Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, διαπίστωσα ότι η γραμμή μου δεν ανταποκρίνεται στην ταχύτητα που αναγράφει ότι συγχρονίζει το router που δεν είναι μεν σπουδαία (11Mbps), αλλά όλα σέρνονται πάρα πολύ, από downloads μέχρι απλά να ανοίξω το facebook.

    Χρησιμοποιώντας force encryption σε torrent κατάφερα να πιάσω μια ταχύτητα πιο κοντά σε αυτή που αναφέρει το ρουτερ ενώ βάζοντας και vpn στον browser άρχισαν όλα να δουλεύουν ομαλά.

    Είμαι απίστευτα εξοργισμένος με το γεγονός ότι με κοροϊδεύουν στα μούτρα μου και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να βρω το δίκιο μου. Να φύγω δεν παίζει είμαι μόλις μερικούς μήνες με 2ετές συμβόλαιο.

    Μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία ή να τους αναγκάσω με κάποιον τρόπο να σταματήσουν να με κόβουν;

  2. #2
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Το browsing μπορεί να βελτιωθεί αν αλλάξεις τους dns.(π.χ. να βάλεις της google). Θα πρέπει να δεις αν υπαρχει επισης nat ip που συνηθίζει να δινει στις νεες συνδέσεις η wind. Στο ρουτερ στο πεδιο ip μπορεί να δεις ip του τυπου 10.x.x.x ενω ελεγχοντας απο το ίντερνετ θα φαίνεται μια κανονικη ip π.χ. 37.x.x.x. Αυτό μπορεί να αλλάξει ζητώντας να σου δώσουν κανονική δυναμική ip.(δωρεάν κλήση στο 1212). Το αν θα σε εξυπηρετησουν σε αυτο εξαρτάται απο τον υπαλληλο και απο το αν έχεις αλλα θεματα π.χ. αν δεν μπορεις να ανοίξεις πόρτα στο ρουτερ. Συνήθως προβληματα ταχύτητας δεν τα συνδέουν με το nat και μπορεί να μην δεχτούν με τέτοια αιτιολογία.
    Επίσης το θεμα torrent είναι λίγο ιδιαίτερο (αν υπαρχει nat ip μπορεί να επηρεάσει κι αυτό) με την έννοια οτι ορισμένα ρουτερ μπουκώνουν εύκολα.
    Επειδη λες όμως οτι τα πράγματα βελτιώνονται με άλλους τρόπους π.χ. vpn πιστεύω οτι το nat είναι το επικρατέστερο θέμα.Αν δεν αλλάξει κάτι με αυτό τότε ψάχνεις κάτι αλλο. Δοκιμή άλλου ρουτερ,θέματα θορύβου κατα περιοδους στη γραμμή,ακόμα και κάποιο software που επιβαρύνει ειδικά το browsing (π.χ. antivirus).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 10-05-18 στις 07:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το ίδιο έχω και εγώ τώρα που το ανέφερες, πως το παρακάμπτω δωρεάν ξέρεις κάποιον τρόπο;
    Ενώ το ρούτερ λέει 12,45 mbps το speedtest λέει 10Mbps.
    Καλά μιλάμε τα έχω πάρει τώρα

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλά κοίτα αυτό το δέχομαι, σαν διαφορά δηλαδή το περιμένω κιόλας ότι από το 12 θα βγάζω τα 10 πραγματικά, αλλά για αυτό που λέω μιλάμε πχ για downloads να πιάνει 200-300Κ που αντιστοιχεί σε ταχύτητες 2-3Μbps... και οι σελίδες ανοίγουν λες και επέστρεψα στο 56Κ... Εγώ μπαίνω με add on firefox Hoxx VPN Proxy για να το αποφύγω, θα δω και αυτό με το παραπάνω που είπε ο kmpatra

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ίδιο έχω και εγώ τώρα που το ανέφερες, πως το παρακάμπτω δωρεάν ξέρεις κάποιον τρόπο;
    Ενώ το ρούτερ λέει 12,45 mbps το speedtest λέει 10Mbps.
    Καλά μιλάμε τα έχω πάρει τώρα
    Αψογος είσαι, ίσα-ίσα το overhead "χάνεις".

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nitro912gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά κοίτα αυτό το δέχομαι, σαν διαφορά δηλαδή το περιμένω κιόλας ότι από το 12 θα βγάζω τα 10 πραγματικά, αλλά για αυτό που λέω μιλάμε πχ για downloads να πιάνει 200-300Κ που αντιστοιχεί σε ταχύτητες 2-3Μbps... και οι σελίδες ανοίγουν λες και επέστρεψα στο 56Κ... Εγώ μπαίνω με add on firefox Hoxx VPN Proxy για να το αποφύγω, θα δω και αυτό με το παραπάνω που είπε ο kmpatra
    Αν χρησιμοποιείς bittorrent clients στις ρυθμίσεις έχει επιλογή encryption επέλεξε enabled αλλιώς forced αν δεν δουλέψει έτσι διάβασα ότι ξεγελάει το ip throttling και η χρήση του vpn αλλά τα free δεν υποστηρίζουν τόρεντς τουλάχιστον όχι απεριόριστο απο ότι έψαξα.
    https://pixelprivacy.com/resources/stop-isp-throttling/
    https://www.raymond.cc/blog/bitlet-b...ownload-speed/
    https://www.raymond.cc/blog/bolehvpn...2p-throttling/

    Επίσης βοηθάνε και οι proxy servers αλλά και ο opera που έχει ενσωματωμένο vpn κατέβασε τον είναι πολύ γρήγορος εγώ αυτόν χρησιμοποιώ για να βάζω ποδόσφαιρο τον πατέρα μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    λοιπόν άλλαξα dns από το router, κάπως καλύτερα φαίνεται τώρα, ζήτησα να αλλάξει η nat IP σε κανονική IP πριν λίγο και μου είπε ότι θα αλλάξει σε 2-3 ώρες (φαντάζομαι το καταγράφει η κοπέλα και μετά περιμένω το τεχνικό τμήμα να φτάσει στο αίτημά μου). Για να δούμε.

    Αν δεν αλλάξει κάτι θα ζητήσω να ρίξουν το SNR παρακάτω μπας και ανέβει η ταχύτητα και καλύψει έτσι την διαφορά.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    δεν μπορώ να καταλάβω την WIND, ακριβώς στο ίδιο κτίριο μένουν δικοί μου άνθρωποι και ενώ πληρώνουν την WIND κανονικά δεν απολαμβάνουν ούτε 2Mbps

    ΥΓ για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν για την κοροϊδία της WIND ρίξτε μια ματιά εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6384380

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άλλαξε και το nat IP σε κανονικό IP, τώρα είμαι σχετικά κομπλέ. Η ταχύτητα παραμένει βέβαια στο 11 (με πραγματικό κοντά στο 9) αλλά τουλάχιστον δεν σέρνεται και πάει κανονικά.

    Είμαι απίστευτα απογοητευμένος με την wind και ο λόγος που την προτίμησα είναι γιατί είχα εκνευριστεί με vodafone στο σταθερό που έχω στο γραφείο μου μετά από κάποια περιστατικά που με άφηναν για ώρες χωρίς τηλ/internet (αλλά και στο υπό κατάργηση σταθερό που είχα στο παλιό μου σπίτι όπου από 19 πέσαμε στα 10...) και μιας και είχα βάλει wind στην μάνα μου τα τελευταία 3-4 χρόνια και ήταν κομπλέ, είπα να βάλω. Που να φανταστώ...
    Αφού είμαι οκ (αν και ριγμένος αφού η περιοχή είναι των 15-16) δεν σκοπεύω να μπω σε περιπέτειες να σπάσω το συμβόλαιο, εκτός αν πέσει υπόψιν μου κάποια άλλη αύξηση ή αλλαγή που μου δώσει το δικαίωμα να το σπάσω χωρίς κόστος.

    Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι σκέφτομαι την γραμμή της vodafone στο γραφείο που κλειδώνει 14-15 με το ψοφιμάκι το ΖΤΕ και πάει μια χαρά. Vodafone λέω και κλαίω... είχα στραβώσει με την εμφανή πτώση ποιότητας μετά την εξαγορά της hol, αλλά που να φανταστώ ότι πάει και χειρότερα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cokobloko Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω την WIND, ακριβώς στο ίδιο κτίριο μένουν δικοί μου άνθρωποι και ενώ πληρώνουν την WIND κανονικά δεν απολαμβάνουν ούτε 2Mbps

    ΥΓ για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν για την κοροϊδία της WIND ρίξτε μια ματιά εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post6384380
    Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να σταματήσεις να ποστάρεις το λινκ του προβλήματος σου σε ότι δεις να γράφει wind, είναι κουραστικό.

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta vdsl50/10 φορητότητα από Wind
    Από oxygen στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-18, 09:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 13:33
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-17, 23:24
  4. Υπαναχωρηση απο Wind
    Από ZacMan στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 10:03
  5. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας