Σελ. 105 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 9922

Θέμα: Speedport Plus

  1. #1561
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα! Ξέρει κάποιος αν δίνει το oxygen ο ΟΤΕ αν το ζητήσεις να αλλάξεις το plus για γραμμή 50αρα. Και αν το έχει δοκιμάσει κάποιος το oxygen τι λέει σαν ρούτερ?

  2. #1562
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    2 φορές το πρόβλημα με την αποσύνδεση από το πρωί. πήρα τηλέφωνο 13888 και μου είπαν φαίνεται ότι με αποσυνδέει το σύστημα και το δηλώσαν σαν βλάβη

  3. #1563
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papispetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ξέρει κάποιος αν δίνει το oxygen ο ΟΤΕ αν το ζητήσεις να αλλάξεις το plus για γραμμή 50αρα. Και αν το έχει δοκιμάσει κάποιος το oxygen τι λέει σαν ρούτερ?
    Μακρυα το ειχα εκανε διαφορα το εστειλα υπαρχει και αντιστοιχο θεμα στο forum διαβασε και θα καταλαβεις.

  4. #1564
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση... Οι γονεις που εχουν το entry και 50αρα συνδεση (εκει που μενουν δεν εχει μεγαλυτερη ταχυτητα) για να το αλλαξουν με plus μπορουν να πανε κατευθειαν σε καταστημα οτε ή πρεπει πρωτα να παρουν το 13888? Και ζητανε ετσι απλα αλλαγη ή πρεπει να πουν καμια ιστορια οτι ειναι ελλατωματικο το entry κτλ
    Από 50άρα και πάνω είναι χωρίς χρέωση το plus άρα μπορούν να το πάρουν. Προσωπικά εγώ ανέφερα στο 13888 οτι θέλω το plus γιατί είναι παλιό το entry και μου το έστειλαν με κούριερ. Απλά μετά έπρεπε να παω το entry σε κάποιο κατάστημα για επιστροφή.

  5. #1565
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω πάθει και εγώ σε γραφείο με το Speedport Plus.

    Ήταν σε εταιρία που έχει στατική IP. Το είχα σε PPPoE passthrough, με τα generic credentials μόνο για τηλεφωνία. Στο Mikrotik router είχα βάλει τα κανονικά credentials, για να παίρνει αυτό την στατική IP.

    Σε κάθε reboot ή αποσυγχρονισμό, έπαιρνε το ρημάδι τα κανονικά credentials και έχανε το Mikrotik την σύνδεση. Και έπρεπε κάθε φορά να περνάμε τα generic με το χέρι......

    Πήραμε ένα Fritzbox 7590, βάλαμε εκεί πάνω τα generic credentials και την τηλεφωνία και ξηλώσαμε τελείως το σκουπίδι τους. Άνοιξα το PPPoE passthrough στο Fritz και το Mikrotik παίζει όπως πρέπει με τα κανονικά credentials και την στατική ip. Η γραμμή είναι 200αρα VDSL οπότε δεν είχαμε άλλη πιο αξιόπιστη λύση αντί για το 7590.
    δεν είναι κρίμα να έχεις το fritz και να παίζει μόνο το ρόλο του modem? έγινε διακοπή πάλι πριν λίγο και πήρε πάλι τα credentials της γραμμής

  6. #1566
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.477
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    VDSL 100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Εμμ..τι ping έχετε και πόσο είναι το όριο για να μην υπάρχει καθυστέρηση στα multiplayer games?
    Ote VDSL 50 με Speedport Plus είμαι, από Σεπτέμβριο.
    Ευχαριστώ.

  7. #1567
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Θάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμμ..τι ping έχετε και πόσο είναι το όριο για να μην υπάρχει καθυστέρηση στα multiplayer games?
    Ote VDSL 50 με Speedport Plus είμαι, από Σεπτέμβριο.
    Ευχαριστώ.
    Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Όσο χαμηλότερο ping τόσο το καλύτερο. Δώσε μια τα στοιχεία της γραμμής σου να δούμε αν σηκώνεις fastpath να ζητήσεις αλλαγή σε fast να πέσει κατά πολύ το ping.

  8. #1568
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως συνδεεται με trunk στα κεντρικα του ΟΤΕ και παίρνει απο εκει ξανα τις ρυθμίσεις?
    Δεν το έχω στα χέρια μου αλλά μήπως έχει καμμιά ρύθμιση για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του trunk και
    να μη μπορει να συνδεθει στα κεντρικα?
    Από τον ΟΤΕ τις έπαιρνε. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης της απομακρυσμένης διαχείρισης, θα το είχα κάνει από την πρώτη στιγμή...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexanderK83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι κρίμα να έχεις το fritz και να παίζει μόνο το ρόλο του modem? έγινε διακοπή πάλι πριν λίγο και πήρε πάλι τα credentials της γραμμής
    Δεν θέλαμε να κάνει κάτι άλλο. Έχουμε το Mikrotik για router.

    Επίσης το θεωρώ πολύ αξιόπιστο για 200αρα VDSL, δεν υπήρχε θέμα με τα χρήματα που κοστίζει, οπότε δεν είχα κανέναν λόγο να μην το πάρουμε

  9. #1569
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Το VDSL2-35B ANNEX B ποιές συνδέσεις το έχουν ?
    Σε εμένα σε 50άρα έχω το κλασσικό VDSL2-17A Annex B

  10. #1570
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.477
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    VDSL 100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Όσο χαμηλότερο ping τόσο το καλύτερο. Δώσε μια τα στοιχεία της γραμμής σου να δούμε αν σηκώνεις fastpath να ζητήσεις αλλαγή σε fast να πέσει κατά πολύ το ping.
    Εμμ..πως βλεπω τα στοιχεια της γραμμης? Μεσα απο το μοντεμ? Απο το settings/system information?

  11. #1571
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VDSL2-35B ANNEX B ποιές συνδέσεις το έχουν ?
    Σε εμένα σε 50άρα έχω το κλασσικό VDSL2-17A Annex B
    Χρειάζεται απαραίτητα στις 200άρες (και πάνω), αλλά μπορεί να το δίνουν και σε μικρότερα πακέτα, ωστόσο άνευ ουσίας.

  12. #1572
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι είναι και μεγάλο θέμα αλλά δεν τρελάθηκα. Κάτω από 45Mbps εμένα δεν μου έχει δώσει ποτέ (ούτε μια φορά όμως από όσες δοκίμασα σε 1 χρόνο συνήθως πάει 47Mbps) το fast.com στη Voda. Στο δε upload σταθερά τέρμα κι εκεί (4.5-4.7Mbps). Τα ίδια και στο speedtest.net. Και μάλιστα εγώ είμαι συγχρονισμένος λόγω καμπίνας ΟΤΕ στα 49999 και όχι στα 54000 που είσαι εσύ άρα δεν έχεις δικαιολογία ούτε το overhead. Αν όταν μέτρησες δεν ζητούσε δεδομένα κάποια άλλη συσκευή κάτι δεν πάει καλά.
    Καλημέρα κ πάλι!! Το "κάτι δεν πάει καλά" πως το εννοείς??διότι κ από τις συζητήσεις που κάναμε εδώ, βγήκε ότι ο οτέ με την γραμμή είναι οκ, κ πρεπει η να περάσω καλώδιο δικτύου για το σπίτι στα μέσα δωμάτια, η πιο προχειρα
    να βάλω 2 plc συσκευές...απλά ακόμα με το εθερνετ δίπλα στο ρουτερ σε μέτρηση 46 - 48-49 δεν έχει γράψει...στατιστικά κτλ έχω βάλει σε πιο πίσω σχόλια..!

  13. #1573
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.477
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    VDSL 100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Όσο χαμηλότερο ping τόσο το καλύτερο. Δώσε μια τα στοιχεία της γραμμής σου να δούμε αν σηκώνεις fastpath να ζητήσεις αλλαγή σε fast να πέσει κατά πολύ το ping.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  42,6 KB 
ID: 201607

  14. #1574
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Εδω και 5 ημερες παλι προβλημα με το plus σε 50αρα γραμμη ημερα πεμπτη εβλεπα το ιντερνετ να μην τραβαει μπηκα μεσα στο 192.... και ειχα κανονικα 49999. Τα συμπτωματα ητανε να ανοιγω μια σελιδα ειτε απο κινητο ειτε απο ενσυρματα υπολογιστη και να μου εμφανιζει στην σελιδα παραβαση δικτυου κτλπ. Επικοινωνηστε με το παροχο. Μιλαω με 13888 το στειλανε βλαβη. Βραδυ παρασκευης με παρινει τηλ τεχνικος και μου λεει δνε βλεπω κατι στην γραμμη κανε ενα hard reset και αν δεν δουλεψει αλλαζεις ρουτερ. Ετσι οπως μιλαγαμε του ειπα οτι εχω πολλα θεματα 5+ λεπτα κανει να ερθει το ιντερνετ επισης ειχα αλλαξει 5 ελλατωματικα plus ρουτερ μεχρι να βρω καποιο να συγχρονισει και τελος παντων ζητησα το i2. Moυ ειπε οτι φυσικα και προτεινει το i2 και οτι ειναι αχρηστο το plus μιας και ειναι ιδιο ρουτερ με i2 μονο εχει αλλη μια μπαντα wifi. Θα σημειωσω μου λεει να σου δωσουνε το i2 αλλα δενεξρω αν θα γινεται. Αφου κλεινω το τηλ κανω hard reset και επεσε σε 4000 το download και το upload στα 3000. Παιρνω την ιδια ημερα και ζηταω να αλλαξω ρουτερ. Γινεται η διαδικασια στο τηλεφωνο ολα καλα. Πιανω κουβεντα και με αυτο τον νεαρο και μου λεει τα ξερουμε λεει εχει αρκετα θεματα το συγκεκριμενο. Δεν ρωτησα γιατι δεν κανουνε κατι να το φτιαξουνε η να αλλαξουνε ρουτερ γιατι δεν θα ηξερε. Τελος παντων σημερα δευτερα παιρνω το plus μιας και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ δεν μου εδινε με τιποτα το i2 αφου δεν μπορει να το περασει στο συστημα. Μονο plus παιρνω το plus παλι ιδια ταχυτητα και το δηλωσα παλι βλαβη να ερθει τεχνικος να το δει. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ? ΕΛΕΟΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.

    ΥΓ1: Τα error φτανουνε στο θεο.
    ΥΓ2: δεν ξερω τι φταιει βαρεθηκα
    ΥΓ3: Με τοσες βλαβες που βγαζει μου δινουνε απο 10 γιγα καθε μηνα η 500 λεπτα σε κινητα οπου σκεφτομαι να κοψω την συνδεση στο κινητο αφου καθε 15 ημερες εχω θεμα. Νομιζω συμφερει

  15. #1575
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αυτα που διαβαζω και μετα απο 4 μηνες περιπου κατοχος plus και επειδη εχω και τα αλλα 2 entry 2i και w724 ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να βαλω σε 100 γραμμη?

Σελ. 105 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας