Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κινεζοφοβια είναι αυτή που έχεις? Ποιός σε πείραξε?
    Δεν εχω κινεζοφοβια απλα ζω στον καναδα, εχω δει πως συμπεριφερονται οι κινεζοι.
    Μαλιστα ειμαι και στο χωρο της τεχνολογιας τα εχω δει με αλλο ματι απο το ματι που τα βλεπετε εσεις.
    Ειχα παει σε συνεντευξη στην Huawei και περιτο να σας πω οτι δεν υπηρχε λευκος.
    Τωρα που ειμαι στην AMD εχω δει πως συμπεριφερονται η κινεζοι στην σανγκαι.
    Μακρια και μακρια.

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω κινεζοφοβια απλα ζω στον καναδα, εχω δει πως συμπεριφερονται οι κινεζοι.
    Μαλιστα ειμαι και στο χωρο της τεχνολογιας τα εχω δει με αλλο ματι απο το ματι που τα βλεπετε εσεις.
    Ειχα παει σε συνεντευξη στην Huawei και περιτο να σας πω οτι δεν υπηρχε λευκος.
    Τωρα που ειμαι στην AMD εχω δει πως συμπεριφερονται η κινεζοι στην σανγκαι.
    Μακρια και μακρια.
    Το πρόβλημα σου είναι με τους Κινέζους σαν λαός ή με τις τακτικές εταιριών, κράτους κλπ. Δεν έχω καταλάβει την κατάστασή σου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #33
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα σου είναι με τους Κινέζους σαν λαός ή με τις τακτικές εταιριών, κράτους κλπ. Δεν έχω καταλάβει την κατάστασή σου.
    Εχεις γνωρισει κινεζους? Εχεις κανει παρεα αρκετα? Εχεις καταλαβει πως συμπεριφερετε σαν λαος?
    Υποθετω πως οχι οποτε μιλας φιλοσοφικα

  4. #34
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις γνωρισει κινεζους? Εχεις κανει παρεα αρκετα? Εχεις καταλαβει πως συμπεριφερετε σαν λαος?
    Υποθετω πως οχι οποτε μιλας φιλοσοφικα
    Κάποιος Κινέζος συναδελφος στην AMD σου έφαγε την προαγωγή.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος Κινέζος συναδελφος στην AMD σου έφαγε την προαγωγή.
    Κανενας δεν μου εφαγε καμια προαγωγη. Απλα γνωριζω πολυ καλα του κινεζους και διαφορους αλλους οπως, ινδους, μπακλαντες, πακισταν, σριλανκα και την γυρω περιοχη
    δεν τους αντεχω καθολου. Δεν εχουν ethics καθολου και ειναι εντελος κενοι μεσα τους. Αν γυρισεις την πλατη σου σε καρφωσαν.
    Οι κινεζοι ειναι πιο χειροτεροι λογο τους κρατους τους και ερχονται οι ινδοι πολυ κοντα.

  6. #36
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μετά τις κατηγορίες στο 40% του πληθυσμού της γης, μήπως να επιστρέψουμε στο θέμα μας;

  7. #37
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδη, τελος τα κινητα της zte, και τα router τους; Δεν ξαναβγαζει;

  8. #38
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A

  9. #39
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aπλα διαβάζεις τα σχόλια και ....

  10. #40
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρώην Ανατολικό Μπλοκ τους έβαλαν με το ζόρι να ξεπουλήσουν όλες τις υποδομές τους και τις στρατηγικές βιομηχανίες για να τις αγοράσουν οι ίδιοι ή οι συνδεδεμένοι με αυτούς ολιγάρχες και μάλιστα για ένα κομμάτι ψωμί.
    Σιγά τις στρατηγικές βιομηχανίες.

    Σκούτα, Τζάσταβα, Λάντα, Βάρτμπουργκ και λοιπά σκραπ.

    Θα έμπαινες εσύ σε κάποιο από αυτά το 1990, μόλις μήνες μετά την πτώση του κομμουνισμού, χωρίς να τρέμεις για τη ζωή σου;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #41
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Όχι βέβαια, προτιμούμε να μπαίνουμε σε γερμανικής κατασκευής αυτοκίνητα που δεν παραποιούν στοιχεία κατανάλωσης, εκπομπής ρύπων.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως, ο economist στην espresso έκδοσή του αναφέρει πως ο Πρόεδρος Trump δήλωσε ό,τι βρίσκεται σε επαφές με τον Πρόεδρο Xi Jinping για να φέρουν την ΖΤΕ "back in business, fast". Τώρα αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι μπορεί όμως και τίποτα. Αλλά αυτή είναι η μαγεία!

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι θα γινει εαν τραβιξουν την πριζα οι κινεζοι στην lenovo? Νομιζεις οτι Motorola εχει πολυ κοσμο στην αμερικη?
    Τιποτα δεν εχει. Ελαχιστους. Η Lenovo απλα κρατησε το ονομα.
    Το ιδιο συμβαινει και με την IBM.
    Οπως βλεπετε οι κινεζει εχουν αγορασει πολλες αμερικανικες εταιριες και το μονο που εκαναν ηταν να τις κρατησουν για λιγο, πηραν την τεχνολογια
    και μετα της εκλεισαν στην αμερικη και κρατησαν και καλα το ονομα.
    Ποσες κινεζικες εταιριες εχουν αγορασει οι αμερικανοι στην Κινα???

    Εχω διαβαση πολυ καλα την ειδηση. Η ZTE μαλιστα το παραδεχτηκε. Τωρα θα μου πεις οτι το εκανε για να πεσει στα μαλακα
    λες και δεν ηξερε οτι προκειτε να φαει το προστιμο.
    Οι αμερικανοι εχουν κανει αυτα που εχουν κανει σε ολες τις χωρες της λατινικης αμερικης και οπουδηποτε αλλου αλλα οι κινεζοι ειναι πολυ χειροτεροι.
    Τους αμερικανους τους πας και στα δικαστηρια αλλα με τους κινεζους δεν μπορεις να κανεις τιποτα και ειναι πολυ χειροτεροι.
    Εαν νομιζετε οτι οι αμερικανοι κανουν μια φορα παρανομια οι κινεζοι ειναι 100 φορες χειροτεροι.
    Και οι Ευρωπαιοι δεν πανε πισω ακομα ποιο χειροτεροι απο τους αμερικανους οπως και οι ιαπωνες.
    Για μενα καλα κανουν οι αμερικανοι γιατι προστατευουν τα συμφεροντα τους και αλλοι να τα βλεπουν αυτα.
    Εννοείς όπως έκανε η google με την motorola, την οποία τελικά πήρε η lenovo και την κράτησε.

    Πάντως σχετικά με την ZTE ο ίδιος ο Τραμπ έδωσε το στίγμα ότι πρόκειται για πολιτικό θέμα και δεν έχει να κάνει με δικαιοσύνη όταν το ενέταξε στα πλαίσια των διαπραγματεύσεων περί εμπορίου. Είναι φανερό ότι αφορμή ψάχνανε, και μάλιστα τραβηγμένη την στιγμή που το πρόστιμο είχε πληρωθεί και τα υψηλόβαθμα στελέχη είχαν απολυθεί, και αν δεν υπήρχε θα την κατασκευάζανε ή θα δρούσαν και μονομερώς όπως έδειξε και η πρόσφατη αποχώρηση απο την JCPOA (πολυμερής συμφωνία με Ιράν).

    Ασχέτως του αν ήταν μια μπλόφα ή μια διαπραγματευτική μπούρδα αλά "Art of the deal", ή έπεσε γερό lobbying απο τις εταιρίες προμηθευτές-πελάτες που θίγονται, η ζημιά για την ZTE έχει ήδη γίνει. Από την άλλη οι Κινέζοι συνειδητοποιήσαν απότομα πως η εξάρτηση στους ξένους ημιαγωγούς είναι τεράστιο μειονέκτημα και ο έντονος προβληματισμός που ακολούθησε σίγουρα θα επιταχύνει την προσπάθεια απεξάρτησης, άρα μπορεί κάποιος να πέσει μέσα στην παγίδα τελικά που έσκαψε για τον άλλο.

    Τα υπόλοιπα που γράφεις με χαρακτηριστικό αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας δεν μου εφαγε καμια προαγωγη. Απλα γνωριζω πολυ καλα του κινεζους και διαφορους αλλους οπως, ινδους, μπακλαντες, πακισταν, σριλανκα και την γυρω περιοχη
    δεν τους αντεχω καθολου. Δεν εχουν ethics καθολου και ειναι εντελος κενοι μεσα τους. Αν γυρισεις την πλατη σου σε καρφωσαν.
    Οι κινεζοι ειναι πιο χειροτεροι λογο τους κρατους τους και ερχονται οι ινδοι πολυ κοντα.
    Είναι απλά ρατσισμός και μάλιστα χωρίς περιστροφές. Φυσικά δεν είσαι ο μόνος γιατί στην προοδευτική κοινωνία που υποτίθεται πως είναι ο Καναδάς, ο ρατσισμός ενάντια σε Ασιάτες και μαύρους καλά κρατεί. Ακόμα χειρότερα να τον εκφράζει κάποιος, υποθέτω, που ανήκει σε μια κοινότητα που υπήρξε θύμα επίσης ρατσισμού και πογκρόμ, στον Καναδά πάλι, πριν από 100 χρόνια.

  14. #44
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγω ειμαι ρατσιστης? Χαχα δεν ξερεις τι λες. Δηλαδη θα πρεπει να μου αρεσουν ολοι απο ολο τον κοσμο.
    Να σου πω εγω τι σημαινει ρατσισμος. Εδω στην AMD στο τοροντο το 80% των υπαλληλων ειναι κινεζοι.
    Πριν 2 χρονια δουλευα στην qualcomm παλι εδω και στο san Diego η qualcomm εχει τουλαχιστον το 70% ινδους
    ενα 20% κινεζους και το αλλο 10% ολοι οι αλλοι.
    Το ξερεις οτι εδω σε meetings μιλανε οι κινεζοι μιλανε κινεζικα αδιαφοροντας για τους αλλους (τους αλλους 1 η 2 το πολυ στο group)???
    Ο ρατσισμος εδω (τουλαχιστον στην κυβερνηση) δεν υπαρχει και διωκετε αλλα εαν οι κινεζοι, ινδοι εδω sto North America διαλεγουν παντα κινεζους, ινδους
    χωρις qualification ελλα να μου πεις για πογκρομ και διαφορα αλλα.
    Τωρα για ρατσισμο πριν 100 χρονια μαλλον δεν ξερεις τι λες. Ο καναδας δεν ηταν ρατσιστικο κρατος οπως η αμερικη τον 18 αιωνα.
    Δεν υπαρχει χωρα στον κοσμο που να μην ειναι ρατσιστικη.
    Ας ειχε και η ελλαδα την τεχνολογικη αναπτυξη οπως εδω και να δεχοταν ευκολα μεταναστες για καμια 15-20 χρονια
    και μετα απο ολα αυτα τα χρονια αυτοι οι μεταναστες επερναν καλες θεσεις στις ελληνικες εταιριες
    ελα να μου πεις οτι θα προσλαμβαναν ελληνες??
    Μετα απο καιρο θα καταλαβαινες οτι εισαι σε μια ελληνικη εταιρια και το 70% γυρω σου ειναι κινεζοι, ινδοι και διαφορα αλλα
    θα ερχοσουν να πεις οτι ναι μεν δεν εισαι ρατσιστης αλλα τα δεδομενα γυρω σου αλλα λενε διοτι οι αλλοι ειναι ρατσιστες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prince72 : 15-05-18 στις 04:00.

  15. #45
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Καλά και εδώ που δουλεύω εγώ, στο δίπλα τμήμα ο Head είναι Έλληνας και έχει 2 Έλληνες στην ομάδα, και μέσα στα meeting όταν θέλει να αναθέσει κάτι σε κάποιον από τους Έλληνες τους το λέει στα ελληνικά μπροστά σε όλους τους άλλους.
    Ο π@ρας είναι π@ρας, δεν έχει να κάνει με εθνικότητα.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 22:29
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 12:40
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-17, 08:38
  4. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-17, 10:33
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 02:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας