Σελ. 567 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 547557562565566567568569572577587 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.491-8.505 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #8491
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αρα μεγαλυτερο attenuation = χαμηλοτερος συγχρονισμος. Κατι εμαθα και σημερα.
    Τοτε νια, παιζει να ισχυει αυτο που λες για τον αλγορυθμο που το αναγκαζει να ξανασυγχρονισει.
    ديميتريس

  2. #8492
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα μεγαλυτερο attenuation = χαμηλοτερος συγχρονισμος. Κατι εμαθα και σημερα.
    Τοτε νια, παιζει να ισχυει αυτο που λες για τον αλγορυθμο που το αναγκαζει να ξανασυγχρονισει.
    Αμα ισχύει αυτο έχουν κανει τεραστια λαμακια

  3. #8493
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    between a rock and a hard place..
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7360 v1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει το OTE5, γενικά, έχει bug που προκαλεί αποσυγχρονισμό της γραμμής.

    Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να έχουμε δεκάδες post σε αυτό εδώ το thread που μιλάνε για το πρόβλημα αυτό και 100άδες / 1000άδες τηλεφωνήματα στο support της COSMOTE.

    Υπάρχει και η περίπτωση σύμπτωσης του όντως να χάλασε κάτι στη γραμμή / κάτι να χάλασε στο συγκεκριμένο Speedport Plus.

    εντελώς πληροφοριακά (καθώς δεν έχει νοήμα να συζητάμε το δικό μου Speedport πλέον) με το παιδί από το support μίλησα πολύ ευγενικά όπως και εκείνος και μου είπε "γνωρίζουμε πως η νέα αναβάθμιση έχει δημιουργήσει κάποια προβλήματα". Το ανέφερα και στο προηγούμενο post μου.

  4. #8494
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Απο τοτε που πηρα το Entry 2i δεν ειχα ποτε μα ποτε καμια μερα αποσυνδεση απο το wifi.Απο την ωρα που εβαλα το Plus εχω καθε μερα τουλαχιστον 3 με 4 αποσυνδεσεις.
    Τι να το κανω να το σπασω και να πω οτι γλιστρησε απο το επιπλο γιατι πατουσε στο σεμεδακι?
    Τι μπορει να φταιει και το κανει αυτο συνεχεια?

  5. #8495
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vsk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί η αύξηση του attenuation να είναι εικονική και να μην αντιστοιχεί σε πραγματική ποιοτική υποβάθμιση της γραμμής, όμως μήπως έτσι ενεργοποιείται στο plus κάποιος αλγόριθμος του στυλ "if att>40 τότε επανασυγχρόνισε", γι' αυτό και συμβαίνουν σε κάποιες γραμμές αποσυγχρονισμοί;
    Δεν υπάρχει καμία λογική να υπάρχει τέτοιος κώδικας γιατί το Attenuation θεωρείται σταθερό για μια δεδομένη γραμμή και όχι κάτι που δηλώνει πρόβλημα και αλλάζει με επανασυγχρονισμό. Επίσης, το ότι αλλάζει μια ένδειξη που φαίνεται στο UI που βλέπει ο χρήστης δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπήρχε προηγουμένως στον κώδικα. Το VDSL έχει 3 bands με (αρκετά) διαφορετικές τιμές Attenuation η καθεμία. Υπάρχουν modems που δείχνουν και τα 3 ξεχωριστά. Το ποιο θα εμφανιστεί ή με ποια μέθοδο θα υπολογίσει να εμφανίσει μια τιμή στον χρήστη δεν αλλάζει κάτι στη λειτουργία του. Προφανώς έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στο firmware και εμφανίστηκαν τα προβλήματα, μην κολλάτε στην ένδειξη του Attenuation.

  6. #8496
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τοτε που πηρα το Entry 2i δεν ειχα ποτε μα ποτε καμια μερα αποσυνδεση απο το wifi.Απο την ωρα που εβαλα το Plus εχω καθε μερα τουλαχιστον 3 με 4 αποσυνδεσεις.
    Τι να το κανω να το σπασω και να πω οτι γλιστρησε απο το επιπλο γιατι πατουσε στο σεμεδακι?
    Τι μπορει να φταιει και το κανει αυτο συνεχεια?
    Το 2i μου το αλλάξαν επειδή ζήτησα αλλαγή λόγω του wifi. Κάποια στιγμή τα έπαιξε και έκανε διαρκώς αποσυνδέσεις. Με το πλας δεν έχω προβλήματα αλλά έχω σβήσει μόνιμα τα 5ghz. Στα 2,4 μια χαρά.

    Τα 5 ghz είναι λίγο περίεργα. Βάζω το κινητό να κάνει χοτσποτ για τον υπολογιστή στη μπάντα των 5 και ενώ ο φορητός το βλέπει, το στικάκι του επιτραπέζιου δεν το βλέπει καθόλου. Ανοίγω το wifi analyzer στο φορητό και το βγάζει στο κανάλι 165 τέρμα δεξιά στη μπάντα των 5.
    Είναι ένα κανάλι που επιτρέπεται να εκπέμπει μόνο με αδύνατο σήμα κάτι που το κάνει χρήσιμο μέχρι 2 μέτρα απόσταση.
    Το στικάκι λοιπόν το έκαναν να το αγνοεί τελείως για κάποιο λόγο.

  7. #8497
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2i μου το αλλάξαν επειδή ζήτησα αλλαγή λόγω του wifi. Κάποια στιγμή τα έπαιξε και έκανε διαρκώς αποσυνδέσεις. Με το πλας δεν έχω προβλήματα αλλά έχω σβήσει μόνιμα τα 5ghz. Στα 2,4 μια χαρά.

    Τα 5 ghz είναι λίγο περίεργα. Βάζω το κινητό να κάνει χοτσποτ για τον υπολογιστή στη μπάντα των 5 και ενώ ο φορητός το βλέπει, το στικάκι του επιτραπέζιου δεν το βλέπει καθόλου. Ανοίγω το wifi analyzer στο φορητό και το βγάζει στο κανάλι 165 τέρμα δεξιά στη μπάντα των 5.
    Είναι ένα κανάλι που επιτρέπεται να εκπέμπει μόνο με αδύνατο σήμα κάτι που το κάνει χρήσιμο μέχρι 2 μέτρα απόσταση.
    Το στικάκι λοιπόν το έκαναν να το αγνοεί τελείως για κάποιο λόγο.
    Εδω εχω το ρουτερ στα 50 εκατοστα απο την τηλεοραση και το wifi σερνεται και στα 2,4 και στα 5.Παει πιο αργα κι απ'την χελωνα.
    Βαζω την τηλεοραση να συνδεθει σε ενα extender που ειναι 5 μετρα αποσταση και παει σφαιρα.
    Βαζω το tablet βαζω το laptop να συνδεθουν στο ρουτερ σερνονται κι αυτα.Τα βαζω στο extender ολα καλα.

    Οταν γινονται αποσυνδεσεις εννοειται οτι αποσυνδεονται κι απο το ρουτερ κι απο το extender.

    Oτι να'ναι.

  8. #8498
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρτε ρε παιδιά κανα ξεχωριστό ap να ησυχάσετε... Με τα ubiquity έχω να ασχοληθώ με το ασύρματο τουλάχιστον μια 5ετια.. εκτός από τιποτα αναβαθμίσεις κλπ.
    Εντάξει, δε λέω πάρτε ubiquity, έστω ένα οικονομικό ap από την αγορά ειναι 3 φορες καλύτερο από το να χρησιμοποιείτε το wifi του router..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #8499
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε ρε παιδιά κανα ξεχωριστό ap να ησυχάσετε... Με τα ubiquity έχω να ασχοληθώ με το ασύρματο τουλάχιστον μια 5ετια.. εκτός από τιποτα αναβαθμίσεις κλπ.
    Εντάξει, δε λέω πάρτε ubiquity, έστω ένα οικονομικό ap από την αγορά ειναι 3 φορες καλύτερο από το να χρησιμοποιείτε το wifi του router..
    Eν τέλει σου βγήκε οικονομικό γιατί δεν ασχολείσαι
    Και τα tplink καλά είναι, αλλά τα ubi καλύτερα.

    ΥΓ
    Εχω ένα ubi μέσα στο σπίτι, ούτε που θυμάμαι πόσων χρονών είναι, picostation, παίζει μόνο στα 2,4
    Ούτε αναβαθμίσεις (αν υπάρχουν) χρειάζεται.
    Πρέπει κάποια στιγμή να το αλλάξω να βάλω κάτι που να παίζει και στα 5.
    Είχε περισσέψει, το είχαμε κατεβάσει από ΑΡ οικισμού.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #8500
    Εγγραφή
    07-05-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    AVM 7530AX
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα σε ολους,
    Εχω το Speedport Plus αρκετο καιρο τωρα.
    Περιστασιακα μου εμφανιζε προβλημα στο 5Ghz Wifi, χανοταν μονο αυτο, χωρις να σβηνει το λαμπακι, ενω το 2.4 και το Lan επαιζαν μια χαρα.
    Προσφατα πηρα ενα λαπτοπ που εχει wifi 6, και το προβλημα ειναι παρα πολυ συχνο πλεον!!
    Σαν να ριχνει το wifi το λαπτοπ για καποιο λογο πιο συχνα!!
    Το καναλι το εχω στο αυτοματο, αν και δε φαινεται να φταιει κατι τετοιο.
    Παιζει να εχει ασυμβατοτητα με την καρτα wifi του λαπτοπ και να σκαει το 5Ghz wifi τοσο συχνα ?

  11. #8501
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε ρε παιδιά κανα ξεχωριστό ap να ησυχάσετε... Με τα ubiquity έχω να ασχοληθώ με το ασύρματο τουλάχιστον μια 5ετια.. εκτός από τιποτα αναβαθμίσεις κλπ.
    Εντάξει, δε λέω πάρτε ubiquity, έστω ένα οικονομικό ap από την αγορά ειναι 3 φορες καλύτερο από το να χρησιμοποιείτε το wifi του router..
    Δεν ειχα ποτε προβλημα με το wifi και δεν ειχα ασχοληθει ποτε στην ζωη μου τα τελεταια 15 χρονια αν θυμαμαι καλα.Τωρα με το που πηρα το Plus ξεκινησε το προβλημα.
    Δεν ξερω τι ειναι το ubiquity και δεν μπορω να δωσω τωρα χρηματα να παρω οτιδηποτε τωρα.

  12. #8502
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mythos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα πηρα ενα λαπτοπ που εχει wifi 6
    Το wifi 6 χρησιμοποιεί και τη μπάντα των 2,4 και τη μπάντα των 5. Είναι ας πούμε πρωτόκολλο συνδυασμού των 2.
    Το wifi 6e χρησιμοποιεί τις μπάντες 2,4 5 και 6ghz. Το νούμερο 6 είναι πιο πολύ σαν ονομασία έκδοσης.

    Οπότε παρουσιάζονται εμπλοκές/ασυμβατότητες που εμείς σαν καθημερινοί ταπεινοί χρήστες δεν μπορούμε να τις μαντεύουμε τι ακριβώς κάνουν.

  13. #8503
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το WI-FI του PLUS.
    Σύνδεση κινητού από άλλο δωμάτιο(εννοείται μεσολαβεί τοίχος) στα 5GHz και ταχύτητα τώρα που κοίταξα στα 234 Μbps.
    Η ίδια συμπεριφορά και σε tablet.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #8504
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε ρε παιδιά κανα ξεχωριστό ap να ησυχάσετε... Με τα ubiquity έχω να ασχοληθώ με το ασύρματο τουλάχιστον μια 5ετια.. εκτός από τιποτα αναβαθμίσεις κλπ.
    Εντάξει, δε λέω πάρτε ubiquity, έστω ένα οικονομικό ap από την αγορά ειναι 3 φορες καλύτερο από το να χρησιμοποιείτε το wifi του router..
    Μια και το ανέφερες, πριν καιρό αποφάσισα να πάρω ένα AP AC LR, γιατί είναι αρκετές οι συσκευές που παίζουν ασύρματα (μπορεί και 20)
    Είναι λες και είμαι με καλώδιο στο λάπτοπ.., γενικά αξίζει πολύ ένα καλό AP, αλλιώς ίσως κάτι σε Fritz? (All around)
    Δυστυχώς για το ασύρματο του Plus δεν έχω άποψη, δε χρησιμοποιήθηκε ποτέ..

  15. #8505
    Εγγραφή
    07-05-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    AVM 7530AX
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το wifi 6 χρησιμοποιεί και τη μπάντα των 2,4 και τη μπάντα των 5. Είναι ας πούμε πρωτόκολλο συνδυασμού των 2.
    Το wifi 6e χρησιμοποιεί τις μπάντες 2,4 5 και 6ghz. Το νούμερο 6 είναι πιο πολύ σαν ονομασία έκδοσης.

    Οπότε παρουσιάζονται εμπλοκές/ασυμβατότητες που εμείς σαν καθημερινοί ταπεινοί χρήστες δεν μπορούμε να τις μαντεύουμε τι ακριβώς κάνουν.
    Μηπως φταιει που εχω διαφορετικα ssid για τα 2.4 & 5 ?
    Και απο το laptop συνδεομαι στο ssid των 5Ghz.

Σελ. 567 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 547557562565566567568569572577587 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας