Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Χτες και προχτες, εκανα σταδιακα αναβαθμιση στα 3 pc που εχω στο σπιτι, στην εκδοση 1803 των windows 10. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην μπορω να δω πλεον τους δισκους που εχω ορισει ως κοινοχρηστους σε καθε ενα pc. Για την ακριβεια, στον windows explorer, και στην συντομευση "Δικτυο", δεν φαινεται πλεον τιποτε αλλο περα απο το ρουτερ και τον δικτυακο εκτυπωτη. Στο τελος δηλαδη που θα επρεπε να εμφανιζονται τα 3 pc, υπαρχει κενο και δεν δειχνει ουτε καν το pc απο το οποιο και προσπαθω να δω τα υπολοιπα.

    Εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω και να ξανα ενεργοποιησω τους κοινοχρηστους φακελλους/δισκους. Εχω δοκιμασει network reset. Εχω κλεισει κι ανοιξει ολες τις ρυθμισεις στην ενοτητα "ρυθμισεις κοινης χρησης για προχωρημενους". Εχω παιξει με τις υπηρεσιες του συστηματος θετοντας στο "Αυτοματα" οσες σχετικες με το δικτυο. Εχω απενεργοποιησει και ξανα ενεργοποιησει τον Defender οπως και το Avira antivirus.

    Και στα 3 pc ( παρομοιες αν οχι ιδιες διαμορφωσεις) , με κανενα αποτελεσμα. Ολο αυτο το διαστημα βεβαια το internet οπως κι ο δικτυακος εκτυπωτης δουλευουν αψογα απο την αρχη.

    Παρομοιο ζητημα, ειχα αντιμετωπισει και με την creators update, οχι ομως σε τετοια εκταση. Εκει χρειαστηκε απλα να διαγραψω τα κοινοχρηστα, και να ενεργοποιησω τον χρηστη "Everyone" με πληρη δικαιωματα για να δουλεψει το τοπικο μου δικτυο. Κατι ομως που δεν πιανει αυτη τη φορα.

    Θα εκτιμουσα την οποια βοηθεια μιας και την Δευτερα ( ευτυχως που τετοιες δουλειες εχω μαθει να τις κανω παντα το ΣΚ και οχι τις εργασιμες ) θα πρεπει να εχω το δικτυο και παλι σε λειτουργια.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως για κάποιο λόγο έκανε το δίκτυο "δημόσιο" ;

    Ακόμα τσέκαρε να δεις αν είναι ενεργά και τα file sharing

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  106,9 KB 
ID: 193657

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες και προχτες, εκανα σταδιακα αναβαθμιση στα 3 pc που εχω στο σπιτι, στην εκδοση 1803 των windows 10. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην μπορω να δω πλεον τους δισκους που εχω ορισει ως κοινοχρηστους σε καθε ενα pc. Για την ακριβεια, στον windows explorer, και στην συντομευση "Δικτυο", δεν φαινεται πλεον τιποτε αλλο περα απο το ρουτερ και τον δικτυακο εκτυπωτη. Στο τελος δηλαδη που θα επρεπε να εμφανιζονται τα 3 pc, υπαρχει κενο και δεν δειχνει ουτε καν το pc απο το οποιο και προσπαθω να δω τα υπολοιπα.

    Εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω και να ξανα ενεργοποιησω τους κοινοχρηστους φακελλους/δισκους. Εχω δοκιμασει network reset. Εχω κλεισει κι ανοιξει ολες τις ρυθμισεις στην ενοτητα "ρυθμισεις κοινης χρησης για προχωρημενους". Εχω παιξει με τις υπηρεσιες του συστηματος θετοντας στο "Αυτοματα" οσες σχετικες με το δικτυο. Εχω απενεργοποιησει και ξανα ενεργοποιησει τον Defender οπως και το Avira antivirus.

    Και στα 3 pc ( παρομοιες αν οχι ιδιες διαμορφωσεις) , με κανενα αποτελεσμα. Ολο αυτο το διαστημα βεβαια το internet οπως κι ο δικτυακος εκτυπωτης δουλευουν αψογα απο την αρχη.

    Παρομοιο ζητημα, ειχα αντιμετωπισει και με την creators update, οχι ομως σε τετοια εκταση. Εκει χρειαστηκε απλα να διαγραψω τα κοινοχρηστα, και να ενεργοποιησω τον χρηστη "Everyone" με πληρη δικαιωματα για να δουλεψει το τοπικο μου δικτυο. Κατι ομως που δεν πιανει αυτη τη φορα.

    Θα εκτιμουσα την οποια βοηθεια μιας και την Δευτερα ( ευτυχως που τετοιες δουλειες εχω μαθει να τις κανω παντα το ΣΚ και οχι τις εργασιμες ) θα πρεπει να εχω το δικτυο και παλι σε λειτουργια.
    Σε μένα από τους 4 υπολογιστές ο ένας δεν εμφανίζει τους άλλους, εμφανίζει μόνο το ρούτερ, στους άλλους εμφανίζονται κανονικά, δοκίμασα αυτά που γράφουν εδώ χωρίς αποτέλεσμα, άλλοι λένε ότι τους έχει δουλέψει.
    Μια πρόχειρη λύση, αν δεν σε πειράζει να φαίνονται όλα τα αρχεία του υπολογιστή, είναι το remote desktop.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως για κάποιο λόγο έκανε το δίκτυο "δημόσιο" ;

    Ακόμα τσέκαρε να δεις αν είναι ενεργά και τα file sharing

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  106,9 KB 
ID: 193657
    Εχω ανοιξει και κλεισει ολες τις ρυθμισεις, ακομα και του guest, αλλα χωρις αποτελεσμα. Και το θεμα ειναι πως για τα windows δεν υπαρχει προβλημα και ολα ειναι καλα !!! Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως προκειται για μια εντελως απλη διαδικασια η οποια ομως ειναι ακρως προβληματικη απο τοτε που περασα στα 10αρια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα από τους 4 υπολογιστές ο ένας δεν εμφανίζει τους άλλους, εμφανίζει μόνο το ρούτερ, στους άλλους εμφανίζονται κανονικά, δοκίμασα αυτά που γράφουν εδώ χωρίς αποτέλεσμα, άλλοι λένε ότι τους έχει δουλέψει.
    Μια πρόχειρη λύση, αν δεν σε πειράζει να φαίνονται όλα τα αρχεία του υπολογιστή, είναι το remote desktop.
    Δεν εχω ψαξει με αυτους τους ορους στο google και θα κοιταξω τα links, ευχαριστω.

    Bασικα κι επειδη το προβλημα ειναι μονιμο και θυμαμαι πως ειχα παρομοια συμπτωματα οταν τα 2 pc ειχαν αναβαθμιστει στα 10 ενω το 1 παρεμενε στα 7αρια, οπως και επειδη τα 2 pc ειχαν στηθει στα 7 και ακολουθησε η αναβαθμιση, δεν εγινε δηλαδη καθαρη εγκατασταση, μηπως καποια ρυθμιση, ισως στην registry, εχει παραμεινει λαθος ή πρεπει να προστεθει. Ειχα κανει κατι παρομοιο, παρεμβαση δηλαδη στην registry που βοηθησε, οταν αντιμετωπισα προβλημα με την creators εκδοση, αλλα δυστηχως δεν κρατησα τις οδηγιες.

    Το remote desktop δυστηχως δεν εξυπηρετει.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έβαλα και τα παρακάτω, όσα βρήκα, τα HomeGroup έχουν αφαιρεθεί, στο Automatic, μερικά ήταν στο Manual και εμφανίστηκαν, δοκίμασε το αν δεν κάνεις κάτι μόνο με το "Function Discovery Resource Publication".

    Do the following steps:
    1. Hit Windows + R and get command prompt, enter services.msc
    2. In the Services window, look for the following services:

    DNS Client
    Function Discovery Provider Host
    Function Discovery Resource Publication
    Peer Networking Grouping
    HomeGroup Provider
    HomeGroup Listener
    SSDP Discovery
    UPnP Device Host

    Δοκιμάζω να τα κλείνω ένα-ένα για να τσεκάρω τι γίνεται, θέλει λίγο ψάξιμο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Φτιαξτε ενα shortcut και δωστε την διευθυνση ενος αλλου υπολογιστη,το βλέπει?
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιαξτε ενα shortcut και δωστε την διευθυνση ενος αλλου υπολογιστη,το βλέπει?
    Όχι, επίσης στο remote desktop ενώ έμπαινα με το όνομα των υπολογιστών μετά την 1803 δεν έμπαινε με όνομα και έπρεπε να βάλω την IP, μετά ξεκόλλαγε το μυαλό τους και έμπαινε και με το όνομα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Λοιπον, το προβλημα μου το ελυσα !!!

    Και στα 3 pc , ενεργοποιησα την υπηρεσια Function Discovery Resource Publication ή για τα ελληνικα windows Δημοσιευση πορων εντοπισμου λειτουργιων επαναλαμβανω και στα 3 pc, και ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο αμεσα. Φυσικα εθεσα την υπηρεσια και στο "Αυτοματα" απο το "Manual" που ηταν ως προεπιλογη.

    Σε οτι αφορα τις υπολοιπες υπηρεσιες που αναφερει ο sweet dreams και που ειχα πειραξει και εγω ενεργοποιωντας τες και θετοντας τες και στο "αυτοματα", δεν ειχαν αποτελεσμα στην δικη μου περιπτωση.

    DNS Client
    Function Discovery Provider Host
    Peer Networking Grouping
    HomeGroup Provider
    HomeGroup Listener
    SSDP Discovery
    UPnP Device Host

    ΥΓ
    Για να μην χαλασω το νημα, δεν θα σχολιασω καθολου τις επιλογες της microsoft αλλα και το πως αντιμετωπιζει τον απλο βασικα χρηστη. Φρου φρου κι αρωματα χαλωντας ομως τα βασικα.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίος!!!
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα (και πολλοι πολλοι αλλοι με ενα search), το Function Discovery Resource Publication λυνει μερος του προβληματος (το εχω δοκιμασει απο τη πρωτη μερα), το remote desktop με χρηση ονοματος δουλευει οποτε του καπνισει καθως επισης και τα shares. Επισης για καποιο λογο παρολο που ειναι στο automatic δεν ξεκιναει αυτοματα κατα την εκκινηση του υπολογιστη.
    Προς το παρον ολα τα shares και remote desktop τα δουλευω με ip για να μη μου σπασουν τα νευτα.


  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Λοιπον.... επειδη βιαστηκα και το προβλημα επανηλθε βρηκα πως οντως μεγαλυτερο θεμα εχουν οσοι εχουν αναβαθμισμενα μηχανακια στα 10αρια απο αρχικες εγκαταστασεις των 7.

    Προχωρησα λοιπον σε δυο διορθωσεις σε ολα τα μηχανακια μου, εκ των οποιων τα 2 ειχαν αρχικα windows 7 και μονον το 1 καθαρη εγκατασταση των 10.

    Το πρωτο ηταν η ενεργοποιηση της υποστηριξης κοινης χρησης αρχειων SMB1.0/CFS η οποια βρισκεται στον Πινακα ελεγχου-Εφαρμογες και δνατοτητες-Σχετικες ρυθμισεις-Προγραμματα και δυνατοτητες-Ενεργοποιηση ή απενεργοποιηση δυνατοτητων των windows ( οι περιγραφες αφορουν ελληνογλωσσα windows 10 ) η οποια στα 2 μηχανακια που προερχονταν απο αναβαθμισμενα 7αρια ΔΕΝ ηταν ενεργη.

    Το δευτερο και επειδη το προβλημα ειτε δεν διορθωθηκε ειτε επανερχοταν ηταν η ακολουθηση των οδηγιων του παρακατω video.



    Μεχρι στιγμης, μετα τις διορθωσεις και μετα απο επανεκκινησεις, το προβλημα δειχνει ( δεν ξαναγραφω μεγαλες κουβεντες ) να ειναι σταθερο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το smb 1 είναι μεγάλη τρύπα ασφαλείας, ο wanacry ήταν ένας απο τους ίους που την εκμεταλλευόταν, Θα σου ελεγα να την απενεργοποιήσεις πάλι

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το smb 1 είναι μεγάλη τρύπα ασφαλείας, ο wanacry ήταν ένας απο τους ίους που την εκμεταλλευόταν, Θα σου ελεγα να την απενεργοποιήσεις πάλι
    Την απενεργοποιησα και εκανα και την επανεκκινηση που ζητουσε και στα 3 pc.

    Ως αποτελεσμα το 1 pc βλεπει τον εαυτο του αλλα οχι και τα αλλα 2, ενω τα αλλα δυο βλεπουν τον εαυτο τους οπως και το πρωτο, ενω αναμεταξυ τους.... ουδεν !! Για την ακριβεια βλεπουν ολα τα pc και τα 3 αλλα οχι και τα shares και πετουν το 0x80070035

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την απενεργοποιησα και εκανα και την επανεκκινηση που ζητουσε και στα 3 pc.

    Ως αποτελεσμα το 1 pc βλεπει τον εαυτο του αλλα οχι και τα αλλα 2, ενω τα αλλα δυο βλεπουν τον εαυτο τους οπως και το πρωτο, ενω αναμεταξυ τους.... ουδεν !! Για την ακριβεια βλεπουν ολα τα pc και τα 3 αλλα οχι και τα shares και πετουν το 0x80070035
    Δεν ξέρω τι να σου πω, αν σου είναι απαραίτητο το να βλέπουν τα shares τότε μάλλον θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις ξανά

    Κανονικά δεν θα έπρεπε σου κάνει αλλαγή λόγο του smb, αφού κάνει χρήση nfs αν δεν κάνω λάθος για το δίκτυο

  15. #15
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Οτι και να κανεις αργα η γρηγορα θα στο ξαναβγαλει, τα εχω δοκιμασει ολα τα παντα που αναφερεις πολυ καιρο πριν. Τα μαμημε ολα η MS βγαζοντας το homegroup. Δεν εχει σχεση εαν τα μηχανακια ειναι αναβαθμισμενα απο 7, (τα δικα μου ειναι ολα απο καθαρη 1709) εχω δοκιμασει ηδη δε 2 με καθαρη εγκατασταση 1803 και το προβλημα παραμανει.


Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19518
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 00:53
  2. Δεν δουλεύει σωστά η σελίδα του cityofathens
    Από dimitri_ns στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 23:21
  3. zte ZXHN H208N δεν δουλευει το url filter
    Από freecom στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 08:25
  4. δευτερη συνδεση access point και ηδη υπαρχων δικτυο
    Από netstorm στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-17, 21:40
  5. Πώς κάνεις το home δίκτυο gigabit?
    Από fantasian στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 20:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας