Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 60
  1. #31
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    OK chat αφού έτσι το λες έτσι θα είναι... Το GDPR θα κάνει μια τρύπα στο νερό και τίποτε δεν θα αλλάξει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK chat αφού έτσι το λες έτσι θα είναι... Το GDPR θα κάνει μια τρύπα στο νερό και τίποτε δεν θα αλλάξει
    Οκ pop, αφού το λες και αλλιώς έτσι θα είναι διαφορετικά... Το GDPR δεν θα κάνει μια τρύπα στο νερό και το γενικότερο θέμα με την ιδιωτικά και τα προσωπικά δεδομένα θα βελτιωθεί σημαντικά. Εγώ είναι τουλάχιστον δίκαιος και δεν έγραψα "λυθεί" αντί για "βελτιωθεί".

    Μα τι σόι απαξιωτική απάντηση ήταν αυτή πραγματικά; Δεν σου ταιριάζει, ούτε για τα ιστορικό σου σαν μέλος και ούτε για το ρόλο σου σαν μέλος του φόρουμ.

    Να προσθέσω. Δεν είναι ότι έχουμε ιστορικό νόμου που να έχει καταφέρει οσιωδες σε αυτό το θέμα για να πατήσουμε πάνω και να πούμε μπράβο θα γίνει κάτι. Απεναντίας έχουμε διάφορες προσπάθειες, άλλες με ελάχιστη γραφειοκρατία και άλλες με επίπονη με μικρό ή μεγάλο κόστος αντίστοιχα, που απλά έκαναν μια τρύπα στο νερό στην πράξη για τους χρήστες.

    Εσύ δηλαδή πιστεύεις πραγματικά ότι το gdpr θα βελτιώσει την ιδιωτικότητα αυτά ευρέως κοινωνικά δίκτυα; Γιατί εγώ δεν είχα αντιληφθεί ότι υπάρχει θέμα στο b2b που έχει αναστατώσει όλες τις εταιρίες.

    Μακάρι να γίνει. Γι'αυτό ανέφερα και το παράδειγμα με το αυτοκίνητο που δείχνει δέσμευση. Όμως από αυτά που ζητάει, από την αντίδραση στο πρόβλημα του Facebook απλά δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου.

    Ελπίζω να μην απαντήσεις με παρόμοιο απαξιωτικο ύφος. Αν δεν θες απλά δεν απαντάς.Μην το κάνουμε και αλλού της f1.

    Θα εκτιμούσα όμως να απαντήσεις με το γιατί πιστεύεις ότι θα έχει ουσιώδη επίδραση .
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ pop, αφού το λες και αλλιώς έτσι θα είναι διαφορετικά... Το GDPR δεν θα κάνει μια τρύπα στο νερό και το γενικότερο θέμα με την ιδιωτικά και τα προσωπικά δεδομένα θα βελτιωθεί σημαντικά. Εγώ είναι τουλάχιστον δίκαιος και δεν έγραψα "λυθεί" αντί για "βελτιωθεί".

    Μα τι σόι απαξιωτική απάντηση ήταν αυτή πραγματικά; Δεν σου ταιριάζει, ούτε για τα ιστορικό σου σαν μέλος και ούτε για το ρόλο σου σαν μέλος του φόρουμ.

    Να προσθέσω. Δεν είναι ότι έχουμε ιστορικό νόμου που να έχει καταφέρει οσιωδες σε αυτό το θέμα για να πατήσουμε πάνω και να πούμε μπράβο θα γίνει κάτι. Απεναντίας έχουμε διάφορες προσπάθειες, άλλες με ελάχιστη γραφειοκρατία και άλλες με επίπονη με μικρό ή μεγάλο κόστος αντίστοιχα, που απλά έκαναν μια τρύπα στο νερό στην πράξη για τους χρήστες.

    Εσύ δηλαδή πιστεύεις πραγματικά ότι το gdpr θα βελτιώσει την ιδιωτικότητα αυτά ευρέως κοινωνικά δίκτυα; Γιατί εγώ δεν είχα αντιληφθεί ότι υπάρχει θέμα στο b2b που έχει αναστατώσει όλες τις εταιρίες.

    Μακάρι να γίνει. Γι'αυτό ανέφερα και το παράδειγμα με το αυτοκίνητο που δείχνει δέσμευση. Όμως από αυτά που ζητάει, από την αντίδραση στο πρόβλημα του Facebook απλά δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου.

    Ελπίζω να μην απαντήσεις με παρόμοιο απαξιωτικο ύφος. Αν δεν θες απλά δεν απαντάς.Μην το κάνουμε και αλλού της f1.

    Θα εκτιμούσα όμως να απαντήσεις με το γιατί πιστεύεις ότι θα έχει ουσιώδη επίδραση .
    Kαι πάλι "ό,τι πεις" θα ανταπαντήσω και θα παρακάμψω τα επί προσωπικού σου σχόλια.

    Μέχρι, προφανώς με νομικά ή άλλα επιχειρήματα, να καταδείξεις πώς και γιατί το GDPR θα κάνει μια τρύπα στο νερό προσδιορίζοντας βέβαια ποιο είναι το νερό ποια είναι η τρύπα, τι θα έπρεπε να παράξει το GDPR που δεν παράγει και για ποιους λόγους.

    Από εκεί που κάθομαι εγώ πάντως επαγγελματικά κάτι τέτοιο δεν βλέπω.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #34
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάποδα πάει... Όποια εταιρεία ή οργανισμός ή πάροχος ή whatever έχει προσωπικά δεδομένα στην κατοχή του, τότε πρέπει να ενημερώσει τον κάτοχο των δεδομένων αυτών ότι

    α) Διατηρεί τα δεδομένα αυτά και να εξηγήσει το έννομο συμφέρον (legitimate interest) που έχει για το εύρος των δεδομένων που κρατά ενώ παράλληλα

    β) Πρέπει ο κάτοχος να δώσει ρητή συναίνεση (explicit consent) για την αποθήκευση των δεδομένων του

    Αν δεν έχει το β), τότε πρέπει το αργότερο στις 25/05 να διαγράψει τα δεδομένα αυτά

    Αυτό ισχύει για όλους ανεξαρτήτως τους ιδιωτικούς οργανισμούς που κρατούν προσωπικά δεδομένα. Για το δημόσιο και τις δημόσιες υπηρεσίες υπάρχει άλλος κανονισμός

    - - - Updated - - -

    Το ίδιο ισχύει και για μη-ΕΕ ιδιωτικούς οργανισμούς που έχουν δεδομένα πολιτών ΕΕ. Έτσι, π.χ. όλες οι αμερικανικές / κινεζικές / ιαπωνικές / whateverεταιρείες οφείλουν να (ή ήδη έχουν) ειδοποιήσουν κάθε χρήστη που είναι πολίτης ΕΕ για το α) και β)
    Στη Cosmote πάντως εχει καταντήσει κουραστικό και αηδια η προσπάθεια τους να εξασφαλίσουν με καθε τρόπο συναίνεση
    Και να εξηγήσω.....
    Μπαίνοντας στο my Cosmote σου ανοίγει μια σελίδα με τίτλο "Προστασία προσωπικών δεδομένων " και αφου αναφέρει οτι ακολουθουν τον νέο Γενικό Κανονισμό για την Προστασία των Δεδομένων (General Data Protection Regulation) της ΕΕ, που τίθεται σε ισχύ από 25 Μαΐου 2018, στην συνέχεια σου εξηγούν πόσο καλό και πόσο κερδισμένος θα είσαι αν συναινεσεις να σου φτίαξουν προσωπικό / εταιρικό προφίλ , σου εξηγούν και τα δικαιώματα σου ...στην συνέχεια πρέπει να επιλέξεις αν συμφωνεις η όχι στην δημιουργια και στην διατηρηση ατομικου /εταιρικού προφιλ... και για να προλάβω κάποιους ζητα να σου δημιουργήσει προφίλ για να σου προσφερει εξατομικευμένες προτάσεις και υπηρεσίες...
    Και φτάνοντας στο τέλος υπάρχουν δύο επιλογες ... με εντονα γράμματα και μέσα σε πράσινο πλαίσιο το ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ και δίπλα με απλα γραμματα και χωρίς πλαισια κλπ το "Καταχώρηση επιλογών"....
    Αν δεν συμφωνήσεις σε ξανα προειδοποιει οτι δεν θα σου προσφέρουν εξατομικευμενες κλπ κλπ ...και αφου ξαναπεις να καταχωρησουν τις επιλογες σου .... παιρνεις επιβεβαιωση οτι καταχωρήθηκαν...

    Αν νομίζεις οτι ξεμπέρδεψες εισαι γελασμενος ....την επόμενη φορα που θα ξαναμπεις στο my Cosmote πρεπει ξανακάνεις παλι η ιδια διαδικασια...

    Ποσες φορες πρεπει να τους πει καποιος οτι δεν ενδιαφερετε να εχει ατομικο /εταιρικο προφιλ για να σταματησουν να σε πρήζουν????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 13-05-18 στις 02:56.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι πάλι "ό,τι πεις" θα ανταπαντήσω και θα παρακάμψω τα επί προσωπικού σου σχόλια.

    Μέχρι, προφανώς με νομικά ή άλλα επιχειρήματα, να καταδείξεις πώς και γιατί το GDPR θα κάνει μια τρύπα στο νερό προσδιορίζοντας βέβαια ποιο είναι το νερό ποια είναι η τρύπα, τι θα έπρεπε να παράξει το GDPR που δεν παράγει και για ποιους λόγους.

    Από εκεί που κάθομαι εγώ πάντως επαγγελματικά κάτι τέτοιο δεν βλέπω.
    Παρακάμπτω και εγώ παρόλο το πως ξεκίνησε.
    Νομίζω με το τονισμένο επιλέγεις να παίξεις με τις λέξεις κατά την γνώμη μου αλλά άντε το παρακάμπτουμε και αυτό.

    Εγώ απλά λέω ότι δεν θα καταφέρει τίποτα. Μάλιστα φοβάμαι ότι παράλληλα, θα δημιουργήσει μια ακόμα γραφειοκρατική δικλείδα χωρίς καμιά συνεισφορά. Αυτό έγραψα πολύ ξεκάθαρα.

    Επειδή έχει ζητηθεί και στον δικό μου επαγγελματικό χώρο να ασχοληθούμε με αυτό, ίσως να καταφέρει κάτι στο b2b κομμάτι. Αλλά συγνώμη από εκεί παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μου; Για να είμαι πιο δίκαιος, το μόνο σημείο που αισθάνομαι ότι παραβιέζεται η ιδιωτικότητα μου είναι με τους recruiters και τα γραφεία τους.

    Όμως εκεί που η ιδιωτικότητα παραβιέζεται (τουλάχιστον δεν γίνεται σεβαστή) με τα τσουβάλια είναι στο επίπεδο των social media, πχ facebook. Εκεί πιστεύεις ότι θα καταφέρει κάτι και γιατί;

    Εκτός και αν πιστεύεις ότι η ιδιωτικότητα μας καταχράζεται από τις άλλες κατηγορίες. Αν ναι, είμαι περίεργος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Cosmote πάντως εχει καταντήσει κουραστικό και αηδια η προσπάθεια τους να εξασφαλίσουν με καθε τρόπο συναίνεση
    Και να εξηγήσω.....
    Μπαίνοντας στο my Cosmote σου ανοίγει μια σελίδα με τίτλο "Προστασία προσωπικών δεδομένων " και αφου αναφέρει οτι ακολουθουν τον νέο Γενικό Κανονισμό για την Προστασία των Δεδομένων (General Data Protection Regulation) της ΕΕ, που τίθεται σε ισχύ από 25 Μαΐου 2018, στην συνέχεια σου εξηγούν πόσο καλό και πόσο κερδισμένος θα είσαι αν συναινεσεις να σου φτίαξουν προσωπικό / εταιρικό προφίλ , σου εξηγούν και τα δικαιώματα σου ...στην συνέχεια πρέπει να επιλέξεις αν συμφωνεις η όχι στην δημιουργια και στην διατηρηση ατομικου /εταιρικού προφιλ... και για να προλάβω κάποιους ζητα να σου δημιουργήσει προφίλ για να σου προσφερει εξατομικευμένες προτάσεις και υπηρεσίες...
    Και φτάνοντας στο τέλος υπάρχουν δύο επιλογες ... με εντονα γράμματα και μέσα σε πράσινο πλαίσιο το ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ και δίπλα με απλα γραμματα και χωρίς πλαισια κλπ το "Καταχώρηση επιλογών"....
    Αν δεν συμφωνήσεις σε ξανα προειδοποιει οτι δεν θα σου προσφέρουν εξατομικευμενες κλπ κλπ ...και αφου ξαναπεις να καταχωρησουν τις επιλογες σου .... παιρνεις επιβεβαιωση οτι καταχωρήθηκαν...

    Αν νομίζεις οτι ξεμπέρδεψες εισαι γελασμενος ....την επόμενη φορα που θα ξαναμπεις στο my Cosmote πρεπει ξανακάνεις παλι η ιδια διαδικασια...

    Ποσες φορες πρεπει να τους πει καποιος οτι δεν ενδιαφερετε να εχει ατομικο /εταιρικο προφιλ για να σταματησουν να σε πρήζουν????
    Και ένα παράδειγμα προστασίας χωρίς καμιά χρηστικότητα. Συγκεκριμένα αυτό ήταν παράγωγο της χρήσης cookies που κατέληξε να έχει μια γενική πρακτική και υλοποιήση χωρίς καμιά ουσία. Γιατί απλά είναι τόσο ενοχλητικό που τελικά σπρώχνει τους πάντες να το αποδεχτούν.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και πριν είχαμε νόμους εδώ στην Ελλάδα για τα προσωπικά δεδομένα, αλλά ήταν πολύ στο φλου, τώρα έρχονται και λένε πως θα υπάρχει έλεγχος, default opt-out αντί για σε βάζουμε και αν σε πειράζει μας το λές.

    Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε απόψεις απο κόσμο στην Γερμανία, πως ήταν τα προσωπικά δεδομένα εκεί που είχαν απο πριν υποχρεωτικά τον DPO;
    Το facebook κλπ νομίζω πως θα το δούμε σύντομα, αλλά το σίγουρο είναι πως κάτι έχουν αλλάξει όλοι τους γιατί έχουν τρελαθεί να στέλνουν μηνύματα για τους νέους όρους κλπ


    Μακάρι να υπάρχει ο έλεγχος ώστε επιτέλους να ισχύσουν οι διάφορες διατάξεις για τα προσωπικά δεδομένα, στην Ελλάδα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Και ένα παράδειγμα προστασίας χωρίς καμιά χρηστικότητα. Συγκεκριμένα αυτό ήταν παράγωγο της χρήσης cookies που κατέληξε να έχει μια γενική πρακτική και υλοποιήση χωρίς καμιά ουσία. Γιατί απλά είναι τόσο ενοχλητικό που τελικά σπρώχνει τους πάντες να το αποδεχτούν.

    Τι παραπάνω θα ήθελες δηλαδή;
    Σου λέει αν θέλεις την υπηρεσία μου θα αποδεχθείς τα cookies, αν όχι , είσαι ελεύθερος να πας όπου θέλεις.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι παραπάνω θα ήθελες δηλαδή;
    Σου λέει αν θέλεις την υπηρεσία μου θα αποδεχθείς τα cookies, αν όχι , είσαι ελεύθερος να πας όπου θέλεις.
    Κοίτα, καταλαβαίνω το "αν δεν γουστάρεις αλλού" αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι πάντα έτσι απλά τα πράγματα και ελπίζω να καταλαβαίνεις και εσύ αυτή την πτυχή. Πες ότι ήμουν πελάτης τους ήδη. Και πες ότι κάθε ανταγωνιστής έχει τις ίδιες επιλογές. Τι ακριβώς κέρδισα εγώ σαν καταναλωτής εκτός από το αντίστοιχο του να γίνω ερημίτης; Όταν, όλες οι υλοποιήσεις κάνουν ακριβώς το ίδιο γιατί αρχικά ο νόμος ήταν τρύπιος και κάπου βρέθηκε το ενδιάμεσο παραθυράκι, τι ακριβώς κερδίσαμε σαν χρήστες; Και τα cookies περί της ιδιωτικότητας ήταν. Τι έχει αλλάξει;

    Εγώ να σου πω τι περιμένω από ένα σοβαρό νόμο εκτός από την παραμέτρους ελέγχου και εφαρμογής του. Να θέσει πχ κανόνες σε εταιρίες τύπου facebook που κάνουν καταγράφουν προφίλ και τις συνήθειες μας. Ας βγει ένας νόμος πχ που να υποχρεώνει πολύ ξεκάθαρα την δημοσιοποίηση της χρήσης αυτών των δεδομένων. Όχι γενικές αερολογίες και αποδοχές του τύπου "αποδέχομαι ότι όλα τα δεδομένα ανήκουν στο fb και αυτό έχει την διακριτική ευχέρεια να τα κάνει ότι θέλει:". Πχ τα προσωπικά δεδομένα σου σε κρατικές υπηρεσίες, καλύπτονται από ρήτρες μη διαμοιρασμού με ιδιωτικούς φορείς. Αλλά όσο τα δεδομένα μου δεν παραμένουν εντός Ευρώπης και εντός της χώρας που μένω (μικρή η μεγάλη), μια επιλογή του τύπου διάλεξε τρείς ελάχιστες κατηγορίες που αποδέχομαι το προφίλ μου να μοιράζεται, δεν θα είναι δυνατή. Γιαυτό προτείνω την απόλυτη διαφάνεια, αφού έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι προστατευμένος.


    Μερικές παραθέσεις από το https://www.eugdpr.org/ για να μην λέει και ο pop
    The EU General Data Protection Regulation (GDPR) replaces the Data Protection Directive 95/46/EC and was designed to harmonize data privacy laws across Europe, to protect and empower all EU citizens data privacy and to reshape the way organizations across the region approach data privacy. The key articles of the GDPR, as well as information on its business impact, can be found throughout this site.
    Εντάξει, αυτό το καταλαβαίνουμε. Όσο προχωρά η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση (λέμε τώρα) αυτά τα πράγματα τα περιμένεις.

    Do data processors need 'explicit' or 'unambiguous' data subject consent - and what is the difference?
    The conditions for consent have been strengthened, as companies will no longer be able to utilise long illegible terms and conditions full of legalese, as the request for consent must be given in an intelligible and easily accessible form, with the purpose for data processing attached to that consent - meaning it must be unambiguous. Consent must be clear and distinguishable from other matters and provided in an intelligible and easily accessible form, using clear and plain language. It must be as easy to withdraw consent as it is to give it.​ Explicit consent is required only for processing sensitive personal data - in this context, nothing short of “opt in” will suffice. However, for non-sensitive data, “unambiguous” consent will suffice.
    Για μένα μια από τα ίδια με τα cookies. Δηλαδή προσεγγίζουν το πρόβλημα από την λάθος πλευρά, αυτή που δεν ελέγχεται καθώς η τεχνολογία του brain engineering που γίνεται στις high tech εφαρμογές έχει αποδείξει ότι δεν κολλάει σε τέτοια ζητήματα. Γνώμη μου είναι ότι η πραγματική διαφάνεια κάτι μπορεί να κάνει.

    Το μόνο θετικό είναι αυτό
    Who does the GDPR affect?
    The GDPR not only applies to organisations located within the EU but it will also apply to organisations located outside of the EU if they offer goods or services to, or monitor the behaviour of, EU data subjects. It applies to all companies processing and holding the personal data of data subjects residing in the European Union, regardless of the company’s location.
    Αλλά και πάλι έτερον εκάτερο καθώς δεν ασχολείται καθόλου με το προηγούμενο και την σύνδεση με τα οικονομικά
    What are the penalties for non-compliance?
    Organizations can be fined up to 4% of annual global turnover for breaching GDPR or €20 Million. This is the maximum fine that can be imposed for the most serious infringements e.g.not having sufficient customer consent to process data or violating the core of Privacy by Design concepts. There is a tiered approach to fines e.g. a company can be fined 2% for not having their records in order (article 28), not notifying the supervising authority and data subject about a breach or not conducting impact assessment. It is important to note that these rules apply to both controllers and processors -- meaning 'clouds' will not be exempt from GDPR enforcement.
    Εδώ δεν μπορούν να φορολογήσουν δίκαια, αυτό θα κάνουν με το 4%;

    Κοίτα, ο χρόνος θα δείξει. Σαν μηχανικός λογισμικού προσωπικά δεν το βλέπω να βοηθάει ουσιαστικά. Σαν κοινά σκεπτόμενος, επίσης δεν βλέπω πως ένας οργανισμός σαν το κοινοβούλιο της ΕΕ θα μπορέσει να αντιμετωπίσει αυτό το θέμα.Και δεν το προεκτείνω με τα πιο ουσιαστικά ερωτήματα που σχετίζονται με τέτοια σώματα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ένα παράδειγμα προστασίας χωρίς καμιά χρηστικότητα. Συγκεκριμένα αυτό ήταν παράγωγο της χρήσης cookies που κατέληξε να έχει μια γενική πρακτική και υλοποιήση χωρίς καμιά ουσία. Γιατί απλά είναι τόσο ενοχλητικό που τελικά σπρώχνει τους πάντες να το αποδεχτούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τι παραπάνω θα ήθελες δηλαδή;
    Σου λέει αν θέλεις την υπηρεσία μου θα αποδεχθείς τα cookies, αν όχι , είσαι ελεύθερος να πας όπου θέλεις.
    Αυτα που εγραψα παραπάνω δεν αφορούν την αποδοχη η οχι των cookies που υπάρχει χρόνια αλλα στην GDPR για προστασια των προσωπικών δεδομένων μετα την 25/5/2018 και βγαινει αφου δόσεις ονομα και κωδικό και γίνει εισοδος στο My Cosmote.

    Και αφου σε ενημερώσει "πόσο καλό και συμφέρον" για σένα ειναι να σου κάνει ατομικο προφίλ ...

    1.Σκοπός επεξεργασίας

    Με το παρόν κείμενο ζητάμε τη συναίνεσή σας στην επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων από τον ΟΤΕ και την COSMOTE (εφεξής «Εταιρείες»), για όλες τις συνδέσεις κινητής, σταθερής και τηλεόρασης που έχετε ενεργοποιημένες στα δικά σας στοιχεία για τη δημιουργία του προσωπικού σας προφίλ καταναλωτή. Σκοπός της επεξεργασίας είναι η ανάπτυξη, βελτίωση και προώθηση των υπηρεσιών μας, καθώς και η παροχή προσωποποιημένων προτάσεων και λύσεων που ανταποκρίνονται στις ανάγκες σας.

    Ειδικότερα, η δημιουργία του προσωπικού σας προφίλ αποσκοπεί:

    α) Στην παροχή προσαρμοσμένων και εξατομικευμένων υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών ή/και εξατομικευμένου περιεχομένου όπως, π.χ. εξειδικευμένο ψυχαγωγικό περιεχόμενο συνδρομητικής τηλεόρασης COSMOTE TV ή/και μουσικής. Επιπλέον, μπορείτε να απολαμβάνετε προσωποποιημένη εξυπηρέτηση [π.χ. μέσω εφαρμογών των Εταιρειών (mobile applications), μέσω της ιστοσελίδας ΟΤΕ/COSMOTE ή μέσω των εφαρμογών My COSMOTE και What’s Up].
    β) Στην παροχή εξατομικευμένης διαφήμισης που ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις σας. Η εξατομικευμένη διαφήμιση μπορεί να παρέχεται π.χ. μέσω των ιστοσελίδων που επισκέπτεστε ή των mobile applications που χρησιμοποιείτε ή της συνδρομητικής τηλεόρασης COSMOTE TV. Η εν λόγω διαφήμιση θα αφορά προϊόντα και υπηρεσίες των Εταιρειών ή/και των θυγατρικών τους.
    γ) Στην παροχή εξατομικευμένης διαφήμισης προϊόντων και υπηρεσιών τρίτων εταιρειών, με τις οποίες ο ΟΤΕ και η COSMOTE διατηρεί εμπορική συνεργασία. Σημειώνεται ότι ο ΟΤΕ και η COSMOTE δεν πρόκειται να διαβιβάσουν/κοινοποιήσουν στις τρίτες αυτές εταιρείες τα προσωπικά σας δεδομένα, που συνιστούν το προσωπικό σας προφίλ.




    Σε ενημερώνει και απο που θα μαζεύει δεδομένα....

    2. Κατηγορίες δεδομένων που θα συλλέγουμε

    Σε περίπτωση που συναινέσετε στην επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων για έναν ή και για τους τρεις ανωτέρω σκοπούς, οι κατηγορίες των προσωπικών δεδομένων που θα συλλέγουμε περιλαμβάνουν τα εξής: τα στοιχεία ταυτότητας που μας δίνετε κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης μιας σύνδεσης σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας, ή/ και τηλεόρασης, δεδομένα/πληροφορίες από τη χρήση υπηρεσιών ή/και δικτύων συμπεριλαμβανομένης της τοποθεσίας σας, ο τύπος, το μοντέλο και τα χαρακτηριστικά των συσκευών σας (π.χ. ΙΜΕΙ, MAC address, device operating system, κλπ), δεδομένα που αναφέρονται στον τρόπο σύνδεσης και στην παραμετροποίηση των συσκευών σας (π.χ. πληροφορίες Wi-Fi, carrier, κλπ), επικοινωνίες με την Εξυπηρέτηση Πελατών που πραγματοποιήθηκαν είτε τηλεφωνικά είτε με άλλους τρόπους (π.χ. email, επιστολή, κλπ), στοιχεία και πληροφορίες που διαθέτετε στα κοινωνικά δίκτυα, πληροφορίες από την πλοήγησή σας στο διαδίκτυο ή μέσα από mobile applications (π.χ. πόσο συχνά επισκέπτεστε μια ιστοσελίδα), κατηγορίες τηλεοπτικού περιεχομένου που επιλέγετε από τη συνδρομητική τηλεόραση COSMOTE TV, πληροφορίες που αποκτούμε από τη χρήση cookies ή παρόμοιων τεχνολογιών, πληροφορίες που μας δίνετε εσείς μέσα από online έρευνες, διαγωνισμούς, κτλ.

    Σημειώνουμε ότι ο ΟΤΕ και η COSMOTE θα επεξεργαστούν τα προσωπικά δεδομένα των φυσικών προσώπων- συνδρομητών σύμφωνα με την παρούσα δήλωση και για τους σκοπούς που αναφέρονται σε αυτήν. Στην περίπτωση νομικών προσώπων– συνδρομητών, ο ΟΤΕ και η COSMOTE θα επεξεργαστούν απλά προσωπικά δεδομένα των χρηστών που ανήκουν στο εν λόγω εταιρικό πακέτο με σκοπό τη δημιουργία συνολικού προφίλ για τον εταιρικό πελάτη. Ενδεικτικά θα τύχουν επεξεργασίας τα δεδομένα που γνωστοποιεί ο εταιρικός πελάτης κατά τη διαδικασία υπογραφής σύμβασης με τον ΟΤΕ ή/και την COSMOTE, τα συγκεντρωτικά δεδομένα χρήσης, τα προϊόντα που έχουν ενεργοποιηθεί στα στοιχεία του εταιρικού πελάτη, επικοινωνίες με την Εξυπηρέτηση Πελατών, το οικονομικό πρόγραμμα, στοιχεία επικοινωνίας του νομίμου εκπροσώπου της εταιρείας, πληροφορίες σχετικά με τις χρεώσεις, στοιχεία και πληροφορίες που διαθέτετε στα κοινωνικά δίκτυα στη σελίδα της εταιρείας σας, πληροφορίες που μας δίνετε εσείς μέσα από online έρευνες, διαγωνισμούς, κτλ.





    Και σου ζητά για το "δικό σου καλό".. πάντα..... να συναινέσης....

    Και αν καταχωρήσεις οτι δεν συναινεις (ναι υπαρχει και αυτη η επιλογη ... οχι τοσο ευδιάκριτη οσο το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ... αλλα υπάρχει) την επόμενη φορα που θα κανεις είσοδο στο My Cosmote για τιμωρία θα πρέπει να ξανακάανεις την 'ιδια διαδικασία....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 13-05-18 στις 17:03.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, καταλαβαίνω το "αν δεν γουστάρεις αλλού" αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι πάντα έτσι απλά τα πράγματα και ελπίζω να καταλαβαίνεις και εσύ αυτή την πτυχή. Πες ότι ήμουν πελάτης τους ήδη. Και πες ότι κάθε ανταγωνιστής έχει τις ίδιες επιλογές. Τι ακριβώς κέρδισα εγώ σαν καταναλωτής εκτός από το αντίστοιχο του να γίνω ερημίτης; Όταν, όλες οι υλοποιήσεις κάνουν ακριβώς το ίδιο γιατί αρχικά ο νόμος ήταν τρύπιος και κάπου βρέθηκε το ενδιάμεσο παραθυράκι, τι ακριβώς κερδίσαμε σαν χρήστες; Και τα cookies περί της ιδιωτικότητας ήταν. Τι έχει αλλάξει;
    Μιλάμε για τα cookies, όποτε ναι, ισχύει το αν δεν γουστάρεις άλλου.

  10. #40
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @chat1978

    Θα σου πρότεινα πρώτα να καθήσεις να διαβάσεις τον κανονισμό, να ψάξεις λίγο τι εννοεί και τι ρυθμίζει και κατόπιν (σε καινούργιο νήμα) να μας πεις ενδελεχώς πώς και γιατί δεν το βλέπεις να αλλάζει και πολλά πράγματα. Π.χ. θα μπορούσες (αν όντως το μελετούσες) να θέσεις κάποια σοβαρά ζητήματα που προκύπτουν από το explicit consent, κάτι που π.χ. εν τοις πράγμασι στην περίπτωση ΟΤΕ ετέθη παραπάνω. Και υπάρχουν ζητήματα, πιάνοντας μόνο μία πτυχή του GDPR.

    Ειδάλλως με νεφελώδη σχόλια περί brain engineering δεν πάμε πουθενά.

    Σίγουρα δεν είναι πανάκεια το GDPR (άλλωστε για να θέλεις την πανάκεια πρέπει να ορίσεις τις ασθένειες) αλλά σαφώς είναι κάτι πολύ θετικό δίνοντας σημαντικά δικαιώματα στους κατόχους ΠΔ και υποχρεώσεις στους χρήστες των ΠΔ. Προφανώς οι κάτοχοι οφείλουν να γνωρίζουν αλλά έτσι γενικά να λέμε "το GDPR δεν νομίζω θα φέρει βελτιώσεις" είναι συζήτηση μάλλον επιπέδου φραπεδολογίας.

    Σου το είπα και πριν και σου το ξαναλέω και συνεχίζεις να το κάνεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να σου πω τι περιμένω από ένα σοβαρό νόμο εκτός από την παραμέτρους ελέγχου και εφαρμογής του. Να θέσει πχ κανόνες σε εταιρίες τύπου facebook που κάνουν καταγράφουν προφίλ και τις συνήθειες μας. Ας βγει ένας νόμος πχ που να υποχρεώνει πολύ ξεκάθαρα την δημοσιοποίηση της χρήσης αυτών των δεδομένων. Όχι γενικές αερολογίες και αποδοχές του τύπου "αποδέχομαι ότι όλα τα δεδομένα ανήκουν στο fb και αυτό έχει την διακριτική ευχέρεια να τα κάνει ότι θέλει:". Πχ τα προσωπικά δεδομένα σου σε κρατικές υπηρεσίες, καλύπτονται από ρήτρες μη διαμοιρασμού με ιδιωτικούς φορείς. Αλλά όσο τα δεδομένα μου δεν παραμένουν εντός Ευρώπης και εντός της χώρας που μένω (μικρή η μεγάλη), μια επιλογή του τύπου διάλεξε τρείς ελάχιστες κατηγορίες που αποδέχομαι το προφίλ μου να μοιράζεται, δεν θα είναι δυνατή. Γιαυτό προτείνω την απόλυτη διαφάνεια, αφού έτσι και αλλιώς δεν θα είμαι προστατευμένος.
    Σε αυτό και μόνο που γράφεις παραπάνω αποδεικνύεις ότι δεν το ξέρεις το πράγμα και συνεχίζεις να θέλεις να έχεις άποψη. Τα δεδομένα ΔΕΝ ανήκουν στο FB, με το GDPR το FB έχει αλλάξει ριζικά τους όρους χρήσης, ενώ ήδη για τους χρήστες ΕΕ το FB προσφέρει πάρα πολλές δυνατότητες τροποποίησης των ΠΔ.

    Επίσης, το FB εδώ και μήνες σου δίνει π.χ. τη δυνατότητα να κατεβάσεις ΟΛΑ (μα όλα) τα ΠΔ που έχει συλλέξει από εσένα ενώ επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις πάρα πολλά ή και να διαγράψεις.

    Ενημέρωση, αυτό λέω, για να υπάρχει άποψη με ουσία. Ειδάλλως απαξιωτικά μπορούμε να λέμε ό,τι νάναι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν καταχωρήσεις οτι δεν συναινεις (ναι υπαρχει και αυτη η επιλογη ... οχι τοσο ευδιάκριτη οσο το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ... αλλα υπάρχει) την επόμενη φορα που θα κανεις είσοδο στο My Cosmote για τιμωρία θα πρέπει να ξανακάανεις την 'ιδια διαδικασία....
    Δεν το έχω ψάξει αλλά αν είναι έτσι πρόκειται για κατάχρηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #41
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό


    Spoiler:


    Ξέρεις popmaniac μάλλον έχεις χάσει το νόημα και θα σου πω γιατί.

    Εγώ δεν ισχυριστικα ότι το κατέχω. Εξέφρασα την αίσθηση μου με τα λίγα φτωχά που ξέρω αλλά κυρίως με βάση αυτά που έχουν γίνει. Επέτρεψε όμως να ξέρω λίγα πράγματα στο αντικείμενο μου και πως υλοποιούνται. Σε αυτό το πλαίσιο και με βάση αυτά που λέει επιγραμματικά τοποθετούμαι αρνητικά.

    Εσύ όμως τοποθετηθηκες ότι ξέρεις, τουλάχιστον σε περισσότερο βάθος. Στην περίπτωση σου, εσύ κατά βάση πρέπει να χρησιμοποιήσεις την γνώση αυτή, έστω και αν εγώ κάνω συζήτηση του φραπέ. Ξέρεις, εμένα δεν είναι το καθεαυτό αντικείμενο της δουλειάς μου, όπως δεν είναι η ιατρική, νομική και άλλα. Φυσικά και έχω άποψη για κάποια πράγματα όπως και εσύ και δεν έχουμε χρόνο να τα μελετησουμε όλα. Έχουμε άλλες φορές λάθος άποψη και άλλες φορές σωστή(καμιά φορά για λάθος λόγους). Η στάση που κρατάς είναι στο επίπεδο το είπα εγώ που είμαι και μέσα στα πράγματα και οι υπόλοιποι ή μελετήσετε όπως εγώ ή τουμπεκί.Τραγικό κατά την γνώμη μου και με πολύ κακές προεκτάσεις. Ούτε μπορώ να αποδεκτω ότι εκεί φόρουμ online τόσο ελιτίστικα απορρίπτει την συζήτηση του καφενείου ή φραπέ όπως το είπες.

    η τελευταία σου απάντηση είναι η σωστότερη όλων σε τρόπο και πιθανά περιεχόμενο. Αν θες να επενδύσεις το χρόνο για να με διαψεύσεις το κάνεις (όπως και έκανες) αλλιώς και ένα " είσαι λάθος" επίσης αρκεί. Τα υπόλοιπα σχόλια περισσεύουν αλλιώς θέτουμε τις βάσεις για νήμα αλλά f1 και φαντάζομαι ξέρεις σε τοι αναφέρομαι σαν moderator.

    Γνωρίζω σε τι και που δραστηριοποιείσαι σαν επάγγελματιας όπως γνωρίζεις και εσύ για μένα. Εδώ, σε ένα φόρουμ, ανταλλάσσουμε γνώμες έστω και λάθος με βάση το καλύτερο που ξέρουμε. Όταν υπάρχει καλή διάθεση, χωρίς υποτιμητικά σχόλια θα υπάρξει συμπέρασμα σωστό ή λάθος. Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί δεν απαντάει. Και το θέμα αυτό δεν είναι και δα σημαντικό αντίστοιχο εθνικών ζητημάτων ούτε υπάρχουν προεκτάσεις σημαντικές. Δηλαδή αν είναι δύσπιστος δια της εμπειρικής οδού που είναι το κακό; Αν αλλάξει μπράβο. Αν δεν αλλάξει τι χάσαμε; Αυτό που δεν είχαμε;

    Θα σου στείλω και ένα πμ που από σεβασμό στην γνωριμία μας δεν θέλω να σχολιάσω δημοσίως.


  12. #42
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    @chat1978

    Δεν το έχω ψάξει αλλά αν είναι έτσι πρόκειται για κατάχρηση

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  155,8 KB 
ID: 193692


    Αν επιλέξεις " Καταχώρηση επιλογών & Συνέχεια " σου βγαίνει το επόμενο μύνημα .....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίςίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 193694

    Και αν επιλέξεις και πάλι " Καταχώρηση επιλογών & Συνέχεια " παίρνεις επιβεβαίωση οτι οι επιλογές σου καταχωρήθηκαν.... αλλα αυτη η καταχώρηση προφανώς έχει ισχύ για όσο χρόνο εισαι συνδεδενένος....
    Αν κάνεις αποσύνδεση και αμέσως ξανά επανασύνδεση θα ζητηθεί να επαναλάβεις την διαδικασία...
    Εχω κάνει πανω απο 10 φορες την καταχώρηση ....

    Πρώτη φορα βλέπω τετοια επιμονή ... με το ζόρι να αποδεχθεις...

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  155,8 KB 
ID: 193692


    Αν επιλέξεις " Καταχώρηση επιλογών & Συνέχεια " σου βγαίνει το επόμενο μύνημα .....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίςίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 193694

    Και αν επιλέξεις και πάλι " Καταχώρηση επιλογών & Συνέχεια " παίρνεις επιβεβαίωση οτι οι επιλογές σου καταχωρήθηκαν.... αλλα αυτη η καταχώρηση προφανώς έχει ισχύ για όσο χρόνο εισαι συνδεδενένος....
    Αν κάνεις αποσύνδεση και αμέσως ξανά επανασύνδεση θα ζητηθεί να επαναλάβεις την διαδικασία...
    Εχω κάνει πανω απο 10 φορες την καταχώρηση ....

    Πρώτη φορα βλέπω τετοια επιμονή ... με το ζόρι να αποδεχθεις...
    Μήπως απλά υπάρχει πρόβλημα στον κώδικα;

  14. #44
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως απλά υπάρχει πρόβλημα στον κώδικα;
    Αυτο δεν το γνωρίζω αλλα 15 ημέρες τουλάχιστον που εμφανίζετε ...εχει την ίδια συμπεριφορα...
    και αν κρίνω με τον τροπο που εμφανίζονται οι επιλογες για ΑΠΟΔΟΧΗ η ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ δεν με αφήνει το περιθωριο να σκεφτω πιθανο πρόβλημα...

  15. #45
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @Teot και @sdikr
    Τυπικά, για να θυμάται την "ΜΗ αποδοχή" σαν επιλογή, πρέπει κάπου να το αποθηκεύσει. Αν η cosmote το αντιμετωπίζει με το πιο πεσιμιστικό και προστατευτικό τρόπο, τότε ο κώδικας δεν θα αποθηκεύσει οτιδήποτε που μπορεί να κατηγοριοποιηθεί σαν προφίλ, ακόμα και την ίδια την επιλογή της άρνησης.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-18, 10:41
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 19:24
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 09:16
  4. Συζήτηση Ενσταση του Ιατρικού Σύλλογου στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων(Για POS)
    Από adiS στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 22:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας