Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Καλημέρα σε όλους,

    μετά από αρκετό καιρό με διεύθυνση του τύπου όνομα.dyndns.org, θα με ενδιέφερε να αποκτήσω το δικό μου domain (κατά προτίμηση σε .gr). Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει το web hosting ή κάποια άλλη υπηρεσία, το μόνο που θέλω είναι να «δείχνει» σε ένα σύστημα μου με δυναμική IP, όπως κάνει μέχρι τώρα το DynDNS. Από την πλευρά μου χρησιμοποιώ τον ddclient, που υποστηρίζει διάφορα πρωτόκολλα ενημέρωσης. Με ενδιαφέρει η υποστήριξη IPv6 (AAAA records).

    Ποιον registrar προτείνετε;
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 30-04-18 στις 11:48.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι θέμα registrar, θέμα DNS είναι. Μπορείς να πάρεις το domain από τον καταχωρητή της επιλογής σου (δεν έχει σημασία αν θα είναι .gr ή .com), να φτιάξεις έναν δωρεάν λογαριασμό DNS κάπου που να υποστηρίζει dynamic εγγραφές και κάποιον τύπο ενημέρωσης και να δώσεις τα ονόματα των DNS servers στον καταχωρητή. Να προτείνω την ClouDNS, ως δωρεάν και με τη δυνατότητα που θες, αν και δεν χρησιμοποιώ τη δυνατότητα.

    Να βρεις καταχωρητή στην Ελλάδα που να δίνει στο περιορισμένο DNS που προσφέρει δωρεάν και τη δυνατότητα dynamic δεν ξέρω αν θα έχεις κάποια τύχη.

    - - - Updated - - -

    Edit: Αν θες να μείνεις στα υποστηριζόμενα πρωτόκολλα του ddclient, με μια γρήγορη ματιά μόνο η duckDNS είναι δωρεάν. Μέχρι πριν κάποια χρόνια ήταν και η zoneedit. Αλλά νομίζω αν μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες του ddclient για να βάλεις το αντίστοιχο configuration, θα μπορέσεις να ακολουθήσεις και της ClouDNS.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση. Το καλό είναι ότι έτσι το πρόβλημα «σπάει» σε δύο κομμάτια και υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία.

    Μετά από διάφορες δοκιμές κατέληξα στο he.net, που χρησιμοποιεί το ίδιο πρωτόκολλο με το DynDNS, υποστηρίζει IPv6 και επιτρέπει αρκετά μικρό TTL (5 λεπτά).
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου, εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ τη namecheap για αυτή τη δουλειά. Αγόρασα ένα φτηνό domain με μισό ευρώ και είμαι κύριος. Εγώ το ανανεώνω μέσω του ubiquiti router, αλλά απ΄ότι είδα υποστηρίζεται και από το ddclient.

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco DDNS: DynDns,Np-ip,afraid,dnsdynamic
    Από bxenos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 20:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας