Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 174
  1. #31
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έκανες ένα google search χωρίς να έχεις πρόσβαση σε ακαδημαική βιβλιογραφία παρά μόνο σε open access case studies 15ετίας και κατέληξες πως δεν ισχύει.. Γιατί το διάβασες και δε θες να δεχτείς την άποψη μου, που δεν στην εκφέρω για να σου κάνω αντίλογο, αλλά για να σου εξηγήσω πως έχει το πράγμα.

    Εντάξει.

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Ειδικά αν δε θες να ακούσεις γιατί επιμένεις να υιοθετείς ότι εσύ επιλέγεις. Το γιατί δεν το καταλαβαίνω.

    Δεν πειράζει, έλυσες το ενεργειακό πρόβλημα της Ελλάδας, πάρε τηλέφωνο τον Άδωνι να του το πείς.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
    Εσυ μου βγαλες οτι δε συμφερει καν και βλεπω τωρα οτι το 40% της Ν.Αφρικης καλυπτεται με coal liquification. Πλακα μου κανεις?

  3. #33
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ μου βγαλες οτι δε συμφερει καν και βλεπω τωρα οτι το 40% της Ν.Αφρικης καλυπτεται με coal liquification. Πλακα μου κανεις?
    Δεν έχεις ιδέα από παραπροιόντα άνθρακα και τι εννοεί, γιατί το εξηγεί πιο μετά. Έπιασες ένα ακρωνύμιο (CTL) και το έκανες σημαία χωρίς να διαβάσεις την έκθεση. Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

    Απλά σταμάτα να λες μπούρδες ρε παλικάρι. Ήμαρτον.

    Σου είπα, πάρε τηλέφωνο τον Άδωνι ή τον Χατζηδάκη και πέστους γρήγορα τη λύση του προβλήματος.

  4. #34
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μπουρδες οπως

    α) Δε συμφερει
    β) Θα τελειωσει ο λιγνιτης και θα χουμε θεμα επαρκειας
    γ) Οτι παραγονται χειροτερα καυσιμα
    δ) Οτι στα τελευταια 10 χρονια το κοστος επρεπε να αυξηθει ενω η τεχνολογια εχει προχωρησει για να το ριξει κι'αλλο

    ...κτλ κτλ.

    Σε ξαναρωταω, πλακα μου κανεις?

  5. #35
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπουρδες οπως

    α) Δε συμφερει
    β) Θα τελειωσει ο λιγνιτης και θα χουμε θεμα επαρκειας
    γ) Οτι παραγονται χειροτερα καυσιμα
    δ) Οτι στα τελευταια 10 χρονια το κοστος επρεπε να αυξηθει ενω η τεχνολογια εχει προχωρησει για να το ριξει κι'αλλο

    ...κτλ κτλ.

    Σε ξαναρωταω, πλακα μου κανεις?
    Εγώ πληρώνομαι γύρω στα 55 χιλιάρικα το χρόνο για να λέω τη γνώμη μου και να δημοσιεύω περί ενέργειας.

    Οπότε μάντεψε ποιός σου κάνει πλάκα.

    Άμα θες άκουσε με, μέχρι τότε, μισοδιάβαζε τίποτα δωρεάν από το Google και κάνε πλακίτσα.

    Over and out.

  6. #36
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πληρώνομαι γύρω στα 55 χιλιάρικα το χρόνο για να λέω τη γνώμη μου και να δημοσιεύω περί ενέργειας.

    Οπότε μάντεψε ποιός σου κάνει πλάκα.
    Και εγω για ειδικο σε ρωτησα αλλα οι απαντησεις που μου δινες δεν ηταν τοσο ειδικες.

    Δε γινεται να μου λες οτι το coal liquification δε συμφερει καν οταν χωρες εχουν φθασει στο 40% παραγωγη με υγροποιηση, ή σε αλλες πανε φτιαχνουν νεα units... Ή να μου λες οτι ειναι χειροτερο το καυσιμο...

    http://www.xinhuanet.com/english/201..._137253752.htm
    ...
    HOHHOT, June 14 (Xinhua) -- China is developing new energy sources by converting coal into diesel.

    The world's first coal to diesel conversion production line, in China's Inner Mongolia Autonomous Region, produced 860,000 tonnes of diesel last year.

    Coals entering the production line can be converted into diesel in just 24 hours. The core technology was developed by Shenhua Group, China's largest coal enterprise. The production line has achieved a steady output since its establishment in 2008.

    "The diesel we produce has much lower quantities of sulphur content, and will not freeze even at minus 60 degrees Celsius. It has better qualities than ordinary diesel," said Hu Qingbin, deputy general engineer of the Inner Mongolia-based coal-to-oil subsidiary of Shenhua.

    According to Hu, 3.5 tonnes of coal can generate one tonne of diesel, and when the price of diesel is at about 50 U.S. dollars per barrel the company could achieve a profit and loss balance.
    Πιαστηκες αδιαβαστος και στηριζεσαι στα credentials σου.

  7. #37
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η δικιά μου απορία είναι γιατί δεν αφήνουν τον λιγνίτη και τα κοιτάσματα υδρογονανθράκων εκεί που βρίσκονται και αντί να επενδυουν σε εξορύξεις δεν αναπτύσσουν υποδομές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας αφενός για να καλύψουν τις ανάγκες της χώρας αφετέρου να κάνουν και εξαγωγή ενέργειας εάν τους περισσεύει.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    @Velderin, ταπεινή συμβουλή, μη πέφτεις στη γενική παγίδα να προσπαθείς να διαλεχθείς μέσω του internet.

    Υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να μάθουν αλλά να "επιβεβαιώσουν" απόψεις.. όταν δεν τους βγαίνουν τα αφηγήματα, να τι συμβαίνει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #39
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου απορία είναι γιατί δεν αφήνουν τον λιγνίτη και τα κοιτάσματα υδρογονανθράκων εκεί που βρίσκονται και αντί να επενδυουν σε εξορύξεις δεν αναπτύσσουν υποδομές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας αφενός για να καλύψουν τις ανάγκες της χώρας αφετέρου να κάνουν και εξαγωγή ενέργειας εάν τους περισσεύει.
    Σε αντίθεση με τον μέσο όρο της ΕΕ, η Ελλάδα καλύπτει περίπου το 54% των συνολικών ενεργειακών αναγκών της (μεταφορές, θέρμανση και ηλεκτροδότηση) με πετρέλαιο (και τα παράγωγά του) το οποίο και στον μεγαλύτερο βαθμό εισάγεται. Υπό αυτή την έννοια, αν πραγματικά υπήρχε/υπάρχει καλή πιθανότητα να καλύψουμε την ανάγκη μας αυτή μέσω εξορύξεων, τότε θα υπήρχαν/υπάρχουν και οι ανάλογες επενδύσεις και ενδιαφέρον για τις αυτές εξορύξεις.

    Ένα καλό starter για τα δεδομένα στην Ελλάδα υπάρχει εδώ.

    Όσον αφορά τις ΑΠΕ, η Ελλάδα λόγω κλίματος και γεωγραφίας έχει πραγματικά σημαντικές δυνατότητες ανάπτυξης και εκμετάλλευσης αυτών (1,500 kWh/m2 SI, 25-30% WCF).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dante80 : 14-07-19 στις 10:37.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    @MNP10: Έχεις κάνει αχταρμά τα προιόντα άνθρακα. Και όλο αυτό επειδή απλά πασάλειψες πρόχειρα γνώση από μια ιντερνετική αναζήτηση. Δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου. Έτσι κι αλλιώς εσύ ξέρεις καλύτερα.

    @aroutis: Δίκιο έχεις, απλά ας το διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να ψάξει ένα βήμα παραπέρα.

  11. #41
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    @MNP10: Έχεις κάνει αχταρμά τα προιόντα άνθρακα. Και όλο αυτό επειδή απλά πασάλειψες πρόχειρα γνώση από μια ιντερνετική αναζήτηση. Δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σου. Έτσι κι αλλιώς εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Εγω ρωτησα εσενα που ξερεις και οτι απαντησεις μου δινες εβγαιναν ακυρες.

    Αν δε συνεφερε γενικοτερα η υγροποιηση, δε θα την εκανε κανεις αφου αυτο θα σημαινε οτι πληρωνει περισσοτερα.

    Τελικα τη κανουν. Σε καποια κρατη σε πολυ μεγαλο βαθμο. Αρα συμφερει. Τα δε κοστη ειναι χαμηλα. Τα οφελη για την ελληνικη οικονομια που θελει να μειωσει εισαγωγες ειναι τεραστια...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Velderin, ταπεινή συμβουλή, μη πέφτεις στη γενική παγίδα να προσπαθείς να διαλεχθείς μέσω του internet.

    Υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να μάθουν αλλά να "επιβεβαιώσουν" απόψεις.. όταν δεν τους βγαίνουν τα αφηγήματα, να τι συμβαίνει.
    Εσυ τωρα πεταχτηκες για να σχολιασεις εμενα αντι να πεις κατι για το ενεργειακο?

    Συγχαρητηρια.

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το λινκ πιο πάνω για την Κίνα, λέει is developing....... είναι στα σκαριά δηλαδή, έχεις κάποιο λίνκ που να λέει πως σήμερα κάνουν χρήση αυτού;
    "Now we are still at the trial period, which means that each project will go through a very strict approval process," said Zhang Donghai, chairman of the board of Yitai Group.

  13. #43
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    The world's first coal to diesel conversion production line, in China's Inner Mongolia Autonomous Region, produced 860,000 tonnes of diesel last year.
    .................

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................
    Δεν τα λέω εγώ το λινκ που δίνεις λέει πως ακόμα είναι σε trial, σε άλλο σημείο λέει πως

    The Inner Mongolia Yitai Group Co., Ltd. was one of the earliest coal enterprises in China to experiment with coal-to-oil conversion. The company has developed an indirect coal liquefaction technology and built a pilot project with an annual output of 160,000 tonnes during the past 10 years.
    λέει ακόμα

    However, the heavy use of coal will cause environmental problems.
    Yet as technology improves, China remains cautious about the development of coal liquefaction.

  15. #45
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Shenhua enhanced the technology based on Yitai's success and has built several indirect coal-to-oil production projects with capacity of millions of tonnes.
    ...
    Every coal-to-oil project has a supporting sewage treatment plant built to minimize the industry's damage to the environment.

    "Meanwhile, water consumption during coal-to-oil conversion has more than halved to 6 tonnes per tonne of oil," said an engineer with Yitai Group.

    "Innovation has accelerated the development of China's clean use of coal," said Hu Qingbin of Shenhua. "And this will hopefully promote the clean use of coal in the world and benefit mankind in the long run."

    ..............

    - - - Updated - - -

    Και η Κινα δεν ειναι τιποτα... στη Ν. Αφρικη, το ~40% καλυπτεται πλεον ειναι απο coal-to-liquid...

Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελληνικά DOS Fonts για windows 7 64bit
    Από VasP στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 12:16
  2. Yealink - Ελληνικά
    Από gordonas στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 22:40
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-17, 19:39
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-17, 21:40
  5. Ελληνικά για προγραμμα ΕΠΕΝΔΥΣΗ
    Από stathopon στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 19:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας