Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Με ειχαν παρει νωριτερα τον προηγουμενο μηνα απο τη Κοσμοτε, για να κλεισουμε ραντεβου να μου κανουν αναβαθμιση των γραμμων στο γραφειο. Ηρθε λοιπον ενα παλικαρι και ετσι και εγινε, κατι πειραξε στη συνδεσμολογια στη πριζα και υποτιθεται πως λαμβανω πλεον το νεο αναβαθμισμενο σημα.

    Περι τινος προκειται αυτη η αναβαθμιση? Αφορα μονο επαρχια (που συνεβει αυτο) η εχουν δωσει εντολη να συμβει και στην Αθηνα και να περιμενω και εκει αντιστοιχη διαδικασια

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    VoIP (ή αλλιώς ευρυζωνική τηλεφωνία) ίσως;
    Μάλλον αλλαγή στην συνδεσμολογία ώστε να επιστρέφει η τηλεφωνία από τον router και μέσω του splitter

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ναι ευρυζωνικη τηλεφωνια. Και τωρα με πηραν και για αλλες γραμμες. Στο σπιτι ομως δε θελω το τηλεφωνο να περναει απο το ρουτερ, γιατι με ξεβολευει. Μπορω να το αρνηθω?

    Αυτη τη στιγμη εχω 2 τηλεφωνικες υποδοχες. 1 στο ισογειο που εχω το ρουτερ, και μια στο υπογειο που εχω το ρουτερ. Δε θελω να τραβηξω καλωδιο απο το υπογειο να ανεβαινει πανω για να εχω τηλεφωνο, οπτοε τι κανω

    Μου ειπε να δω αυτο το βιντεο καθως υπαρχει λυση, αλλα δε βλεπω κατι να αλλαζει



    https://help.cosmote.gr/system/templ...492/KW698-PSTN

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί έχεις 2 router και ποιός από αυτούς συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή;

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    1 router εχω, απλα εχω 2 φις στον τοιχο. Στο ενα εχω τηλεφωνο, στο αλλο το ρουτερ

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έγραψες ότι "εχω 2 τηλεφωνικες υποδοχες. 1 στο ισογειο που εχω το ρουτερ, και μια στο υπογειο που εχω το ρουτερ".
    Προφανώς καταλαβαίνω πλέον ότι έχεις τον router στο υπόγειο και την τηλεφωνική συσκευή στον πάνω όροφο.

    Μέχρι τώρα είχες ένα splitter πριν τον router κι ένα φίλτρο πριν την τηλεφωνική συσκευή.
    Απλά τώρα θα τα αφήσεις ως έχουν, αλλά θα βάλεις ένα ακόμη τηλεφωνικό καλώδιο από το PHONE1 του router προς την θύρα PHONE του splitter.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μη μασας καποιο ελαφρυ εγκεφαλικο θα ηταν. Αυτο που εννουσα, ειναι οτι ισογειο εχω τηλεφωνο, υπογειο το ρουτερ.

    Δεν εχω σπλιττερ, κατυθειαν συνδεδεμενο στη πριζα ειναι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3731.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  255,5 KB 
ID: 194045

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις 2 επιλογές, μία εύκολη και λάθος, αυτή που προτείνει ο OTE και μία δύσκολη και σωστή.
    1η επιλογή:
    Επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος από το Phone του ρούτερ στην έξοδο(που την κάνει είσοδο ο OTE) τηλεφώνου του splitter και φυσικά από εκεί πάει το σήμα σε όλη την εσωτερική εγκατάσταση μας.
    Λάθος συνδεσμολογία που μας δημιουργεί διάφορα προβλήματα και δυσλειτουργίες, απλά έτσι βολεύει τον ΟΤΕ να "ξεπετάει" τους πελάτες που θέλουν τηλεφωνία όπως ήταν πριν.

    2η επιλογή:
    Το καλώδιο από τον κατανεμητή πάει μόνο στην πρίζα που είναι το ρούτερ. Από τις εξόδους Phone του ρούτερ δίνουμε τηλεφωνία στην υπόλοιπη εσωτερική μας εγκατάσταση.

    Σωστή συνδεσμολογία πριζών
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δηλαδή θα τραβήξω καλώδιο τηλεφώνου από το ρούτερ στο υπόγειο μέχρι πάνω για να ενώσω το τηλέφωνο..

    Λύση 3 τους λέω να μη τη μετατρέψουν σε ευρυζωνική γιατί διόλου με νοιάζει και δε θέλω και σταθερό ούτως ή άλλως μόνο για περίπτωση ανάγκης Υπάρχει

    Αντί να κοιτάξουν να αναβαθμίσουν τις ταχύτητες εδώ που μετά τα 4mbps κάνει αποσυνδεσεις πάνε και μας ζαλίζουν με ευρυζωνικότητες

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποια στιγμή θα γίνουν όλα ευρυζωνικά, σε αρκετούς δεν δέχονται να τους αφήσουν στην PSTN και τους προτείνουν να αλλάξουν πάροχο.

    Η τηλεφωνική γραμμή για τον πάνω όροφο από που περνάει;; μήπως ένας ηλεκτρολόγος αν ανοίξει τις πρίζες μπορεί εύκολα να σου κάνει αυτή την μετατροπή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2016
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29993/2992
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    να συμπληρωσω οτι και εμενα σε ανανεωση συμβολαιου οτε εως 24 πηγα αναγκαστικα σε ευρυζωνικη οποτε επειδη το ρουτερ με τον σταθερο υπολογιστη ειναι σε ξεχωριστο χωρο απο την υπολοιπη οικια που βρισκονται μονο τηλ συσκευες εκανα τη βελτιστη συνδεσμολογιο οπου το καλωδιο απο τον κατανεμητη ερχεται και κουμπωνει στο ρουτερ κατευθειαν και απο την εξοδο phone2 του ρουτερ εβαλα πετ εξωτερικου χωρου γυρω στα 30 μετρα οπου παει και βρισκει μια πριζα του υπολοιπου σπιτιου και δινει τηλεφωνια ,στο χωρο που εχω το ρουτερ δεν με ενδιαφερει να εχω τηλεφωνο αυτο ηταν και το επιχειρημα οταν προσπαθουσα να πεισω χωρις αποτελεσμα τον τεχνικο του οτε να μην μεταβω αμεσα σε ευρυζωνικη
    τις πρωτες μερες της μεταβασης σε ευρυζωνικη ειχα κανει τη συνδεσμολογια με επιστροφη τηλεφωνιας απο το σπλιττερ με αποτελεσμα πολλα λαθη crc και fec καθως και αποσυνδεσεις

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Α πήγαν τόσο επιθετικα; Και γω σκεφτόμουν να τους πω αν δεν επιτρέψουν παραμονή στην παλιά συνδεσμολογία να διακόψω. Δε περίμενα να στο προτείνουν και οι ιδιοι

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2016
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29993/2992
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    θα εβρισκα την ευρυζωνικη μπροστα μου παλι σε λιγους μηνες οποτε η οποια αναβολη θα ηταν ανευ ουσιας απο οτι ξερω και στην περιοχη μου ετσι κι αλλιως δεν εχω ενναλακτικους παροχους οποτε δεν μπορουσα να μπλοφαρω λεγοντας οτι θα αλλαξω παροχο

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οπως ειπα και πριν να κοιταξουν να λυσουν σοβαροτερα προβληματα. Εδω τρυπαει η βαρκα και βουλιαζει και σου λενε αναβαθμιζουμε τα κουπια..

    Στο επαρχιακο αυτο μερος απο 4mbps Και πανω εχεις χαλια ποιοτητα γραμμης και αποσνδεσεις λες και βρισκομαστε στο 2005 και αυτοι κοιταζουν ευρυζωνικοτητες και να γεμιζουμε το σπιτι με περισσοτερα καλωδια

    Ελεος

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μασας καποιο ελαφρυ εγκεφαλικο θα ηταν. Αυτο που εννουσα, ειναι οτι ισογειο εχω τηλεφωνο, υπογειο το ρουτερ.

    Δεν εχω σπλιττερ, κατυθειαν συνδεδεμενο στη πριζα ειναι
    Στην άλλη πρίζα λογικά πρέπει να έχεις φίλτρο πριν το τηλέφωνο, διαφορετικά αν μου πεις ότι δεν έχεις, μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι έχεις θέμα με τον συγχρονισμό κάθε φορά που έχεις τηλεφωνική κλήση.

    Οπότε βάζεις πριν το modem/router ένα splitter, την έξοδο DSL του οποίου την συνδέεις κανονικά στο modem και την έξοδο PHONE στην θύρα ΡHONE1 του router. Φυσικά φίλτρο πριν το τηλέφωνο.
    Αυτή είναι η συνδεσμολογία που προτείνει ο ΟΤΕ, μόνο που όπως γράφουν και οι φίλοι δεν είναι η βέλτιστη. Από εκεί και πέρα είνσι στο δικό σου χέρι αν και πότε θα τροποποιήσεις την εσωτερική σου εγκατάσταση για να έχεις την βέλτιστη συνδεσμολογία.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  2. Στατιστικά γραμμών ΟΤΕ
    Από puntomania στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 15:20
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 19:01
  4. γνωμη για στατιστικά 2 γραμμων
    Από athapap στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 21:57
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 10:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας