φώτα σας μιας και εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη και δεν το έχω το θέμα αυτό.

    Έχω μια LG τηλεόραση και θα ήθελα να κόψω τα ads από Youtube.. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω του ρούτερ όπως το λίνκ παρακάτω. ( https://techpenny.com/how-to-block-ads-on-a-smart-tvs/ )

    Προσωπικά δεν μπορώ να βρώ πως θα γίνει αυτό.

    Ευχαριστώ για την κατανόηση.
    Είναι δύσκολο να μπλοκάρεις τις διαφημίσεις του youtube μέσω URL γιατί το βίντεο είναι στο ίδιο domain με την διαφήμιση. Άρα αν μπλοκάρεις το domain αυτό πολύ πιθανόν να μην παίζει και το βίντεο. Για αυτό τα adblocker που είναι extensions μπλοκάρουν τις διαφημίσεις σε επίπεδο HTML. Επίσης το Plus δεν έχει τη δυνατότητα να μπλοκάρει ιστοσελίδες ούτως ή άλλως.

  3. #6453
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ για την απάντηση!!!

  4. #6454
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν θες να κάνεις τέτοια πράγματα χρειάζεσαι dd-wrt ή καλύτερα ενα set top-box αντί για τα smart features της τηλεόρασης.

  5. #6455
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά για να μην περνούν οι διαφημίσες στο δίκτυο μου χρησιμοποιώ το pihole αλλά θέλει μια γνώση linux κλπ. Αλλά ούτε αυτό δυστυχώς καταφέρνει να μπλοκάρει πάντα τις διαφημίσεις του youtube.

  6. #6456
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netvasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SRA το έχεις ενεργοποιημένο; Αν ναι δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και παρακολούθησε τα γραφήματα εκ νέου. (By default είναι ενεργοποιημένο)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σκέφτηκα και το απενεργοποίησα πριν από 22 ώρες περίπου και το παρακολουθώ. Επισυνάπτω διάγραμμα.

    Χωρίς το SRA συγχρόνισε στα 76Mbps και έμεινε εκεί μέχρι και τώρα.

    Το SNR όπως είδαμε και στο αρχικό post, παίζει σε 2 συγκεκριμένα levels ανάλογα με την ώρα. Με το SRA απενεργοποιημένο, συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο (αλλά με πεσμένες τιμές):

    - Στις "καλές" ώρες (17:00 - 08:00) με το SRA ήταν στα 9.8 - 10.5dB (με συγχρονισμό στα 61-72Mbps). Χωρίς SRA είναι 8.9 με 9.6dB.
    - Στις "κακές" ώρες (09:00 - 16:00) με το SRA ήταν στα 7.2 - 8.4dB (με συγχρονισμό στα 45-60Mbps). Χωρίς SRA είναι 4.7dB με 8dB.

    Πεσμένο κατά 1 με 2.5dB λοιπόν και έπεσε ακόμα και κάτω από 5dB, αλλά για συγχρονισμό σταθερό στα 76Mbps αντί για το κυμαινόμενο 45-72Mbps που είχα με το SRA.

    Τα erros ανέβηκαν από 20 περίπου την ώρα σε 72 την ώρα κατά μέσο όρο (σε traffic ~180000 packets την ώρα). Δεν είχα κάποιο μεγάλο burst, το μέγιστο ήταν 3-4 errors το λεπτό.

    Δεν είχα κανένα αποσυγχρονισμό μέχρι στιγμής παρά το χαμηλό SNR αλλά θα το παρακολουθήσω και μέσα στις ώρες αιχμής να δούμε.

    Συνημμένο Αρχείο 225834

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολούθησε το και αν δεν προκύψει κάποια τρομερή αστάθεια, ζήτα fast path και ξαναδες πως θα πάει (θα αλλάξουν προφίλ για να σου βάλουν fast path, δεν νομίζω να ρυθμίζουν μεμονομένα το depth)

    ή

    Ζήτα από την αρχή έλεγχο της γραμμής με ελπίδα αλλαγής ζεύγους χαλκού
    Θενκς παίδες.

    Έπεσε στα τάρταρα σε κάποια φάση το SNR σήμερα το πρωί (στην καθιερωμένη ώρα λίγο πριν τις 8). Το ενδιαφέρον είναι ότι είχα internet μέχρι και τα 3.2dB SNR και έκανα και επιτυχές speedtest με full ταχύτητα (67Mbps για 76Mbps συγχρονισμό) στα 3.6dB SNR. Στα 3dB και κάτω έχασα IP connectivity αλλά το DSL έμεινε συγχρονισμένο για μισή ώρα ακόμα, δεν ήθελε να εγκαταλείψει την προσπάθεια ακόμα και μετά από ένα σύντομο drop του SNR στα 1.4db!

    Επισυνάπτω screenshot γιατί έχει ενδιαφέρον κανείς να δει πώς συμπεριφέρεται μια σύνδεση σε αυτά τα επίπεδα και πως ξαφνικά εκτοξεύονται το errors και τελικά χάνεται η σύνδεση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-SRA-disabled_snr-errors-disconnect_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 225849

    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη. Προς το παρόν μου κάνανε ένα reset στη γραμμή απομακρυσμένα (μου είπαν ότι αυτό είναι διαφορετικό από το να κάνω εγώ restart το router) και επίσης μου ενεργοποίησαν και fastpath. Κατέβηκε στα 6.5 ms το latency.
    Το μόντεμ συγχρόνισε ξανά στα 75 με το SRA απενεργοποιημένο και έχει μείνει σχετικά σταθερό στα 8.5-10dB SNR προς το παρόν.

    Αν συνεχίσει στα ίδια και έχω και άλλες αποσυνδέσεις τις επόμενες μέρες θα ενεργοποιήσω το SRA ξανά προσωρινά και θα ζητήσω να δοκιμάσουν αλλαγή ζεύγους χαλκού γιατί πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχασε μετά τις 14 Μαρτίου η γραμμή μου 5-7dB SNR στην ίδια ταχύτητα συγχρονισμού (~60Mbps) και άρχισε αυτά τα περιοδικά up and down.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-sync-issues3_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  138,2 KB 
ID: 225850

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να το μοιραστείς ;
    Βεβαίως να το μοιραστώ. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο να περιγράψω τη διαδικασία, ίσως προλάβω όμως και σήμερα. Θα χρειαστεί κάποιος απλά να έχει εγκαταστήσει Home assistant και τα addons του (InfluxDB, Grafana) σε κάποιο σερβεράκι που τρέχει 24/7 για να καταγράφει τις τιμές (ένα Raspberry PI 3+ κάνει ή ένα VM σε ένα PC που είναι ανοιχτό 24/7).

    Είναι καλύτερα να ανοίξω καινούριο thread με κατάλληλο τίτλο και να γράψω απλά ένα summary και ένα link εδώ; Γιατί με 431 σελίδες νομίζω θα χαθεί.

  7. #6457
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θενκς παίδες.

    Έπεσε στα τάρταρα σε κάποια φάση το SNR σήμερα το πρωί (στην καθιερωμένη ώρα λίγο πριν τις 8). Το ενδιαφέρον είναι ότι είχα internet μέχρι και τα 3.2dB SNR και έκανα και επιτυχές speedtest με full ταχύτητα (67Mbps για 76Mbps συγχρονισμό) στα 3.6dB SNR. Στα 3dB και κάτω έχασα IP connectivity αλλά το DSL έμεινε συγχρονισμένο για μισή ώρα ακόμα, δεν ήθελε να εγκαταλείψει την προσπάθεια ακόμα και μετά από ένα σύντομο drop του SNR στα 1.4db!

    Επισυνάπτω screenshot γιατί έχει ενδιαφέρον κανείς να δει πώς συμπεριφέρεται μια σύνδεση σε αυτά τα επίπεδα και πως ξαφνικά εκτοξεύονται το errors και τελικά χάνεται η σύνδεση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-SRA-disabled_snr-errors-disconnect_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 225849

    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη. Προς το παρόν μου κάνανε ένα reset στη γραμμή απομακρυσμένα (μου είπαν ότι αυτό είναι διαφορετικό από το να κάνω εγώ restart το router) και επίσης μου ενεργοποίησαν και fastpath. Κατέβηκε στα 6.5 ms το latency.
    Το μόντεμ συγχρόνισε ξανά στα 75 με το SRA απενεργοποιημένο και έχει μείνει σχετικά σταθερό στα 8.5-10dB SNR προς το παρόν.

    Αν συνεχίσει στα ίδια και έχω και άλλες αποσυνδέσεις τις επόμενες μέρες θα ενεργοποιήσω το SRA ξανά προσωρινά και θα ζητήσω να δοκιμάσουν αλλαγή ζεύγους χαλκού γιατί πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχασε μετά τις 14 Μαρτίου η γραμμή μου 5-7dB SNR στην ίδια ταχύτητα συγχρονισμού (~60Mbps) και άρχισε αυτά τα περιοδικά up and down.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-sync-issues3_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  138,2 KB 
ID: 225850

    - - - Updated - - -



    Βεβαίως να το μοιραστώ. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο να περιγράψω τη διαδικασία, ίσως προλάβω όμως και σήμερα. Θα χρειαστεί κάποιος απλά να έχει εγκαταστήσει Home assistant και τα addons του (InfluxDB, Grafana) σε κάποιο σερβεράκι που τρέχει 24/7 για να καταγράφει τις τιμές (ένα Raspberry PI 3+ κάνει ή ένα VM σε ένα PC που είναι ανοιχτό 24/7).

    Είναι καλύτερα να ανοίξω καινούριο thread με κατάλληλο τίτλο και να γράψω απλά ένα summary και ένα link εδώ; Γιατί με 431 σελίδες νομίζω θα χαθεί.
    Ναι καλύτερα άνοιξε ένα νέο thread έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να το βρει αργότερα να μην ψάχνει στις σελίδες του νήματος του Plus.

  8. #6458
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παρατήρησε κανείς με το plus σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα +-7-8mbps και την ίδια στιγμή δεκάδες crc το λεπτό καθώς και αύξηση του SNR σε 13-14+ από 10-11 που είναι συνήθως (ανάλογα τη σύνδεση)

  9. #6459
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μηπως ειναι θεμα της περιοχης σου? Καιρικα φαινομενα?

  10. #6460
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ειναι θεμα της περιοχης σου? Καιρικα φαινομενα?
    Καιρικά φαινόμενα καθόλου.., λίγος αέρας, αλλά μέχρι το έσκαλιτ της γειτονιάς το δίκτυο είναι υπόγειο..
    Κάτι κορδέλες είχα δει στο Καφαο που είμαι αλλά δεν είδα να έγινε τίποτα..
    Παίζει να βάλανε χέρι να φτιάξουν τίποτα άλλο και να "χάλασαν" εμένα;

    Η πλάκα είναι πως έστρωσε μάλλον, απλά μου φάνηκε παράξενο.., συνήθως είχα περί τα 200crc τη μέρα.., όχι 3500 σε 15' ..
    Από τα 54.999 στα 43.000 και συνέχεια ανεβοκατέβαινε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 22-03-21 στις 22:40.

  11. #6461
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατήρησε κανείς με το plus σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα +-7-8mbps και την ίδια στιγμή δεκάδες crc το λεπτό καθώς και αύξηση του SNR σε 13-14+ από 10-11 που είναι συνήθως (ανάλογα τη σύνδεση)
    Με όλο το σεβασμό, ρωτάς αν Speedport Plus ανά την επικράτεια είχαν την ίδια συμπεριφορά με το δικό σου, σε χαρακτηριστικά θορύβου γραμμών χαλκού?
    OK boomer

  12. #6462
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είπα μήπως είναι κάποιο bug, όπως οι επανεκκινήσεις που έλεγαν κάποιοι σε τακτά χρονικά διαστήματα..με την έκδοση ΟΤΕ1 (τελευταία)
    Φυσικά και τα χαρακτηριστικά σε γραμμές χαλκού επηρεάζουν..
    no offence taken

  13. #6463
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να το μοιραστείς ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βεβαίως να το μοιραστώ. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο να περιγράψω τη διαδικασία, ίσως προλάβω όμως και σήμερα. Θα χρειαστεί κάποιος απλά να έχει εγκαταστήσει Home assistant και τα addons του (InfluxDB, Grafana) σε κάποιο σερβεράκι που τρέχει 24/7 για να καταγράφει τις τιμές (ένα Raspberry PI 3+ κάνει ή ένα VM σε ένα PC που είναι ανοιχτό 24/7).

    Είναι καλύτερα να ανοίξω καινούριο thread με κατάλληλο τίτλο και να γράψω απλά ένα summary και ένα link εδώ; Γιατί με 431 σελίδες νομίζω θα χαθεί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καλύτερα άνοιξε ένα νέο thread έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να το βρει αργότερα να μην ψάχνει στις σελίδες του νήματος του Plus.
    Έφτιαξα ένα github repo και έβαλα εκεί κώδικα, οδηγίες και ένα export του Grafana dashboard για να το χρησιμοποιήσετε.

    Άνοιξα νέο thread εδώ: Speedport Plus - Στατιστικά VDSL και Αυτοματισμοί με Home Assistant και Grafana

    Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το thread. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

  14. #6464
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα ένα github repo και έβαλα εκεί κώδικα, οδηγίες και ένα export του Grafana dashboard για να το χρησιμοποιήσετε.

    Άνοιξα νέο thread εδώ: Speedport Plus - Στατιστικά VDSL και Αυτοματισμοί με Home Assistant και Grafana

    Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το thread. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.
    Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου να τα κάνεις όλα public.
    Ελπίζω σήμερα να βρω λίγο χρόνο να το σεταρω και συνεχίζουμε στο νέο thread.
    A very minor case of serious brain damage.

  15. #6465
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου να τα κάνεις όλα public.
    Ελπίζω σήμερα να βρω λίγο χρόνο να το σεταρω και συνεχίζουμε στο νέο thread.
    Welcome. Αν δεν είναι κάτι σαφές στις οδηγίες πείτε μου στο άλλο thread.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henfi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θενκς παίδες.

    Έπεσε στα τάρταρα σε κάποια φάση το SNR σήμερα το πρωί (στην καθιερωμένη ώρα λίγο πριν τις 8). Το ενδιαφέρον είναι ότι είχα internet μέχρι και τα 3.2dB SNR και έκανα και επιτυχές speedtest με full ταχύτητα (67Mbps για 76Mbps συγχρονισμό) στα 3.6dB SNR. Στα 3dB και κάτω έχασα IP connectivity αλλά το DSL έμεινε συγχρονισμένο για μισή ώρα ακόμα, δεν ήθελε να εγκαταλείψει την προσπάθεια ακόμα και μετά από ένα σύντομο drop του SNR στα 1.4db!

    Επισυνάπτω screenshot γιατί έχει ενδιαφέρον κανείς να δει πώς συμπεριφέρεται μια σύνδεση σε αυτά τα επίπεδα και πως ξαφνικά εκτοξεύονται το errors και τελικά χάνεται η σύνδεση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-SRA-disabled_snr-errors-disconnect_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 225849

    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη. Προς το παρόν μου κάνανε ένα reset στη γραμμή απομακρυσμένα (μου είπαν ότι αυτό είναι διαφορετικό από το να κάνω εγώ restart το router) και επίσης μου ενεργοποίησαν και fastpath. Κατέβηκε στα 6.5 ms το latency.
    Το μόντεμ συγχρόνισε ξανά στα 75 με το SRA απενεργοποιημένο και έχει μείνει σχετικά σταθερό στα 8.5-10dB SNR προς το παρόν.

    Αν συνεχίσει στα ίδια και έχω και άλλες αποσυνδέσεις τις επόμενες μέρες θα ενεργοποιήσω το SRA ξανά προσωρινά και θα ζητήσω να δοκιμάσουν αλλαγή ζεύγους χαλκού γιατί πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έχασε μετά τις 14 Μαρτίου η γραμμή μου 5-7dB SNR στην ίδια ταχύτητα συγχρονισμού (~60Mbps) και άρχισε αυτά τα περιοδικά up and down.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl-status-sync-issues3_2021-03-22_Grafana.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  138,2 KB 
ID: 225850
    Τελικά έφταιγε μάλλον κάτι στη δικιά μου εγκατάσταση.

    Άνοιξα την κεντρική τηλεφωνική πρίζα και μέτρησα με ένα πολύμετρο την τάση στα καλώδια που πάνε στο μόντεμ και ξεχωριστά στα απομονωμένα της υπόλοιπης εγκατάστασης.

    Διαπίστωσα ότι παρόλο που δεν είχα τίποτα συνδεδεμένο υπήρχε τάση στο ένα από τα 5 μπλε καλώδια που πάνε στο υπόλοιπο σπίτι. Το απομόνωσα από τα υπόλοιπα καλώδια και με λίγο τράβηγμα/σπρώξιμο το μέτρησα ξανά και σταμάτησε να έχει τάση. Μάλλον κάπου είναι κομμένο και κάνει επαφή/βραχυκύκλωμα με το κύριο καλώδιο, αλλά αφού βρήκα μία θέση που δεν κάνει επαφή έκλεισα την πρίζα, έβαλα το μόντεμ και έπεσε στο μισό το attenuation!

    Επίσης διαχώρισα/απομάκρυνα καλύτερα το τηλεφωνικό καλώδιο που πάει στο μόντεμ από το τροφοδοτικό του. Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο και αυτό.

    Τερμάτισε η σύνδεση στα 110/11 (παίζει μεταξύ 104-110 με το SRA ενεργοποιημένο) και με Fastpath έχω 5ms latency.

    Το attenuation της γραμμής έπεσε από 13.5/15 σε 6/10 (Down/up) και το SNR στα 110Mbps παίζει μεταξύ 9.5 και 10dB.

    Απ'όλη αυτή την ιστορία, τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι τα εξής:

    - Το ότι δεν υπάρχουν πολλά σφάλματα στη γραμμή (δεν είχα ποτέ πάνω 10-20 την ώρα) δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση.
    - Το line attenuation μπορεί να είναι μεγάλο λόγω καλωδίωσης και όχι μόνο λόγω απόστασης.
    - Το max attainable speed δεν είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Προηγουμένως, με 13.5dB attenuation και χαμηλό SNR margin (7.5dB) μου έδινε attainable 88Mbps και εγώ έπιανα 45-75. Τώρα που λύθηκε το πρόβλημα και πιάνω 110Mbps με χαμηλό attenuation στα 6.5dB και margin σταθερό στα 10dB μου δείχνει attainable χαμηλότερο στα 80Mbps.

    Τώρα πώς είχε βρει τις ίδιες μετρήσεις στον κατανεμητή και στο σπίτι μου ο τεχνικός, ιδέα δεν έχω. Φαίνεται ότι υπήρχε πρόβλημα πάντως.

Σελ. 431 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 411421426429430431432433436441451 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας