Σελ. 634 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 614624629632633634635636639644654 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.496-9.510 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #9496
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, να ρωτησω κατι, βλεπω οτι πολλοι λετε οτι δεν υπαρχει πλεον pppoe passthrough, το fw update που το εκανε να "φυγει" εσεις το περασατε ή αυτοματα?
    γιατι εχω στο εξοχικο το μηχανημα αυτο δεν εχω κανει ποτε τιποτα με το fw και pppoe passthrough εχω και παιζει κανονικα παντα. Παντως σχετικα με το DMZ στην Inalan που εχω εδω και δεν υπαρχει χωρις χρεωση ανα μηνα κατι αλλο το εχω και ειναι μια χαρα. Βεβαια ειναι προτιμοτερο να εχει αλλη public ip το δικο μας ρουτερ απο ΝΑΤ, αλλα η δουλεια γινεται και ετσι χωρις προβληματα.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ εγω εχω ADSL και το νουμερο μου ειναι VOIP.

  2. #9497
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Νομιζω αλλος μιλαει για το Speedport plus 2 κι αλλος για το 1

  3. #9498
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλυτερα να ανοιχτει νεο θεμα για το 2....

  4. #9499
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν ειναι θεμα fw.

    το ιδιο προβλημα υπαρχει και με το speedport plus 1+2. εχω δοκιμασει και τα 2.

    το πιθανοτερο ειναι οτι ειτε εγινε κατι απο το δικτυο εκ παραδρομης, ειτε οτι ξεκινησε σε καποια(ες) περιοχες ΟΤΕ δινει μονο μια ipv4.
    τουλαχιστον οι 3 απο μας ειμαστε καλλιθεα νεα σμυρνη μοσχατο, οποτε πεφτουμε λογικα στον ιδιο κομβο.


    σε speedport plus 2 δεν υπαρχει καμμια δυνατοτητα για αλλο ρουτερ, γιατι δεν εχει ουτε bridge mode, ουτε καν manual disconnect- που ετσι κι αλλιως δεν θα παιζει.


    δεν ξερω γιατι νομιζετε οτι αλλος μιλαει για το 1 και αλλος για το 2, ολοι κατοχοι του 1 μιλανε εδω.
    εκτος κι αν το παιδι που καλεσε αυτους για το bridge ειναι κατοχος 2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 13-03-23 στις 21:52.

  5. #9500
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δλδ λειπει το μενου του pppoe passthrough? γιατι ηταν απο default on σε ολα τα router που εδιναν απο παλιες εποχες με τα διαφορα ΖΤΕ!

  6. #9501
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ λειπει το μενου του pppoe passthrough? γιατι ηταν απο default on σε ολα τα router που εδιναν απο παλιες εποχες με τα διαφορα ΖΤΕ!
    μια χαρα υπαρχει το μενου. απλα ο ΟΤΕ δινει μονο μια ipv4 σε καποιους, και δεν φαινεται να ειναι θεμα εξοπλισμου η προβληματος του passthrough , αλλα θεμα δικτυου.

    και αν δεν παρει ipv4 το speedport, το passthrough δεν το βλεπω να δουλευει, οποτε αν θελεις να βαλεις δικο σου ρουτερ απο πισω μονο σε bridge, οπου δεν θα εχεις τηλεφωνια απο speedport.
    αυτα για το 1.


    για το 2 δεν γινεται τιποτα, δεν εχει bridge. δεν παιζει με τιποτα δευτερο ρουτερ απο πισω εκτος απο εσωτερικη ip.


    εκτος κιαν καταφεραν να χαλασουν το passthrough παραλληλα και στο 1 και στο 2. που κιαυτο χλωμο γιατι ειχα παλιο fw και εκανα υποβαθμιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν φτιάξει το ppoe τότε τέλος αναγκαστικά double nat. Επίσης δεν παρατήρησα κάτι ενώ επαιζα online και από πίσω υπήρχε φουλ youtube σε άλλη συσκευή. Βέβαια έχω ρυθμίσει κατάλληλα το qos του Asus και λογικά παίζει ρόλο


    ε καλα τωρα youtube. ανεβαζε παραλληλα με το παιχνιδι σε κανα google drive η mega με κανα 700- 800ΚB, η βαλε παραλληλα να κατεβαζεις κατι με καλη ταχυτητα και να κανει καποιος αλλος κι ενα 4Κ streaming, και πες μου πως πας απο pings.
    που το speedport plus βασταει ενα + 60ms που για ρουτερ παροχου ειναι αξιοπρεπεστατο. https://www.waveform.com/tools/bufferbloat

    με το router μου δεν ειχα ουτε +10ms.
    με το plus 2 εχω spikes γυρω στα +350ms.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 13-03-23 στις 22:10.

  7. #9502
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα υπαρχει το μενου. απλα ο ΟΤΕ δινει μονο μια ipv4 σε καποιους, και δεν φαινεται να ειναι θεμα εξοπλισμου η προβληματος του passthrough , αλλα θεμα δικτυου.

    και αν δεν παρει ipv4 το speedport, το passthrough δεν το βλεπω να δουλευει, οποτε αν θελεις να βαλεις δικο σου ρουτερ απο πισω μονο σε bridge, οπου δεν θα εχεις τηλεφωνια απο speedport.
    αυτα για το 1.


    για το 2 δεν γινεται τιποτα, δεν εχει bridge. δεν παιζει με τιποτα δευτερο ρουτερ απο πισω εκτος απο εσωτερικη ip.


    εκτος κιαν καταφεραν να χαλασουν το passthrough παραλληλα και στο 1 και στο 2. που κιαυτο χλωμο γιατι ειχα παλιο fw και εκανα υποβαθμιση.

    - - - Updated - - -





    ε καλα τωρα youtube. ανεβαζε παραλληλα με το παιχνιδι σε κανα google drive η mega με κανα 700- 800ΚB, η βαλε παραλληλα να κατεβαζεις κατι με καλη ταχυτητα και να κανει καποιος αλλος κι ενα 4Κ streaming, και πες μου πως πας απο pings.
    που το speedport plus βασταει ενα + 60ms που για ρουτερ παροχου ειναι αξιοπρεπεστατο. https://www.waveform.com/tools/bufferbloat

    με το router μου δεν ειχα ουτε +10ms.
    με το plus 2 εχω spikes γυρω στα +350ms.
    Δεν εκτελώ τέτοιες εργασίες συνήθως οπότε γιαυτό δεν έχω θέμα. Παλιότερα και σαφώς με 50αρα σύνδεση μασουσε με το speedport μόνο, άσε που το wifi του είναι για πέταμα

  8. #9503
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik RB5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι θεμα fw.

    το ιδιο προβλημα υπαρχει και με το speedport plus 1+2. εχω δοκιμασει και τα 2.

    το πιθανοτερο ειναι οτι ειτε εγινε κατι απο το δικτυο εκ παραδρομης, ειτε οτι ξεκινησε σε καποια(ες) περιοχες ΟΤΕ δινει μονο μια ipv4.
    τουλαχιστον οι 3 απο μας ειμαστε καλλιθεα νεα σμυρνη μοσχατο, οποτε πεφτουμε λογικα στον ιδιο κομβο.


    σε speedport plus 2 δεν υπαρχει καμμια δυνατοτητα για αλλο ρουτερ, γιατι δεν εχει ουτε bridge mode, ουτε καν manual disconnect- που ετσι κι αλλιως δεν θα παιζει.


    δεν ξερω γιατι νομιζετε οτι αλλος μιλαει για το 1 και αλλος για το 2, ολοι κατοχοι του 1 μιλανε εδω.
    εκτος κι αν το παιδι που καλεσε αυτους για το bridge ειναι κατοχος 2.
    Ναι κι εγώ Μοσχάτο, μία από τα ίδια..

  9. #9504
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα υπαρχει το μενου. απλα ο ΟΤΕ δινει μονο μια ipv4 σε καποιους, και δεν φαινεται να ειναι θεμα εξοπλισμου η προβληματος του passthrough , αλλα θεμα δικτυου.

    και αν δεν παρει ipv4 το speedport, το passthrough δεν το βλεπω να δουλευει, οποτε αν θελεις να βαλεις δικο σου ρουτερ απο πισω μονο σε bridge, οπου δεν θα εχεις τηλεφωνια απο speedport.
    αυτα για το 1.
    Καλημερα, πιστευεις οτι κανει οικονομια στις ipv4 ips? γιατι αν ειναι ετσι αυτο μοιαζει να γινεται.
    Δυστυχως αν δεν υπαρχει λυση 2 μπορουν να γινουν, μια λυση DMZ, 2η λυση παιρνουμε κωδικους voip και βαζουμε δικο μας μηχανημα για voip και ετσι μπαινει αυτο σε bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Πιθανως γινεται και με vlan μια αναζητηση που εκανα το πετυχα και σε ρουτερ ξενου παροχου λενε για vlan για να παιξει μαζι bridge mode + voip.
    Πχ https://getvoip.com/blog/2015/09/21/...uter-for-voip/

  10. #9505
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανως γινεται και με vlan μια αναζητηση που εκανα το πετυχα και σε ρουτερ ξενου παροχου λενε για vlan για να παιξει μαζι bridge mode + voip.
    Πχ https://getvoip.com/blog/2015/09/21/...uter-for-voip/
    Υπάρχει Router κάποιου παρόχου που να υποστηρίζει VLAN στο LAN; Κανένα εξ όσων γνωρίζω. Το ίδιο ισχύει και για τα κοινά switch και ΑΡ του εμπορίου που έχουν οι περισσότεροι χρήστες.
    Το άρθρο που μνημονεύεις δεν αφορά πάροχο σύνδεσης Internet και τις συσκευές του αλλά VoIP τηλεφωνίας. Οι πληροφορίες που δίνει έχουν κύριο σκοπό την ασφάλεια και αναφέρει ότι αν δεν υπάρχουν, θα χρειασθούν επιπλέον συμβατές συσκευές.

    Άσε που αυτό αφορά πως θα γίνει διάκριση των υπηρεσιών εντός του τοπικού δικτύου, από τον Router στον οποίο θα δουλεύουν και οι δύο (Internet και τηλεφωνία), όταν καμία συσκευή της Cosmote δεν μπορεί να μεταφέρει την τηλεφωνία στο LAN παρά μόνο την δίνει ως αναλογική από κάποια θύρα ΡΗΟΝΕ.

  11. #9506
    Εγγραφή
    17-06-2010
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyros2n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως χθες μετα από πολύ ώρα που προσπαθούσα να εξηγήσω στην υπάλληλο το τι και πως, κατάφερα να μου ανοίξουν βλάβη με αιτιολογία οτι δεν δουλεύει το pppoe passthrough. Θα περιμένω να δω εαν θα με παρουν τηλέφωνο..

    Σε μερικά τεστ που έκανα, εαν στο speedport αλλάξεις τα credentials σε otenet@otenet.gr, τότε αυτό παίρνει μια IP στο 100.*.*.* (cgnat καταλαβαίνω) και το δικό μου router μπορεί να μετά να κάνει κλήση κανονικά από πίσω με τα δικα μου credentials και να πάρει κανονική IP. Αλλα η ρύθμιση ειναι κλειδωμένη στο speedport και μετα από λίγο μου ξανα γυρνάει τα credentials και κόβει το router.
    Update: Με κάλεσαν σήμερα από την εξυπηρέτηση σχετικά. Αρχικά η υπάλληλος μου είπε οτι δεν είναι γενικό πρόβλημα και πως η επίσημη γραμμή από τους τεχνικούς ειναι πως το pppoe passthrough πρέπει να λειτουργεί και πως να κάνω ξανα reset το speedport. Μετά από διάφορες δοκιμές που κάναμε (μαζί και reset), μου γύρισε δοκιμαστικά την IP στην cg-nat τους (100.*.*.*) και με αυτόν τον τρόπο έκανε κανονικά κλήση και το speedport αλλά και το asus μου. Οπότε επιβεβαιώνεται από οτι φαίνεται πως έχουν κλειδώσει για κάποιους από εμας 1 public ipv4 ανα account. Εδώ όμως δημιουργείται το πρόβλημα οτι δεν μπορώ να κάνω port forward υπηρεσίες αφού η ip δεν είναι πραγματική και δεν ειναι αυτή που φαίνεται στον έξω κόσμο.

    Το πρόβλημα που προέκυψε τώρα είναι πως όταν ζήτησα να γυρίσει την παραμετροποίηση όπως ηταν πριν την δοκιμή, δεν άφηνε την υπάλληλο το σύστημα τους να μου δώσει public ipv4 και συνέχιζε να δίνει ip από το cg-nat τους. Με βάσει αυτό, μου ειπε οτι μάλλον η συμπεριφορά του pppoe passthrough και το "κλείδωμα" σε ip στο range 100.*.*.* συνδέονται και το έκανε escalate στην τεχνική υπηρεσία τους.

    Τώρα είμαι σε μια κατάσταση που το port forwarding από το router μου δεν μπορεί να λειτουργήσει και έχω σηκώσει ενα cloudflare tunnel (argo) για να βγάλω τις υπηρεσίες μου προς τα έξω (web server,reverse proxy κ.λ.π)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyros2n : 14-03-23 στις 15:26.

  12. #9507
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχουν ξεκινήσει κάτι τέτοιο πες τους να σου δώσουν public IP και κάνε port στο speedport την IP του ASUS ή DMZ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #9508
    Εγγραφή
    17-06-2010
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχουν ξεκινήσει κάτι τέτοιο πες τους να σου δώσουν public IP και κάνε port στο speedport την IP του ASUS ή DMZ.
    Εν τέλη αυτό βλέπω να γίνεται...

  14. #9509
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε "δύσκολες" 200αρες βλέπω το OTE6 πως παίζει καθαρά καλύτερη μπαλίτσα από τα OTE5, OTE3, OTE2.

  15. #9510
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, πιστευεις οτι κανει οικονομια στις ipv4 ips? γιατι αν ειναι ετσι αυτο μοιαζει να γινεται.
    Δυστυχως αν δεν υπαρχει λυση 2 μπορουν να γινουν, μια λυση DMZ, 2η λυση παιρνουμε κωδικους voip και βαζουμε δικο μας μηχανημα για voip και ετσι μπαινει αυτο σε bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Πιθανως γινεται και με vlan μια αναζητηση που εκανα το πετυχα και σε ρουτερ ξενου παροχου λενε για vlan για να παιξει μαζι bridge mode + voip.
    Πχ https://getvoip.com/blog/2015/09/21/...uter-for-voip/
    δεν ξερω το λογο. μπορει να ειναι συνειδητη αποφαση, η καποιο λαθος, παντως μπορει να συμβαινει μονο για νοτια προαστια προς το παρον (καλλιθεα νεα σμυρνη μοσχατο)

    Αλλα δεν ειναι διατεθειμενοι να το δωσουν για ελεγχο μηπως εχει γινει καποιο λαθος απο το δικτυο, δεν γνωριζουν τι ακριβως παιζει,
    και δεν παρεχουν πλεον προσθετο username της μορφης cli_210 για να μπορει καποιος να κανει 2η συνδεση, οποτε δεν υπαρχει καποια εξυπηρετηση.

    To 2πλο nat για μενα δεν ειναι λυση και υπαρχει σαφης διαφορα σε επιδοσεις, τουλαχιστον αν καποιον τον ενδιαφερει το buffebloat, και features οπως cake/codel,
    οποτε προσανατολιζομαι στην αγορα voip adapter η καποια αλλη λυση για να παιζω με το speedport σε bridge.

    παρακατω screens που δειχνουν 2πλο nat με dmz σε plus & plus 2 vs bridge.
    τουλαχιστον στο κομματι bufferbloat υπαρχει τεραστια διαφορα και ουσιαστικα το router με 2πλο nat δεν βοηθαει σε κατι. το plus 1 ειναι καπως αξιοπρεπες, το plus 2 πολυ χειροτερο

    speedport plus



    speedport plus 2 (χαλι μαυρο)


    bridge + netgear router


    - - - Updated - - -

    παντως σε γενικες γραμμες, με το παλιο speedport να ειναι αξιοπρεπες σε αυτον το τομεα γινεται δουλιτσα και με 2πλο nat. καμια σχεση ομως, τελειως band-aid solution
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 16-03-23 στις 19:58.

Σελ. 634 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 614624629632633634635636639644654 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας