Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχω το παρακάτω κουτί
    https://www.skroutz.gr/s/7027521/Aer...00-Window.html
    , προς το παρόν με μία Scythe Fuma, θέλω να την αντικαταστήσω με μία Arctic Liquid Freezer 240 που έχω πάρει.
    https://www.skroutz.gr/s/7881413/Arc...ic+freezer+240
    Δεν έχω ξαναβάλει υδρόψυξη άλλη φορά, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει το radiator μπορεί να μπει σε διάφορα σημεία στο κουτί. Το θέμα είναι ότι πήρα και έκανα κάποιες μετρήσεις το κουτί, μου φαίνεται λίγο τσίμα-τσίμα, για δείτε μήπως μου δώσετε καμιά ιδέα.


    Εδώ είναι το κουτί με τις αποστάσεις όπως τις μέτρησα,
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AeroCool_diastaseis.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  458,4 KB 
ID: 193165


    και εδώ είναι η ψύκτρα με τις διαστάσεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  LiguiqFreezer240.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  288,9 KB 
ID: 193164


    Η συσκευασία έχει και 4 ανεμιστηράκια με πάχος 2μιση εκατοστά το καθένα για να μπουν είτε από 2 σε κάθε μεριά ή για να χρησιμοποιήσεις μόνο τα 2.
    Η αρχική μου σκέψη ήταν να μπει στο πάνω μέρος, το κουτί έχει τρυπούλες στο πάνω μέρος (και μαγνητική σήτα). Στο μήκος την παίρνει, με προβληματίζει το ύψος. Τα 10 εκατοστά τα έχω μετρήσει (περισσότερο ενδεικτικά) μέχρι εκεί που ξεκινάει η ψύκτρα που έχω τώρα, τα 6 είναι μέχρι εκεί που αρχίζει η μητρική. Θεωρητικά ίσως αν στριμωχτεί μπορεί και να το πάρει με τα 2 ανεμιστηράκια, αλλά στο πάνω μέρος της μητρικής είναι εκεί που κουμπώνει το pin του τροφοδοτικού για τον επεξεργαστή και δεν ξέρω πόσο θα εμποδίζει (βασικά δεν ξέρω πώς θα το πάρει ως προς το βάθος και αν βγει πιο έξω έτσι ώστε να μην εμποδίζει το καλώδιο.

    Βλέπετε να μπορώ να την βάλω κάπως αλλιώς; Κάθετα μπροστά από το cage με τους 2HDD δεν μπορεί να μπει, γιατί είναι μικρή η απόσταση από την κάρτα γραφκών, δεν ξέρω αν μπορώ να μετακινήσω (ή ακόμα και να βγάλω εκείνο το cage) και να την βάλω κάθετα και έξω, δηλαδή εκεί που έχω ήδη 2 ανεμιστηράκια, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα καταλήξω με 2 λιγότερα ανεμιστηράκια από ό,τι έχω τώρα στο κουτί (χμμμ, εκτός αν βάλω τότε 2 ανεμιστηράκια μόνα τους στο πάνω μέρος του κουτιού).

    Ή ίσως αν πάρω 2 άλλα 240άρια ανεμιστηράκια που να είναι πιο λεπτά για να χωράνε να μπουν στο πάνω μέρος όπως έλεγα αρχικά; Δεν ξέρω και ποια τοποθέτηση είναι προτιμότερη για καλύτερο αερισμό του κουτιού.

    Για πείτε καμιά ιδέα.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πήγες να δεις στα επίσημα specs του κουτιού;

    http://www.aerocool.us/pgs/pgs-a/pgs_a_a1000_bk.html

    Ρητά λέει:

    Great Water-cooling Support - either 120 or 240mm radiator (Front & Top)
    Ούτως ή άλλως, CPU radiators συνήθως μπαίνουν έτσι ώστε να βγάζουν αέρα από το κουτί, είτε πίσω, είτε πάνω.

    Επομένως, πάνω θα την βάλεις.

    Επίσης λέει στα specs:

    Supports max 5 fans - 2x120mm included in the front & 1x120mm included in the rear
    Άρα με το radiator πάνω, και να βγάζει αέρα από το κουτί, θα έχεις εξαιρετική κυκλοφορία:

    2 να μπάζουν αέρα από μπρος, και 2+1 να τον βγάζουν πάνω+πίσω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Κι εγώ έτσι σκέφτηκα να το βάλω, με προβληματίζει λίγο ότι θα είναι λίγο τσίμα-τσίμα (δεν ξέρω αν βρίσκει κιόλας) με το pin του επεξεργαστή πάνω στην μητρική, είναι στο πάνω μέρος, στην φωτογραφία φαίνεται λίγο αριστερά από το πράσινο βελάκι. Μπορεί να λέει στα specs 21 εκατοστά αλλά αυτό είναι εξωτερικά. εσωτερικά είναι μικρότερο.

    Και κάτι άλλο, ίσως χαζή ερώτηση, αλλά οκ. Μιας και δεν θα βάλω ανεμιστηράκια και από τις 2 μεριές, το radiator θα το βάλω από την μεριά του κουτού και τα 2 ανεμιστηράκια από την μεριά που είναι προς τα έξω, έται;

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το radiator μέσα στο κουτί, κολλητά στο πάνω τοίχωμα. Τα ανεμιστηράκια κάτω από το radiator να φυσάνε προς τα έξω από το κουτί.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δίκιο είχα, τσίμα-τσίμπα μπήκε. Για την ακρίβεια, τα ανεμιστηράκια ακουμπάνε στο μεταλλικό μπλε κομμάτι, αναγκάστηκα και έβγαλα τις 2 βίδες που είναι στο κέντρο (μία από κάθε ανεμιστηράκι). Κυρίως όπως βρίσκει στο pin του ρεύματος. Σε κάποια φάση που το πίεσα λίγο μπαίνει αμέσως πολύ μέσα, και πάλι δεν βολεύει καλά από την έξω μεριά για να βιδώσει. Για να μην ζορίζεται και το pin στην μητρική το έβαλα πιο πάνω και το βίδωσα εξωτερικά κάπως "ανορθόδοξα". Δεν μπαίνει δηλαδή στις τρύπες που έπρεπε (ούτε όταν το πίεσα και μπήκε μέσα έμπαινε στις σωστές τρύπες, τότε έμπαινε πιο μέσα από ό,τι έπρεπε και πάλι δεν φαίνονταν οι τρύπες στα σωστά σημεία). Έβαλα φωτογραφίες, είναι πρόβλημα που ακουμπάνε έτσι τα ανεμιστηράκια και έτσι όπως έχει βιδωθεί εξωτερικά;

    Σε δοκιμές που έκανα πάντως με Aida από επιδόσεις είμαι αρκετά ικανοποιημένος, και σε stock ταχύτητες και σε ελαφρύ overclocking.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Arctic_outside.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  276,1 KB 
ID: 193200
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Arctic_inside.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  424,8 KB 
ID: 193201
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Arctic_closeup.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  827,9 KB 
ID: 193202

  6. #6
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ανεμιστηράκια κάτω από το radiator να φυσάνε προς τα έξω από το κουτί.
    Και αν εισαι "ψειρας" τα βαζεις να ρουφανε κρυο αερα απ'εξω για λιγο καλυτερη αποδοση

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν εισαι "ψειρας" τα βαζεις να ρουφανε κρυο αερα απ'εξω για λιγο καλυτερη αποδοση
    Εκεί όμως δεν θα έχεις θέμα, διότι θα έχεις 4 να βάζουν (2 μπρος 2 πάνω) και μόνον 1 να βγάζει (πίσω);
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί όμως δεν θα έχεις θέμα, διότι θα έχεις 4 να βάζουν (2 μπρος 2 πάνω) και μόνον 1 να βγάζει (πίσω);
    Δεν ειναι το ιδιο airflow γιατι ειναι το ψυγειο στη μεση ,πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα.Μπορεις να βαλεις και το ψυγειο μπροστα σαν εναλλακτικη λυση εφοσον μπαινει προφανως.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρα ειναι οπως τα εχει, δεν υπάρχει λογος να αλλαξει κατι.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου κάνει εντύπωση πάντως που είναι τόσο σφιχτά τοποθετημένη σε σχέση με την μητρική (ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι το Aero-1000 είναι υπερυψωμένο γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο).

    Ίσως το πάχος του radiator της Arctic (40mm) ξεφεύγει αρκετά από τον μέσο όρο.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή fan της Freezer 13
    Από skel στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-18, 01:05
  2. Τοποθέτηση splitter σε καλώδια τηλεόρασης
    Από testament στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-17, 22:48
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 11:59
  4. Lan switch 100/1000 γιατι?
    Από fits79 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 22:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας