Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Αγορασα ενα λαπτοπ και χρειαζομαι βοηθεια
    Θα πει κανεις ψαξτο και λιγο στο νετ και θα εχει δικιο , αλλα εμενα θα μου παρει κανα μηνα ψαξιματα συν οτι ειμαστε φουλ σεζον στη δουλεια και μετα κουρασμενος δεν εχω ορεξη , οποτε αν θελει κανεις και εχει χρονο ας βοηθησει .
    Λοιπον το λαπτοπ εχει λινουξ
    εγω θελω να εχει και τα λινουξ καβαντζα με κανα open office αλλα και τα windows 10 . Πως γινεται;
    2ον θελω να αγορασω μια αδεια για windows 10 απο το εβαυ , υπαρχει περιπτωση να ειναι μουφα;
    3ον απο που κατεβαζω τα windows; ωστε να ειχαν και τα τελευταια updates ;
    4ον Απ οτι βλεπω σχεδον ολες οι αδειες ειναι για Windows 10 Pro Professional , ειναι προτιμοτερο απ το home η δεν παιζει ρολο;
    5ον drivers για windows να κατεβασω της dell η να το αφησω να τα βρουν τα windows ;
    6ον Αφου μπουν τα windows θα ηθελα να σταματησει πρωτα απ ολα να μοιραζει και στους αλλους ,και 2ον να σταματησει
    αυτη τη μαλακια με τα ατελειωτα updates . αν υπαρξει καποιου ειδουςς προβλημα τοτε να ψαξω να βρω την λυση του
    οπως τον παλιο καλο καιρο .
    αυτα τα λιγα για τωρα .

    ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1: Το Linux που έχει θα το κρατήσεις ή θα περάσεις άλλο;;
    2: Tην αγοράζεις με δική σου ευθύνη, αλλιώς από κάποιο φτηνό Ελληνικό μαγαζί.
    3: https://www.microsoft.com/el-gr/soft...load/windows10
    4: Καλύτερα PRO, έχουν επιπλέον κάποιες λειτουργίες και ρυθμίσεις.
    5: Aπό τον κατασκευαστή και κλείνεις τις ενημερώσεις συσκευών από τα Windows.
    6: Όλες οι ρυθμίσεις είναι στα:"Ενημέρωση και ασφάλεια" και στο "Προστασία προσωπικών δεδομένων".

    Όταν εγκαταστήσεις τα Windows κλείνεις και το Fast Boot, τις ενημερώσεις δεν τις κλείνεις ποτέ, εκτός αν θέλεις ένα λειτουργικό χωρίς προστασία και διόρθωση λαθών που έχουν βρεθεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Γενικά αν δεν το έχεις ξανακάνει να σου πω ότι προτιμότερο είναι πρώτα να περάσεις windows και μετά linux καθώς αν το κάνεις αντίστροφα τα windows θα σβήσουν το grub (φορτωτή εκκίνησης)
    Υπάρχει βέβαια τρόπος να το επαναφέρεις αλλά είναι μια διαδικασία που μπορείς να αποφύγεις άλλωστε λες ότι δεν έχεις και πολύ χρόνο
    Καλά θα ήταν επίσης να προετοιμάσεις τα διαμερίσματα του δίσκου πριν ξεκινήσεις τις εγκαταστάσεις
    Θεωρητικά μια και μιλάμε για Laptop θα υπάρχει στην αρχή του δίσκου ένα recovery partition περίπου 10gb οπότε πρόσεξε μη το σβήσεις. Θα χρειαστείς ένα partition με ext4 για Linux ένα με ntfs για windows και ανάλογα με τη μνήμη που διαθέτει το laptop ένα ακόμη partition για swap
    Αν και τα windows 10 στην πλειονότητα των περιπτώσεων θα βρουν μόνα τους ότι drivers χρειάζονται εντούτοις δεν είναι πάντα κανόνας. Ούτε φυσικά ότι θα βρεις από τον κατασκευαστή. Το ίδιο ισχύει και για τη διανομή Linux που θα επιλέξεις
    Δε μας λες και ποιο laptop είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παιδια βασικα ευχαριστω

    το λαπτοπ ειναι αυτο https://www.e-shop.gr/laptop-dell-in...x-p-PER.903580

    Λογω δουλειας θα επανελθω αργοτερα .

    - - - Updated - - -

    Καλημερα

    Μερικα πραγματα παραπανω , το λαπτοπ ειναι για την κορη μου η οποια θα φυγει για να φοιτησει σε πανεπιστημιο του εξωτερικου . Απο γνωσεις ειναι απλος χρηστης τιποτα παραπανω και οι δουλειες που θα κανει το λαπτοπ συγκεκριμενες οffice , καμμια επεξεργασια σε βιντεακια που θα τραβαει και κανα τραγουδι . Δεν θα υπαρχει κανεις να την βοηθαει και δεν νομιζω να της ληψουν τα updates ολη την ωρα . Το ειχα κανει στου γιου επισης (οχι updates. ουτε θυμαμαι πως ) και δουλευει μια χαρα .
    Γι ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ 3 παρτισιον , ενα λινουξ ενα windows και ενα αποθηκη να εχει τα λινουξ να δουλεψει για περιπτωση δυσλειτουργειας των windows. αλλα μαλλον δημιουργειται μπερδεμα .
    Οποτε φορματ και εγκατασταση windows
    Να κανω 2 παρτιτιον; ενα για windows και προγραμματα και μια αποθηκη με οτιδηποτε σωνουμε; δουλειες φωτος καμμια ταινια;
    Τα windows τα κατεβασα απο το λινκ πιο πανω , κατι λεει για 24 ωρες , απο τηυν στιγμη που τα κατεβαζω η απο την στιγμη που τα εγκαθιστω;
    Κανουμε bootable στικακι μαι βαζουμε το ISO ΜΕΣΑ σωστα;
    Επισης δεν γραφουν αν ειναι pro η home , γινονται αναλογα με το κλειδι που θα τους βαλεις ;
    Το recovery partition τι εχει; Επειδη πηρα αποφαση να σβηστει το λινουξ και τα προγραμματα του (καθως βρισκει προβληματα και θελει να ενημερωσει γενικα δεν μου καθεται καλα )
    απο dell δεν βλεπω τιποτα ,που ως συνηθως ειναι γεματα τα λαπ τοπ .
    Να αφησω τα windows να εγκαταστησουν τα παντα και μετα να εγκαταστησω τους drivers απο την DELL;

    ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τα Updates λειτουργικού και εφαρμογών θα το πούμε για ακόμη μια φορά, δεν είναι σωστό να μην γίνονται, είναι θέμα ασφάλειας και σωστής λειτουργίας.
    Μία περίπτωση υπάρχει να κλείσεις τις ενημερώσεις σε ένα μηχάνημα, βάζεις το λειτουργικό και τις εφαρμογές που θέλεις, δεν το συνδέεις ποτέ στο Internet, δεν συνδέεις ποτέ τίποτε πάνω του, δηλαδή το έχεις τελείως απομονωμένο από οτιδήποτε άλλο, έτσι θα το δουλεύεις;;;

    Εννοείται ότι το πιο σωστό είναι τα δύο partitions, λειτουργικό και αποθήκη.
    Το Link κλείνει μετά από 24 ώρες, δεν έχει σχέση με την εγκατάσταση.
    Φτιάχνεις το USB Stick με το RUFUS.
    To ISO περιέχει όλες τις εκδόσεις, θα διαλέξεις στην εγκατάσταση τι θα βάλεις ανάλογα με την άδεια που έχεις.
    Το recovery μπορείς να το σβήσεις, θα πρότεινα να καθαρίσεις τελείως τον δίσκο και μετά να κάνεις την καινούργια εγκατάσταση.
    Αν θέλεις να υπάρχει για κάποιο λόγο η αρχική εγκατάσταση του μηχανήματος πάρε ένα image πρώτα και μετά κάνε καθάρισμα.

    Αμέσως μετά που θα τελειώσεις την εγκατάσταση και όλες τις ρυθμίσεις πάρε ένα image του συστήματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Καλησπερα

    Προσπαθησα με το RUFUS κατεβασα το τελευταιο και εσβησα το παλιο που ειχα . Μου βγαζει συνεχεια ερορ και να κλεισω το πορτακι , δεν φαινεται να δουλευει .
    Δοκιμασα το ΖΟΤΑC και μου βγαζει κατι για EFI Compatibility mode και δεν γινεται τιποτε γιατι λεει εχω στικακι 16 και θελει τουλαχιστον 32giga .
    To εψαξα στην microsoft και δεν καταλαβαινω τιποτα .
    Πρεπει να παρω μεγαλυτερο στικακι μαλλον σωστα;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, αν χωράει το αρχείο του ISO είναι εντάξει, άλλο λάθος γίνεται, πες μας τι ακριβώς κάνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Τελικα το εφτιαξε το RUFUS αλλά μου εβγαζε πολλα λαθη που ρωταγε τι να κανει οποτε δεν ειμαι και σιγουρος αν ειναι ενταξει . Το μονο που μπορω να κανω ειναι να δοκιμασω αυριο απο κομπιουτερ με windows 10 . Πριν 3 χρονια που ηταν η τελευταια φορα που ειχα χρησιμοποιησει το RUFUS και ειχα εγκαταστησει τα 7αρια στο λαπτοπ της γυναικας μου
    δεν ειχε κανενα προβλημα .
    Οντως στο στικακι το αρχειο ειναι στα ιδια με του ISO .

    Καλο βραδυ και ευχαριστω

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oυσιαστικά για απλή εγκατάσταση που δεν θέλεις να κάνεις ιδιαίτερες ρυθμίσεις δεν χρειάζεσαι και καθόλου πρόγραμμα, κάνεις πρώτα οπωσδήποτε διαμόρφωση(ΝΤFS ή FAT32) στο USB Stick, ανοίγεις το ISO και αντιγράφεις τα αρχεία όπως είναι μέσα στο Stick, είσαι έτοιμος.
    Σε εγκατάσταση με UEFI απλά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις διαμόρφωση σε FAT32.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Εχουμε τρια συστηματα στο σπιτι

    το δικο μου δουλευει xp , δεν εχει ουτε antivirus , με καλυπτει απολυτα ακομη , μπαινω παντου οπου θελω και κανω οτι θελω να κανω , μου φαινεται τελευταια φορα που εκανα φορματ πρεπει να ηταν πριν 5 χρονια και τελικα ηταν προβλημα του δισκου . Εξ αλλου 26 χρονια ιντερνετ αποφευγω απο ενστικτο τις βρωμοσελιδες.

    Σαυτο κατεβασα τα 10αρια και το RUFUS κατι δεν μου καθεται καλα ομως με την δημιουργια του bootable stick .

    Δοκιμασα να τα βαλω στο στικακι με copy paste για να τα μεταφερω σε αλλο κομπιουτερ αλλα μου αναφερουν οτι το στικακι ειναι γεματο , ενω του εχω κανει φορματ .



    Του γιου του εχω βαλει windows 10 πριν 2.5 χρονια apo 8.1 που ειχε οπως αφηνε τοτε η microsoft και μετα με καποιο τροπο που εχω ξεχασει απενεργοποιησαμε τα updates
    εκτος του firefox και του avira . ΕΚΤΟΤΕ δουλευει μια χαρα και μπαινει οπουδηποτε μπαινει ενας εφηβος .

    Προσπαθησα να τα κατεβασω σαυτον αλλα στο λινκ https://www.microsoft.com/en-gb/soft...d/windows10ISO αλλα οτι και να κανω δεν με αφηνει και με βγαζει στα
    updates .


    Trito συστημα ειναι της γυναικας καθαρα επαγγελματικο με windows 7 .Τα περασα πριν 4 χρονια updates μονο το antivirus , σταθεροτατο αλλα βεβαια σαυτο μπαινει σε συγκεκριμενα σαιτ .

    Θα δοκιμασω σαυτο τωρα .

    ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ attached Thumbnails απο δοκιμη που εκανα πριν και δεν μπορω να τα διαγραψω . Να παω οφθαλμιατρο η δεν υπαρχει διαγραφη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος otso : 18-05-18 στις 17:38.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την διαγραφή, πάτησε στο "Eπεξεργαστής Κειμένου" και μετά πήγαινε στην Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων.

    Για τα υπόλοιπα, το να φτιάξεις bootable USB Stick με το RUFUS είναι το πιο απλό πράγμα, το πιο πιθανό είναι πρόβλημα στο λειτουργικό σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Ουτε με τα win 7 εγινε τιποτα , το ιδιο με τα 10αρια , δεν μπαινει στην σελιδα με το ISO με τιποτα .


    Δοκιμασα στο laptop με Ubuntu το ISO κατεβαινει κανονικα , αλλα δεν υπαρχει rufus για Linux για να κανουμε
    bootable stick .Προσπαθεια να αντιγραψω το ISO στο στικακι στο τελος βγαζει ερορ και δεν αντιγραφεται ολοκληρο.

    Απ οτι καταλαβαινω το ISO κατεβαινει μονο οταν αναγνωριζει η microsoft λειτουργικο παλαιοτερο απο win 7 , η διαφορετικο , αλλιως upgrade .

    το θεμα ειναι τι κανουμε ; που μπορουμε να βρουμε το τελευταιο ISO ;

    Η να δοκιμασω οπως ειπες sweet dreams;

    Oυσιαστικά για απλή εγκατάσταση που δεν θέλεις να κάνεις ιδιαίτερες ρυθμίσεις δεν χρειάζεσαι και καθόλου πρόγραμμα, κάνεις πρώτα οπωσδήποτε διαμόρφωση(ΝΤFS ή FAT32) στο USB Stick, ανοίγεις το ISO και αντιγράφεις τα αρχεία όπως είναι μέσα στο Stick, είσαι έτοιμος.
    Σε εγκατάσταση με UEFI απλά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις διαμόρφωση σε FAT32.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί τα λειτουργικά είναι χωρίς ενημερώσεις αλλά τέλος πάντων, αφού έτσι σου αρέσει, εμάς μας περισσεύει που λέει και το γνωστό γνωμικό.

    Αυτό που γράφω με την αντιγραφή μπορεί να μην δουλέψει σε μερικές μητρικές, δοκίμασε το, αλλιώς φτιάξε το USB Stick σε έναν υπολογιστή ενημερωμένο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Τελικα μεσω του media creation tool και του λαπτοπ με τα windows 10 λειτουργικο προσπαθησα να κανω bootable USB stick , αλλά δεν μου το εκανε
    προσπαθησα τοτε να κατεβασω το ISO και ω του θαυματος το κατεβασε , ετσι και με το rufus εκανα bootable το στικακι και τα εγκατεστησα.

    Βεβαια ειχα μεινει στο , μπαινεις στο bios και τσεκαρεις να μπουταρει απο usb . Αλλά επειδη ηταν περιπλοκο το απλοποιησαν και εγινε ετσι .

    First thing was to go into the BIOS and see what settings there was for boot and also UEFI as with the newer devices this can be an issue with discovering Legacy devices since I was using a USB attached DVD drive. So as I do with server builds I went into the BIOS, press F2 at boot up, and proceeded to set UEFI to Legacy. In the BIOS navigate to the Boot tab and set the Boot List Option to Legacy. Save the changes (F10) and rebooted.

    On reboot selected F12 for boot options and in the menu did not see the DVD drive listed in Legay devices but I did see it in the UEFI device list. I selected the drive and the system rebooted and install did not start.

    Rebooted again and went back in the BIOS setup and checked several other options but all to no avail. One setting in the Boot section was Fast boot which is set to Enabled. After a bit of digging found this setting can cause device detection issues with attached hardware (ie: DVD and USB devices). So I set this to Disabled and rebooted the system. One thing I noticed is the status bar took longer to run which is a good sign.

    α) κατεβαζω οτι drivers βρω στην dell σωστα; (χρειαζεται να κλεισω τις ενημερωσεις των windows);
    β) να παρω image αμεσως μετα; η να βαλω και το office 2016 και μετα να παρω image;


    Και κατι αλλο σχετκα με το αγαπημενο eshop.

    Αφου του περασα τα windows λεω δεν μπαινω και στη dell να κανω δηλωση προιοντος στο ονομα αυτου που θα το χρησιμοποιει στο εξωτερικο μην εχει κανενα προβλημα με την εγγυηση .
    Μπαινω και γραφω το Service Tag και εκπληξη .
    Το προιον εχει πουληθει στην ρουμανια και η εγγυηση εχει αρχισει να ισχυει απο τις 18 φεβρουαριου και πρεπει να γινει
    δηλωση αλλαγης κατοχου (ΤΟΥ ΠΟΙΟΥ);

    ωραιο το eshop

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τις ενημερώσεις που αφορούν το Hardware σου έχω απαντήσει στο post #2, αν έχεις την δυνατότητα να ενημερώνεις μόνος σου τις συσκευές του μηχανήματος, κλείνεις τις ενημερώσεις των συσκευών από τα Windows με τον τρόπο που σου λέω εκεί.
    Για τις ενημερώσεις του Software σου έχω απαντήσει στο post #5, κάνεις όπως νομίζεις.

    Βάλε όλα τα προγράμματα που θέλεις, κάνε ρυθμίσεις, κ.λ.π. και μετά πάρε το Image, αν χρειαστεί να το περάσεις μην κάθεσαι και κάνεις πάλι εγκατάσταση τα προγράμματα από την αρχή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. HP laptop και ο...γολγοθάς του καταναλωτή
    Από star convict στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-18, 23:24
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-18, 20:18
  3. νεο συμβολαιο και ρουτερ
    Από tsirintanis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 18:21
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 00:28
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-17, 02:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας