Σελ. 160 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 140150155158159160161162165170180 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.386-2.400 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #2386
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο σπίτι, το κινητό δουλεύει μόνο για τηλεφωνία (και για ξυπνητήρι). Δεδομένα, Wifi, GPS, Bluetooth κλπ παραμένουν κλειστά, εκτός αν σε σπάνια περίπτωση χρειαστώ κάτι.
    Για ποιον λόγο πρέπει να τα έχω πάντα ανοικτά; Επειδή το κάνεις εσύ; Και για να σε προλάβω, δεν το κάνω για τον φόβο της ακτινοβολίας.

  2. #2387
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Για να επικοινωνείς μέσω social media? Για να λαμβάνεις notifications από apps? Για να μοιράζεσαι αρχεία με συσκευές στον ίδιο χώρο; Για να δουλεύουν σωστά τα location services?

    Η για να τεθεί η ερώτηση αλλιώς: Για ποιον λόγο να τα κλείνεις;
    OK boomer

  3. #2388
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ναι η αλήθεια και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχοληθεί κανείς να κλείσει κάτι πια.
    ΟΚ μικροδιαφορές στη μπαταρία, οκ πιθανά λογικό το βράδυ στον ύπνο, αλλά γιατί άλλο;
    Τώρα πια δεν αρέσει σε τίποτα να βγαίνει offline...

    Για να μη μπερδευόμαστε, δικαίωμα σου φυσικά, περιέργεια έχω, δεν κάνω διδασκαλία.
    ---
    NLS

  4. #2389
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επικοινωνείς μέσω social media? Για να λαμβάνεις notifications από apps? Για να μοιράζεσαι αρχεία με συσκευές στον ίδιο χώρο; Για να δουλεύουν σωστά τα location services?

    Η για να τεθεί η ερώτηση αλλιώς: Για ποιον λόγο να τα κλείνεις;
    Εγώ πιστεύω ότι η ερώτηση που πρέπει να τεθεί είναι τι λόγος πέφτει στον κάθε έναν εδώ μέσα αν ο Χ/Ψ χρήστης έχει ανοιχτά ή όχι το wifi/gps/bluetooth κτλ, πόσο δε μάλλον σε ένα νήμα σχετικό με ένα ρούτερ; Πρέπει ντε και καλά να έχουμε όλοι τις ίδιες συνήθειες ή να θέλουν όλοι να ακούν τις συσκευές τους να βαράνε όταν έχουν τελειώσει δουλειά και είναι σπίτι δηλαδή; Ή έχουν όλα τα μέλη τις ίδιες ανάγκες οπότε όλοι εδώ μέσα πρέπει να κάνουν την ίδια χρήση; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι πολλοί ζουν και μπαίνουν εδώ μέσα για να την πουν σε κάθε μέλος που έχει διαφορετικές συνήθειες. Και αυτό είναι μια γενική παρατήρηση και όχι προσωπική, απλά δράττομαι της ευκαιριας με αφορμή αυτό το περιστατικό.

  5. #2390
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επικοινωνείς μέσω social media? Για να λαμβάνεις notifications από apps? Για να μοιράζεσαι αρχεία με συσκευές στον ίδιο χώρο; Για να δουλεύουν σωστά τα location services?

    Η για να τεθεί η ερώτηση αλλιώς: Για ποιον λόγο να τα κλείνεις;
    Για τον απλό λόγο ότι ποτέ δεν χρησιμοποιώ social media και δεν μου χρειάζονται μεταφορές αρχείων ή κάτι άλλο στο σπίτι (επανάληψη στο σπίτι) πέραν των κλήσεων.
    Άλλες οι ανάγκες μου, άλλες οι δικές σου και άλλες του γείτονα.

  6. #2391
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μικροδιαφορές δεν ειναι τη ρουφαει ολη μεσα σε 12 ωρες

  7. #2392
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπίτι, το κινητό δουλεύει μόνο για τηλεφωνία (και για ξυπνητήρι). Δεδομένα, Wifi, GPS, Bluetooth κλπ παραμένουν κλειστά, εκτός αν σε σπάνια περίπτωση χρειαστώ κάτι.
    Για ποιον λόγο πρέπει να τα έχω πάντα ανοικτά; Επειδή το κάνεις εσύ; Και για να σε προλάβω, δεν το κάνω για τον φόβο της ακτινοβολίας.
    Μονο wifi ανοικτο, κλεινει μονο αν κοιμαμαι

    Αλλα αν βγω για ποδηλατο, πρεπει να τα ανοιξω ολα, αισθητηρες, ακουστικα κλπ
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  8. #2393
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έξω και σε μένα παίζει διαφορετικά.

  9. #2394
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Εγώ απ'την άλλη παρατηρώ ένα συγκεκριμένο μοτίβο μύγας που μυγιάζει απ'το πουθενά όταν γίνεται αναφορά σε πράγματα όπως έχουν εν έτη 2019 και όχι όπως θέλουν να νομίζουν πως έχουν, οι βετεράνοι dorm guys (έκλεισα το fb και είμαι ευτυχισμένος και άλλες τέτοιες καταθλίψεις). Η κουβέντα ξεκίνησε από αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται να συνδέσεις το κινητό "πολύ λίγο" ; Δεν παραμένει συνδεδεμένο το κινητό όσο βρίσκεσαι στον χώρο;
    Και κατέληξε σε αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι η ερώτηση που πρέπει να τεθεί είναι τι λόγος πέφτει στον κάθε έναν εδώ μέσα αν ο Χ/Ψ χρήστης έχει ανοιχτά ή όχι το wifi/gps/bluetooth κτλ, πόσο δε μάλλον σε ένα νήμα σχετικό με ένα ρούτερ; Πρέπει ντε και καλά να έχουμε όλοι τις ίδιες συνήθειες ή να θέλουν όλοι να ακούν τις συσκευές τους να βαράνε όταν έχουν τελειώσει δουλειά και είναι σπίτι δηλαδή; Ή έχουν όλα τα μέλη τις ίδιες ανάγκες οπότε όλοι εδώ μέσα πρέπει να κάνουν την ίδια χρήση; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι πολλοί ζουν και μπαίνουν εδώ μέσα για να την πουν σε κάθε μέλος που έχει διαφορετικές συνήθειες. Και αυτό είναι μια γενική παρατήρηση και όχι προσωπική, απλά δράττομαι της ευκαιρίας με αφορμή αυτό το περιστατικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον απλό λόγο ότι ποτέ δεν χρησιμοποιώ social media και δεν μου χρειάζονται μεταφορές αρχείων ή κάτι άλλο στο σπίτι (επανάληψη στο σπίτι) πέραν των κλήσεων.
    Άλλες οι ανάγκες μου, άλλες οι δικές σου και άλλες του γείτονα.
    Και η ερώτηση "Για ποιον λόγο να τα κλείνεις;" δεν απαντήθηκε ποτέ. Η απάντηση που δίνεις αγαπητέ jkoukos είναι σαν να εννοείς οτι με αυτά ανοιχτά, χρησιμοποιείς οπωσδήποτε social media ή μεταφορές αρχείων, απλά επειδή είναι ανοιχτά. Καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν μου απάντησες γιατί να μπαίνεις στον κόπο να τα κλείσεις, ακόμη και αν δεν τα χρησιμοποιείς (να ξαναθυμίσω το παράδειγμα με το start-stop)

    Επίσης καλωσήρθατε στο Internet, που κάθε post/παράθεση δεν είναι συμβόλαιο υποχρεωτικής απάντησης και ο λόγος που πέφτει είναι 100% δημόσιος.
    OK boomer

  10. #2395
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης καλωσήρθατε στο Internet, που κάθε post/παράθεση δεν είναι συμβόλαιο υποχρεωτικής απάντησης και ο λόγος που πέφτει είναι 100% δημόσιος.
    ... είπε το άτομο που λίγες σειρές πριν εμμονικά αναφέρει ότι η ερώτηση "για ποιον λόγο να τα κλείνεις" δεν απαντήθηκε ποτέ. Ας κατανοούμε τι έχουμε γράψει και ας δεχόμαστε τις συνήθειες του καθενός ως έχουν, χωρίς να το κάνουμε με το παραμικρό μέγα θέμα προς συζήτηση! Αναφέρθηκα σε ένα φαινόμενο που παρατηρώ αρκετές φορές γενικά στο φόρουμ λες και θα κερδίσουμε κάτι αν υποδεικνυουμε συνεχώς ποιο είναι το σωστό και λάθος σε θέματα που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί υπόκεινται καθαρά σε θέμα προσωπικών επιλογών/συνηθειών. Πιστεύω αρκετά το ξηλωσαμε όμως. οπότε, Over and out.

  11. #2396
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Εμένα που μάλλον το έβαλα στη σωστή βάση προτιμήσατε να με αγνοήσετε.
    Forum είναι συζήτηση κάνουμε.
    Αν ήταν μπουζούκια θα ρίχναμε πανέρια με λουλούδια (btw δεν μου αρέσουν τα μπουζούκια).

    Εγώ είπα ότι αναρωτιέμαι (όχι μόνο εγώ όπως φαίνεται) ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.
    Το ότι ρωτάμε κάτι, δεν σημαίνει ότι του λέμε κακώς δεν το κάνεις αλλιώς, άλλαξε αμέσως. Ούτε και να είχαμε την κάψα αυτή θα μπορούσαμε να το επιβάλουμε.
    Συζήτηση κάνουμε, ξεκινάει από περιέργεια.
    Ο globalnoise, από ότι καταλαβαίνω υπονοεί ότι τα συστήματα που κλείνεις, όταν δεν τα χρησιμοποιείς, δεν είναι ότι παθαίνεις κάτι όταν δεν τα κλείνεις.
    Αν ο router σου έχει ανοιχτό το wifi (ή το κλείνεις και αυτό όταν δεν το χρειάζεσαι - πάλι περιέργεια έχω), το κινητό σου είτε το έχει κλέιστό είτε ανοιχτό, δεν έγινε και τίποτα.
    Το πολύ πολύ να κάνει κάνα app update χωρίς να το καταλάβεις, να σου φέρει τον καιρό, τα νέα... αυτά που υποτίθεται είναι ο λόγος να έχει κανείς smartphone και όχι το Cat B25 (που έχω για τη δεύτερη γραμμή μου που πράγματι είναι ΜΟΝΟ για τηλέφωνα).

    Αν όλο αυτό έχει σχέση απλά με ένα συνήθειο, so be it και δικαίωμα σου.
    Αλλά πράγματι το πράγμα πήγε αλλού που δεν υπήρχε κανένας λόγος να πάει.
    ---
    NLS

  12. #2397
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα που μάλλον το έβαλα στη σωστή βάση προτιμήσατε να με αγνοήσετε.
    Forum είναι συζήτηση κάνουμε.
    Αν ήταν μπουζούκια θα ρίχναμε πανέρια με λουλούδια (btw δεν μου αρέσουν τα μπουζούκια).

    Εγώ είπα ότι αναρωτιέμαι (όχι μόνο εγώ όπως φαίνεται) ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.
    Το ότι ρωτάμε κάτι, δεν σημαίνει ότι του λέμε κακώς δεν το κάνεις αλλιώς, άλλαξε αμέσως. Ούτε και να είχαμε την κάψα αυτή θα μπορούσαμε να το επιβάλουμε.
    Συζήτηση κάνουμε, ξεκινάει από περιέργεια.
    Ο globalnoise, από ότι καταλαβαίνω υπονοεί ότι τα συστήματα που κλείνεις, όταν δεν τα χρησιμοποιείς, δεν είναι ότι παθαίνεις κάτι όταν δεν τα κλείνεις.
    Αν ο router σου έχει ανοιχτό το wifi (ή το κλείνεις και αυτό όταν δεν το χρειάζεσαι - πάλι περιέργεια έχω), το κινητό σου είτε το έχει κλέιστό είτε ανοιχτό, δεν έγινε και τίποτα.
    Το πολύ πολύ να κάνει κάνα app update χωρίς να το καταλάβεις, να σου φέρει τον καιρό, τα νέα... αυτά που υποτίθεται είναι ο λόγος να έχει κανείς smartphone και όχι το Cat B25 (που έχω για τη δεύτερη γραμμή μου που πράγματι είναι ΜΟΝΟ για τηλέφωνα).

    Αν όλο αυτό έχει σχέση απλά με ένα συνήθειο, so be it και δικαίωμα σου.
    Αλλά πράγματι το πράγμα πήγε αλλού που δεν υπήρχε κανένας λόγος να πάει.
    Εύχομαι να μην βαρεθείς ποτέ να προσπαθείς να εξηγήσεις τα αυτονόητα, ο κόσμος σε χρειάζεται
    OK boomer

  13. #2398
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Αφού το παραπήγαμε στο off topic (και λογικά κάποιος πρέπει να το κάνει split το thread), να σου πω ότι ήδη έχω βαρεθεί.
    Ξέρεις ότι όταν λες τα αυτονόητα που όμως ο άλλος δεν θέλει να ακούσει, προτιμά να βγάλει άμυνα, να σε βγάλει γραφικό, τρελό και να κάνει σαν να μην υπάρχεις.
    Και αυτό δεν το λέω - καμία σχέση - με το φίλο συγκεκριμένα παραπάνω... Γενική διαπίστωση έχω κάνει.
    Είναι ένας από τους παράγοντες που πολύ κόσμος έχει μετατραπεί σε ωχαδερφιστές (για να επιβιώσει απλά).

    Άντε καλές συνδέσεις σε όλους. (για να γυρίσουμε και στο θέμα χαχαχα)
    ---
    NLS

  14. #2399
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι σαν να σβήνεις την μηχανή στο φανάρι για οικονομία ενώ έχεις αμάξι με start-stop
    Οτι να ναι απάντηση... 200% άκυρη.
    Το συνδέω όταν χρειάζομαι το wifi. Μια φορά τη μέρα δηλαδή. Αν εσύ το θες όλη την ώρα συνδεδεμένο κάντο έτσι. Αλλά δεν θα μου πεις τι με βολεύει εμένα να κάνω.
    Αρκετά ξεφύγαμε με το off topic.

  15. #2400
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάλι δεν βλέπω λόγο να τα έχεις όλα αυτά ανοιχτά. Τσάμπα μπαταρία. Απλά είμαστε διαφορετικοί. Εσύ γουστάρεις notifications όλη την ώρα ένω εγώ πχ ορίζω ένα χρονικό παράθυρο και μετά κλείνω το WiFi. Η διαδικασία του να ανοιγοκλείνω το Wifi παίρνει στη χειρότερη 2 seconds και 1 tap. Στο σπίτι κερδίζει το λαπτοπ

Σελ. 160 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 140150155158159160161162165170180 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας