Καλησπέρα, σήμερα με σύνδεσαν από τον ΟΤΕ σε ευρυζωνική σύνδεση η κάτι τέλος πάντων και το τηλέφωνο έρχεται μέσω του router. Όλα καλά και δεν έχω θέμα βέβαια με απασχολεί κάτι άλλο..

Πρώτον, όταν μας πήραν τηλέφωνο μας είπαν ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αυτό και θα έχω δήθεν καλύτερο τηλέφωνο και γενικά παπάτζες για να με πείσουν. Το ζήτημα μου όμως είναι ότι εγώ λόγο ότι VDSL δεν μπορώ να βάλω (ενώ υπάρχουν κάμποσα ΚΑΦΑΟ γύρο γύρο στην γειτονιά το VDSL "δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας") έκανα αίτηση στην INALAN για FTTH. Ακόμα δεν έχω βάλει καθώς περιμένω την άδεια από τον δήμο για να ξεκινήσουν τα έργα και να φτάσει το κουτί τους στην πολυκατοικία μου αλλά ήθελα όταν έβαζα το ίντερνετ από INALAN να σταμάταγα το ίντερνετ της Cosmote και απλά να είχα τηλέφωνο και CosmoteTV.

Τώρα απ' ότι κατάλαβα να έχω τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ δεν γίνεται. Όμως θα με γυρίσουν πίσω σε απλό τηλέφωνο άμα εγώ δεν θέλω να πληρώνω πια το ιντερνέτ τους? Και αν δεν γίνεται, άμα πάω σε άλλη εταιρεία για μόνο τηλέφωνο θα γίνεται, ή όλοι θα μου λένε παπάτζες και θα πρέπει να πληρώνω και το ιντερνέτ τους? Δεν ξέρω αν έπεσε σύρμα και αν γίνανε όλα αυτά επίτηδες αλλά εμένα κάτι μου βρομάει εδώ. Βέβαια όλα θα λυνόταν αν απλά έβαζα και το τηλέφωνο από INALAN απλά και αυτοί έχουν VoIP μόνο. Το πρόβλημά μου με VoIP είναι ότι πρώτον με το παραμικρό αν γίνει κάτι στο ίντερνετ δεν έχω και τηλέφωνο. Αν πέσει το ρεύμα, δεν έχω τηλέφωνο. Επίσης το router μου είναι στο γραφείο και το τηλέφωνο ναι μεν ασύρματο αλλά είναι στο σαλόνι. Πες φέρνω την μία συσκευή εγώ στο router δίπλα.. η άλλη συσκευή πως θα παίρνει δηλαδή το VoIP που δεν είναι ασύρματη?

Τώρα ο τεχνικός έχει γεμίσει splitters όλο το σπίτι και έχει και η ασύρματη συσκευή (χωρίς να έρθει στο router) αλλά και το άλλο. Στην ουσία απλά γίνεται μια επιστροφή μέσα στις γραμμές απ' ότι κατάλαβα. Η INALAN όμως δεν πατάει καν πάνω στις γραμμές του OTE. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να συνδεθούν τα τηλέφωνα στο router τους.

Κάτι φοβάμαι, χωρίς να ξέρω πολλά, γι' αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα αυτό, ότι απλά θα με αναγκάζουν όλοι να βάλω ίντερνετ για να έχω και τηλέφωνο από εδώ και πέρα. Και ο τεχνικός είπε ότι όλες οι εταιρείες σιγά σιγά έτσι το κάνουν. Δηλαδή αν ένας παππούς και μία γιαγιά δεν θέλουν ίντερνετ αναγκαστικά θα πληρώνουν και το ίντερνετ για να έχουν τηλέφωνο? Δε καταλαβαίνω τι σόι κόλπα είναι αυτά.

Ας με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ.