Σελ. 647 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649652657 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.691-9.705 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #9691
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εννοω 1000αρι δικτυο τοπικα. Δεν εχω switch, οποτε βολευομαι με οτι εχει το ρουτερ και το plus εινια το 1ο 1000αρι ρουτερ που εχω.
    ديميتريس

  2. #9692
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δουλεψε το upnp! Αααμηηην!
    Επρεπε να συνδεθει στο ιντερνετ τελικα για να δειξει πληροφοριες.
    Κώδικας:
    $ upnp-router-control
    * Initializing GUI...
    * Showing GUI...
    * Starting UPnP Resource discovery... lo: host IP 127.0.0.1 network 127.0.0.0/8
    * Starting UPnP Resource discovery... eth0: host IP 192.168.1.2 network 192.168.1.0/24
    ==> Device Available: Speedport Plus
    *** Selected IGD compliant device
    UPnP descriptor: http://192.168.1.1:49152/gateway.xml
    Request for WAN link properties... successful
    WAN link properties: access_type=Ethernet, link_status=Up, max_up=1000000000, max_down=1000000000
    Request for external IP address... successful [removed]
    Request for connection status info... successful
    Connection info: Status: Connected, Uptime: 50 sec.
    Request for NAT and RSIP availability... successful [RSIP=no, NAT=yes]
    Οκ οι ταχυτητες στα bold εκει δεν εινια σωστες γιατι θα επρεπε να λεει 1 και 12 αντιστοιχα, αλλα παιζει.

    Νεα προβληματα.
    α) Απο το pc (συνδεδεμενο ενσυρματα και με σταθερη ip) δεν με αφηνει να δω το λαπτοπ (ασυρματα, και με σταθερη up επισης) καθολου. Δεν γινεται καν ping! Αντιθετα, απο το κινητο ή το ταμπλετ συνδεεται κανονικα με ssh πχ. Ουτε αυτο το κανει τελικα οταν δεν θελει.
    β) Εδωσα διαφορετικα ssid για τα 2.4 και 5ghz, πχ mitsos σκετο και mitsos 5g, αλλα βλεπω μονο το ενα, το mitsos σκετο. Γιατι?

    - - - Updated - - -

    Το ματιασα και μια δουλευει, μια δεν δουλευει το παραπανω. Σαν να αφηνει την προσβαση στο upnp οποτε θελει.

    - - - Updated - - -

    Εχει φτιαχτει το προβλημα με το battery drain ή ακομα? Γιατι συμπληρωσα τις πρωτες 24 ωρες μου με το plus και βλεπω τις μπαταριες σε ταμπλετ και κινητο να ειναι λιγο εως αρκετα πιο πεσμενες απ' οτι συνηθως.

    Ασχετο με το παραπανω, αλλα η lan4 δουλευει σαν κανονικη lan by default.

    - - - Updated - - -

    Εκανα το port forward για να εχω wol over internet αλλα balls. Τοπικα δουλευει σωστα, εχει ακομα και τη δυνατοτητα να ορισω την mac address αντι για την ip οποτε τι κανω λαθος? Το σβησμενο κομματι στο screenshot ειναι η mac address της καρτας δικτυου.

    Οσο για το "γιατι udb και tcp σε ξεχωριστο rule και οχι ενα rule που να λεει both", εινια επειδη μου ειπανε απο το support πως καποιες φορες δεν πιανει το both και καλυτερα να κανω 2 rules.

    Τελος, το drain λογω του wifi με εχει τσακισει, αρα μαλλον δεν εχει φτιαχτει τοσο καιρο. Και τι μπορω να κανω ωστε να το περιορισω?

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να αναφερω τοσες μερες πως στις επιλογες του dhcp δεν δινεται η δυνατοτητα αλλαγης του dns. Αλλαζοντας το απο το internet > connection > internet configuration > dns server εξακολουθει να υπαρχει η ιδια αναπηρια στο android με τις μπλοκαρισμενες σελιδες της εδππι, οποτε εινια ανουσιο.
    Long story short, το κοβω μεχρι τελος της βδομαδας να γυριζω στο 2i.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2023-11-07-081525_1280x1024_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-11-23 στις 09:34.
    ديميتريس

  3. #9693
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Ξεχασα να αναφερω τοσες μερες πως στις επιλογες του dhcp δεν δινεται η δυνατοτητα αλλαγης του dns. Αλλαζοντας το απο το internet > connection > internet configuration > dns server εξακολουθει να υπαρχει η ιδια αναπηρια στο android με τις μπλοκαρισμενες σελιδες της εδππι, οποτε εινια ανουσιο.
    Long story short, το κοβω μεχρι τελος της βδομαδας να γυριζω στο 2i.
    Ανουσιο δεν ειναι μια χαρα περνει τα dns...

  4. #9694
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη το android ειναι εντελως αναξιοπιστο στο συγκεκριμενο θεμα, μιας και αυτη τη στιγμη λεει μονο την 192.168.1.1 σαν dns οποτε πεφτει πανω στο μπλοκαρισμα, και δεν εχω προχειρο συστημα με windows να το δοκιμασω, επιφυλασσομαι να το κανω μολις βρω καποιο. Αλλα γενικα δεν περιμενω να αλλαξει κατι.

    Το δικο μου pc εχει σταθερη ip και αλλαγμενους dns εδω και 15+ χρονια.

    - - - Updated - - -

    Εκανα μια δοκιμη με nslookup απο το rpi τελικα, μιας και παιρνει ip μεσω dhcp. Στο δικο μου συστημα βρισκει τη σωστη ip της κομμενης σελιδας, στο rpi βρισκει την ip της σελιδα της εδππι, οποτε balls δουλευει. Κριμα.
    Κώδικας:
    $ nslookup 1337x.to
    Server:         192.168.1.1
    Address:        192.168.1.1#53
    
    Non-authoritative answer:
    Name:   1337x.to
    Address: 83.235.76.18
    ديميتريس

  5. #9695
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι άλλο είναι το θέμα και όχι το android (ούτε το rpi). Στο σπίτι μου υπάρχουν 6 συσκευές android (και ένα iphone). Όλα μια χαρά παίρνουν τον DNS που τους σερβίρει ο DHCP
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #9696
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο dhcp του plus? Μα δεν εχει καν επιλογη για να σερβιρει καποιον dns το plus, γιαυτο η συγκεκριμενη αλλαγη εγινε αλλου, που αμφιβαλλω αν εχει αποτελεσμα εκει που εγινε. Εκτος αν πρεπει να αλλαξω και τους dns για ipv6.
    Με το 2i, το android επαιρνε τους σωστους dns, αλλα επεφτε παλι στην σελιδα της εδππι. Και οσα χρονια το ειχα δοκιμασα πανω απο 10 συσκευες, και σε ολες εκανε το ιδιο. Νομιζω καλυψα εκτενως τη συγκεκριμενη αναπηρια του, τοσο στο θεμα του android οσο και στο θεμα του 2i, οποτε δεν θα ξαναγραψω τα ιδια.
    Το rpi δουλευε κανονικα, αλλα εκεινο ειναι με λινουξ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2023-11-07-121111_1280x1024_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-11-23 στις 13:12.
    ديميتريس

  7. #9697
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικα έχω pihole.. Ο DHCP μου έχει σαν DNS το pihole (το οποίο παιζει με unbound αλλά άσχετο)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  23,4 KB 
ID: 251930
    (Το .130 είναι το pihole, το .1 το XG)


    To plus δεν ξέρω τι κάνει και αν τυχόν έχει και κάποια ρύθμιση κάπου αλλού που πρέπει να κάνεις για να παίξει σωστά. Κάποιος παραπάνω είπε ότι μια χαρά παίζει, οπότε αν έχει την καλοσύνη μπορεί να σου εξηγήσει τις ρυθμίσεις μην τυχόν και σου ξέφυγε κάτι..
    Εμένα το πόστ μου αναφερόταν στο γεγονός ότι το android σαν android δεν εχει ούτε και είχε ποτέ πρόβλημα.. Απλά το λέω για να μην ψάχνεις το φταίχτη σε λάθος σημείο.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #9698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειδες λοιπον οτι δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα? Ρυθμιση για αλλαγη dns υπαρχει μονο σε ενα σημειο σε ολο το web ui του plus, εκει που λεει τα της συνδεσης στο ιντερνετ, πουθενα αλλου.

    Για το android, αν βαριεσαι να ψαξεις παλια μου μηνυματα, βαζω πανω το 2i μια μερα και σου στελνω σε pm screenshots κλπ για να δεις οτι δεν κανω πλακα σε οτι λεω. Επειδη δεν εχω ομως πολλες συσκευες, θα αρκεστεις σε αποτελεσματα απο 3 μονο, αντε 4 αν δανειστω του γειτονα.

    - - - Updated - - -

    Εμφανιστηκε επιτελους το mitsos 5g στο κινητο μου σαν διαφορετικο δικτυο wifi!
    ديميتريس

  9. #9699
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεψε το upnp! Αααμηηην!
    Επρεπε να συνδεθει στο ιντερνετ τελικα για να δειξει πληροφοριες.
    Κώδικας:
    $ upnp-router-control
    * Initializing GUI...
    * Showing GUI...
    * Starting UPnP Resource discovery... lo: host IP 127.0.0.1 network 127.0.0.0/8
    * Starting UPnP Resource discovery... eth0: host IP 192.168.1.2 network 192.168.1.0/24
    ==> Device Available: Speedport Plus
    *** Selected IGD compliant device
    UPnP descriptor: http://192.168.1.1:49152/gateway.xml
    Request for WAN link properties... successful
    WAN link properties: access_type=Ethernet, link_status=Up, max_up=1000000000, max_down=1000000000
    Request for external IP address... successful [removed]
    Request for connection status info... successful
    Connection info: Status: Connected, Uptime: 50 sec.
    Request for NAT and RSIP availability... successful [RSIP=no, NAT=yes]
    Οκ οι ταχυτητες στα bold εκει δεν εινια σωστες γιατι θα επρεπε να λεει 1 και 12 αντιστοιχα, αλλα παιζει.

    Νεα προβληματα.
    α) Απο το pc (συνδεδεμενο ενσυρματα και με σταθερη ip) δεν με αφηνει να δω το λαπτοπ (ασυρματα, και με σταθερη up επισης) καθολου. Δεν γινεται καν ping! Αντιθετα, απο το κινητο ή το ταμπλετ συνδεεται κανονικα με ssh πχ. Ουτε αυτο το κανει τελικα οταν δεν θελει.
    β) Εδωσα διαφορετικα ssid για τα 2.4 και 5ghz, πχ mitsos σκετο και mitsos 5g, αλλα βλεπω μονο το ενα, το mitsos σκετο. Γιατι?

    - - - Updated - - -

    Το ματιασα και μια δουλευει, μια δεν δουλευει το παραπανω. Σαν να αφηνει την προσβαση στο upnp οποτε θελει.

    - - - Updated - - -

    Εχει φτιαχτει το προβλημα με το battery drain ή ακομα? Γιατι συμπληρωσα τις πρωτες 24 ωρες μου με το plus και βλεπω τις μπαταριες σε ταμπλετ και κινητο να ειναι λιγο εως αρκετα πιο πεσμενες απ' οτι συνηθως.

    Ασχετο με το παραπανω, αλλα η lan4 δουλευει σαν κανονικη lan by default.

    - - - Updated - - -

    Εκανα το port forward για να εχω wol over internet αλλα balls. Τοπικα δουλευει σωστα, εχει ακομα και τη δυνατοτητα να ορισω την mac address αντι για την ip οποτε τι κανω λαθος? Το σβησμενο κομματι στο screenshot ειναι η mac address της καρτας δικτυου.

    Οσο για το "γιατι udb και tcp σε ξεχωριστο rule και οχι ενα rule που να λεει both", εινια επειδη μου ειπανε απο το support πως καποιες φορες δεν πιανει το both και καλυτερα να κανω 2 rules.

    Τελος, το drain λογω του wifi με εχει τσακισει, αρα μαλλον δεν εχει φτιαχτει τοσο καιρο. Και τι μπορω να κανω ωστε να το περιορισω?

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να αναφερω τοσες μερες πως στις επιλογες του dhcp δεν δινεται η δυνατοτητα αλλαγης του dns. Αλλαζοντας το απο το internet > connection > internet configuration > dns server εξακολουθει να υπαρχει η ιδια αναπηρια στο android με τις μπλοκαρισμενες σελιδες της εδππι, οποτε εινια ανουσιο.
    Long story short, το κοβω μεχρι τελος της βδομαδας να γυριζω στο 2i.
    Για να δουλέψει σωστά το Wake On Lan κανονικά θα έπρεπε να γίνεται broadcast το WOL packet μέσω της πόρτας 9 μέσω της 192,168,1,255 διεύθυνση όλου του δικτύου στο MAC του υπολογιστή που θα γίνει WOL. Το έχω κάνει και δούλευει μόνον στο Speddport Entry 2i. Κανένα άλλο Speedport δεν με άφησε να κάνω port forward απο το WAN στην .255 διεύθυνση.

  10. #9700
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελεια, αρα ξεχναω και το wol over internet. Να πω πως εκτος απο το 2i, ειχα κανονικα wol over internet και στο 585v8 πριν 8+ χρονια. Εκει υπηρχε port forwarding της ip που θελω στην 9 και binding της ip με την εκαστοτε mac, που γινοταν μονο μεσω telnet, αλλα δουλευε.

    Σε αλλα νεα, αλλαξα την μοναδικη ρυθμιση για τους dns στην default τιμη, μιας και δεν περναει μεσω dhcp στις συσκευες ετσι κι αλλιως. Και τοτε αποσυνδεθηκε απο το ιντερνετ, χωρις να ξεσυγχρονισει, και επανηλθε 2+ λεπτα αργοτερα. Εσβησα επισης και τα 2 port forwards που δεν δουλευουν. Δεν αντεχα να βλεπω το warning πανω αριστερα πως εχω ενεργο καποιο port forward

    Εκτος απο αυτα, εξακολουθω να μην βλεπω καθολου το λαπτοπ (σταθερη ip και dns) μεχρι να τρεξω το upnp-router-control. Μετα το βλεπει αμεσως
    Κώδικας:
    $ ping 192.168.1.4
    PING 192.168.1.4 (192.168.1.4) 56(84) bytes of data.
    
    --- 192.168.1.4 ping statistics ---
    4 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 3059ms
    
    (τρεξιμο του upnp-router-control ενδιαμεσα)
    
    $ ping 192.168.1.4
    PING 192.168.1.4 (192.168.1.4) 56(84) bytes of data.
    64 bytes from 192.168.1.4: icmp_seq=1 ttl=64 time=1.24 ms
    64 bytes from 192.168.1.4: icmp_seq=2 ttl=64 time=1.12 ms
    64 bytes from 192.168.1.4: icmp_seq=3 ttl=64 time=1.20 ms
    64 bytes from 192.168.1.4: icmp_seq=4 ttl=64 time=1.20 ms
    
    --- 192.168.1.4 ping statistics ---
    4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3002ms
    Τρελαινομια που βλεπω τετοια ηλιθια θεματα σε ρουτερ που εχει κλεισει 5+ χρονια στην κυκλοφορια, αλλα παλι πρεπει να κανω εγω τον beta tester του οτε, οπως καποτε με το 2i! Αυτα τα προβληματα ειναι που θα με στειλουν πισω στο 2i μεχρι τα μεσα του μηνα.
    ديميتريس

  11. #9701
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη μενει λιγο ακομα μεχρι να πιασει πατο το συγκεκριμενο ρουτερ και να γυρισω στο 2i, ας ποσταρει οποιος εχει σχετικη εμπειρια, ειτε καλη ειτε κακη.

    Του εχω βαλει τα credentials μου στο noip για το domain που εχω. Και σημερα ηρθε η στιγμη να συνδεθει καποιος σε μενα, για πρωτη φορα μετα την αλλαγη σε plus. Εβαλε το domain name που το ξερει εδω και χρονια, αλλα συνδεση γιοκ. Eβαλε την ip μου και συνδεθηκε αμεσως. Τι ειχε γινει? Το domain δεν ειχε αντιστοιχηστει στην νεα ip. Αποδειξη
    Κώδικας:
    $ nslookup (removed).ddns.net
    Server:		8.8.8.8
    Address:	8.8.8.8#53
    
    Non-authoritative answer:
    Name:	(removed).ddns.net
    Address: 85.x.x.x
    
    $ curl ifconfig.me
    2.x.x.x
    Για να λεμε και του στραβου το δικιο, περασε απο το μυαλο μου οτι μπορει να παιρνω μονο ipv6 ip, μιας και οσες σελιδες τσεκαρα δινανε την ipv6 και μετα την ipv4.
    ديميتريس

  12. #9702
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μενει λιγο ακομα μεχρι να πιασει πατο το συγκεκριμενο ρουτερ και να γυρισω στο 2i, ας ποσταρει οποιος εχει σχετικη εμπειρια, ειτε καλη ειτε κακη.

    Του εχω βαλει τα credentials μου στο noip για το domain που εχω. Και σημερα ηρθε η στιγμη να συνδεθει καποιος σε μενα, για πρωτη φορα μετα την αλλαγη σε plus. Εβαλε το domain name που το ξερει εδω και χρονια, αλλα συνδεση γιοκ. Eβαλε την ip μου και συνδεθηκε αμεσως. Τι ειχε γινει? Το domain δεν ειχε αντιστοιχηστει στην νεα ip. Αποδειξη
    Κώδικας:
    $ nslookup (removed).ddns.net
    Server:		8.8.8.8
    Address:	8.8.8.8#53
    
    Non-authoritative answer:
    Name:	(removed).ddns.net
    Address: 85.x.x.x
    
    $ curl ifconfig.me
    2.x.x.x
    Για να λεμε και του στραβου το δικιο, περασε απο το μυαλο μου οτι μπορει να παιρνω μονο ipv6 ip, μιας και οσες σελιδες τσεκαρα δινανε την ipv6 και μετα την ipv4.
    Επιβεβαίωσες οτι στο λογαριασμό σου στην NOIP υπάρχει το σωστό public IP σου στο domain σου?. Αν υπάρχει τότε, το Speedport Plus έκανε την δουλειά του και έχεις αλλού πρόβλημα. Αν όχι, τότε κάνε reboot το router σου. Αν μετά το reboot δεν έχει ενημερωθεί το public IP σου στο NOIP τότε έχει πρόβλημα το DDNS update του Speedport Plus σου.
    Γενικά το Speedport Entry 2i έχει το πληρέστερο και ποιό σταθερό GUI απο functionality, συγκριτικά με όλα τα επόμενα routers που βγήκαν. Τα Speedport Plus και μετά έχουν διάφορα προβλήματα λειτουργικότητας. Ο χρυσός κανόνας είναι οτι δεν μπορείς να στηριχτείς στα Speedport οικογένεια οταν μεταβαίνεις απο μοντέλλο σε μοντέλλο για οποιοδήποτε λόγο. Δεν κατασκευάζονται απο τον ίδιο κατασκευαστή και δεν έχουν καμμία τυποποιημένη διαδικασία εξέλιξης. Το μόνο κοινό που έχουν είναι οτι θα συνδεθούν στο xDSL καφαό σε "κάποια" ταχύτητα και θα μπορείς να συνδέσεις μερικά PC και τηλέφωνα σε "κάποια" ταχύτητα για καταναλωτικό browsing. Δεν μπορείς να βασιστείς για οτιδήποτε άλλο ποιό απαιτητικό ή αξιόπιστο στα Speedports. Η μαγική λέξη είναι το "κάποια". Ο πάροχος δεν υπόσχεται τίποτα ποιό συγκεκριμένο.

  13. #9703
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να σου πω την αληθεια, αυτο δεν το σκεφτηκα. Επειδη ομως δεν γινεται να κανω reboot καθε τρεις και λιγο, εβγαλα τα credentials μου και τα ξαναπερασα και τοτε την εκανε κανονικα. Το αφηνω να δω ποσο θα κρατησει και βλεπουμε.

    Οσο για το αλλο που λες για τη σταθεροτητα του 2i, δες τι ειχα πει εδω 1 χρονο πριν, τοτε που διαφοροι προσπαθουσαν να με πεισουν να το αλλαξω.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post7353841

    Το οτι μια μερα θα παθει ζημια το 2i μου και θα αναγκαστω να παω σε αλλο ρουτερ ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει μεχρι που επαθα τη ζημια στην 1η κακοκαιρια. Και ναι, οταν μιλησα με το 11888 για αντικατασταση, ρωτησα αν υπαρχει 2i διαθεσιμο γιατι ηξερα τα χαλια των νεοτερων, που imho αντισταθμιζουν τις ικανοτητες τους (1000αρι lan, 5ghz wifi, network share κλπ). Δεν υπηρχε πουθενα, οποτε πηρα αυτο που ειναι περισσοτερα χρονια στην πιατσα, αρα θα ηταν και το λιγοτερο προβληματικο, αλλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 10-11-23 στις 16:31.
    ديميتريس

  14. #9704
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Γνωριζει καποιος αν αυτο "https://www.tp-link.com/uk/home-networking/dsl-modem-router/archer-vr1210v/" θα λειτουργησει σε οπτικη ΟΤΕ ?
    Θελω να αντικαταστησω το speedport plus.

  15. #9705
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jogatore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζει καποιος αν αυτο "https://www.tp-link.com/uk/home-networking/dsl-modem-router/archer-vr1210v/" θα λειτουργησει σε οπτικη ΟΤΕ ?
    Θελω να αντικαταστησω το speedport plus.
    Θεωρητικά πρέπει να λειτουργήσει. Έχει και WAN port εκτός της RJ11 για ADSL/VDSL, οπότε θα το συνδέσεις με αυτήν στο ONT, θα βάλεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου στο internet με VLAN ID 835, θα βάλεις και τα στοιχεία της τηλεφωνίας που θα σου δώσει ο ΟΤΕ και είσαι έτοιμος.

Σελ. 647 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649652657 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας