Σελ. 485 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.261-7.275 από 9922

Θέμα: Speedport Plus

  1. #7261
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Πως κλείνει αυτό το " SRA"?

  2. #7262
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ilias_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κλείνει αυτό το " SRA"?
    καλημέρα
    Αν θες να δοκιμάσεις να το απενεργοποιήσεις Αν θυμάμαι καλά κάνε login >> Internet>>xdsl>>capability>>sra
    να ξέρεις αν το κλείσεις μπορεί να σου δημιουργήσει αστάθεια

  3. #7263
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα
    Αν θες να δοκιμάσεις να το απενεργοποιήσεις Αν θυμάμαι καλά κάνε login >> Internet>>xdsl>>capability>>sra
    να ξέρεις αν το κλείσεις μπορεί να σου δημιουργήσει αστάθεια
    Γεια χαρά.Τι ακριβώς είναι αυτό?

  4. #7264
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    SRA = Seamless Rate Adaptation. Είναι μια λειτουργία που επιτρέπει στο μόντεμ να προσαρμόζει την ταχύτητα συγχρονισμού ανάλογα με τις συνθήκες της γραμμής (π.χ. ξαφνικές παρεμβολές) χωρίς να χρειάζεται αποσύνδεση και επανασυγχρονισμός. Απενεργοποιόντας αυτή την ρύθμιση το μόντεμ θα συγχρονίσει στην μέγιστη ταχύτητα που μπορεί εκείνη την στιγμή που σημαίνει ότι αν κάποια παρεμβολή μειώσει την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα της γραμμής το μόντεμ μπορεί να μαζέψει πολλά error ή και να αποσυνδεθεί τελείως. Γι' αυτό σε κακής κατάστασης γραμμές είναι καλό να μένει ενεργοποιημένο.

  5. #7265
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στη πραξη σε 2 plus ειχε θεμα και με PLC

  6. #7266
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SRA = Seamless Rate Adaptation. Είναι μια λειτουργία που επιτρέπει στο μόντεμ να προσαρμόζει την ταχύτητα συγχρονισμού ανάλογα με τις συνθήκες της γραμμής (π.χ. ξαφνικές παρεμβολές) χωρίς να χρειάζεται αποσύνδεση και επανασυγχρονισμός. Απενεργοποιόντας αυτή την ρύθμιση το μόντεμ θα συγχρονίσει στην μέγιστη ταχύτητα που μπορεί εκείνη την στιγμή που σημαίνει ότι αν κάποια παρεμβολή μειώσει την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα της γραμμής το μόντεμ μπορεί να μαζέψει πολλά error ή και να αποσυνδεθεί τελείως. Γι' αυτό σε κακής κατάστασης γραμμές είναι καλό να μένει ενεργοποιημένο.
    Σωστός

  7. #7267
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος δοκιμάσει να κάνει game-streaming (lan) με αυτό το router?

    Προσωπικά δουλεύει μια χαρά, αλλά μερικές φορές (όχι πάντα), "λυγίζει" το δίκτυο για τους υπόλοιπους υπολογιστές. Δηλαδή δεν μπορούν καν να φορτώσουν ιστοσελίδα ή αργούν πάρα πολύ. Εν τω μεταξύ το streaming άψογο, χωρίς καθόλου lag.

    Το ίδιο θέμα παρατηρείται και με Steamlink και με Moonlight σε συνδυασμό με GeForce Experience. Όλες οι συσκευές στο δίκτυο είναι wired.

    To streaming bandwidth to έχω κάνει cap στα 50 Μbps και φυσικά είναι lan traffic. Πηγαίνει απο PC σε android tv box.

    Αναρωτιέμαι εαν είναι θέμα router, γι'αυτό και ρωτώ εαν κάποιος άλλος έχει συναντήσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα με το Speedport.

    Θα αγοράσω στο μέλλον ένα καλό router που ελπίζω να με φτιάξει (εξάλλου μου είχε προταθεί νωρίτερα στο νήμα αυτό λόγω κάποιων άλλων λειτουργικοτήτων που χρειάζομαι) αλλά μέχρι τότε θέλω να λύσω τουλάχιστον αυτό το θέμα ή να ξέρω τι γίνεται.

    Edit: Ή εναλλακτικά, έχει δοκιμάσει κάποιος να μεταφέρει μεγάλο όγκο αρχείων μέσω lan π.χ σε NAS σε σχετικά υψηλές ταχύτητες και είδε να "μπουκώνει" το δίκτυο, δηλαδή να μην δουλεύει ούτε το internet σε άλλα pc? (Ίδια ερώτηση βασικά με άλλο παράδειγμα)
    Τι ταχυτητες εχεις στο εσωτερικο σου δικτυο?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  8. #7268
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη πραξη σε 2 plus ειχε θεμα και με PLC
    Δεν έχει θέμα, την δουλειά του κάνει
    OK boomer

  9. #7269
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SRA = Seamless Rate Adaptation. Είναι μια λειτουργία που επιτρέπει στο μόντεμ να προσαρμόζει την ταχύτητα συγχρονισμού ανάλογα με τις συνθήκες της γραμμής (π.χ. ξαφνικές παρεμβολές) χωρίς να χρειάζεται αποσύνδεση και επανασυγχρονισμός. Απενεργοποιόντας αυτή την ρύθμιση το μόντεμ θα συγχρονίσει στην μέγιστη ταχύτητα που μπορεί εκείνη την στιγμή που σημαίνει ότι αν κάποια παρεμβολή μειώσει την μέγιστη θεωρητική ταχύτητα της γραμμής το μόντεμ μπορεί να μαζέψει πολλά error ή και να αποσυνδεθεί τελείως. Γι' αυτό σε κακής κατάστασης γραμμές είναι καλό να μένει ενεργοποιημένο.
    Σ ευχαριστώ για την επεξήγηση.Όταν λες κακής κατάστασης γραμμή εννοείς του παρόχου?(χαλκός) η την δικιά μου(που είναι σε άριστη κατάσταση λόγω καινούριου utp καλωδίου)?

  10. #7270
    Εγγραφή
    25-07-2021
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ταχυτητες εχεις στο εσωτερικο σου δικτυο?
    Μιας και το game streaming ήταν άψογο ήμουν έτοιμος να σου απαντήσω 1 gbit για τις απευθείας συνδέσεις στο router και 100 Mbit σε οτιδήποτε είναι πάνω στα 100 Mbit switch (βασικά router σε bridge). Όμως κάνω για δοκιμή μια μεταφορά μέσω SSH στο δίκτυο από τον gaming pc και βλέπω max ταχύτητα... 5 ΜΒ/s (40 Mbits). Το τι προβλήματα είχα είναι offtopic ... αλλά τα περιγράφω.

    Spoiler:
    Πρώτα από όλα, βλέποντας αυτές τις ταχύτητες κάνω έλεγχο όλων των καλωδίων utp. Ένα από τα έτοιμα του εμπορίου που είχα στο switch έγραφε 5e αλλά είχε μόνο 2 ζεύγη συνδεδεμένα... πάω πάνω από το router να κάνω δοκιμή απ'ευθείας απο port σε port και συμπεραίνω ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει πάνω από 10 ΜΒ/S (80 Mbps) μεταφορά.

    Όχι ότι τα άλλα καλώδιά μου είναι πολύ καλύτερα. Υποτίθεται ότι με 5e σε μικρές αποστάσεις μπορείς να κάνεις 1 Gbps. Τα άλλα κάνουν όλα περίπου 45 MBps (360 Μbps) μεταξύ NICs των 1 Gbps.

    Τέλος πάντων. Πάω πάλι στο εν λόγω PC και αλλάζω το καλώδιο μεταξύ πριζακίου και NIC. Πάλι χαμηλές ταχύτητες. Τελικά είχε θέμα και το πριζάκι (όταν είχα τερματίσει το πριζάκι παλιότερα κάποιος το είχε κλωτσήσει όταν το άφησα πρόχειρα στο έδαφος. Μετά από speedtest δεν είχα δει πρόβλημα (100 down/10 up) αλλά μάλλον είχε ζημιωθεί ένα από τα 8 καλώδια που δεν χρησιμεύει για internet, αλλά χρησιμεύει για lan. Τελος πάντων, το τερματίζω ξανά και έχω full speed.


    Τώρα που ανέβηκαν οι ταχύτητες κάπως (360 Μbps) μένει να δοκιμάσω όταν βρω χρόνο να τρέξω κανένα game να δω αν τα πράγματα βελτιώθηκαν με το φτιάξιμο της καλωδίωσης. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως η κακή ταχύτητα δικτύου του gaming pc που έμπαινε σε ένα από τα ports του Speedport προκάλεσε τέτοιο πρόβλημα και σε pc που είναι πάνω σε άλλο port με καλό καλώδιο. Μπορεί βέβαια να έφταιγε η κακιά σύνδεση ενός από τα 8 χάλκινα καλώδια στο 1 Utp που ανέφερα πιο πάνω και αυτό να δημιουργούσε γενικότερο πρόβλημα με κάποιο τρόπο.

  11. #7271
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει θέμα, την δουλειά του κάνει
    Τοτε μου την εχουν κανει παλι στο καλωδιο που ερχεται απο το δρομο . Μαζευονται πολλα errors και λενε τις μλκιες οτι φταει ηλεκτρομαγνητικος θορυβος απο καπου . Απο φωτα , απο power line απο ups μας εχουν φλωμοσει στο ψεμα ενω 99% ειναι δικο τους προβλημα. Αλλαξα και καλωδια και μετασχηματιστη μπας και αλλα τα ιδια

  12. #7272
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το game streaming ήταν άψογο ήμουν έτοιμος να σου απαντήσω 1 gbit για τις απευθείας συνδέσεις στο router και 100 Mbit σε οτιδήποτε είναι πάνω στα 100 Mbit switch (βασικά router σε bridge). Όμως κάνω για δοκιμή μια μεταφορά μέσω SSH στο δίκτυο από τον gaming pc και βλέπω max ταχύτητα... 5 ΜΒ/s (40 Mbits). Το τι προβλήματα είχα είναι offtopic ... αλλά τα περιγράφω.

    Spoiler:
    Πρώτα από όλα, βλέποντας αυτές τις ταχύτητες κάνω έλεγχο όλων των καλωδίων utp. Ένα από τα έτοιμα του εμπορίου που είχα στο switch έγραφε 5e αλλά είχε μόνο 2 ζεύγη συνδεδεμένα... πάω πάνω από το router να κάνω δοκιμή απ'ευθείας απο port σε port και συμπεραίνω ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει πάνω από 10 ΜΒ/S (80 Mbps) μεταφορά.

    Όχι ότι τα άλλα καλώδιά μου είναι πολύ καλύτερα. Υποτίθεται ότι με 5e σε μικρές αποστάσεις μπορείς να κάνεις 1 Gbps. Τα άλλα κάνουν όλα περίπου 45 MBps (360 Μbps) μεταξύ NICs των 1 Gbps.

    Τέλος πάντων. Πάω πάλι στο εν λόγω PC και αλλάζω το καλώδιο μεταξύ πριζακίου και NIC. Πάλι χαμηλές ταχύτητες. Τελικά είχε θέμα και το πριζάκι (όταν είχα τερματίσει το πριζάκι παλιότερα κάποιος το είχε κλωτσήσει όταν το άφησα πρόχειρα στο έδαφος. Μετά από speedtest δεν είχα δει πρόβλημα (100 down/10 up) αλλά μάλλον είχε ζημιωθεί ένα από τα 8 καλώδια που δεν χρησιμεύει για internet, αλλά χρησιμεύει για lan. Τελος πάντων, το τερματίζω ξανά και έχω full speed.


    Τώρα που ανέβηκαν οι ταχύτητες κάπως (360 Μbps) μένει να δοκιμάσω όταν βρω χρόνο να τρέξω κανένα game να δω αν τα πράγματα βελτιώθηκαν με το φτιάξιμο της καλωδίωσης. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως η κακή ταχύτητα δικτύου του gaming pc που έμπαινε σε ένα από τα ports του Speedport προκάλεσε τέτοιο πρόβλημα και σε pc που είναι πάνω σε άλλο port με καλό καλώδιο. Μπορεί βέβαια να έφταιγε η κακιά σύνδεση ενός από τα 8 χάλκινα καλώδια στο 1 Utp που ανέφερα πιο πάνω και αυτό να δημιουργούσε γενικότερο πρόβλημα με κάποιο τρόπο.
    Τα καλωδια utp ητανε ετοιμα αγορασμενα? Εγω πηγα σε ηλεκτρολογικο να μου φτιαξουν 2 που ηθελα και ειναι πενα (6μισι ευρω για 15μετρα καλωδια cat5e). Πιανουν ολο το gbit. Μεταφορες αρχειων στα 122 MB/s τοπικα.

  13. #7273
    Εγγραφή
    25-07-2021
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλωδια utp ητανε ετοιμα αγορασμενα? Εγω πηγα σε ηλεκτρολογικο να μου φτιαξουν 2 που ηθελα και ειναι πενα (6μισι ευρω για 15μετρα καλωδια cat5e). Πιανουν ολο το gbit. Μεταφορες αρχειων στα 122 MB/s τοπικα.
    Με εξαίρεση το καλώδιο cat 6 που έχω τερματίσει σε πριζάκι (και λόγω αυτού το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με ότι έχω, δηλαδή τα 5e), όλα τα άλλα είναι 5e του εμπορίου, έτοιμα σε συσκευασία.

    Και σε σειρά με το cat6 αλλά και μόνα τους, εναλλάσοντάς τα, βλέπω αυτές τις ταχύτητες σε μεταφορές αρχειων: με το ένα 80 Μbps, με το άλλο 240 Mbps, και το τρίτο 360. Όλα δοκιμασμένα στις ίδιες συνθήκες - ίδια pc, μεταφορά ίδιου αρχείου κλπ.

    Μάλλον πρεπει να πάρω νέα καλώδια...

  14. #7274
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΠΑΚΙ
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν το DDNS, το port forwarding και η πρόσβαση στο διαχειριστικό περιβάλλον από εξωτερικό δίκτυο, λειτουργούν χωρίς προβλήματα στο συγκεκριμένο router.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  15. #7275
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εξαίρεση το καλώδιο cat 6 που έχω τερματίσει σε πριζάκι (και λόγω αυτού το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με ότι έχω, δηλαδή τα 5e), όλα τα άλλα είναι 5e του εμπορίου, έτοιμα σε συσκευασία.

    Και σε σειρά με το cat6 αλλά και μόνα τους, εναλλάσοντάς τα, βλέπω αυτές τις ταχύτητες σε μεταφορές αρχειων: με το ένα 80 Μbps, με το άλλο 240 Mbps, και το τρίτο 360. Όλα δοκιμασμένα στις ίδιες συνθήκες - ίδια pc, μεταφορά ίδιου αρχείου κλπ.

    Μάλλον πρεπει να πάρω νέα καλώδια...
    Τα cat5e είναι επαρκή για Gbit. Σε πραγματικές συνθήκες, με μεγάλου μήκους καλώδια τις δεκαετίας του 90' πιάνω 800Mbps.
    Για Gbit χρειάζεσαι και τα 4 ζεύγη, τα καλώδια με 2 ζεύγη μπορούν να λειτουργήσουν μέχρι 100Mbps και συνήθως τα έχουν μέσα ρουτεράκια παρόχων. Προσωπικά τα πετάω για να μην χρησιμοποιηθούν ούτε κατά λάθος

Σελ. 485 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας