Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ κάνει χάρη που δίνει το password ?
    Ναι και δεν τον έδινε εξαρχής. Ελέω DT το κάνει, που ίσως είναι ο μανδικός πάροχος σε όλη την Ευρώπη με αυτή την πολιτική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω για εύλογη και προφανή απαίτηση, ο κάθε συνδρομητής να χειρίζεται την γραμμή του, όπως θέλει.
    (Μέσα στον χώρο για τον οποίο του παραχωρήθηκε}
    Δεν αλλάζει κάτι σε VoIP. Τό ίδιο μπορείς να κάνεις και τώρα.
    Απλά αντί να συνδέεις την τηλεφωνική συσκευή στην πρίζα του τοίχου, θα την συνδέσεις στην θύρα του router. ´Οτι θέλεις την κάνεις από εκεί και πέρα.
    Δικιά σου είναι η τηλεφωνική συσκευή και όχι του παρόχου. Δικιά του είναι η υπηρεσία και επιλέγει τον τρόπο που θα σου την δίνει.

  2. #17
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαίνει ότι μας παρέχουν την υπηρεσία αλλά διατηρούν στο ακέραιο το δικαίωμα με ποιον τρόπο θα δουλεύει.
    Στις εγκαταστάσεις, τις δικές τους, ας κάνουν ότι θέλουν.
    Στις εγκαταστάσεις του συνδρομητή ???

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το νόμιμο, καλά είναι να μας πει κάποιος νομικός.
    Το σωστό πιστεύω ότι είναι, ο κάτοχος μιας τηλεφωνικής σύνδεσης, να μπορεί να την βάζει σε όποια συσκευή θέλει.
    Δεν είπα για καταγγελία.
    Λέω για εύλογη και προφανή απαίτηση, ο κάθε συνδρομητής να χειρίζεται την γραμμή του, όπως θέλει.
    (Μέσα στον χώρο για τον οποίο του παραχωρήθηκε}
    Ο ΟΤΕ κάνει χάρη που δίνει το password ?
    Ναι μπορείς να πεις πως μας κάνει χάρη, συνήθως είναι θέμα ασφάλειας.
    Κάποιοι πάροχοι επιλέγουν για ασφάλεια διαφορετικά vc/vlans, local πρόσβαση, άλλοι επιλέγουν κλείδωμα σε επίπεδο γραμμής όπως κάνει ο ΟΤΕ.
    Ακόμα είναι θέμα υποστήριξης μετά, αν σου δώσουν τον κωδικό και έχει θέμα ο εξοπλισμός σου τότε θα τους λες εσείς φταίτε που δεν δουλεύει, όποτε επιλέγουν να το παρέχουν μόνο μέσω του δικού τους εξοπλισμού ώστε να έχουν τον έλεγχο απο άκρη σε άκρη.

    Φαντάσου τώρα να βρεί κάποιος τους κωδικούς σου και να αρχίσει να κάνει κλήσεις και να σε χρεώνει εσένα, εσυ φυσικά μετά θα τα ρίξεις στον πάροχο που δεν φρόντισε να ασφαλίσει το δίκτυο του.

    Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει αλλά πάντα στις συμβάσεις αναφέρεται το ότι ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να απαγορέψει την πρόσβαση σε περίπτωση που δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις εγκαταστάσεις, τις δικές τους, ας κάνουν ότι θέλουν.
    Στις εγκαταστάσεις του συνδρομητή ???
    Το σχέση έχει η εγκατάσταση (το σπίτι και ο εξοπλισμός εντός αυτού) με την όποια υπηρεσία;
    Φως, νερό, τηλέφωνο, αέριο κλπ, έρχεται μέχρι ενός σημείου με κάποιο μέσο. Εντός της εγκατάστασης κάνε ότι θέλεις. Η υπηρεσία που θα πάρεις είναι δεδομένη.

    Θα το επαναλάβω. Υπέγραψες/συμφώνησες για μία υπηρεσία και όχι πως θα σου την δώσει και με ποιο πρωτόκολλο.
    Πήρες τηλεφωνικό αριθμό για να έχεις χρήση τηλεφωνίας. Τίποτα παραπάνω ή παρακάτω.

    Και θα ξαναρωτήσω. Στις δορυφορικές υπηρεσίες που είσαι συνδρομητής (όχι εσύ προσωπικά), εκεί γιατί δεν ζητάς τα ίδια;

  5. #20
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορείς να πεις πως μας κάνει χάρη, συνήθως είναι θέμα ασφάλειας.
    Κάποιοι πάροχοι επιλέγουν για ασφάλεια διαφορετικά vc/vlans, local πρόσβαση, άλλοι επιλέγουν κλείδωμα σε επίπεδο γραμμής όπως κάνει ο ΟΤΕ.
    Ακόμα είναι θέμα υποστήριξης μετά, αν σου δώσουν τον κωδικό και έχει θέμα ο εξοπλισμός σου τότε θα τους λες εσείς φταίτε που δεν δουλεύει, όποτε επιλέγουν να το παρέχουν μόνο μέσω του δικού τους εξοπλισμού ώστε να έχουν τον έλεγχο απο άκρη σε άκρη.

    Φαντάσου τώρα να βρεί κάποιος τους κωδικούς σου και να αρχίσει να κάνει κλήσεις και να σε χρεώνει εσένα, εσυ φυσικά μετά θα τα ρίξεις στον πάροχο που δεν φρόντισε να ασφαλίσει το δίκτυο του.

    Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει αλλά πάντα στις συμβάσεις αναφέρεται το ότι ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να απαγορέψει την πρόσβαση σε περίπτωση που δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό.
    Τα διαφορετικά vc/vlans παρέχουν ασφάλεια ?
    Νομίζω ότι από ΟΤΕ κλήσεις γίνονται μόνο από την ίδια την γραμμή.
    Και γιατί κατάλληλος εξοπλισμός είναι το ένα και μοναδικό router του παρόχου ?

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διαφορετικά vc/vlans παρέχουν ασφάλεια ?
    Νομίζω ότι από ΟΤΕ κλήσεις γίνονται μόνο από την ίδια την γραμμή.
    Και γιατί κατάλληλος εξοπλισμός είναι το ένα και μοναδικό router του παρόχου ?
    Ναι παρέχουν ασφάλεια τα διαφορετικά vc/vlans αφού δεν μπορεί να έχει εκεί κάποιος πρόσβαση εκτός δικτύου του παρόχου πχ απο το internet.
    Στον ΟΤΕ ναι γίνονται μόνο απο την ίδια γραμμή, υπάρχει δηλαδή ασφάλεια, αυτή απαιτεί και εξοπλισμό και ρυθμίσεις και φυσικά και κόστος.

    Γιατί μόνο αυτό είναι ο κατάλληλος εξοπλισμός (δοκιμασμένος) για την σύνδεση στις συγκεκριμένες υπηρεσίες του παρόχου.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    sdikr και jkoukos
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    757
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    AVM 7490
    SNR / Attn
    30(dB) / 4,9(dB)
    Αμφιβάλλω για τη νομιμότητα και ούτε κοινή πρακτική είναι. Στη Γερμανία χρήστες έχουν δικαιωθεί διότι ηθελαν δικό τους εξοπλισμό με αποτέλεσμαοι πάροχοι να δώςουν και τους κωδικούς.
    Το μόνο που απαιτείται είναι ο εξοπλισμός να τηρεί τις προδιαγραφές των διαφόρων πρωτοκόλλων.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο τσαμπουκας των παροχών. Το ότι υπογράφω για κάποιες υπηρεσίες, είναι επειδή δε μπορώ να κάνω αλλιώς. Με εκβιαζουν. Η αυτό η μείνε χωρίς ίντερνετ.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #25
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εμένα μου αρέσει αυτός ο τσαμπουκας των παροχών. Το ότι υπογράφω για κάποιες υπηρεσίες, είναι επειδή δε μπορώ να κάνω αλλιώς. Με εκβιαζουν. Η αυτό η μείνε χωρίς ίντερνετ.
    Χωρίς ίντερνετ δεν θα μείνεις, βάζεις ότι εξοπλισμό θέλεις. Χωρίς τηλέφωνο μπορεί να μείνεις, αν έχεις VoIP τηλεφωνία. Με εξαίρεση τον ΟΤΕ που δίνει και τους κωδικούς της τηλεφωνίας και βάζεις ότι εξοπλισμό θέλεις.

  11. #26
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα το Asus N17 που έχω πάρει, ΔΕΝ παίζει με τα logins που έχει το router της wind. Τα έχω βάλει με το χέρι και στα δυο, αφού αυτα μου τα εδωσαν, μετά από πιέσεις, αφού είχα προβλήματα. Κάτι παίζει με τον σειριακό του μόντεμ, αφού φαίνεται ότι το δίκτυο τσεκαρει ακόμα και αυτόν.

    Για το VoIP ακόμα χειρότερα. Με γύρισαν εκεί από pstn, μετά από βλάβη δικής τους υπαιτιότητας (του ΟΤΕ βασικά), όπου αντι να τσακωθούν με τον ΟΤΕ, απλά μου κατέστρεψαν τη γραμμή και μου φόρτωσαν με το έτσι θέλω το δικό τους ρούτερ.

    Έστω και έτσι όμως, πέρα από την ιδιαιτερότητα της δικής μου περίπτωσης, δεν έχουν δικαίωμα να σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς, ότι κλειδωμενη σαβουρα θέλουν να πασάρουν.

    Είναι αντιδημοκρατικό, είναι μονοπωλιακό και δε ξέρω και τι γινεται με το μπουρδορουτερ, αφού είναι κλειδωμένο. Ούτε DNS με αφήνει να αλλάξω (πρέπει να κάνω ρυθμίσεις σε κάθε συσκευή) αλλά ούτε καν τα στατιστικά της γραμμής δε μπορώ να δω. Μιλάμε για βασικά πράγματα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemessis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφιβάλλω για τη νομιμότητα και ούτε κοινή πρακτική είναι. Στη Γερμανία χρήστες έχουν δικαιωθεί διότι ηθελαν δικό τους εξοπλισμό με αποτέλεσμαοι πάροχοι να δώςουν και τους κωδικούς.
    Το μόνο που απαιτείται είναι ο εξοπλισμός να τηρεί τις προδιαγραφές των διαφόρων πρωτοκόλλων.
    Εκτός απο την Deutche telecom έχεις κάποιο λίνκ για κάποιον άλλον πάροχο που να έχει δώσει κωδικούς voip; κάποιο λίνκ υπάρχει;

  13. #28
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    757
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    AVM 7490
    SNR / Attn
    30(dB) / 4,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός απο την Deutche telecom έχεις κάποιο λίνκ για κάποιον άλλον πάροχο που να έχει δώσει κωδικούς voip; κάποιο λίνκ υπάρχει;
    Δεν σε καταλαβαινω? Δουλευεις για καποιον πάροχο κ θες να δικαιολγησεις τη σταση τους?
    Το παραδειγμα της DT δεν ειναι αρκετο?
    Δες και στην πρωην Kabel Deutschland νυν Vodafone Kabel

    https://kabel.vodafone.de/hilfe_und_...hmen-geht-das-

  14. #29
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα το Asus N17 που έχω πάρει, ΔΕΝ παίζει με τα logins που έχει το router της wind. Τα έχω βάλει με το χέρι και στα δυο, αφού αυτα μου τα εδωσαν, μετά από πιέσεις, αφού είχα προβλήματα. Κάτι παίζει με τον σειριακό του μόντεμ, αφού φαίνεται ότι το δίκτυο τσεκαρει ακόμα και αυτόν.

    Για το VoIP ακόμα χειρότερα. Με γύρισαν εκεί από pstn, μετά από βλάβη δικής τους υπαιτιότητας (του ΟΤΕ βασικά), όπου αντι να τσακωθούν με τον ΟΤΕ, απλά μου κατέστρεψαν τη γραμμή και μου φόρτωσαν με το έτσι θέλω το δικό τους ρούτερ.

    Έστω και έτσι όμως, πέρα από την ιδιαιτερότητα της δικής μου περίπτωσης, δεν έχουν δικαίωμα να σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς, ότι κλειδωμενη σαβουρα θέλουν να πασάρουν.

    Είναι αντιδημοκρατικό, είναι μονοπωλιακό και δε ξέρω και τι γινεται με το μπουρδορουτερ, αφού είναι κλειδωμένο. Ούτε DNS με αφήνει να αλλάξω (πρέπει να κάνω ρυθμίσεις σε κάθε συσκευή) αλλά ούτε καν τα στατιστικά της γραμμής δε μπορώ να δω. Μιλάμε για βασικά πράγματα.
    Πολύ δύσκολο μου φαίνεται να μην παίζει για internet. Αν πάρεις username και password και βάλεις σωστό vlan id (για vdsl) ή vpi/vci για adsl πρέπει να παίξει. Έχω διαβάσει εδώ αναφορές ότι έχει παίξει άλλο router Σε γραμμή VoIP wind μόνο για internet

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemessis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβαινω? Δουλευεις για καποιον πάροχο κ θες να δικαιολγησεις τη σταση τους?
    Το παραδειγμα της DT δεν ειναι αρκετο?
    Δες και στην πρωην Kabel Deutschland νυν Vodafone Kabel

    https://kabel.vodafone.de/hilfe_und_...hmen-geht-das-

    Αυτή είναι υπηρεσία που δίνουν μέσω cable, όχι xdsl

    Δεν δουλεύω μόνο σε εναν παρόχο, δουλεύω σε όλους ταυτόχρονα την ίδια ώρα σε όλο τον κόσμο, αυτό μαζί με την κανονική μου δουλειά, ελπίζω να μην σε πειράζει

    πχ στην Αγγλία δεν το παρέχει
    https://support.vodafone.co.uk/Vodaf...nd-network.htm

    To obtain your DSL username and password, please get in touch with us. ... own router, you'll be unable to use Voice Over Internet Protocol (VoIP) products.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-10-19 στις 11:27.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-21, 00:23
  3. Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP
    Από dimiSCOOBY στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 11:28
  4. Στατιστικα router Speedport Entry 2i
    Από vag1961 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-18, 15:56
  5. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας