Σελ. 640 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 620630635638639640641642645650660 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.586-9.600 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #9586
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Εχει κανεις καμια ιδεα, τεχνικα, για ποιο λογο το modem αυξάνει τα crc errors σχεδόν γραμικά με τον χρόνο ?

    Το παρακατω graph δειχνει τα crc / ωρα απο την ημέρα του sync (10 Jun) εως σήμερα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-04 152744.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  82,3 KB 
ID: 249507

  2. #9587
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.532
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω 3 ερωτησεις για το ρουτερ που ειναι "ιδιο με το δικο μου"
    1) Πως γινεται να μεγαλωσω το χρονο του login timeout? Στο 2i υπαρχει η επιλογη φατσα καρτα στο μενου management.
    2) H 4η lan θυρα ειναι ακομα by default stb? Γιατι καπου ακουσα πως σε αυτη συνδεεται το tvbox που δινει τωρα ο οτε, αν καποιος το θελει με ethernet.
    3) Στην αρχικη του σελιδα για το login, απο ποτε ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο? Εγω το θυμαμαι να ζηταει μονο κωδικο :/
    ديميتريس

  3. #9588
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) H 4η lan θυρα ειναι ακομα by default stb? Γιατι καπου ακουσα πως σε αυτη συνδεεται το tvbox που δινει τωρα ο οτε, αν καποιος το θελει με ethernet.
    3) Στην αρχικη του σελιδα για το login, απο ποτε ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο? Εγω το θυμαμαι να ζηταει μονο κωδικο :/
    2) Οχι σε ολα τα τελευταια firmware ειναι disabled το STB mode
    3)οσο το θυμαμαι τελευταια 3 χρονια ειναι με admin/pass.

    Μιλωντας παντα για το SERCOMM Speedport Plus

  4. #9589
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.532
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για τις διευκρινησεις.
    Υπαρχει κι αλλο speedport plus, χωρις νουμερο διπλα, που να ζηταει μονο κωδικο? Αν και εχω 1+ μηνα να δω καποιο απο κοντα. ετσι θυμαμαι να ειναι, με κωδικο μονο.
    ديميتريس

  5. #9590
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Κανένα CPE της Cosmote γενικά (και παίζει και όλων των παρόχων) δεν ζητάει μόνο κωδικό.

  6. #9591
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νέο Firmware version 09022001.00.037_OTE1 εδώ και 7 ώρες, δεν παρατηρώ κάποια ουσιαστική διαφορά.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  7. #9592
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.532
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φιλος μου εχει το plus εδω και αρκετα χρονια και τελευταια εχει προβλημα με τη συνδεση των ασυρματων συσκευων. Εχει 2 κινητα, 2 λαπτοπ, 1 ipad, τηλεοραση, playstation και 4 smart συσκευες (a/c, πλυντηριο, φριτεζα και λαμπα). Καθε τοσο, οχι μονο δεν βλεπει καμια συσκευη την αλλη (για την περιπτωση ελεγχου των smart συσκευων απο τις αντιστοιχες εφαρμογες στο κινητο), αλλα δεν συνδεεται καν στο wifi, οποτε το διαγραφει και το ξαναπερναει απο την αρχη. Το προβλημα εινια πιο εντονο στην τηλεοραση, μιας και συμβαινει καθε μερα σχεδον.

    Αυτη τη στιγμη, το ρουτερ ειναι με τις εντελως στοκ ρυθμισεις μιας και του εγινε reset πριν κατι μηνες. Επισης, επειδη το ασυρματο εχει το ιδιο ονομα και στις 2 μπαντες (2.4 και 5), δεν ξερει ποια συσκευη συνδεεται σε ποια, αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια γιατι θα επικοινωνουσανε ετσι κι αλλιως.
    Αν παιζει ρολο, η 2.4 εκπεμπει στο καναλι 1, που εινια πιτα στην περιοχη του, και η 5 εκπεμπει στο 36. Πριν το reset, ειχε βαλει ο ιδιος διαφορετικο ssid για τις μπαντες για να τις ξεχωριζει.
    Σχετιζεται το παραπανω με τα γνωστα χαλια του wifi που εχει το plus εδω και τοσο καιρο?

    Εκτος απο το παραπανω, αν και εχει 100αρα και πιανει οντως 100+, εχει συχνα αποσυγχρονισμους.
    ديميتريس

  8. #9593
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χρειαζεται να κανω port forwarding για τη δουλεια. Το speedport plus ειναι κλειστο και απο τον ΟΤΕ μου ειπαν πως θα κανουν αυτοι το port forwarding αν τους πω την εσωτερικη IP που θελω. Τους το ειπα και αναμενω, αλλα στο τηλεφωνο ρωτησα το εξης:
    Αν πεσει το ρευμα η κατι τετοιο θα πρεπει να παρω τηλεφωνο παλι τον ΟΤΕ για να μου κανει port forwarding? Μου ειπαν πως οχι θα αποθηκευθει.
    Αν χρειαστει να παρω νεο ρουτερ εχετε καποιου τυπου να προτεινετε για να μπορω να χρησιμοποιησω και το τηλεφωνο (μιας και ειναι IP απο οτι εχω καταλαβει)
    Η ταχυτητα μας ειναι 100mbps.

  9. #9594
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eru777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζεται να κανω port forwarding για τη δουλεια. Το speedport plus ειναι κλειστο και απο τον ΟΤΕ μου ειπαν πως θα κανουν αυτοι το port forwarding αν τους πω την εσωτερικη IP που θελω. Τους το ειπα και αναμενω, αλλα στο τηλεφωνο ρωτησα το εξης:
    Αν πεσει το ρευμα η κατι τετοιο θα πρεπει να παρω τηλεφωνο παλι τον ΟΤΕ για να μου κανει port forwarding? Μου ειπαν πως οχι θα αποθηκευθει.
    Αν χρειαστει να παρω νεο ρουτερ εχετε καποιου τυπου να προτεινετε για να μπορω να χρησιμοποιησω και το τηλεφωνο (μιας και ειναι IP απο οτι εχω καταλαβει)
    Η ταχυτητα μας ειναι 100mbps.
    Πολύ δύσκολο μου φαίνεται να έχει κλείσει ο ΟΤΕ την δυνατότητα να κάνεις μόνος σου port forwarding στο speedport plus.

    Το έχω δουλέψει και έκανα μόνος μου όλα τα port forwarding.

  10. #9595
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο νεαρος στο τηλεφωνο δεν ειχε ιδεα για το τι μιλαγε. Μου λεει δεν μπορεις να κανεις port forwarding και μονο αυτοι μπορουν να το κανουν, το ειπε με τετοια σιγουρια που τον πιστεψα για λιγο

    Anyway, παραθετω ενα screenshot των settings, βλεπετε να τα εχω βαλει σωστα;

    Το port που θελω ειναι το 22001 για τον υπολογιστη 192.168.1.70
    Δυστυχως ακομα δεν βλεπω να ειναι ανοιχτο το port οποτε λογικα θα μου εχουν φανταστικη διευθυνση. Θα τους παρω να ρωτησω να μου την αλλαξουν σε πραγματικη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AAAAAA.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  64,5 KB 
ID: 249888
    EDIT: Τελικα ελυσα το προβλημα ως εξης:
    1) Πηρα τηλεφωνο τον ΟΤΕ και ειδαν οτι η διευθυνση μου ηταν ipv6. Την αλλαξαν σε ipv4 και με αφησε να κανω port forwarding
    2) Εκανα καταργηση του firewall μεσω "my cosmote"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eru777 : 27-07-23 στις 15:59.

  11. #9596
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κλείσε το firewall μέσω MyCosmote, δεν βλέπω να το ανέφερες κάπου ότι το έκανες

  12. #9597
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα ελυσα το προβλημα ως εξης:
    1) Πηρα τηλεφωνο τον ΟΤΕ και ειδαν οτι η διευθυνση μου ηταν ipv6. Την αλλαξαν σε ipv4 και με αφησε να κανω port forwarding
    2) Εκανα καταργηση του firewall μεσω "my cosmote"

  13. #9598
    Εγγραφή
    01-08-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με τις ρυθμίσεις που χρειαζόμαστε προκειμένου να κανουμε pppoe passthrough το Speedport Plus ή/και bridge mode? Θελω να εχω το Speedport για μοντεμ στο εξοχικό και απο πίσω να φοράει ένα ASUS ώστε να κάνει όλα τα υπόλοιπα και κυρίως να έχει vpn profile. Σας παρακαλώ μια βοήθεια γιατί είμαι χαωμένος και το θέλω για επαγγελματικό λόγο!

  14. #9599
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από castorsia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με τις ρυθμίσεις που χρειαζόμαστε προκειμένου να κανουμε pppoe passthrough το Speedport Plus ή/και bridge mode? Θελω να εχω το Speedport για μοντεμ στο εξοχικό και απο πίσω να φοράει ένα ASUS ώστε να κάνει όλα τα υπόλοιπα και κυρίως να έχει vpn profile. Σας παρακαλώ μια βοήθεια γιατί είμαι χαωμένος και το θέλω για επαγγελματικό λόγο!
    Σε bridge mode έχει κάποια bugs, δεν αφήνει να γίνει νέα PPPoE κλήση μετά από DSL Link down, θέλει restart. Καλύτερα να το αποφύγεις.

    Για pass-through, το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Pass-through στην καρτέλα Internet -> Connection -> Internet configuration -> Στο connection name της σύνδεσης σου (Internet_VDSL π.χ.). Επίσης Connection Trigger βάζω Manual και κάνω disconnect για να μην κάνει PPPoE κλήση το ίδιο το Speedport.

    Εγώ κλείνω και οτιδήποτε άλλο περιττό (DHCP, IPv4 NAT)

    Στην καρτέλα Port Binding έχω αφήσει μόνο την LAN1 για το Internet_VDSL, πάνω στην οποία συνδέω το Router interface που θα κάνει την PPPoE κλήση.
    OK boomer

  15. #9600
    Εγγραφή
    01-08-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε bridge mode έχει κάποια bugs, δεν αφήνει να γίνει νέα PPPoE κλήση μετά από DSL Link down, θέλει restart. Καλύτερα να το αποφύγεις.

    Για pass-through, το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Pass-through στην καρτέλα Internet -> Connection -> Internet configuration -> Στο connection name της σύνδεσης σου (Internet_VDSL π.χ.). Επίσης Connection Trigger βάζω Manual και κάνω disconnect για να μην κάνει PPPoE κλήση το ίδιο το Speedport.

    Εγώ κλείνω και οτιδήποτε άλλο περιττό (DHCP, IPv4 NAT)

    Στην καρτέλα Port Binding έχω αφήσει μόνο την LAN1 για το Internet_VDSL, πάνω στην οποία συνδέω το Router interface που θα κάνει την PPPoE κλήση.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά, globalnoise! Με βοήθησες πολύ.
    Αυτό που παραθέτω πως ακριβώς το κάνεις, μήπως μπορείς να ανεβάσεις κανένα screenshot? Στο μυαλό μου έχω σύνδεση Lan1 Speedport με WAN Asus, και μετά μέσω του μενού του Asus σύνδεση pppoe με κωδικούς κλπ. Εννοείς κάτι άλλο, πρέπει να γίνει κάτι στο Speedport? Πέρα από αυτά που περιγράφεις εννοώ. Σημειώνω πως το Asus είναι μόνο router όχι modem.

    Και πάλι σε ευχαριστώ! Αν μπορούσες να ανεβάσεις screenshot από αυτές τις ρυθμίσεις που ανέφερες θα σου ήμουν υπόχρεος!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος castorsia : 03-08-23 στις 16:34. Αιτία: πληροφορίες

Σελ. 640 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 620630635638639640641642645650660 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας