Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Question
    Γεια σας!
    Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα οπότε ζητώ απεγνωσμένα τη βοήθειά σας.

    Μένω σε δυόροφο σπίτι με κοινή παροχή ρεύματος από μία γραμμή.
    Ο πάροχός μου είναι η Cosmote. Μέχρι στιγμής έχω ασύρματο internet μόνο στον επάνω όροφο (με το Speedport Entry 2i της Cosmote) αλλά μιας και ο κάτω όροφος θα κατοικηθεί σύντομα από συγγενή μου, θα ήθελα να έχει και αυτός πρόσβαση στο δίκτυό μου.

    Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω ποιός είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να μοιράσω το σήμα του δικτύου στους δύο αυτούς ορόφους.
    Δοκίμασα να το κάνω με ένα φθηνό wifi repeater της TP Link, κάτι που δε λειτουργεί πολύ καλά μιας και το σήμα που δίνει το router στο repeater είναι με το ζόρι μία γραμμή.

    Τι μπορώ να κάνω; Έχω στη διάθεσή μου το κεντρικό router (Speedport Entry 2i) που βρίσκεται στον επάνω όροφο, το παλιό μου router (ZTE H108NS), το Repeater (TP Link TL WA850RE) και μπορώ να αγοράσω ό,τι άλλο χρειαστεί.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarvinLock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!
    Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα οπότε ζητώ απεγνωσμένα τη βοήθειά σας.

    Μένω σε δυόροφο σπίτι με κοινή παροχή ρεύματος από μία γραμμή.
    Powerlines... Η πιο αξιπιστη λύση αν μοιράζεστε την ιδια παροχη ρευματος.
    https://www.e-wireless.gr/TP-Link-AV...TL-PA4020P-KIT

    μετα ειναι ευκολο αν θες να συνδεσεις πανω στο ενα poweline ενα access point για να εχεις και wi-fi.
    εκτός αν πάρεις powerline με ενσωματωμένο wi-fi ap. (https://www.e-wireless.gr/tp-link-av...-wpa8630p-kit/)

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Powerlines... Η πιο αξιπιστη λύση αν μοιράζεστε την ιδια παροχη ρευματος.
    https://www.e-wireless.gr/TP-Link-AV...TL-PA4020P-KIT

    μετα ειναι ευκολο αν θες να συνδεσεις πανω στο ενα poweline ενα access point για να εχεις και wi-fi.
    εκτός αν πάρεις powerline με ενσωματωμένο wi-fi ap. (https://www.e-wireless.gr/tp-link-av...-wpa8630p-kit/)
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

    Για να καταλάβω τώρα (επειδή μέχρι πριν λίγο αγνοούσα την ύπαρξη του powerline), βάζω το ένα στον επάνω όροφο, συνδέω πάνω του το router της Cosmote, βάζω το άλλο στον κάτω όροφο, συνδέω πάνω του το άλλο router (ZTE) και έχω wifi και στους δύο ορόφους μέσω ρεύματος;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarvinLock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!
    Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα οπότε ζητώ απεγνωσμένα τη βοήθειά σας.

    Μένω σε δυόροφο σπίτι με κοινή παροχή ρεύματος από μία γραμμή.
    Ο πάροχός μου είναι η Cosmote. Μέχρι στιγμής έχω ασύρματο internet μόνο στον επάνω όροφο (με το Speedport Entry 2i της Cosmote) αλλά μιας και ο κάτω όροφος θα κατοικηθεί σύντομα από συγγενή μου, θα ήθελα να έχει και αυτός πρόσβαση στο δίκτυό μου.

    Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω ποιός είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να μοιράσω το σήμα του δικτύου στους δύο αυτούς ορόφους.
    Δοκίμασα να το κάνω με ένα φθηνό wifi repeater της TP Link, κάτι που δε λειτουργεί πολύ καλά μιας και το σήμα που δίνει το router στο repeater είναι με το ζόρι μία γραμμή.

    Τι μπορώ να κάνω; Έχω στη διάθεσή μου το κεντρικό router (Speedport Entry 2i) που βρίσκεται στον επάνω όροφο, το παλιό μου router (ZTE H108NS), το Repeater (TP Link TL WA850RE) και μπορώ να αγοράσω ό,τι άλλο χρειαστεί.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!


    To πιο σωστό είναι να πας καλώδιο UTP από τον έναν όροφο στο άλλον, η άλλη λύση είναι τα powerlines που ανάλογα την μάρκα και το μοντέλο μπορούν να λειτουργήσουν και σε διαφορετικούς μετρητές, τριφασικό, κ.λ.π., χωρίς πρόβλημα, απλά η σωστή λειτουργία τους εξαρτάται από την ηλεκτρική μας εγκατάσταση και σε πόσο καλή κατάσταση είναι, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω Link.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...UO-STARTER-KIT
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Δες και τα devolo
    https://www.devolo.com/gr

  6. #6
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Γεια σας και πάλι!

    Διάβασα αυτά που μου γράψατε και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Τσέκαρα και αυτά της devolo.
    Μετά από λίγη ώρα αναζήτησης για να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργούν τα powerlines, κατέληξα στο ότι αυτό που χρειάζομαι είναι ένα wireless, για λόγους ευχρηστίας, ώστε να μη βάζω και δεύτερο router κάτω.

    Βρήκα ένα οικονομικό της TP-Link που έχει αρκετά θετικές κριτικές και λειτουργεί σε τριφασικό ρεύμα αρκεί να μπει απευθείας στην πρίζα, χωρίς πολύπριζο. Δεν είναι passthrough αλλά δε με ενδιαφέρει καθόλου αυτό (απ' ότι κατάλαβα το passthrough σου επιτρέπει απλώς να χρησιμοποιείς και την πρίζα στην οποία είναι συνδεδεμένη το powerline, διορθώστε με αν κάνω λάθος).

    Βρήκα επίσης και οδηγίες σύνδεσης από την ίδια την TP-Link και φαίνεται πανεύκολο.

    Νομίζω πώς βολεύει αλλά θέλω και τη γνώμη σας.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarvinLock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και πάλι!

    Διάβασα αυτά που μου γράψατε και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Τσέκαρα και αυτά της devolo.
    Μετά από λίγη ώρα αναζήτησης για να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργούν τα powerlines, κατέληξα στο ότι αυτό που χρειάζομαι είναι ένα wireless, για λόγους ευχρηστίας, ώστε να μη βάζω και δεύτερο router κάτω.

    Βρήκα ένα οικονομικό της TP-Link που έχει αρκετά θετικές κριτικές και λειτουργεί σε τριφασικό ρεύμα αρκεί να μπει απευθείας στην πρίζα, χωρίς πολύπριζο. Δεν είναι passthrough αλλά δε με ενδιαφέρει καθόλου αυτό (απ' ότι κατάλαβα το passthrough σου επιτρέπει απλώς να χρησιμοποιείς και την πρίζα στην οποία είναι συνδεδεμένη το powerline, διορθώστε με αν κάνω λάθος).

    Βρήκα επίσης και οδηγίες σύνδεσης από την ίδια την TP-Link και φαίνεται πανεύκολο.

    Νομίζω πώς βολεύει αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
    Δεν μπορεί κανένας να σου πει με σιγουριά πως θα συμπεριφερθούν τα powerlines στην δική σου εγκατάσταση.

    Για το passthrough δες εδώ.

    Για το ενσωματωμένο WI-FI, θα πρέπει η πρίζα που θα μπει το powerline να είναι σε σημείο ελεύθερο από έπιπλα και όσο το δυνατόν πιο ψηλά, αλλιώς καλύτερα να πάρεις σκέτα powerlines και ένα access point με καλώδιο για μεγαλύτερη ευκολία τοποθέτησης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί κανένας να σου πει με σιγουριά πως θα συμπεριφερθούν τα powerlines στην δική σου εγκατάσταση.

    Για το passthrough δες εδώ.

    Για το ενσωματωμένο WI-FI, θα πρέπει η πρίζα που θα μπει το powerline να είναι σε σημείο ελεύθερο από έπιπλα και όσο το δυνατόν πιο ψηλά, αλλιώς καλύτερα να πάρεις σκέτα powerlines και ένα access point με καλώδιο για μεγαλύτερη ευκολία τοποθέτησης.
    Ωραία, κατάλαβα. Μια διευκρίνιση μόνο. Όταν λες ότι θα πρέπει η πρίζα που θα μπει το powerline να ειναι σε σημείο ελεύθερο και ψηλά, εννοείς το μεγάλο powerline που λειτουργεί ως ασύρματο ή το άλλο που μπαίνει πάνω το router;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarvinLock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, κατάλαβα. Μια διευκρίνιση μόνο. Όταν λες ότι θα πρέπει η πρίζα που θα μπει το powerline να ειναι σε σημείο ελεύθερο και ψηλά, εννοείς το μεγάλο powerline που λειτουργεί ως ασύρματο ή το άλλο που μπαίνει πάνω το router;
    Αυτό που έχει πάνω του το Wireless, αυτό ισχύει βέβαια για όλες τις συσκευές που έχουν WI-FI, αν είναι πίσω από έπιπλα ή σε λάθος σημείο δεν θα έχουν και σωστή λειτουργία(σήμα, εμβέλεια, ποιότητα σήματος, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχει πάνω του το Wireless, αυτό ισχύει βέβαια για όλες τις συσκευές που έχουν WI-FI, αν είναι πίσω από έπιπλα ή σε λάθος σημείο δεν θα έχουν και σωστή λειτουργία(σήμα, εμβέλεια, ποιότητα σήματος, κ.λ.π.).
    Τέλεια! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να' σαι καλά, γράψε αν θέλεις νεότερα πως πάνε τα powelines στην δική σου εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να' σαι καλά, γράψε αν θέλεις νεότερα πως πάνε τα powelines στην δική σου εγκατάσταση.
    Φυσικά, αύριο που θα τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Λοιπόν, ακούστε τι παίχτηκε.
    Μίλησα σήμερα με ένα φίλο ο οποίος είχε τυχαία ένα σετ powerlines που καθόντουσαν γιατί τελικά δεν ήξερε ότι έπρεπε να έχει την ίδια παροχή ρεύματος το σπίτι και μου τα έδωσε.

    Είναι το Zyxel PLA4201, ΔΕΝ είναι wireless, ούτε passthrough.

    Το setup μου είναι το εξής:

    - Επάνω όροφος: Powerline (απευθείας στην πρίζα) και σύνδεση με ethernet cable πάνω στο Speedport Entry 2i, το κεντρικό router μου.
    - Κάτω όροφος: Powerline (πάλι απευθείας στην πρίζα) και σύνδεση με ethernet cable πάνω στο ZTE H108NS, αφού πρώτα το μετέτρεψα σε access point (με την κλασική διαδικασία - αλλαγή IP, απενεργοποίηση DHCP, Firewall & ΝΑΤ, αλλαγή SSID, encryption και password).

    Το αποτέλεσμα είναι ότι θερίζει! Η ταχύτητα μετά από μέτρηση στο speedtest της Ookla είναι σχεδόν ίδια με αυτή του πάνω ορόφου και το σήμα που δίνει το access point ευτυχώς αρκεί για να καλύψει όλο το σπίτι, χωρίς καν repeater.

    Σας υπερευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός!!

    Τώρα πάνω σ' αυτό που έγραψες για τον φίλο σου
    γιατί τελικά δεν ήξερε ότι έπρεπε να έχει την ίδια παροχή ρεύματος το σπίτι και μου τα έδωσε
    Έγραψα πιο πάνω και υπάρχει και στο Link από το test ότι
    η άλλη λύση είναι τα powerlines που ανάλογα την μάρκα και το μοντέλο μπορούν να λειτουργήσουν και σε διαφορετικούς μετρητές, τριφασικό, κ.λ.π., χωρίς πρόβλημα,
    για να μην μένουν οι συμφορουμίτες που μας διαβάζουν με την λάθος εντύπωση ότι δεν υπάρχουν powerlines που μπορούν να λειτουργήσουν και σε διαφορετικούς μετρητές(χώρους που έχουν δικό τους ανεξάρτητο μετρητή και πίνακα ο καθένας).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για το τριφασικό υπάρχουν και phase couplers που μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση.

    https://www.kemo-electronic.de/en/Ho...e-Products.php

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με port forwarding
    Από bitman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-18, 17:35
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 15:22
  3. Γρηγορο 1000αρι δυκτιο σε 3 οροφους
    Από ababapanos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 11:08
  4. Ερωτηση σχετικα με μισθο-επιδομα αδειας
    Από ardi21 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-17, 21:35
  5. Ερώτηση σχετικά με εγγύηση δίσκου WD
    Από guardianhelm στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 12:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας