Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μία LG ΤV, η οποία δεν έχει android, αλλά WEBOS ως λειτουργικό σύστημα. Επειδή το WEBOS δεν είναι και το καλύτερο λειτουργικό σύστημα, πήρα και ένα android tv box και το συνέδεσα στη smart TV μου.

Πάνω στο android box, έχω συνδέσει ένα σκληρό με όλες μου τις ταινίες, οι οποίες είναι 3D (η TV υποστηρίζει το 3D). Όταν θέλω να δω μια ταινία ΧΩΡΙΣ 3D (δηλαδή σε 2D), επειδή τα γυαλιά μπορεί να κουράζουν την παρέα κλπ, πρέπει να συνδέσω το laptop (έχει MS Windows 10) στην τηλεόραση και να παίξω την ταινία από το laptop με το PowerDVD. Στο PowerDVD του λάπτοπ υπάρχει μία επιλογή που σου προβάλει την ταινία από 3D σε 2D με ένα κλικ. Το ίδιο πράγμα, απ'ό,τι είδα, μπορεί να το κάνει και το VLC (για windows).

Το ερώτημα μου είναι σχετικά απλό: υπάρχει κάποιο video player application που να μπορώ να εγκαταστήσω στο Android Box μου, ώστε να μπορώ να βλέπω τις 3D ταινίες σε 2D, δηλαδή χωρίς να χρησιμοποιώ laptop;;; Το Kodi 17.6 που δοκίμασα, έχει μεν μία επιλογή για προβολή του stereoscopic 3d σε 2d, αλλά δε δουλεύει. To VLC για Android, δεν έχει καμία τέτοια επιλογή, σε αντίθεση με την έκδοση του για Windows.

Στο ίντερνετ διάβασα ότι μόνο το HSBS(Half Side by Side) 3D μπορεί να προβληθεί σε 2D, αλλά όχι και το OU (Over Under) 3D. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Η όποια βοήθεια θα ήταν παραπάνω από πολύτιμη.