Σελ. 630 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 610620625628629630631632635640650 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.436-9.450 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #9436
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παρόλο που έχει πάρει ήδη αρκετά firmware για ρούτερ παρόχου, συνεχίζει να έχει βγάζει θεματάκια στον καθένα μας.

  2. #9437
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που έχει πάρει ήδη αρκετά firmware για ρούτερ παρόχου, συνεχίζει να έχει βγάζει θεματάκια στον καθένα μας.

    Και κατα τα φαινομενα θα "μεινουμε" με τα θεματακια μας...αφου το να αναλαβουν την καθε περιπτωση ξεχωριστα δεν γινεται.!!
    Προτεινω ο καθενας να εχει εγκατεστημενη την ενημερωση που του δημιουργει τα λιγοτερα θεματα...Καποια που να ειναι 100% συμβατη με ολους δεν ειναι δυνατον να υπαρξει...ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.!
    Once you go Mac you never go back !!!

  3. #9438
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_ole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ημουν μια χαρα για πανω απο 5 μηνες με την ΟΤΕ5, αφου η ΟΤΕ10 αποσυντονιζε τα παντα...τηλεφωνια, επανεκκινησεις, ο Router εκανε οτι ηθελε οποτε ηθελε. Με την ΟΤΕ5 που ειχα περασει ΟΛΑ αυτα λυθηκαν αμεσως. Ειχα βρει την ηρεμια μου και μπορουσα να κανω την δουλεια μου και οι ταχυτητες ηταν παρα πολυ καλες για την δικη μου συνδεση.
    Ομως...ολα τα καλα εχουν ενα τελος...Ηρθε αυτοματα (παλι οπως σε ολους) η ΟΤΕ36...μακραν απειρως χειροτερη απο την ΟΤΕ10, φτου κι΄απ την αρχη...
    Οσες φορες και να βαλω την 5, αλλες τοσες περναει αυτοματα μονη της η 36
    Αν μπορουσα να βρω με τον Hex Editor που βρισκεται και πώς κλεινει η TR-069 θα το ειχα κανει μονος μου και δεν θα ειχα αναγκη να "παρακαλαω" να με εξαιρεσουν απο τις μελλοντικες αναβαθμισεις.
    Ευχομαι αυτη τη φορα να αναλαβει καποιος λογικος ανθρωπος, που δεν θα επικαλεστει αντικατασταση Router αφου αποδειχτηκε ξεκαθαρα οτι ειναι θεμα εκδοσης Firmware και μονο.!!!
    Ευχομαι...και ελπιζω...!!!
    Εγώ το κρατάω στο ote2 με τον παρακάτω τρόπο:
    Κάνεις το internet connection σε manual και μετά disconnect. Έτσι δεν πρόκειται να συνδεθεί ποτέ στο tr069, αλλά θα χρειαστεί και άλλο router από πίσω με τα pppoe creds και κάτι άλλο για την τηλεφωνία (τηλ κέντρο/sip client/ata).
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #9439
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Καλημέρα.
    έχω speed port plus και από πίσω με ppoe ένα Asus router που εκεί περνάει η κίνηση.
    σήμερα ξυπνάω και δεν έχω internet στο Asus, κάνω restart το Asus τίποτα, κάνω restart το speed port και δίνει ip στο Asus αλλά δεν παίρνει το ίδιο με συνέπεια μετά από λίγα λεπτά ενώ έχει ip το Asus να μην μπαίνει internet. Κάνω restart ξανά όλα, δίνει ip στο speed port αλλά δεν δίνει ip στο Asus. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι ο ΟΤΕ ξαφνικά δεν μου δίνει 2 ip ξεχωριστά (1 για το speedport και ένα για το Asus). Εν τέλη έβαλα το asus να παίρνει μην κάνει ppoe μέχρι να βγάλω άκρη. Η ερώτηση είναι, παίζει ο ΟΤΕ να έκοψε τα διπλά ip και αν ναι, μπορώ καπως να μιλήσω και να βγάλω άκρη;

  5. #9440
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι, παίζει ο ΟΤΕ να έκοψε τα διπλά ip
    Σε μένα λειτουργεί κανονικά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #9441
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα λειτουργεί κανονικά.
    Πακέτο... Γύρισα από δουλειά, έκανα τα πειράματα αλλά δεν...δεν δίνει 2 ip με τίποτα και ας έχω ενεργό το ppoe pass-through στο speed port

  7. #9442
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω τι γίνεται όταν είσαι πίσω από CGNAT, αν επηρεάζει σε κάτι, έχεις κοιτάξει αν είσαι??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #9443
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    έχω speed port plus και από πίσω με ppoe ένα Asus router που εκεί περνάει η κίνηση.
    σήμερα ξυπνάω και δεν έχω internet στο Asus, κάνω restart το Asus τίποτα, κάνω restart το speed port και δίνει ip στο Asus αλλά δεν παίρνει το ίδιο με συνέπεια μετά από λίγα λεπτά ενώ έχει ip το Asus να μην μπαίνει internet. Κάνω restart ξανά όλα, δίνει ip στο speed port αλλά δεν δίνει ip στο Asus. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι ο ΟΤΕ ξαφνικά δεν μου δίνει 2 ip ξεχωριστά (1 για το speedport και ένα για το Asus). Εν τέλη έβαλα το asus να παίρνει μην κάνει ppoe μέχρι να βγάλω άκρη. Η ερώτηση είναι, παίζει ο ΟΤΕ να έκοψε τα διπλά ip και αν ναι, μπορώ καπως να μιλήσω και να βγάλω άκρη;
    κι εγω τα ιδια ανοιξα θεμα εδω:
    με netgear r7000
    https://www.adslgr.com/forum/threads...1%CE%B9-router
    v6 παιρνουν και τα 2.

    παντως μπορει να ειναι και θεμα οτι χαλασαν το passthrough στο plus. γιατι οταν περνουσε τα τελευταια 2 fw μου εκανε νερα και δεν επαιζε το passthough χωρις reset στο speedport. δυστυχως δεν ειδα αν περασε νεο fw χθες
    οι ip δεν ειναι απο cg nat.

    θυμαμαι οτι υπηρχε η δυνατοτητα για 1 extra username της μορφης 210xxxxxxx@otenet.gr? (o αριθμος του τηλεφωνου)
    Ποια ειναι τα credentials & πρεπει να ζητησω να το ενεργοποιησουν, η ισχυει για ολους?
    θυμαται τιποτα κανενας?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 03-03-23 στις 19:37.

  9. #9444
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα μια χαρα παιζει το ppoepassthrough στο plus, εχω και δεν σταματησε ποτε να δουλευει. Δεν εχω πειραξει ποτε fw, δεν γνωριζω αν αλλαζει μονο του δεν το ψαχνω κιολας καν.
    ΔΕΝ εχουν καταργησει τις διπλες ip.

  10. #9445
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα μια χαρα παιζει το ppoepassthrough στο plus, εχω και δεν σταματησε ποτε να δουλευει. Δεν εχω πειραξει ποτε fw, δεν γνωριζω αν αλλαζει μονο του δεν το ψαχνω κιολας καν.
    ΔΕΝ εχουν καταργησει τις διπλες ip.

    και γω στην ησυχια του θα το αφηνα,ελα ομως που το ρημαδι αναβαθμιζει μονο του :P

    αν δεν εχουν καταργησει τις παραπανω απο 1 ipv4, με βλεπω να ζηταω αλλο, thanks!

  11. #9446
    Εγγραφή
    18-06-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω στην ησυχια του θα το αφηνα,ελα ομως που το ρημαδι αναβαθμιζει μονο του :P

    αν δεν εχουν καταργησει τις παραπανω απο 1 ipv4, με βλεπω να ζηταω αλλο, thanks!
    Σήμερα είδα πελάτη με SPP (το απλό και οχι το 2) και 2ο ρουτερ απο πίσω να έχει κανονικά 2 IPv4

    Δεν έχουν καταργηθεί, δεν έχει αλλάξει κάτι

  12. #9447
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Devastor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα είδα πελάτη με SPP (το απλό και οχι το 2) και 2ο ρουτερ απο πίσω να έχει κανονικά 2 IPv4

    Δεν έχουν καταργηθεί, δεν έχει αλλάξει κάτι
    κι εγω μεχρι χθες το βραδυ κανονικα.

    εν τελει ζητησα αντικατασταση, και η υπαλληλος μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να μπορω να παιρνω 2 ip.

    πιθανοτερο θεωρω το bug του speedport, αν ομως συμβαινει και στο νεο router κατι παιζει με το δικτυο.
    το οτι συνεβη σε 2 ατομα (εγω + djpardjpar) σημερα (σε μενα χθες αργα τη νυχτα) δειχνει οτι κατι επαιξε ειτε σε fw, η αλλαξαν τιποτα settings για καποιους απο το δικτυο, και παιρνουν μονο μια v4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 03-03-23 στις 21:31.

  13. #9448
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω στην ησυχια του θα το αφηνα,ελα ομως που το ρημαδι αναβαθμιζει μονο του :P

    αν δεν εχουν καταργησει τις παραπανω απο 1 ipv4, με βλεπω να ζηταω αλλο, thanks!
    Δεν το παρακολουθω καθολου γιατι ειναι το ρουτερ στο εξοχικο και εχω mikrotik μετα που παιζει με pppoe passthrough και εχω μετα ολο το δικτυο, voip δικα μου, καμερες κτλ και ποτέ δεν ειχα κανενα θεμα.
    Ειτε δεν αναβαθμιζει μονο του το δικο μου, ειτε ετυχε να μην εχω προβληματα. Παντως 2 ips δινουν κανονικα δεν τιθεται τετοιο ζητημα.

  14. #9449
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Εμένα πήρε το νέο fw πριν λίγο καιρό αλλά έπαιζε κανονικά δεν είχε θέμα. Ξαφνικά σήμερα που σηκώθηκα το πρωί είδα ότι δεν παίρνω ίντερνετ και ξεκίνησα να δω τι φταίει. Το αφήνω έτσι με double nat και το κοιτάω εν καιρό. Δεν ξέρω αν έχει σχέση ότι στην περιοχή έχουν τελειώσει τα έργα για ftth και μήπως κάνανε κάποιες ρυθμίσεις γενικότερα

  15. #9450
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγω εχθες το απογευμα εκανα κατι αλλαγες στο δικο μου ρουτερ και μετα δεν ειχα ιντερνετ παντου στο σπιτι ασχετα απο το ρουτερ που εκανα τις αλλαγες. Στην αρχη μαλιστα δεν εμπαινε καν! Εκανα 2-3 επανεκκινησεις και δεν επαιρνε ουτε ημερομηνια, εγραφε 1970 ακομα και μετα απο πολλες ωρες. Μεχρι και αργα το βραδυ. Σημερα ειναι σαν πριν μονο που δεν εχω errors! 0! Σαν να εχω fastpath αλλα με το ιδιο ping.

    Εχω ζητησει αλλαγη εξοπλισμου απο την προηγουμενη εβδομαδα και περιμενω την Δευτερα να μου ερθει. Εκει φαινεται αν ειναι fastpath και εκει θα φανει αν εχει θεμα το δικτυο.

    Και το κουφοτερο ολων ειναι οτι σημερα το πρωι με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι εχω ζητησει αλλαγη εξοπλισμου και λεω ναι και μου ζηταει το τηλεφωνο και λεω δεν το ξερετε? Μου λεει εχετε βαλει το κινητο ως τηλ επικοινωνιας. Της το λεω και μου πεταει κατι για οπτικες ινες!!!!! Λεω δεν υπαρχουν καν οπτικες ινες και μου λεει οτι απο λαθος τοτε εγινε η επικοινωνια.

    Το κλεινω, βλεπω στις παραγγελιες, κανονικα συνεχιζεται η αλλαγη εξοπλισμου. Μπαινω το μεσημερι, ολοκληρωθηκε η παραγγελια! Ο,τι να 'ναι.

    Εχασα πασα ιδεα που ειχα για τον ΟΤΕ. Αλλα βαρεθηκα να παιρνω τηλεφωνα και να λεω την ιδια ιστορια ξανα και ξανα. Θα περιμενω την Δευτερα να ερθει το μοντεμ και αν δεν ερθει θα ξαναπαρω. Δυστυχως τα εχουν χασει και αυτοι.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

Σελ. 630 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 610620625628629630631632635640650 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας