Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια σε όλους.

    Πριν από 6 μήνες αγόρασα το λάπτοπ ASUS X555B (400 ευρώ από 500). Πριν από κάνα μήνα άρχισε να κάνει μόνο του επανεκκίνηση. Εκεί που δουλεύω ή σερφάρω κλείνει μόνο του και ξαναξεκινάει. Σίγουρα δεν είναι λόγω υπερθέρμανσης. Έχω και βάση με ανεμιστήρες και ούτε ζορίζεται πολύ ο ανεμιστήρας του όταν κλείνει. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι από κάποιες ενημερώσεις των windows 10. Τις είχα απενεργοποιήσει εντελώς αλλά η Microsoft βρίσκει τρόπο για να τις εγκαθιστά παρόλ' αυτά. Δεν βρίσκω ως λύση το να τον επαναφέρω σε προηγούμενο σημείο και να απεγκαταστήσω κάποιες ενημερώσεις γιατί με το που θα το κάνω στην επόμενη επανεκκίνηση τα windows θα μου λένε ότι υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις (και όσοι γνωρίζουν από windows 10 είναι σαν να σου βάζει η Microsoft το πιστόλι στον κρόταφο - αν δεν τις κάνεις δεν μπορείς να κλείσεις καν τον υπολογιστή).
    Υπάρχει κάτι άλλο που να γνωρίζει κανείς ότι μπορεί να φταίει; Με αναζήτηση σε google και youtube είδα ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα και με καλύτερα λαπτοπ. Άρα δεν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει το πρόβλημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις απενεργοποιήσει εντελώς τις ενημερώσεις;; και πως είναι το λειτουργικό σου ενημερωμένο για θέματα ασφάλειας, Bugs, κ.λ.π.;; ενεργοποίησε και κάνε όλες τις ενημερώσεις που υπάρχουν, το μόνο που μπορείς να απενεργοποιήσεις είναι οι ενημερώσεις συσκευών.

    Οι ενημερώσεις όταν εγκατασταθούν βγάζουν ειδοποίηση για επανεκκίνηση ή επιλέγεις μόνος σου την ώρα που θα γίνει.

    Κάνε έναν έλεγχο αρχείων, σε ασφαλή λειτουργία το κάνει;; από Linux USB το κάνει;;

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις Aναβάθμιση (Επανεγκατάσταση) των Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    καλησπέρα φίλε μου

    πως ξέρεις ότι οφείλετε στις ενημερώσεις το πρόβλημα ? συνήθως μετά απο κάποιες ενημερώσεις αναφέρει ότι πρέπει να γίνει ένα ρεσταρτ και έπειτα γινέτε η εγκατάσταση ενημερώσεων.

    επίσης το πρόβλημα είναι ότι κλείνει ή κάνει επανεκκίνηση ?

    μήπως έχεις πειράξει κάτι από τις ρυθμίσεις ενέργειας ?

    έχω και εγώ asus λαπτοπ με win10 και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το λειτουργικό
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Και της γυναίκας μου ολοκαίνουριο λαπτοπ HP με Win10 (3 μηνών) τον τελευταίο μήνα απο το πουθενά και χωρίς κάποιον λόγο επανεκκινεί μόνο του.
    Δεν το κανει συνέχεια, πχ, σε μια βδομάδα το έκανε μια φορά και σε στιγμή που ήταν idle το laptop.

    Το μηχάνημα είναι πεντακάθαρο..Το μόνο που σκέφτομαι είναι να τα έχει κάνει μαντάρα η μικρομαλακη στα updates..

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    @sweet dreams Έκανα έλεγχο αρχείων και δεν βρήκε πρόβλημα.

    Απενεργοποίηση είχα κάνει μ' αυτόν τον τρόπο https://www.youtube.com/watch?v=pogn9FyyJuk Ο λόγος που το είχα κάνει είναι ότι στον προηγούμενο λάπτοπ με vista οι ενημερώσεις τον έκαναν πιο αργό και μου άλλαζε κάποια πράγματα που δεν ήθελα. Εκεί τις είχα απενεργοποιήσει εντελώς. Είχα 6 χρόνια να κάνω ενημερώσεις και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μ' αυτόν εδώ τώρα βλέπω ότι η Microsoft παρεμβαίνει πολύ και αλλάζει ακόμα και ρυθμίσεις που κάνω εγώ. Πράγμα αδιανόητο αλλά τέλος πάντων. Έχω το Norton εδώ και χρόνια σε όλους τους υπολογιστές και δεν νιώθω ότι χρειάζομαι τις ενημερώσεις των windows για την ασφάλεια. Ίσως κάνω και λάθος σ' αυτό.

    Την επανεγκατάσταση των windows θέλω να την αποφύγω γιατί έχει φασαρία αλλά αν δεν αλλάξει με τίποτα άλλο θα το κάνω.

    @skel Το πρόβλημα είναι ότι κάνει επανεκκίνηση από μόνος του την ώρα που δουλεύω. Τις προάλλες το έκανε και έχασα ένα αρχείο σχεδιασμού που δεν είχα προλάβει να αποθηκεύσω και έπρεπε να το ξανακάνω από την αρχή. Και αυτό το κάνει σχεδόν κάθε μέρα. Είχα πειράξει κάποιες ρυθμίσεις τις ενέργειας αλλά πολύ καιρό πριν αρχίσει να εμφανίζει αυτό το πρόβλημα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι συνδέεται άμεσα.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    How to disable automatic reboot after updates installation in Windows 10

    δοκίμασε αυτές τις λύσεις αν είναι απο τα updates, τα windows βάζουν δικιά τους ώρα για restart

    άλλαξε για αρχή της ώρες εργασίας που αναφέρει

    προσοχή στις αλλαγές της registry άμα κάνει κάποιος

    Spoiler:
    δεν φερω καμια ευθυνη για τυχόν προβληματική εκκίνηση των windows στην περίπτωση επεξεργασίας της registry
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos108 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί τις είχα απενεργοποιήσει εντελώς. Είχα 6 χρόνια να κάνω ενημερώσεις και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos108 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Norton εδώ και χρόνια σε όλους τους υπολογιστές και δεν νιώθω ότι χρειάζομαι τις ενημερώσεις των windows για την ασφάλεια. Ίσως κάνω και λάθος σ' αυτό.
    To μόνο σίγουρο, δεν έχει καμία σχέση η ασφάλεια του AV με τις τρύπες που κλείνει η Microsoft.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos108 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την επανεγκατάσταση των windows θέλω να την αποφύγω γιατί έχει φασαρία αλλά αν δεν αλλάξει με τίποτα άλλο θα το κάνω.
    Η μόνη φασαρία είναι να κατεβάσεις το ISO και να το τρέξεις, άντε να σβύσεις μετά και τον φάκελο με την εκκαθάριση, τα άλλα γίνονται μόνα τους. [/QUOTE]

    'Αλλαξε νοοτροπία, δεν τα έχεις ζυγίσει σωστά, μεγαλύτερο κακό παθαίνεις από την απουσία ενημερώσεων από το να αλλάξεις, αν τύχει, κάποιες ρυθμίσεις, έχουν διορθωθεί αρκετά τα πράγματα από το 2015.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-24, 16:49
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 18:37
  3. Προβλημα με την οθονη του λαπτοπ
    Από Κostas kor στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 00:00
  4. Λάπτοπ ASUS δεν αναγνωρίζει εξωτερικά ηχεία και ακουστικά
    Από Nikos108 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-17, 14:29
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 19:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας