Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παιδια θα υλοποιησω ενα SIP Trunk μεσω Flexible voice ετσι μου ειπαν οτι λεγεται η γραμμη, για εναν πελατη που ειχε το κεντρο με ISDN.
    Ο παροχος θα εινια ο ΟΤΕ.

    Εχω καποιες αποριες αν μπορειτε να βοηθησετε.

    1. Το Freepbx πρεπει εχει 2 ethernet adapters 1 για το LAN (ethe1) και μια για να συνδεθει στον αντιστοιχο router του παροχου σωστα (ether2) ?

    Οποτε στο Firewall LAN Interface θα ειναι zone trusted η δευτερη zone untrust ?

    2. υπαρχει κανενας οδηγος τις ρυθμισεις που βαζουμε για το SIP trunk ?

    3. Στον κεντρικο router τον δικο μου οχι του ΟΤΕ κανω port forward την πορτα του SIP (5060) και τις πορτες RTP Μονο ?

    4. Στα post απο αλλα παιδια διαβασα οτι χρειαζεται routing απο την μια καρτα στην αλλη για να μπορουν τα τηλεφωνα να κανουν resolve τους DNS του IMS εαν καταλαβα καλα!!
    5. Απο αποψης ασφαλειας ειναι ασφαλης ο τροπος που το υλοΠoiιει ο ΟΤΕ, μπορω να κανω εγω VPN με τον IMS ?

    Απο τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανουμε καποιο SIP trunk και να κανουμε δοκιμες, θα πρεπει να υλοποιηθει κατευθειαν και μετα να δωσουν τα νουμερα μεσω SIP ισχυει αυτο ?

    Thanks
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daras : 10-05-18 στις 16:30.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια θα υλοποιησω ενα SIP Trunk μεσω Flexible voice ετσι μου ειπαν οτι λεγεται η γραμμη, για εναν πελατη που ειχε το κεντρο με ISDN.
    Ο παροχος θα εινια ο ΟΤΕ.

    Εχω καποιες αποριες αν μπορειτε να βοηθησετε.

    1. Το Freepbx πρεπει εχει 2 ethernet adapters 1 για το LAN (ethe1) και μια για να συνδεθει στον αντιστοιχο router του παροχου σωστα (ether2) ?

    Οποτε στο Firewall LAN Interface θα ειναι zone trusted η δευτερη zone untrust ?

    2. υπαρχει κανενας οδηγος τις ρυθμισεις που βαζουμε για το SIP trunk ?

    3. Στον κεντρικο router τον δικο μου οχι του ΟΤΕ κανω port forward την πορτα του SIP (5060) και τις πορτες RTP Μονο ?

    4. Στα post απο αλλα παιδια διαβασα οτι χρειαζεται routing απο την μια καρτα στην αλλη για να μπορουν τα τηλεφωνα να κανουν resolve τους DNS του IMS εαν καταλαβα καλα!!
    5. Απο αποψης ασφαλειας ειναι ασφαλης ο τροπος που το υλοΠoiιει ο ΟΤΕ, μπορω να κανω εγω VPN με τον IMS ?

    Απο τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανουμε καποιο SIP trunk και να κανουμε δοκιμες, θα πρεπει να υλοποιηθει κατευθειαν και μετα να δωσουν τα νουμερα μεσω SIP ισχυει αυτο ?

    Thanks
    1) Αυτή είναι η προτεινόμενη υλοποίηση.
    2) Τσέκαρε το αντίστοιχο θέμα για VoiP από τον ΟΤΕ, εκεί θα βρεις τις ρυθμίσεις του SIP trunk.
    3) Δεν κάνεις τίποτα port forward, θα σου φέρει router μόνο για την φωνή που θα πρέπει να πέσει στο δίκτυο σου.
    4) Θες routing ώστε να πεις οι IP που αφορούν το IMS του OTE να βγαίνουν από την 2η κάρτα δικτύου ή από το ip του gateway που θα σου αφήσουν.
    5) Δεν χρειάζεται τίποτα, χρησιμοποιούν non internet routable public ip's οπότε όλο το δίκτυο του IMS δεν το βλέπεις από το "κανονικό" internet. Αν δεν το βλέπεις εσύ δεν το βλέπουν και οι φίλοι μας από την Κίνα/Ρωσία!

Παρόμοια Θέματα

  1. Δωρεάν κλήσεις viber -> sip μέσω inum
    Από gcf στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-20, 07:33
  2. OTE pri30 Και sip trunking
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-18, 09:57
  3. Σύνδεση 2 asterisk με SIP
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 16:51
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 16:50
  5. SIP SIMPLE Instant messaging - asterisk 13 - freepbx
    Από codezero στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας