Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω βάλει ADSL Nova με ταχύτητα έως 24Mbts το τελευταίο τρίμηνο. Απο τότε και μέχρι σήμερα έχω συνεχείς αποσυνδέσεις απο το ιντερνετ ή κάποιες φορές δεν συγχρονίζει με τίποτα. Στο Call Center που πήρα, μου άλλαξαν profile γιατί η γραμμή μου είχε πολύ θόρυβο, αλλά η ταχύτητα έπεσε απο τα 14.5Mbts στα 3Mbts. Με τόσο χαμηλή ταχύτητα οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν, αλλά ουσιαστικά δεν είχα ιντερνετ. Όταν παραπονέθηκα, ήρθε τεχνικός της εταιρείας. Έλεγξε τα καλώδια του διαμερίσματος, τα καλώδια της πολυκατοικίας και το ρουτερ (ένα technicolor του 2014) και μου είπε ότι όλα είναι κομπλέ. Δεν χρειάζεται αλλαγή ούτε καλωδίων, ούτε ρούτερ. Μετά μίλησε με το Call Center της Nova, ζήτησε αλλαγή profile, η ταχύτητα πήγε στα 14.5Mbts πάλι. Συγχρόνισε το ιντερνετ και έφυγε. Μετά όμως απο κάποιες ώρες ξαναρχισαν οι αποσυνδέσεις. Άλλες φορές είναι συνεχόμενες σε εκνευριστικό βαθμό (πχ κάθε 20' λεπτά), ενώ άλλες φορές πιο σπάνιες, αλλά συμβαίνουν σε σημείο που μπορεί πχ να δουλεύω κλπ. Όταν ξαναπήρα το Call Center μου είπαν ότι η ταχύτητα απο 14.5Mbts έχει πέσει στα 8Mbts (δεν ξέρω αν έπεσε απο μόνη της ή την έριξαν οι ίδιοι και δεν μου είπαν κάτι) και άνοιξαν καρτέλα στο Τεχνικό Τμήμα τους για έρευνα. Παρακάτω είναι και τα στατιστικά του ρούτερ. Με την λογική ότι ρούτερ, καλώδια είναι μια χαρά, έχετε καμιά ιδέα τι φταίει; VDSL δυστυχώς δεν υποστηρίζει ακομα η περιοχή μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20180515-201558.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  420,1 KB 
ID: 193743

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Έχω ελέγξει τη γραμμή μου με DMT, και είναι τζάμι (ούτε θόρυβο, ούτε gaps, ούτε peaks, πλήρως ομαλή).
    Στην τεχνική υποστήριξη μόνο profile ξέρουν να αλλάζουν. Πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει, αλλά δε μπορώ να καταλάβω-μαθω τι...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.267
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μονοι τους τη ριχνουν αφου αλλαζουν οι ποτεδες ζευγη στο καφαο και μετα το ψαχνουν ...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονοι τους τη ριχνουν αφου αλλαζουν οι ποτεδες ζευγη στο καφαο και μετα το ψαχνουν ...
    Μπορώ να κάνω κάτι να μάθω τι συμβαίνει; Να φύγω απο Nova, μου ζητάνε και λεφτά απο πάνω γιατί λεει έχω συμβόλαιο. Βάζουν ένα έως 24 και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις αν το ιντερνετ σέρνεται. Οπότε μέχρι τον Μάρτη που με βλέπω να πηγαίνω σε κανά ΟΤΕ, πρέπει να βρω τι φταίει. Τα στατιστικά πως σας φαίνονται;

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο να τους πω πως αν δεν έρθει σε φυσιολογικά όρια η ταχύτητα, πάνω από 15Mbps πχ. και χωρίς αποσυνδέσεις ότι θα προχωρήσεις σε διακοπή με υπαιτιότητα τους.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invaider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο να τους πω πως αν δεν έρθει σε φυσιολογικά όρια η ταχύτητα, ....
    Ποτέ με τηλέφωνο.
    Πάντα γραπτή επικοινωνία, να μένει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Παιδιά η καραμέλα είναι: "φτάει κάποιο τηλέφωνό σας που βραχυκυκλώνει τη γραμμή, φταίει το splitter, φταίει η καλωδίωση, φτάει ο... ποκοπίκος...
    Επειδή τυχαίνει να είμαι κάπως του "χώρου", και μπορώ πέντε πράγματα να τα καταλάβω (τουλάχιστον σε ότι αφορά τη δική μου πλευρά), δεν ισχύει κάτι από αυτά... Εξάλλου και η γραμμή μου είναι καθαρή. Μετά, σού κατεβάζουν προφίλ για να σταματήσουν οι αποσυνδέσεις. Έλα που δεν κάνει τίποτα. Προφανώς, λοιπόν στην περίπτωσή μου είναι κάτι άλλο. Αλλά δεν υπάρχει καμία διάθεση από αυτούς να το διερευνήσουν (πέρα από τα γνωστά...) Κλείνω, κι εγώ το ρούτερ όσο λείπω, και το ανοίγω μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω ίντερνετ. Τράτζικ...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Προσωπικά θεωρώ ότι αφού τα καλώδια της πολυκατοικιας και του διαμερίσματος είναι κομπλέ, τότε φταίει το δίκτυο. Και λογικά μου έχουν δώσει σάπιο ζευγάρι. Το θέμα είναι πως τους πείθεις να στο αλλάξουν.

    ΥΓ Πιο τραγικό είναι ότι έχουν ανοίξει καρτέλα να δουν τι φταίει εδώ και 1 βδομάδα και εδώ και 1 βδομάδα απλά μου έριξαν την ταχύτητα και δεν με έχουν πάρει ένα τηλ να μου πουν τι συμβαίνει. Προσωπικά με το που λήξει το συμβόλαιο , πάω ΟΤΕ και τέλος.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Εμ δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν από το να ανεβάζουν το SNRM (και να πέφτει η ταχύτητα) προκειμένου -και καλά- να σταμτήσουν οι αποσυνδέσεις. Μετά ξαναανεβάζουν το SNRM, μέχρι που φτάνεις να συγχρονίζεις σχεδόν στο 0... Και συνεχίζουν να... πετούν χαρταετό.
    Αν ξέρει κάποιος να μας πεις πώς του πείθεις να αλλάξουν ζεύγος ή κάρτα ή δεν ξέρω και γω τι άλλο (και γενικά να το διερευνήσουν περισσότερο) ας μας πει...

  10. #10
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Αφού χθες και σήμερα μου έσπασε τα νεύρα στις αποσυνδέσεις, τους ξαναπήρα τηλ και αυτή την φορά παραδέχτηκαν ότι 2 τεχνικοί τους δεν είχαν πάει καν στο Αστικο Κέντρο (ενώ τόσο καιρό μου έλεγαν ότι πήγαν) και ότι θα πάει τώρα, ο 3ος τεχνικός και ίσως μου αλλάξει κάρτα εκεί.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάνε ούτε τωρα. Θα συγχρονίσουν την γραμμή σε μια πολύ χαμηλή ταχύτητα ή θα το αφήσουν να αποσυνδέεται και θα φύγουν. Όπως μου έχουν κάνει τις 2 προηγούμενες φορές που ήρθε τεχνικός τους. Όταν πήρα και το εμπορικό τμήμα να ζητήσω να φύγω, μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και 65 ευρώ απο πάνω, γιατί θα φύγω πριν λήξει το συμβόλαιο.

    Είναι πραγματικά ο,τι χειρότερο έχω συνεργαστεί σε εταιρεία. Έχουν βλάβη, δεν την φτιάχνουν ή δεν μπορούν να την φτιάξουν, δεν το παραδέχονται για να μπορέσω να φύγω χωρίς να πληρώσω επιπλέον ποινή, με κρατάνε εγκλωβισμένο και χωρίς ιντερνετ εδώ και 2 μήνες και έχοντας πάρει προπληρωμένα τα λεφτά όλου του συμβολαίου (μεγάλο λάθος μου εδώ) και το μόνο που κάνουν είναι απλά να μου στέλνουν τεχνικούς κάθε τρεις και λίγο για να μου πουν ότι η γραμμή στο διαμέρισμα και στην πολυκατοικία είναι εντάξει. Δεν πάνε καν στο Αστικό Κέντρο ως οφείλουν. Πραγματικά ντροπή τους και μακριά απο τέτοιες εταιρείες. Μακάρι να κλείσει να τελειώνουμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Τελικά μετά απο 2 μήνες ταλαιπωρίας, ο Τεχνικός της Nova πήγε στο Αστικό Κέντρο και δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Σύμφωνα με τον ΟΤΕ η βλάβη οφείλεται σε ελαττωματικό ζεύγος και όπως ενημέρωσαν την Nova δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ για να της δώσουν για την γραμμή μου. Επομένως η βλάβη χαρακτηρίστηκε "Μη Επιλύσιμη" και όπως με ενημέρωσε και το Εμπορικό της Nova, μπορώ να φύγω χωρίς ποινή και με επιστροφή των προ-πληρωμένων χρημάτων μου. Προσωπικά λέω να πάω σε ΟΤΕ και ίσως σε VDSL σύνδεση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Μετά απο αυτούς τους μήνες ταλαιπωρίας, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι Τεχνικοί δεν πήγαιναν και στο Αστικό Κέντρο, παρά μόνο μου άλλαζαν προφίλ και έπρεπε πρώτα να τσακωθώ και να φωνάξω για να γίνει αυτό και επίσης, πως γίνεται να μην υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος. Δλδ αν πάνε 10 νέοι συνδρομητές απο το τετραγωνό μου στην Nova, θα τους πει "Συγνώμη δεν έχω διαθεσιμότητα";

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.267
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οχι βεβαια Υπαρχουν και ηλικιωμενοι που δε θα καταλαβουν και να τους ρηξουν

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άμα είναι να βάλεις VDSL και εχει καμπινες ο ΟΤΕ, γιατί να μην βάλεις και τώρα από Nova? Τους ρώτησες? γιατί απ ότι ξέρω αν βάλεις VDSL θα σου δώσουνε από καμπίνα ΟΤΕ παροχή.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invaider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι να βάλεις VDSL και εχει καμπινες ο ΟΤΕ, γιατί να μην βάλεις και τώρα από Nova? Τους ρώτησες? γιατί απ ότι ξέρω αν βάλεις VDSL θα σου δώσουνε από καμπίνα ΟΤΕ παροχή.
    Απο Nova μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν ακόμα VDSL στην περιοχή μου. Ο ΟΤΕ μου είπε ότι θα το ενεργοποιήσει τις επόμενες μέρες.

    Επίσης, γενικά με την Nova έχω χαλαστεί απο την άποψη ότι 2 μήνες τους λέω ότι έχω αποσυνδέσεις και αυτοί αντί να κάνουν ότι έγινε την τελευταία φορά που φώναξα και τους είπα ότι θα κάνω καταγγελία (δλδ να πανε και στο αστικό κέντρο και να φωνάξουν και τον οτε), μου έστελναν τεχνικούς, να ελέγξουν τα ελεγμένα καλώδια της πολυκατοικίας και μου άλλαζαν συνέχεια προφιλ. Δεν ξέρω αν είναι τόσο κακή γενικά στην διαχείριση των βλαβών ή γίνεται τώρα που έχει και θέματα ρευστότητας ή απλά έτυχα στην περίπτωση, αλλά πλέον δεν τους εμπιστεύομαι. Τέλος, αυτό το "δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζευγάρι" μου κάνει εντελώς παράλογο. Δλδ με άλλα λόγια αυτή την στιγμή η Nova στην γειτονιά μου δεν μπορεί να υποστηρίξει άλλους νέους συνδρομητές; Δεν νομιζω.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο Nova μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν ακόμα VDSL στην περιοχή μου. Ο ΟΤΕ μου είπε ότι θα το ενεργοποιήσει τις επόμενες μέρες.

    Επίσης, γενικά με την Nova έχω χαλαστεί απο την άποψη ότι 2 μήνες τους λέω ότι έχω αποσυνδέσεις και αυτοί αντί να κάνουν ότι έγινε την τελευταία φορά που φώναξα και τους είπα ότι θα κάνω καταγγελία (δλδ να πανε και στο αστικό κέντρο και να φωνάξουν και τον οτε), μου έστελναν τεχνικούς, να ελέγξουν τα ελεγμένα καλώδια της πολυκατοικίας και μου άλλαζαν συνέχεια προφιλ. Δεν ξέρω αν είναι τόσο κακή γενικά στην διαχείριση των βλαβών ή γίνεται τώρα που έχει και θέματα ρευστότητας ή απλά έτυχα στην περίπτωση, αλλά πλέον δεν τους εμπιστεύομαι. Τέλος, αυτό το "δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζευγάρι" μου κάνει εντελώς παράλογο. Δλδ με άλλα λόγια αυτή την στιγμή η Nova στην γειτονιά μου δεν μπορεί να υποστηρίξει άλλους νέους συνδρομητές; Δεν νομιζω.
    Σε ποια περιοχή είσαι; Πάντως Περιστέρι (Ανθούπολη) δεν έχουν ζευγάρια 3 χρόνια τώρα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνεχεις αποσυνδεσεις 12 με 2 μεσημερι
    Από giorgiosgr στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 11:59
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 15:28
  3. Devolo dlan 550duo+ και συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από Xguru στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 01:55
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 00:27
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 22:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας