Σελ. 376 από 661 ΠρώτηΠρώτη ... 356366371374375376377378381386396 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.626-5.640 από 9903

Θέμα: Speedport Plus

  1. #5626
    Εγγραφή
    09-12-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπέρδεψες με το "ρούτερ".
    Εννοείς το speed του ΟΤΕ;
    αυτο που θέλω να κάνω είναι

    <συσκευη voip><router OTE>----internet----<router OTE><mikrotik><τηλ. κεντρο asterisk>

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lewis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θέλω να κάνω είναι

    <συσκευη voip><router OTE>----internet----<router OTE><mikrotik><τηλ. κεντρο asterisk>
    τοκανα το αναθεματισμενο...
    εκανα ενα νατ στο μικροτικι το εισερχόμενο πορτ 45060 στο 5060 του κεντρου...
    και μετά στην συσκευη την grandstream, εβαλα Primary SIP Server: κατιτις.dyndns.net:45060

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lewis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θέλω να κάνω είναι

    <συσκευη voip><router OTE>----internet----<router OTE><mikrotik><τηλ. κεντρο asterisk>

    - - - Updated - - -



    τοκανα το αναθεματισμενο...
    εκανα ενα νατ στο μικροτικι το εισερχόμενο πορτ 45060 στο 5060 του κεντρου...
    και μετά στην συσκευη την grandstream, εβαλα Primary SIP Server: κατιτις.dyndns.net:45060
    το τηλέφωνο κάνει register στο κέντρο, τηλεφωνει, αλλά μετά απο 5-6" ριχνει τη γραμμή..

    το error στο κέντρο είναι αυτο:
    Κώδικας:
    [2020-11-20 23:42:42] WARNING[2527]: chan_sip.c:4038 retrans_pkt: Retransmission timeout reached on transmission 1254750746-5060-7@BA.BAH.B.IG for seqno 51 (Critical Response) -- See https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions
    Packet timed out after 6400ms with no response
    [2020-11-20 23:42:42] WARNING[2527]: chan_sip.c:4067 retrans_pkt: Hanging up call 1254750746-5060-7@BA.BAH.B.IG - no reply to our critical packet (see https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions).
    Zbutsam.net - Playlist-Free Internet Radio
    http://zbutsam.net


  2. #5627
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lewis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θέλω να κάνω είναι

    <συσκευη voip><router OTE>----internet----<router OTE><mikrotik><τηλ. κεντρο asterisk>

    - - - Updated - - -



    τοκανα το αναθεματισμενο...
    εκανα ενα νατ στο μικροτικι το εισερχόμενο πορτ 45060 στο 5060 του κεντρου...
    και μετά στην συσκευη την grandstream, εβαλα Primary SIP Server: κατιτις.dyndns.net:45060

    - - - Updated - - -



    το τηλέφωνο κάνει register στο κέντρο, τηλεφωνει, αλλά μετά απο 5-6" ριχνει τη γραμμή..

    το error στο κέντρο είναι αυτο:
    Κώδικας:
    [2020-11-20 23:42:42] WARNING[2527]: chan_sip.c:4038 retrans_pkt: Retransmission timeout reached on transmission 1254750746-5060-7@BA.BAH.B.IG for seqno 51 (Critical Response) -- See https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions
    Packet timed out after 6400ms with no response
    [2020-11-20 23:42:42] WARNING[2527]: chan_sip.c:4067 retrans_pkt: Hanging up call 1254750746-5060-7@BA.BAH.B.IG - no reply to our critical packet (see https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions).
    Το modem του ΟΤΕ έχει δεσμευμένη την 5060 για να λειτουργεί το voip του ΟΤΕ.

  3. #5628
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντιμετωπίζω θέμα με την τηλεφωνία κι μιας δεν βρήκα λύσεις, αναφέρω εδώ μήπως κι έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο -περιμένοντας παράλληλα στο support της cosmote.
    Σε παράλληλη χρήση του Plus -μόνο για την τηλεφωνία- με την γραμμή πάνω σε Asus DSL-AC68U, βλέπω ότι παρ' όλο που δεν μπλοκάρει ports (κοίταξα το log εξονυχιστικά), έχω προβλήματα στις εξερχόμενες κλήσεις.
    πχ. ενώ απαντά την κλήση όποιος καλώ, εγώ συνεχίζω να ακούω ότι καλεί ή ενώ είναι κατειλημμένη η γραμμή, εγώ ακούω κι ότι καλεί αλλά κι τον τόνο της κατειλημμένης γραμμής.
    Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς ρυθμίσεων, με PortFowd 5060 στο speedport plus, PPPoE Relay on/off, SIP Passthrough on/off κι δεν θυμάμαι τί άλλο...
    Δηλώθηκε σαν βλάβη βέβαια κι περιμένω για τυχόν αποκατάσταση.

  4. #5629
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timiman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω θέμα με την τηλεφωνία κι μιας δεν βρήκα λύσεις, αναφέρω εδώ μήπως κι έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο -περιμένοντας παράλληλα στο support της cosmote.
    Σε παράλληλη χρήση του Plus -μόνο για την τηλεφωνία- με την γραμμή πάνω σε Asus DSL-AC68U, βλέπω ότι παρ' όλο που δεν μπλοκάρει ports (κοίταξα το log εξονυχιστικά), έχω προβλήματα στις εξερχόμενες κλήσεις.
    πχ. ενώ απαντά την κλήση όποιος καλώ, εγώ συνεχίζω να ακούω ότι καλεί ή ενώ είναι κατειλημμένη η γραμμή, εγώ ακούω κι ότι καλεί αλλά κι τον τόνο της κατειλημμένης γραμμής.
    Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς ρυθμίσεων, με PortFowd 5060 στο speedport plus, PPPoE Relay on/off, SIP Passthrough on/off κι δεν θυμάμαι τί άλλο...
    Δηλώθηκε σαν βλάβη βέβαια κι περιμένω για τυχόν αποκατάσταση.
    Αν βάλεις μόνο του το speed στην γραμμή έχεις την ίδια συμπεριφορά;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5630
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timiman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω θέμα με την τηλεφωνία κι μιας δεν βρήκα λύσεις, αναφέρω εδώ μήπως κι έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο -περιμένοντας παράλληλα στο support της cosmote.
    Σε παράλληλη χρήση του Plus -μόνο για την τηλεφωνία- με την γραμμή πάνω σε Asus DSL-AC68U, βλέπω ότι παρ' όλο που δεν μπλοκάρει ports (κοίταξα το log εξονυχιστικά), έχω προβλήματα στις εξερχόμενες κλήσεις.
    πχ. ενώ απαντά την κλήση όποιος καλώ, εγώ συνεχίζω να ακούω ότι καλεί ή ενώ είναι κατειλημμένη η γραμμή, εγώ ακούω κι ότι καλεί αλλά κι τον τόνο της κατειλημμένης γραμμής.
    Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς ρυθμίσεων, με PortFowd 5060 στο speedport plus, PPPoE Relay on/off, SIP Passthrough on/off κι δεν θυμάμαι τί άλλο...
    Δηλώθηκε σαν βλάβη βέβαια κι περιμένω για τυχόν αποκατάσταση.
    Πως ακριβως τα εχεις συνδεσει ? ?

    Το plus παιρνει μεσω wan και τι ρυθμισεις εχεις κανει , ή με pppoe passthru και με τι credentials ?
    The gr81 .

  6. #5631
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις μόνο του το speed στην γραμμή έχεις την ίδια συμπεριφορά;
    Αυτό θέλω να το δοκιμάσω, αλλά δεν εμφανίζεται πάντα το πρόβλημα με τις εξερχόμενες κλήσεις. Θα έλεγα ένα 70% των εξ.κλήσεων εμφανίζει τέτοιο θέμα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβως τα εχεις συνδεσει ? ?

    Το plus παιρνει μεσω wan και τι ρυθμισεις εχεις κανει , ή με pppoe passthru και με τι credentials ?
    Το Plus παίρνει internet access μέσω της LAN1/WAN του από LAN του Asus, ενώ έχει στην Phone1 του την τηλεφωνική συσκευή.
    Αυτή την στιγμή στο Asus είναι ενεργοποιημένα τα SIP Passthrough, PPPoE Relay κι port-fw 5000-5100 προς το Plus (που έχει static ip μέσα στο IP Pool του DCHP του Asus)
    Το Plus είναι σεταρισμένο με τον γνωστό οδηγό "#1161" συμφορουμίτη μας, με κλειστό DHCP κι κλειστό NAT.

    Αυτά που με ανησυχούν είναι:
    α. τα σχετικά πολλά crc της γραμμής μέσα σε 20 ώρες (~80000), βλ. παρακάτω για ανάλυση γραμμής
    β. λίγα αλλά υπαρκτά μηνύματα "A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible <SIP error code 403> (V007)", ανάμεσα
    σε πολλά επιτυχημένα " IP Telephonie connection (+3021xxxxxxxx) has successfully been established: IP-Adresse:192.168.1.73, DNS-Server:195.170.0.1, Gateway:192.168.1.1 (V016)"

    Ανάλυση γραμμής:
    Κώδικας:
    SNR Margin             11.0 dB   31.0 dB
    Line Attenuation 	6.9 dB   21.1 dB
    Path Mode 	   Interleaved Interleaved
    Interleave Depth       2081        9
    Data Rate 	        99740 kbps 10996 kbps
    Max Rate 	       122868 kbps 54552 kbps
    Power                    12.0 dbm   2.2 dbm
    INP 	                 0.0 symbols  1.2 symbols
    CRC 	               80834        3
    Δεδομένου ότι το log του Asus δεν εμφανίζει μπλοκαρισμένες (DROP) εισερχόμενες προσπάθειες για σύνδεση στις πόρτες 5000-5100 κι κυρίως την 5060 που πιστεύω ότι χρησιμοποιείται κατά κόρων για το VOIP, το πρόβλημα δεν δείχνει να είναι στο κομμάτι του LAN μου. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

    Τέλος, η τηλεφωνική συσκευή Gigaset S850A έχει SIP support στις ρυθμίσεις της. Αν μου έδιναν τα login data από Cosmote, Μήπως θα έλυνα το πρόβλημα, βγάζοντας από την εξίσωση το Plus εντελώς;

    - - - Updated - - -

    Σε συνέχεια του παραπάνω, τώρα ξαφνικά τα CRC στο download του ADSL έρχονται με το τσουβάλι ! Μιλάμε για ~5000/4 sec. Έχουν φτάσει τα 942371 κι ανεβαίνουν.
    Δεν ξέρω αν είναι θόρυβος στην γραμμή λόγω φόρτου των γραμμών στην περιοχή ή τα CRC "ξύπνησαν" επειδή έκανα δοκιμές κλήσεων από κι προς στο σταθερό.

  7. #5632
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετά την επίσκεψη του τεχνικού της Cosmote, μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω το plus πάνω στην γραμμή γιατί ίσως το Asus δεν είναι συμβατό κ.τ.λ.
    Με το speedport μόνο του πάνω στην γραμμή έγιναν επιτυχημένες εισερ. κι εξερχ. κλήσεις, κάτι όμως που το έκανε κι με το Asus μπροστά, οπότε αποτέλεσμα μηδέν.
    Σκέφτομαι να αντιστρέψω θέσεις στα router, μιας κι το Asus μπορεί να πάρει "WAN over Ethernet/LAN1" αλλά έτσι είναι πολύ πιθανό να χάσω τα OpenVPN κι DDNS, που τα δίνει δωρεάν.

  8. #5633
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timiman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την επίσκεψη του τεχνικού της Cosmote, μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω το plus πάνω στην γραμμή γιατί ίσως το Asus δεν είναι συμβατό κ.τ.λ.
    Με το speedport μόνο του πάνω στην γραμμή έγιναν επιτυχημένες εισερ. κι εξερχ. κλήσεις, κάτι όμως που το έκανε κι με το Asus μπροστά, οπότε αποτέλεσμα μηδέν.
    Σκέφτομαι να αντιστρέψω θέσεις στα router, μιας κι το Asus μπορεί να πάρει "WAN over Ethernet/LAN1" αλλά έτσι είναι πολύ πιθανό να χάσω τα OpenVPN κι DDNS, που τα δίνει δωρεάν.
    Άσε τι λένε οι τεχνικοι και κάνε αυτό που σε βολεύει εσένα με τις συσκευές σου ....θα σου πρότεινα εγώ. Αν τυχόν προκύψει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή σου, τότε και μόνο βάλε πάλι το Plus για να
    κάνουνε τον απομακρυσμένο διαγνωστικό έλεγχο της γραμμής.

  9. #5634
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    να ρωτήσω γιατί δεν βρίσκω κάτι, το ρούτερ πώς κλείνει; κουμπί δεν βρίσκω, το βγάζω απλά απ την πρίζα;

  10. #5635
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω γιατί δεν βρίσκω κάτι, το ρούτερ πώς κλείνει; κουμπί δεν βρίσκω, το βγάζω απλά απ την πρίζα;
    Πολλά ρούτερ δεν έχουν on/off.
    Βγάλε το από την μπρίζα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #5636
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά ρούτερ δεν έχουν on/off.
    Βγάλε το από την μπρίζα.

  12. #5637
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τι λένε οι τεχνικοι και κάνε αυτό που σε βολεύει εσένα με τις συσκευές σου ....θα σου πρότεινα εγώ. Αν τυχόν προκύψει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή σου, τότε και μόνο βάλε πάλι το Plus για να
    κάνουνε τον απομακρυσμένο διαγνωστικό έλεγχο της γραμμής.
    Εκεί έκλεισα κι εγώ, διότι δοκίμασα να βάλω μπροστά στην γραμμή πρώτο το Speedtest Plus -για να παίρνει μόνο internet/τηλεφωνία κι μετά το Asus DSL-AC68U με Ethernet WAN για DCHP/routing κι είδα ότι δεν λειτουργεί όπως πίστευα.
    Συγκεκριμένα, μόνο με παράλληλη κλήση PPPoE κατάφερα να έχω παντού internet, αλλά έτσι δεν λειτουργούσαν σωστά τα OpenVPN/DDNS (λόγω της 2πλης WAN IP).
    Οπότε γυρίζοντας πάλι στην αρχική -κι επιθυμητή- λύση, δηλαδή μόνο το Asus να κάνει την PPPoE κλήση, κατάφερα να έχω λίγο καλύτερη συμπεριφορά στο Voip, βάζοντας τα παρακάτω στο Asus μετά από αρκετό ψάξιμο:
    -SIP Passthrough -> Enabled
    -PPPoE Relay -> Enabled
    -NAT Acceleration -> Disabled (δημιουργεί μεγάλη αστάθεια αν είναι Enabled, από ότι διάβασα)
    -PortForward προς το Speedport τις πόρτες 5060,10000-10020
    -WAN DNS -> Automatic DNS

    Ιδιαίτερα στο κομμάτι του WAN DNS, είχα εκείνους της Cloudflare μέσω Pi-Hole. Τώρα πλέον τους παρακάμπτω κατά "βούληση", αλλά δεν έχω σοβαρές ενδείξεις ότι η χρήση τους δημιουργεί προβλήματα στο Voip, μιας κι το log του Pi-Hole δεν έδειχνε να κόβει τίποτα. Γενικά στα διαθέσιμα logs των Asus, Speedport Plus κι Pi-Hole, δεν έχω καμία ένδειξη για blockάρισμα του Voip, κάτι που δεν βοηθάει καθόλου.
    Στο δια ταύτα, πλέον έχω 8/10 επιτυχημένες κλήσεις (εισερ./εξερχ.) κι αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά στο πλαίσιο "Speedport Plus/δίκτυο ΟΤΕ".
    Τέλος, -ουφ- όσοι έχετε αφήσει το Speedport μόνο για το Voip κι χρησιμοποιείτε δικό σας router για την PPPoE κλήση, έχετε δοκιμάσει να κάνετε γρήγορη εισερχόμενη κλήση προς το Voip σας, μετά από τερματισμό εξερχόμενης κλήσης από το Voip; Οι αποτυχημένες κλήσεις που έχω, είναι συνήθως σε τέτοιο σενάριο, που υποθέτω ότι το Voip "αργεί" να γίνει "διαθέσιμο" μετά από κλήση, είτε αυτή είναι αποτυχημένη είτε όχι, εισερχόμενη ή εξερχόμενη. Ισχύει άραγε κάτι τέτοιο;

  13. #5638
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Καλησπέρα,

    έχω δυο ερωτήσεις, δεν είναι για το Speedport, αλλά μιας και είναι λόγο του Speeport τις γράφω εδώ (sorry αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο thread αντί να γράψω εδώ).

    Θέλω να πάρω ένα καινούριο ρούτερ επειδή το Speedport Plus δεν έχει ρυθμίσεις για QOS, με αποτέλεσμα το netbook που έχω να κατεβάζει torrents να μου τρώει πολλές φορές όλο το upload.
    Η πρώτη ερώτηση είναι, έχει κάποιο νόημα να πάρω modem/router, ή να πάρω απλά ένα router? Υπόψιν ότι το Speedport θα παραμείνει σε χρήση, τουλάχιστον ως switch, και δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλέφωνο.

    Η δεύτερη έχει να κάνει με την ταχύτητα που συγχρονίζει. Κοιτώντας το attenuation δε μου φαίνεται και τόσο τραγικό, αλλά η ταχύτητα του upstream είναι η μισή απ' ότι ήταν όταν άλλαξα από ADSL σε VDSL 50. Οι ταχύτητα και του Upstream και του Downstream είναι πολύ κοντά σε ταχύτητα 24άρας ώστε να με κάνει να πιστεύω ότι ίσως να έχει μπει κάποιο limit, αλλά με το να μην δείχνει attainable rate το Speedport Plus δεν ξέρω αν απλά δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι παραπάνω (το SNR δεν είναι καλό).
    Είναι φυσιολογική αυτή η ταχύτητα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-24 202655.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  20,0 KB 
ID: 221307
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psxlover : 24-11-20 στις 21:45.

  14. #5639
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psxlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    έχω δυο ερωτήσεις, δεν είναι για το Speedport, αλλά μιας και είναι λόγο του Speeport τις γράφω εδώ (sorry αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο thread αντί να γράψω εδώ).

    Θέλω να πάρω ένα καινούριο ρούτερ επειδή το Speedport Plus δεν έχει ρυθμίσεις για QOS, με αποτέλεσμα το netbook που έχω να κατεβάζει torrents να μου τρώει πολλές φορές όλο το upload.
    Η πρώτη ερώτηση είναι, έχει κάποιο νόημα να πάρω modem/router, ή να πάρω απλά ένα router? Υπόψιν ότι το Speedport θα παραμείνει σε χρήση, τουλάχιστον ως switch, και δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλέφωνο.

    Η δεύτερη έχει να κάνει με την ταχύτητα που συγχρονίζει. Κοιτώντας το attenuation δε μου φαίνεται και τόσο τραγικό, αλλά η ταχύτητα του upstream είναι η μισή απ' ότι ήταν όταν άλλαξα από ADSL σε VDSL 50. Οι ταχύτητα και του Upstream και του Downstream είναι πολύ κοντά σε ταχύτητα 24άρας ώστε να με κάνει να πιστεύω ότι ίσως να έχει μπει κάποιο limit, αλλά με το να μην δείχνει attainable rate το Speedport Plus δεν ξέρω αν απλά δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι παραπάνω (το SNR δεν είναι καλό).
    Είναι φυσιολογική αυτή η ταχύτητα;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-24 202655.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  20,0 KB 
ID: 221307
    Αν ειναι νομιμο λογισμικο , μπορεις πολυ ευκολα να βαλεις ενα limit στο ιδιο το προγραμμα και να λυσεις το προβλημα σου.

    Για τα στατιστικα σου , εχεις ελεγξει την εσωτερικη σου καλωδιωση ? το 90 % που το ελεγξανε ειδανε θαυματα προς τα πανω σε νουμερα.
    The gr81 .

  15. #5640
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι νομιμο λογισμικο , μπορεις πολυ ευκολα να βαλεις ενα limit στο ιδιο το προγραμμα και να λυσεις το προβλημα σου.
    Limit μπορώ να βάλω (ήδη έχω βάλει απ' όταν άλλαξα στο Speedport Plus), αλλά το limit σημαίνει α) ότι δεν θα χρησιμοποιείται όλο το upload όταν δεν κάνω τίποτα, εκτός και αν το αλλάζω κάθε τρεις και λίγο αναλόγως με το τι κάνω, και β) ότι θα πρέπει να έχω αρκετά χαμηλό limit, ώστε ότι και αν κάνω στο κυρίως PC να μην επηρεάζεται από το τι κάνει το netbook, με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην συνεισφέρω.
    Επίσης δεν είναι μόνο τα torrent πρόβλημα (αν και είναι το κυρίως πρόβλημα), ακόμα χωρίς αυτά οτιδήποτε κατεβαίνει στο κυρίως PC (πχ updates) επηρεάζει τα streams που μπορεί να βλέπω στην TV.

    Δεν τίθεται θέμα του αν θέλω router με QOS, το ερώτημα είναι αν αξίζει το router που θα πάρω να είναι και modem, ώστε να είναι αυτό που θα συνδέεται στο VDSL και το Speedport να το έχω ως switch, ή να πάρω ένα απλό router και να έχω το Speedport για το Internet + τα 4 ethernet ports.

Σελ. 376 από 661 ΠρώτηΠρώτη ... 356366371374375376377378381386396 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας