Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι που ίσως να ενδιαφέρει κάποιους. Αν έχετε NAS και δεν μπορείτε να δείτε τους δίσκους σας, να ξέρετε ότι by default , σε καθαρή εγκατάσταση του 1803 , αυτή η επιλογή , είναι unchecked :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_22.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 193405

    Την τσεκάρετε και λύνεται το θέμα. Η Ms για κάποιο λόγο αποφάσισε να την έχει unchecked by default

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που ίσως να ενδιαφέρει κάποιους. Αν έχετε NAS και δεν μπορείτε να δείτε τους δίσκους σας, να ξέρετε ότι by default , σε καθαρή εγκατάσταση του 1803 , αυτή η επιλογή , είναι unchecked :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_22.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 193405

    Την τσεκάρετε και λύνεται το θέμα. Η Ms για κάποιο λόγο αποφάσισε να την έχει unchecked by default
    Την επέλεξα αλλά δεν βλέπω τους NAS.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    lol. Αυτό παραπάνω έλυσε το πρόβλημα μετά από ώρες ψαξίματος με ένα παιδί που έχει NAS και με την 1803 δεν το έβλεπε!
    Καρφωτές ip παντού έχει (192.168.1.1 στον DNS και σταθερές ip , φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο έχεις και εσύ). Επίσης έχει private profile και από το network&sharing center έχει ενεργά τα network discovery και printer sharing (όπως και στο all networks ανοιχτά τα sharing κλπ). Φαντάζομαι ότι έτσι τα έχεις και εσύ αυτά.
    Επίσης όλα στο ίδιο Workgroup, εννοείται και ίδια subnet mask.
    Στο μεταξύ εκτός από NAS είδε και στο δίκτυο ένα HTPC καθώς και ένα laptop, τα οποία πριν την παραπάνω επιλογή, δεν τα έβλεπε!
    Κάνε ένα ping nas ip να δεις αν έχεις κάνα reply. Επίσης από CMD το Net view , τι σου δίνει;

    Θα τον ρωτήσω αν έκανε κάτι άλλο και θα επανέλθω!

    εδιτ: καμία άλλη ρύθμιση δεν έκανε.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η υποστηριξη για smb v1 εχει κοπει για αυτο το λογο, και αν θυμαμαι καλα, ειχε κοπει και απο την 1709.
    https://en.wikipedia.org/wiki/WannaC...somware_attack

    Επισης, η samba εχει σαν ελαχιστο και default protocol το smb v2 απο την εκδοση 4.7, παλι αν θυμαμαι καλα :P
    Αν το εκαστοτε nas (και γενικοτερα το ταδε συστημα/λειτουργικο που μοιραζει samba shares) χρησιμοποιει παλιοτερη εκδοση της samba, λογικο ειναι να εχει θεματα με clients που θα συνδεθουν σε αυτο.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που ίσως να ενδιαφέρει κάποιους. Αν έχετε NAS και δεν μπορείτε να δείτε τους δίσκους σας, να ξέρετε ότι by default , σε καθαρή εγκατάσταση του 1803 , αυτή η επιλογή , είναι unchecked :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_22.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 193405

    Την τσεκάρετε και λύνεται το θέμα. Η Ms για κάποιο λόγο αποφάσισε να την έχει unchecked by default
    Κι εγώ που το ενεργοποιώ σε κάθε αναβάθμιση\εγκατάσταση, νομίζεις οτι βλέπω τους κοινόχρηστους φακέλους μου; Εξαρτάται πως θα ξυπνήσουν τα Win10 Pro: αν έχουν δει καλό όνειρο, βλέπω κι εγώ τους φακέλους

    Οι φάκελοι που έχουν αντιστοιχιστεί με γραμμα δίσκου φαίνονται πάντα, αυτό που χάνεται είναι ο NAS απο την καρτέλα "Network" του explorer.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ που το ενεργοποιώ σε κάθε αναβάθμιση\εγκατάσταση, νομίζεις οτι βλέπω τους κοινόχρηστους φακέλους μου; Εξαρτάται πως θα ξυπνήσουν τα Win10 Pro: αν έχουν δει καλό όνειρο, βλέπω κι εγώ τους φακέλους

    Οι φάκελοι που έχουν αντιστοιχιστεί με γραμμα δίσκου φαίνονται πάντα, αυτό που χάνεται είναι ο NAS απο την καρτέλα "Network" του explorer.
    Ούτε εγώ τους βλέπω πάντα Ένα περίεργο πράγμα που συνέβη, είναι ότι ενώ δεν τους έβλεπα από το ένα στο άλλο PC and vice versa , άλλαξα το computer name στο 2ο PC, με κεφαλαία και έδωσα ενιαίο όνομα, και ξαφνικά το είδε (από το 2ο pc το κυρίως μου, δεν το βλέπει πάντως). Στο μεσοδιάστημα, και ενώ ΕΒΛΕΠΕ το 2ο PC, υπήρξε ένα restart του 2ου, και ξαφνικά χάθηκε το PC από το δίκτυο. Ότι να'ναι

    Όπως είπες, ότι όνειρο δουν
    ΥΓ: Από το κινητό βλέπει και τα 2 PC κανονικά στο μεταξύ (solid explorer από android )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tommybertsen : 02-05-18 στις 17:26.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Σχετικά με τους κοινόχρηστους φακέλους από NAS, μήπως θα ήταν προτιμότερο να δείτε πώς να ρυθμίσετε το NAS, αντί να ενεργοποιηθεί το smb v1;
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτον, δημιούργησα ξεχωριστό νήμα επειδή αντιμετωπίζονται αρκετά προβλήματα με κάποια updates

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τους κοινόχρηστους φακέλους από NAS, μήπως θα ήταν προτιμότερο να δείτε πώς να ρυθμίσετε το NAS, αντί να ενεργοποιηθεί το smb v1;
    Euri, δεν νομίζω να έχει σχέση. Κάποιο Win10 update σε κάποιο σημείο (και κάποια PC;;; ) έκανε κάποια κουτσουκέλα.

    Το αποτέλεσμα, και σε εμένα, είναι πως ενώ για όλους τους πρακτικούς σκοπούς το PC μου επικοινωνεί με το NAS (π.χ. όλη μου η μουσική είναι εκεί και παίζει μια χαρά, ο Plex server παίζει μια χαρά περιεχόμενο από NAS στο PC γενικά), στον explorer αντιμετωπίζω προβλήματα κι εγώ καθώς δεν φαίνεται ούτε ο NAS στο Network.

    Αντίθετα, τη μία φορά που φάνηκε όμως τον έκανα pin στο Explorer και είναι εκεί χωρίς όμως να φαίνεται στο Network

    Θα δω και με το SNB τι γίνεται, μόλις το ενεργοποίησα και πρέπει να κάνω restart

    - - - Updated - - -

    Και άνθρακες ο θησαυρός, ούτε με snb έγινε τίποτε. Όπως βλέπετε από την φωτό, ενώ το σύστημα βλέπει τον NAS Drive που μου δίνει πρόσβαση στο file system του NAS και μπορώ έτσι να ανοίγω και να μεταφέρω αρχεία στο περιβάλλον Windows (είχα φροντίσει να τον κάνω pin στον explorer όταν ακόμα τον έβλεπε) στο Network όπου εκεί κανονικά έπρεπε να φαίνεται το εικονίδιο που βλέπετε πιο πάνω σαν pinned δεν τον βλέπει. Παράνοια!!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Explorer.PNG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  44,4 KB 
ID: 193406
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Με \\NASDrive δεν μπαίνεις;

    - - - Updated - - -

    Το SMB 1 σταματήστε να το χρησιμοποιείτε. Από το Fall Creators το έχουν βγάλει από default και άργησαν πολλά χρόνια να το κάνουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @PopManiac
    Τη μουσικη που λες την ακους μεσω dlna (= το εικονιδιο πανω αριστερα που λεει "NASDrive")?
    Για το plex δεν ρωταω, φανταζομαι χρησιμοποιεις plex client και plex server, δηλαδη 2 εφαρμογες απο τον ιδιο κατασκευαστη που προφανως συνεργαζονται. Γενικως δηλαδη, για τη μουσικη σου και για τα οσα κανεις με το plex, δεν κρεμεσα απο τη samba.
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Euri, δεν νομίζω να έχει σχέση. Κάποιο Win10 update σε κάποιο σημείο (και κάποια PC;;; ) έκανε κάποια κουτσουκέλα.
    Καμία κουτσουκέλα και τίποτα ύποπτο. Αντίθετα, είναι επίσημα απενεργοποιημένο από την έκδοση 1709 και μετά:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από https://support.microsoft.com/en-us/help/4034314/smbv1-is-not-installed-by-default-in-windows
    In Windows 10 Fall Creators Update and Windows Server, version 1709 (RS3) and later versions, the Server Message Block version 1 (SMBv1) network protocol is no longer installed by default. It was superseded by SMBv2 and later protocols starting in 2007. Microsoft publicly deprecated the SMBv1 protocol in 2014.
    Η εταιρεία δεν είχε ανακοινώσει συγκεκριμένο πλάνο το 2014, αλλά με την έλευση του WannaCry έγινε πιο επιτακτική η ανάγκη απομάκρυνσής του. Δες τι λέει και ο owner του SMB στη Microsoft: https://blogs.technet.microsoft.com/...op-using-smb1/
    Ανυπόγραφος

  12. #12
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με \\NASDrive δεν μπαίνεις;

    - - - Updated - - -

    Το SMB 1 σταματήστε να το χρησιμοποιείτε. Από το Fall Creators το έχουν βγάλει από default και άργησαν πολλά χρόνια να το κάνουν.
    Και το φιλαράκι που έχει θέμα αν δεν το τσεκάρει πως θα "δει" το NAS του;

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με \\NASDrive δεν μπαίνεις;

    - - - Updated - - -

    Το SMB 1 σταματήστε να το χρησιμοποιείτε. Από το Fall Creators το έχουν βγάλει από default και άργησαν πολλά χρόνια να το κάνουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @PopManiac
    Τη μουσικη που λες την ακους μεσω dlna (= το εικονιδιο πανω αριστερα που λεει "NASDrive")?
    Για το plex δεν ρωταω, φανταζομαι χρησιμοποιεις plex client και plex server, δηλαδη 2 εφαρμογες απο τον ιδιο κατασκευαστη που προφανως συνεργαζονται. Γενικως δηλαδη, για τη μουσικη σου και για τα οσα κανεις με το plex, δεν κρεμεσα απο τη samba.
    Όχι και στους δύο (ή ναι και όχι)

    Είχα κάνει τη διαδικασία map network drive χρόνια πριν και έβλεπα το NasDrive (αυτό που έχω κάνει pin πάνω αριστερά) ως κομμάτι του δικτύου. Απλά μετά άνοιγα όλους τους φακέλους εντός NAS που είχα ορίσει ως shared δλδ μουσική και video.

    Από εκεί είχα κανονική πρόσβαση μέσω Exploer=>netwrok (βελάκι αριστερά από το εικονίδιο)=>NasDrive (εικονίδιο που εμφανιζόταν από κάτω από το Network)

    Με κάποιο update των Win, αυτό εξαφανίστηκε σαν εικονίδιο και τυχαία εντελώς επανεμφανίστηκε και το έκανα pin όπως βλέπετε.

    Αλλά, στο Network πλέον δεν το βλέπει, μόνο αυτά που βλέπετε στη φωτό που ανέβασα.

    Με άλλα λόγια ο Explorer έχει μπερδέψει τα μπούτια του και δεν ξέρω γιατί.

    Πρόβλημα άλλο δεν (φαίνεται να) έχω γενικά και δεν ξέρω αν αυτό λύνεται με επανεγκατάσταση Win (και σιγά μην έχω και την όρεξη)

    Αφήνω ένα ενδεχόμενο μπας και έχει αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις του NAS από κάποιο update αλλά δεν νομίζω.

    Αν κανείς έχει πρόταση, ευπρόσδεκτο - δεν θέλω όμως να κάνω hijack το νήμα επειδή έχουν αναφερθεί και άλλα ζητήματα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το φιλαράκι που έχει θέμα αν δεν το τσεκάρει πως θα "δει" το NAS του;
    99,9% ο NAS του υποστηρίζει κάτι καλύτερο και νεότερο από ένα πρωτόκολλο που είναι στα άντα.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πολλές συσκευές που υποστηρίζουν SMB, πχ τα NAS, έχουν ακόμα ενεργοποιημένη την υποστήριξη του SMB v1, παρότι εδώ και πολύ καιρό υπάρχουν νεότερες εκδόσεις (2 και 3), οι οποίες είναι απενεργοποιημένες.

    Όταν απενεργοποίησα οικειοθελώς το SMB v1 (πριν το αφαιρέσει η Microsoft), έχασα και εγώ την πρόσβαση στους κοινόχρηστους φακέλους του NAS (QNAP). Έπρεπε στο NAS να ενεργοποιήσω είτε την έκδοση 2.1, είτε την 3. Στη δική μου περίπτωση δεν μπορούσα να το κάνω από το web interface, αλλά από command line (μέσω SSH).

    Για αναφορά, χρησιμοποίησα την παρακάτω εντολή για να ενεργοποιήσω την έκδοση 3:

    Κώδικας:
    smb3enable
    Για να δεις ποια είναι η μέγιστη έκδοση που υποστηρίζει την τρέχουσα στιγμή η SAMBA του QNAP NAS μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παρακάτω εντολή:
    Κώδικας:
    [~] # smb2status
    
    smbd (samba daemon) Version 4.4.16
    smbd (samba daemon) is running.
    max protocol SMB 3 enabled.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 11:16
  2. Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 10:07
  3. NAS Server
    Από gsan στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-17, 21:01
  4. D-LINK DNS-323 NAS Server 2-Bay 3.5" στα 50 ευρώ
    Από johann69 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 14:53
  5. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 11:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας