Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρω πως παίζει να υπάρχει ψιλοαντίστοιχο θέμα αλλά θα ήθελα να ανοίξω καινούριο, έχει τη γοητεία του και πρόκειται για συσκευή που αγοράζεις με μίνιμουμ ορίζοντα 10ετίας.

    Το ψυγείο μου, ένα robert bosch του 1990 περίπου (!!!!) μου άφησε χρόνους τελικά, και παρότι θα μπορούσα να το επισκευάσω με κανα 100άρι-150άρι (φρέον + λάστιχο πόρτας), νομίζω ήρθε η ώρα της απόφασης για καινούριο, λιγότερο θορυβώδες, πιο οικονομικό στη λειτουργία, και, επιτέλους no frost.

    Aυτά που θέλω να έχει είναι:

    1) 230-250 λίτρα συντήρηση και 60-70 κατάψυξη. Το νυν ήταν 252/76 σύμφωνα με το καρτελάκι του. Αρκεί για 2 άτομα, λογικά θα ισχύει το ίδιο με το νέο.

    2) No frost. Δηλαδή να μην πιάνει πάγο. Τώρα αν αυτό θα λέγεται full/semi/ultra , δεν ξέρω. Οι μαρκετίστικοι όροι δε με απασχολούν, θέλω απλώς να μην το ξεπαγώνω κάθε λίγο.

    3) Όχι περισσότερο από 65 πόντους πλάτος και βάθος (οπωσδήποτε αυτά, δε θα μπαίνει στην κουζίνα αλλιώς).

    4) Budget στα 350 περίπου ευρώ. Πάω και ως τα 400 αν βρεθεί κάτι σούπερ ουάου με διθυραμβικά σχόλια κλπ, αλλά με τίποτα παραπάνω.

    Προκρίνονται εννοείται αξιόπιστες και "λιτές" λύσεις έναντι fancy και αμφιβόλων. Παρότι μικρός (23), δεν έχω εμπιστοσύνη καμία στα υπερβολικά περίπλοκα εσωτερικά κυκλώματα που έχουν ειδικά οι κορεάτες, με κουμπάκια εδώ, κουμπάκια εκεί κλπ. Απλώς αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει ένα μηχάνημα που κάνει μια χαρά τη δουλειά του με απλότητα. Δεν είναι τυχαίο το ότι η miele, στα ακριβότερά της μοντέλα ακόμη, έχει μηχανικούς θερμοστάτες - ροδέλες.

    Δεκτές συμβουλές ως προς το τί να κάνω το παλιό. Αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά έναντι συμβολικού ποσού, εννοείται ας στείλει pm. Αλλιώς, τι, παλιατζής;

    Έχω στα υπόψη μου αυτό της σάμσουνκ, αλλά δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει. Μου φαίνεται ύποπτο που το έχουν λίγα μαγαζιά, ως επί το πλείστον σκρουτζομάγαζα.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά- γενικότερες συμβουλές από εμπειρότερους εννοείται ευπρόσδεκτες.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για δες εδώ το πρώτο (πάνω-πάνω).

    http://www.mediamarkt.gr/el/category...ce&view=&page=

    Ναι, είναι λίγο μικρότερο σε λίτρα συντήρησης, αλλά αλλιώς δεν σου βγαίνουν τα όρια διαστάσεων που θες (65x65).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δες εδώ το πρώτο (πάνω-πάνω).

    http://www.mediamarkt.gr/el/category...ce&view=&page=

    Ναι, είναι λίγο μικρότερο σε λίτρα συντήρησης, αλλά αλλιώς δεν σου βγαίνουν τα όρια διαστάσεων που θες (65x65).
    Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για πίτσος, είναι κατασκευής Τουρκίας λένε και καθόλου vfm (όπως αυτό που πόσταρες). Σε ευχαριστώ πάντως.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  4. #4
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    To 65cm πλάτος/βάθος σημαίνει εντοιχισμός ?
    Μιας και αγόρασα πρόσφατα κουζίνα Pitsos να σου πω οτι είναι made in Germany, ούτε καν ελληνικής συναρμολόγησης. Είναι πιο φθηνό brand Siemens ,συν το παλιό άριστο ελληνικό όνομα.
    Εγώ θα ψώνιζα και ψυγείο Pitsos.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δές τί λέει ο Hemlock για τα Pitsos παραπάνω.

    Ισχύουν.

    Έχω πάρει ψυγείο Pitsos πριν 2 χρόνια και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

    Το ίδιο και οι γονείς μου, πριν 4-5 χρόνια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Bosch δεκαετίας που έχω δεν με έχει ευχαριστήσει, είχε σχεδιαστικό ελάττωμα που αποκαταστάθηκε εκ των υστέρων με διαfορετικού σχεδιασμού ανταλλακτικό από τη "μαμά"... δεν μου κάθεται καλά το σχεδιαστικό πρόβλημα σε θεωρητικά καλή συσκευή.
    Απ'ότι έχω δει σε forum επισκευών, γενικά τα ψυγεία του γκρουπ BSH (Bosch, Siemens, Pitsos, Neff) των τελευταίων ετών βγάζουν προβλήματα, άλλωστε είναι και λίγο-πολύ τα ίδια, πέραν των διαφορών στην εξωτερική εμφάνιση (και τη γενιά, μπορεί π.χ. το Pitsos να είναι μεταμφιεσμένο Bosch/Siemens της προηγούμενης γενιάς).
    Προσωπικά έχω σε πολύ υψηλή εκτίμηση τα Samsung, έχω ένα που λειτουργεί κοντά 25 χρόνια με μόνη επέμβαση μια αλλαγή χρονοδιακόπτη απόψυξης (€15), και παραμένει άψογο, και ένα περίπου πενταετίας με φουλ ηλεκτρονικά, επίσης απροβλημάτιστο. Ενδεικτικά, κανένα από τα δύο δεν διαμαρτύτεται αν δεν του κάνω απόψυξη για 3-4 χρόνια (το παλιό και παραπάνω), ενώ το Bosch τη θέλει οπωσδήποτε κάθε χρόνο, κι ας είναι κι αυτό no frost.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 65cm πλάτος/βάθος σημαίνει εντοιχισμός ?
    Μιας και αγόρασα πρόσφατα κουζίνα Pitsos να σου πω οτι είναι made in Germany, ούτε καν ελληνικής συναρμολόγησης. Είναι πιο φθηνό brand Siemens ,συν το παλιό άριστο ελληνικό όνομα.
    Εγώ θα ψώνιζα και ψυγείο Pitsos.
    Όχι εντοιχισμός! Είναι κουζίνα διαμερίσματος στην Αθήνα, από αυτές τις πετίτ κατασκευές του 1975. Αν είναι 75 το βάθος δε θα ανοίγει πλήρως η πόρτα της κουζίνας κι αν είναι 80 το πλάτος θα βρίσκει το ψυγείο στο τραπέζι - καρέκλα δίπλα. Με το πλάτος είμαστε 10-15 πόντους ελαστικοί γιατί μετακινείται το τραπέζι. Με το βάθος έχουμε θέμα, το νυν είναι 60 και έχει οκ περιθώριο, οπότε με τίποτα πάνω από 65 στο καινούριο.


    Όσον αφορά τα πίτσος , μπος κλπ έχω την ίδια αίσθηση με τον nyannaco. Τα είδα στον Κωτσόβολο, δε μου γέμισαν το μάτι. Φτηνιάρικη μου φάνηκε η κατηγορία σε αυτό το ποσό. Αν είναι να πάρω ντεμί πλαστικούρα, δίνω σχεδόν τα μισά, παίρνω αυθεντικό κινεζέ haier ψυγείο, κι όσο βαστάξει.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #8
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 65cm πλάτος/βάθος σημαίνει εντοιχισμός ?
    Μιας και αγόρασα πρόσφατα κουζίνα Pitsos να σου πω οτι είναι made in Germany, ούτε καν ελληνικής συναρμολόγησης. Είναι πιο φθηνό brand Siemens ,συν το παλιό άριστο ελληνικό όνομα.
    Εγώ θα ψώνιζα και ψυγείο Pitsos.
    H δική μας κεραμική Πίτσος (κατά συμπτωση αγοράστηκε επίσης πριν 2 χρόνια) έχει ήδη παρουσιάσει αποχρωματισμό στην κεραμική επιφάνεια (τον οποιο δεν καλύπτει η εγγύηση) και 2 από τα κουμπιά της (χωνευτά) δεν μπαίνουν εύκολα μέσα. Ευτυχώς αυτό διορθώθηκε στην εγγύηση. Η όλη κατασκευή ομως αποπνέει φτήνια παρότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήταν φτηνό...

    Ψυγείο LG / Samsung από εμένα. Υπερευχαριστημένος από LG, μετά τον εφιαλτη που ζήσαμε με τo made in Germany Liebherr..

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Στον αδερφό μου σε ψυγείο Siemens (Inox) αξίας αγοράς >1000€ πριν 10 χρόνια, λόγω κατασκευαστικού-σχεδιαστικού λάθους, όλη η πόρτα της ψύξης στηρίζετε σε μεντεσέ που το ένα μέρος του είναι πλαστικό χωρίς καμία ενίσχυση εσωτερικά ώστε να αντέχει το βάρος - χρήση. Αποτέλεσμα από το βάρος των πραγμάτων που τοποθετούνταν επάνω στο φύλλο της πόρτας και την χρήση μετά από 5-6 χρόνια αρχικά να ραγίσει το πλαστικό και στην συνέχεια μετά από 1-2 χρόνια να σπάσει εντελώς.
    Καλέσαμε το επίσημο Service και μας ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό, ούτε ακόμη και ολόκληρη η πόρτα! Η πρόταση τους ήταν αγορά νέου αντίστοιχου ψυγείου με έκπτωση, η οποία τελική τιμή ήταν αρκετά ακριβότερη από αυτή που έβρισκες στα μαγαζιά.
    Τελικά κόψαμε σε αλουμινά προφιλ αντίστοιχο του πλαστικού που υπήρχε στην κάτω μεριά της πόρτας το οποίο ενισχύσαμε στο σημείο που "έβρισκε" ο μεντεσές εσωτερικά με μία γωνία μεταλλική. Το ψυγείο δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν φαίνεται καθόλου η μετατροπή που κάναμε, έτσι γλύτωσε κάπου στα 1000€.

    Αντίστοιχο πρόβλημα παρουσίασε και άλλο ένα αντίστοιχο ψυγείο Bosch στο εξοχικό το οποίο λόγο λιγότερης χρήσης είναι ακόμη στο ράγισμα του πλαστικού.
    Άλλο ψυγείο Bosch 20+ χρόνων ίδιας σχεδίασης με τα παραπάνω, κλασικό άσπρο που έχει "φάει" και την περισσότερη χρήση, δεν έχει παρουσιάσει τίποτα και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα!
    Επειδή ήμασταν ευχαριστημένοι από αυτό αγοράστηκαν, τα παραπάνω....

  10. #10
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ χρήσιμα τα σχόλιά σας. Από ό,τι φαίνεται το σάμσουνγκ που γράφω στην αρχή είναι μια αξιόπιστη και καλή επιλογή, την οποία μάλλον θα προτιμήσω. Δεν έχω βρει κιόλας δεύτερο καλύτερο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qwertyuiop : 15-05-18 στις 23:54.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Πριν 5 χρόνια και γω πήρα samsung αξίας 650 ευρώ . 2.05 ύψος , 60 πλάτος, full no frost, χωρίς πολλά ηλεκτρονικά, εκτός από την ένδειξη θερμοκρασίας μπροστά.
    Μόνο φέτος το έκανα απόψυξη λόγω μακρόχρονης απουσίας από το σπίτι.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Παρόμοια Θέματα

  1. βλαβη σε ψυγειο
    Από mixalis12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-21, 01:59
  2. Ψυγείο Indesit RAA 28
    Από XronisR στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 12:49
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-17, 04:51
  4. Πρόβλημα με ψυγείο mini-bar ESKIMO ESK-50MB
    Από manosm87 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 09:17
  5. Προβλήμα με ψυγείο SAMSUNG
    Από begar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας