Σελ. 415 από 661 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.211-6.225 από 9903

Θέμα: Speedport Plus

  1. #6211
    Εγγραφή
    20-06-2005
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Router
    speedport plus
    Μου αλλάξανε πόρτα και θα τηλεφωνήσουν την αλλη εβδομάδα να δουν αν επιλύθηκε το πρόβλημα.

  2. #6212
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    πως μπορω να δω μεσα απο το ρουτερ την αποσταση απο την καμπινα;

  3. #6213
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παιδιά θα εκτιμούσα πολύ να μου προτείνατε ένα δοκιμασμένο , αξιόπιστο και οικονομικό router αντί του plus που δίνει ο ΟΤΕ .

    Είμαι ενας απλός user (Netflix PS4 Ote tv από Samsung και boxaki ote , ασύρματο τηλέφωνο και επίσης τηλεφωνική σύνδεση για συναγερμό.

    Τέλος παίζω πολύ με WiFi ταμπλετ κινητά λαπτοπ ...

    Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τυχαίες επανεκκινήσεις του plus όποτε θα αναγκαστώ να πάρω κάποιο after market .
    Έχω οπτική στο σπίτι
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  4. #6214
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Με το Smart εγω δεν εχω θέματα αποσυνδεσεων. Γενικά είναι καλό ρουτερ και χωρίς το πιατάκι .

  5. #6215
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    https://www.insomnia.gr/classifieds/...0/?tab=details
    Καλησπέρα ότι καλύτερο υπάρχει το έχω είδη και το δίνει σε πολύ καλή τιμή,και ειναι κ Voip μην το ψάχνεις ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις! και aπό wifi τα σπάει!!!Άγορασέτο με κλειστά μάτια!!!!!

  6. #6216
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά θα εκτιμούσα πολύ να μου προτείνατε ένα δοκιμασμένο , αξιόπιστο και οικονομικό router αντί του plus που δίνει ο ΟΤΕ .

    Είμαι ενας απλός user (Netflix PS4 Ote tv από Samsung και boxaki ote , ασύρματο τηλέφωνο και επίσης τηλεφωνική σύνδεση για συναγερμό.

    Τέλος παίζω πολύ με WiFi ταμπλετ κινητά λαπτοπ ...

    Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τυχαίες επανεκκινήσεις του plus όποτε θα αναγκαστώ να πάρω κάποιο after market .
    Έχω οπτική στο σπίτι
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Όταν λες οικονομικό?? γιατί πρέπει να υποστηρίζει και VoIP, να είναι Dual Band, κ.λ.π.

    Υπάρχουν FRITZ σε διάφορες τιμές που τα υποστηρίζει και ο ΟΤΕ. Βάζω ένα σε Link, υπάρχει και φτηνότερο.
    https://www.germanos.gr/product/smar...fname=&fvalue=
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #6217
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η γραμμή σου αν δεν είναι Voip μπορεί να γίνει σύντομα από τον ΟΤΕ,το FRITZ καλό είναι αλλά δεν έχει καμία σχέση με το τούμπανο της ASSUS ,και το σεταρισμά του είναι φοβερό,και έχει πάρα πολλές δυνατότητες, και το wifi δεν θα βρείς πουθενά τέτοια εμβέπεια και ισχύ!!Και η τιμή που το δίνει είναι πάρα πολύ καλή.Εσύ επιλεγεις!

  8. #6218
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σας ευχαριστώ

  9. #6219
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπορω να δω μεσα απο το ρουτερ την αποσταση απο την καμπινα;
    Ούτε απο το ρούτερ μπορείς ούτε απο πουθενά αλλού. Το attenuation σου δίνει μια ιδέα αλλά δεν εξαρτάται μόνο απο την απόσταση. Και η διαδρομή των καλωδίων δεν είναι ευθεία οπότε ούτε απο χάρτη μπορείς να τη δεις.

  10. #6220
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    ευχαριστω πολυ

  11. #6221
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Ας κάνω κι εγώ μία ερώτηση πάνω στο ίδιο ρούτερ, μήπως βγάλω άκρη.

    Χθες μας μπήκε η 100άρα με vectoring. Με ethernet φτάνουμε τα 89-90mbps.

    Το δωμάτιό μου βρίσκεται σε ευθεία 15 μέτρων από το ρούτερ, ενώ ο δέκτης μου (tp-link wn722 v1, μόνο 2,4ghz) έχει και οπτική επαφή στην απόσταση αυτή.

    Η ταχύτητα παραμένει δυστυχώς εκεί που ήταν πριν. Δηλαδή έπιανα 35 από τα 45 της γραμμής, πράγμα που θεωρούσα φυσιολογικό ως απώλεια. Τώρα όμως, τα 35 από 90, δεν είναι.

    Μέχρι στιγμής, έχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι εκπομπής του speedport plus με τη βοήθεια analyzer και έχω δοκιμάσει ταχύτητα στο ίδιο σημείο με κινητό και λάπτοπ που έχουν λήπτη 5ghz. Το κινητό "κολλημένο" στην κεραία του tp link πιάνει... 85, ενώ το λάπτοπ 75. Η απενεργοποίηση της εκπομπής 5ghz στο ρούτερ δεν βοήθησε.

    Βασικά ρωτάω: Φταίει η συχνότητα 2,4 αντί 5 για τη μείωση της ταχύτητάς μου στο μισό; Φταίει κάποιο πρωτόκολλο εκπομπής που πρέπει να αλλάξω στο ρούτερ; Φταίει ο ίδιος ο λήπτης του υπολογιστή μου, ο οποίος είναι τουλάχιστον 4-5 ετών, αλλά δε δείχνει σημάδια ζημίας;

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και παραθέτω τις ρυθμίσεις wifi μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  guy.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  30,0 KB 
ID: 224995
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  12. #6222
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνω κι εγώ μία ερώτηση πάνω στο ίδιο ρούτερ, μήπως βγάλω άκρη.

    Χθες μας μπήκε η 100άρα με vectoring. Με ethernet φτάνουμε τα 89-90mbps.

    Το δωμάτιό μου βρίσκεται σε ευθεία 15 μέτρων από το ρούτερ, ενώ ο δέκτης μου (tp-link wn722 v1, μόνο 2,4ghz) έχει και οπτική επαφή στην απόσταση αυτή.

    Η ταχύτητα παραμένει δυστυχώς εκεί που ήταν πριν. Δηλαδή έπιανα 35 από τα 45 της γραμμής, πράγμα που θεωρούσα φυσιολογικό ως απώλεια. Τώρα όμως, τα 35 από 90, δεν είναι.

    Μέχρι στιγμής, έχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι εκπομπής του speedport plus με τη βοήθεια analyzer και έχω δοκιμάσει ταχύτητα στο ίδιο σημείο με κινητό και λάπτοπ που έχουν λήπτη 5ghz. Το κινητό "κολλημένο" στην κεραία του tp link πιάνει... 85, ενώ το λάπτοπ 75. Η απενεργοποίηση της εκπομπής 5ghz στο ρούτερ δεν βοήθησε.

    Βασικά ρωτάω: Φταίει η συχνότητα 2,4 αντί 5 για τη μείωση της ταχύτητάς μου στο μισό; Φταίει κάποιο πρωτόκολλο εκπομπής που πρέπει να αλλάξω στο ρούτερ; Φταίει ο ίδιος ο λήπτης του υπολογιστή μου, ο οποίος είναι τουλάχιστον 4-5 ετών, αλλά δε δείχνει σημάδια ζημίας;

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και παραθέτω τις ρυθμίσεις wifi μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  guy.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  30,0 KB 
ID: 224995
    Για αρχη , αλλαξε το καναλι απο το 12 που εχεις βαλει , σε κατι μικροτερο. πχ 11 .

    Απο εκει και περα , στον υπολογιστη , στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου ( ασυρματης) δες με τι ταχυτητα εχει συνδεθει με το ρουτερ.
    Αν εχει συνδεθει με πχ 54 mbps , ειναι αδυνατο να σου περασει παραπανω ακομα και 200 mbps αν ειχες ιντερνετ.

    τα 15 μετρα ειναι αρκετη αποσταση για μεσα στο σπιτι. ειδικα αν μεσολαβουν και τοιχοι.
    εκτος οτι θα πρεπει να τους διαπερασει , υπαρχουν και οι αντανακλασεις που δημιουργουν "θορυβο" και σου μειωνουν την ταχυτητα.

    το tp-link wn722 v1 που εχεις , ειναι b/g/n με ΜΕΓΙΣΤΟ τα 150 mbps . αλλα σε πολυ καλες συνθηκες. αν δεν μπορει να τα πιασει κανει μεταπτωση σε μικροτερη ταχυτητα.

    Ξεκινα λοιπον απο εκει.
    The gr81 .

  13. #6223
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη , αλλαξε το καναλι απο το 12 που εχεις βαλει , σε κατι μικροτερο. πχ 11 .

    Απο εκει και περα , στον υπολογιστη , στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου ( ασυρματης) δες με τι ταχυτητα εχει συνδεθει με το ρουτερ.
    Αν εχει συνδεθει με πχ 54 mbps , ειναι αδυνατο να σου περασει παραπανω ακομα και 200 mbps αν ειχες ιντερνετ.

    τα 15 μετρα ειναι αρκετη αποσταση για μεσα στο σπιτι. ειδικα αν μεσολαβουν και τοιχοι.
    εκτος οτι θα πρεπει να τους διαπερασει , υπαρχουν και οι αντανακλασεις που δημιουργουν "θορυβο" και σου μειωνουν την ταχυτητα.

    το tp-link wn722 v1 που εχεις , ειναι b/g/n με ΜΕΓΙΣΤΟ τα 150 mbps . αλλα σε πολυ καλες συνθηκες. αν δεν μπορει να τα πιασει κανει μεταπτωση σε μικροτερη ταχυτητα.

    Ξεκινα λοιπον απο εκει.
    Το 12 το έβαλα λίγο πριν ανεβάσω το ποστ, πριν είχα 9. Τώρα ως δια μαγείας, με το 12, πιάνω σταθερά 75 με τις ανωτέρω ρυθμίσεις. Επομένως διπλασίασα τη λήψη, καλά πάμε.

    Στις ιδιότητες αναφέρει 150/150 σύνδεση.

    Όπως έγραψα και παραπάνω, ΔΕΝ υπάρχουν εμπόδια σε αυτά τα 15 μέτρα, έχει οπτική επαφή ο λήπτης με τον πομπό. Μία ξύλινη πόρτα είναι δυνητικό εμπόδιο, αλλά όλες οι μετρήσεις που αναφέρω είναι με αυτήν ανοικτή.

    Επομένως, νομίζω ότι είμαι μία χαρά πλέον. Πιάνω 75 από τα 89, ενώ πριν έπιανα 35 από τα 45.

    Για να πάω στο επόμενο σκαλί, αυτό των 88/89, τι θα ήταν πιο σίγουρο; Mesh wifi (δεν ξαναπαίρνω απλό repeater, σπάνε νεύρα) ή κάποιο powerline (δεδομένων και των 15 μέτρων καλωδίωσης).
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  14. #6224
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενα ubiquiti στην μεση περιπου του σπιτιου και θα στα καλυψει ολα.

    μεσα απο 2 τουβλοκτιστους τοιχους , περναει ανετα 160-180 Mbps στο κινητο . ( οσο μπορει να ειναι αξιοπιστο το speedtest βεβαια ) .

    Αλλα ισως θα πρεπει πρωτα να αντικαταστησεις το στικακι σου. με το Plus ανετα μπορεις να πιασεις 300mbps με ενα πιο συγχρονο . πχ αυτο.
    The gr81 .

  15. #6225
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ubiquiti στην μεση περιπου του σπιτιου και θα στα καλυψει ολα.

    μεσα απο 2 τουβλοκτιστους τοιχους , περναει ανετα 160-180 Mbps στο κινητο . ( οσο μπορει να ειναι αξιοπιστο το speedtest βεβαια ) .

    Αλλα ισως θα πρεπει πρωτα να αντικαταστησεις το στικακι σου. με το Plus ανετα μπορεις να πιασεις 300mbps με ενα πιο συγχρονο . πχ αυτο.
    Tέλεια, ευχαριστώ πολύ!

    Τελευταία ερώτηση, έχει κάποιο νόημα η εξωτερική κεραία στο στικάκι; Βλέπω κάτι tenda κλπ με κεραίες... "με το συμπάθειο". Μάρκετινγκ ή αποτελεσματικό; Το τρέχον μου πχ έχει κι αυτό εξωτερική, αν και μικρή.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

Σελ. 415 από 661 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας