Σελ. 416 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 396406411414415416417418421426436 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.226-6.240 από 9919

Θέμα: Speedport Plus

  1. #6226
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο τωρα ειναι πολυ μεγαλη συζητηση.

    Οπως πχ και στα ρουτερ βλεπεις κατι "τερατα" με κεραιες τεραστιες . και ειναι και τα Fritz! πχ το 7530 που δεν εχει καθολου εξωτερικες .

    Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην το λαβεις τις κεραιες σαν κριτηριο . μονο τα χαρακτηριστικα τους.

    Υ.Γ. αν το ubiquiti ειναι ακριβο ( καποιος ισως να μην μπορει να το αγορασει ) υπαρχει και το Xiaomi Mi Router 4A (Gigabit Version) με αριστη συμπεριφορα.
    The gr81 .

  2. #6227
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, σε VDSL 50, λόγω πολλών συσκευών κλπ, αποφάσισα να αφήσω το Plus ώς modem/router και να χρησιμοποιήσω ένα Ubiquiti AP AC LR, για το ασύρματο δίκτυο (ήθελα και guest με διαχείριση ταχύτητας)
    Δουλεύει απροβλημάτιστα, στο λάπτοπ τερματίζω 50/5, με link speed (5GHz) 866/866 Down/Up, κλείνοντας την πόρτα στο δωμάτιο πέφτει στα 350-400/250
    Γενικά στα 2.4GHz μη περιμένεις πολλά, βαριά πιστεύω 50mbps.., εκτός αν είσαι σε καμία μονοκατοικία, με channel width 40MHz να δεις κάτι κοντά στα 100..
    Κανάλι δοκίμασε μόνο τα 1-6-11 στα 2.4GHz, στα άλλα ίσως να είναι ακόμα χειρότερα γιατί πέφτει το ένα πάνω στο άλλο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 26-02-21 στις 13:16.

  3. #6228
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ αμφότερους! Θα δω πώς θα κινηθώ. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος που στο κανάλι 11 έχω σταθερά 70-75 / 89 από 35 που είχα. Θα πάρω άλλο δέκτη σύντομα και θα επανέλθω.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  4. #6229
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Σήμερα πέρασα κι εγώ στην εποχή του FTTH με ένα Speedport Plus και προσπαθώ να δω πως θα το σετάρω ειδικά στο wifi όπου έχω πάμπολες συσκευές (κινητά, laptop, tablet, διάφορες "smart home" συσκευές). Πρώτη απορία που μου δημιουργήθηκε αν μπορεί κάποιος να απαντήσει ή να μου δείξει που έχει ξαναπαντηθεί (πράγμα σίγουρο αλλά δεν το βρήκα)
    Βλέπω δυνατότητα για 3 SSID τα οποία μπορούν να έχουν ενεργές και τις δύο συχνότητες (2.4-5) ή μία από τις δύο και με άλλο όνομα/key για κάθε συχνότητα ή κοινό. Αρα μπορούν να γίνουν μέχρι 6 διαφορετικά setup, σωστά; Έχει κάποιο πλεονέκτημα/μειονέκτημα να έχω και τις δύο συχνότητες ταυτόχρονα με κοινό όνομα/key;

  5. #6230
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πέρασα κι εγώ στην εποχή του FTTH με ένα Speedport Plus και προσπαθώ να δω πως θα το σετάρω ειδικά στο wifi όπου έχω πάμπολες συσκευές (κινητά, laptop, tablet, διάφορες "smart home" συσκευές). Πρώτη απορία που μου δημιουργήθηκε αν μπορεί κάποιος να απαντήσει ή να μου δείξει που έχει ξαναπαντηθεί (πράγμα σίγουρο αλλά δεν το βρήκα)
    Βλέπω δυνατότητα για 3 SSID τα οποία μπορούν να έχουν ενεργές και τις δύο συχνότητες (2.4-5) ή μία από τις δύο και με άλλο όνομα/key για κάθε συχνότητα ή κοινό. Αρα μπορούν να γίνουν μέχρι 6 διαφορετικά setup, σωστά; Έχει κάποιο πλεονέκτημα/μειονέκτημα να έχω και τις δύο συχνότητες ταυτόχρονα με κοινό όνομα/key;
    Όταν έχεις το ίδιο όνομα σε 2.4 και 5 GHz, επιλέγουν οι συσκευές σε ποιο από τα δύο θα συνδεθούν, βάσει ποιότητας σήματος. Όταν έχουν διαφορετικό όνομα, επιλέγεις εσύ.
    Τα άλλα SSID είναι για διαχωρισμό δικτύων/χρηστών, πχ μπορείς να φτιάξεις ένα για επισκέπτες.

  6. #6231
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχεις το ίδιο όνομα σε 2.4 και 5 GHz, επιλέγουν οι συσκευές σε ποιο από τα δύο θα συνδεθούν, βάσει ποιότητας σήματος. Όταν έχουν διαφορετικό όνομα, επιλέγεις εσύ.
    Τα άλλα SSID είναι για διαχωρισμό δικτύων/χρηστών, πχ μπορείς να φτιάξεις ένα για επισκέπτες.
    Ευχαριστώ, το δεύτερο είναι κατανοητό και σκοπεύω να το εφαρμόσω όπως έκανα και στο προηγούμενο ρουτερ.
    Ως προς το πρώτο, αν έχω και τις δύο συχνότητες ενεργές, οι παλιότερες συσκευές που δουλεύουν μόνο στα 2.4 μπορούν και πάλι να συνδεθούν σαν να ήταν αποκλειστικά στα 2.4, σωστά; Μήπως μια τέτοια λύση αναγκάζει τις συσκευές σε μεγαλύτερη κατανάλωση;

    - - - Updated - - -

    Μετά από σχεδόν όλη τη μέρα αντιλήφθηκα ότι το σταθερό είναι νεκρό (και να σκεφτεί κανείς ότι τον ρώτησα αν θα παίζει κανονικά και η συσκευή που έχω σε άλλο δωμάτιο και είπε ναι). Δε μου έκοψε καθόλου να το τσεκάρω όσο ήταν εδώ. Το App δεν βρίσκει πρόβλημα αλλά δήλωσα βλάβη και λίγο αργότερα μου ήρθε sms από cosmote ότι η γραμμή είναι υπο αναβάθμιση και να δω τις οδηγίες σύνδεσης του εξοπλισμού! To led telephony είναι σβηστό και μέσα από τη σελίδα του router φαίνεται ότι υπάρχει error. Ήταν πολύ καλό για ναναι αλήθεια ότι έπαιξε με τη μία.
    Επιπλέον δεν μπορώ να συνδέσω στο wifi δύο Chromecast που έχω αλλά αυτό ελπίζω να λυθεί με λίγο ψάξιμο.

  7. #6232
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, το δεύτερο είναι κατανοητό και σκοπεύω να το εφαρμόσω όπως έκανα και στο προηγούμενο ρουτερ.
    Ως προς το πρώτο, αν έχω και τις δύο συχνότητες ενεργές, οι παλιότερες συσκευές που δουλεύουν μόνο στα 2.4 μπορούν και πάλι να συνδεθούν σαν να ήταν αποκλειστικά στα 2.4, σωστά; Μήπως μια τέτοια λύση αναγκάζει τις συσκευές σε μεγαλύτερη κατανάλωση;

    - - - Updated - - -

    Μετά από σχεδόν όλη τη μέρα αντιλήφθηκα ότι το σταθερό είναι νεκρό (και να σκεφτεί κανείς ότι τον ρώτησα αν θα παίζει κανονικά και η συσκευή που έχω σε άλλο δωμάτιο και είπε ναι). Δε μου έκοψε καθόλου να το τσεκάρω όσο ήταν εδώ. Το App δεν βρίσκει πρόβλημα αλλά δήλωσα βλάβη και λίγο αργότερα μου ήρθε sms από cosmote ότι η γραμμή είναι υπο αναβάθμιση και να δω τις οδηγίες σύνδεσης του εξοπλισμού! To led telephony είναι σβηστό και μέσα από τη σελίδα του router φαίνεται ότι υπάρχει error. Ήταν πολύ καλό για ναναι αλήθεια ότι έπαιξε με τη μία.
    Επιπλέον δεν μπορώ να συνδέσω στο wifi δύο Chromecast που έχω αλλά αυτό ελπίζω να λυθεί με λίγο ψάξιμο.
    Έχω την υποψία ότι πρέπει να ξαναρυθμίσεις τους κωδικούς VOIP μέσα από το menu του speed port, ζήτα να στους στείλουν από το 13738

  8. #6233
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Μόλις έκλεισα μισή ώρα στην αναμονή του 13788 και μου το έκλεισαν στα μούτρα... Υποψιάζομαι κι εγώ κάτι τέτοιο γιατί έχει κενά πεδία αλλά θέλει στοιχεία που δεν ξέρω πέρα από τον τηλεφωνικό αριθμό. Επίσης δεν έχω βρει άκρη με chromecast αλλά τα παράτησα όπως και με όλες τις άλλες συσκευές γιατί σκέφτομαι μήπως προκύψει καμιά αλλαγή router και τα κάνω όλα ξανά από την αρχή...

  9. #6234
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.565
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έκλεισα μισή ώρα στην αναμονή του 13788 και μου το έκλεισαν στα μούτρα... Υποψιάζομαι κι εγώ κάτι τέτοιο γιατί έχει κενά πεδία αλλά θέλει στοιχεία που δεν ξέρω πέρα από τον τηλεφωνικό αριθμό. Επίσης δεν έχω βρει άκρη με chromecast αλλά τα παράτησα όπως και με όλες τις άλλες συσκευές γιατί σκέφτομαι μήπως προκύψει καμιά αλλαγή router και τα κάνω όλα ξανά από την αρχή...
    Καντο reset και θα τα τραβηξει ολα μονο του.

  10. #6235
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να εκθέσω ένα πρόβλημα που έχω με VDSL 50 και το εν λόγω ρουτερ μήπως υπάρχει γνωστό θέμα με το WiFi του συγκεκριμένου μοντέλου το οποίο δεν γνωρίζω. Μέσα στη μέρα παρατηρώ να πέφτει η απόδοση του ίντερνετ μου σε επίπεδο ping και εμφανίζεται jitter, γεγονός που μου δημιουργεί τεράστιο θέμα καθώς παίζω games. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι φταίει το WiFi του εν λόγω ρουτερ καθώς ειδικά όταν μπαίνει στο δίκτυο μια συγκεκριμένη συσκευή εμφανίζεται αμέσως αυτό το πρόβλημα. Γενικά έχω πάνω στο ρουτερ πάντα 4 συσκευές συνδεδεμένες ταυτόχρονα και καμια μέσω Ethernet. Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται γενικό θέμα με το δίκτυο της Κοσμοτε οποτε εχω αρχίσει να ανησυχώ. Έχετε κάτι υπόψιν;

    Να προσθέσω ότι όταν έχω πρόβλημα παρατηρώ request time outs στα games που παίζω σαν να χάνει εντελώς τη σύνδεση με το server.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vaggos_fromhell : 28-02-21 στις 11:49.

  11. #6236
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    web filtering (ή κάτι αντίστοιχο) έχει το speedport plus?
    στο web interface του μοντεμ δεν βλέπω κάτι.

  12. #6237
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggos_fromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να εκθέσω ένα πρόβλημα που έχω με VDSL 50 και το εν λόγω ρουτερ μήπως υπάρχει γνωστό θέμα με το WiFi του συγκεκριμένου μοντέλου το οποίο δεν γνωρίζω. Μέσα στη μέρα παρατηρώ να πέφτει η απόδοση του ίντερνετ μου σε επίπεδο ping και εμφανίζεται jitter, γεγονός που μου δημιουργεί τεράστιο θέμα καθώς παίζω games. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι φταίει το WiFi του εν λόγω ρουτερ καθώς ειδικά όταν μπαίνει στο δίκτυο μια συγκεκριμένη συσκευή εμφανίζεται αμέσως αυτό το πρόβλημα. Γενικά έχω πάνω στο ρουτερ πάντα 4 συσκευές συνδεδεμένες ταυτόχρονα και καμια μέσω Ethernet. Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται γενικό θέμα με το δίκτυο της Κοσμοτε οποτε εχω αρχίσει να ανησυχώ. Έχετε κάτι υπόψιν;

    Να προσθέσω ότι όταν έχω πρόβλημα παρατηρώ request time outs στα games που παίζω σαν να χάνει εντελώς τη σύνδεση με το server.
    Οι ασύρματες συνδέσεις είναι φυσιολογικό να έχουν προβλήματα σταθερότητας.
    Κάνε έναν έλεγχο για τα ελεύθερα ή λιγότερο επιβαρυμένα κανάλια που υπάρχουν στην περιοχή σου.
    Χρησιμοποίησε το inSSIDer ή το Wifi Analyzer.
    Μερικές φορές καλύτερα να είσαι στο ίδιο κανάλι με άλλο δίκτυο, γιατί απλά θα έχεις καθυστέρηση, ενώ αν έχεις πολλά γειτονικά κανάλια θα έχεις παρεμβολές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #6238
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Hell is my home
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.732
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4998/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ασύρματες συνδέσεις είναι φυσιολογικό να έχουν προβλήματα σταθερότητας.
    Κάνε έναν έλεγχο για τα ελεύθερα ή λιγότερο επιβαρυμένα κανάλια που υπάρχουν στην περιοχή σου.
    Χρησιμοποίησε το inSSIDer ή το Wifi Analyzer.
    Μερικές φορές καλύτερα να είσαι στο ίδιο κανάλι με άλλο δίκτυο, γιατί απλά θα έχεις καθυστέρηση, ενώ αν έχεις πολλά γειτονικά κανάλια θα έχεις παρεμβολές.
    κατέβασα το WiFi analyser η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά γειτονικά δίκτυα αλλά επέλεξα κανάλι που ειναι ελεύθερο. Μένει να δούμε αν θα αλλάξει κάτι. Για να λέμε την αλήθεια πάντως η συσκευή που έχει θέμα βρίσκεται αρκετά μακριά από το router και χρησιμοποιεί 2.4 ghz συχνότητα οποτε παιζει να προκύπτει από εκει το θέμα. Βέβαια παρατηρώ θέμα με ping και σε άλλες συσκευές.

  14. #6239
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mόνο με ενσύρματη σύνδεση δεν έχεις θέμα με το ping.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #6240
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καντο reset και θα τα τραβηξει ολα μονο του.
    Εννοείς επαναφορά εργοστασιακών έτσι; Οχι ότι βλέπω άλλο κουμπί απλά μην το "σιδερώσω" τσάμπα από άγνοια.

Σελ. 416 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 396406411414415416417418421426436 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας