Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχή είσαι; Πάντως Περιστέρι (Ανθούπολη) δεν έχουν ζευγάρια 3 χρόνια τώρα.
    Στο ΑΚ Κολωνού ανήκω. Για Νοβα μιλάς και συ ή για γενικά ολους τους παρόχους; Γενικά το θέμα με το ιντερνετ ειναι ντροπή σε αυτή την χώρα εν ετη 2018.

  2. #17
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    @Gkostas2007
    Το πρόβλημα στη γραμμή είναι το λεγόμενο "μονοπολο" για την ακρίβεια λέγεται "high resistance path"
    και σημαίνει πρακτικά ότι κάπου τα καλώδια δεν "πατάνε καλά" (φαίνεται ξεκάθαρα από το upstream)

    Το πρόβλημα είναι πιθανότατα σε κάποια σύνδεση (πρίζα, τηλ. καλώδιο, εισαγωγή, καφαο κοκ) δεν είναι στην κάρτα
    Είναι ακριβός το ίδιο με το φαινόμενο "μιας λάμπας που τρεμοπαίζει"

    Αν ήταν στην πρίζα ή στο καλώδιο, δεν θα το έβλεπε ο τεχνικός?
    Όχι απαραίτητα, αυτού του τύπου οι βλάβες δεν φαίνονται πάντα με τα όργανα των τεχνικών.
    Μπορούν να φανούν αλλά χρειάζονται ειδικές τεχνικές που δεν είναι τόσο απλές.

    Αν υπήρχε ξεκάθαρη βλάβη στο ζεύγος θα το βλέπανε αμέσως και θα το στέλνανε απευθείας στον ΟΤΕ.
    Για να απαντάει ο ΟΤΕ ότι "δεν υπάρχει άλλο ελεύθερο ζεύγος" σημαίνει ότι δεν φαίνεται πρόβλημα στις μετρήσεις
    και ζητήσανε από τον ΟΤΕ αλλαγή ζεύγους.

    Αν ζητήσουν άλλοι 10 στο τετράγωνο γραμμή κατά πάσα πιθανότατα θα πάρουν.
    Το ότι δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ότι αν ζητήσεις εσύ δεύτερη γραμμή στο σπίτι σου δεν υπάρχει απερχόμενο.

    Αυτού του τύπου οι βλάβες είναι κατά 70-80% πρόβλημα σε πρίζα ή στο τηλεφωνικό καλώδιο.

    Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα μια νέα τηλεφωνική πρίζα (2ευρω) και ένα νέο τηλ. καλώδιο
    και θα εσφιγκα τα καλώδια όσο πιο καλά γίνεται στην πρίζα.

    Αν δεν φτιαχτεί τότε είναι το άλλο 20-30% όπου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20686 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    CISCO887VA
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μετά απο 2 μήνες ταλαιπωρίας, ο Τεχνικός της Nova πήγε στο Αστικό Κέντρο και δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Σύμφωνα με τον ΟΤΕ η βλάβη οφείλεται σε ελαττωματικό ζεύγος και όπως ενημέρωσαν την Nova δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ για να της δώσουν για την γραμμή μου. Επομένως η βλάβη χαρακτηρίστηκε "Μη Επιλύσιμη" και όπως με ενημέρωσε και το Εμπορικό της Nova, μπορώ να φύγω χωρίς ποινή και με επιστροφή των προ-πληρωμένων χρημάτων μου. Προσωπικά λέω να πάω σε ΟΤΕ και ίσως σε VDSL σύνδεση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Μετά απο αυτούς τους μήνες ταλαιπωρίας, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι Τεχνικοί δεν πήγαιναν και στο Αστικό Κέντρο, παρά μόνο μου άλλαζαν προφίλ και έπρεπε πρώτα να τσακωθώ και να φωνάξω για να γίνει αυτό και επίσης, πως γίνεται να μην υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος. Δλδ αν πάνε 10 νέοι συνδρομητές απο το τετραγωνό μου στην Nova, θα τους πει "Συγνώμη δεν έχω διαθεσιμότητα";
    ..οπως φαινεται προφανως προβλημα του ΟΤΕ που δεν θελει να σχοληθει για να το λυσει...
    ,αφου γνωριζει πως ο καταναλωτης θα ριξει την ευθυνη στην nova γιατι με αυτην μιλα.... "η γνωστη τακτικη του ΟΤΕ προς τους παροχους"

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxtak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..οπως φαινεται προφανως προβλημα του ΟΤΕ που δεν θελει να σχοληθει για να το λυσει...
    ,αφου γνωριζει πως ο καταναλωτης θα ριξει την ευθυνη στην nova γιατι με αυτην μιλα.... "η γνωστη τακτικη του ΟΤΕ προς τους παροχους"
    φαντάσου πόσο ποιο γρήγορα θα είχε αυτή την απάντηση, αν ο παρόχος έκανε ότι έπρεπε (και έχει υποχρέωση ) και δεν έστελνε τον τεχνικό να τσεκάρει κέντρο και χώρο πελάτη μετά απο δυο μήνες, μπορεί ίσως να έδινε και σωστή βλάβη στον ΟΤΕ ώστε να το κοιτάξει καλύτερα, αλλά αυτό θέλει να έχεις κόσμο να κάνει τον έλεγχο και συνήθως θέλουν και παραπάνω λεφτά απο το να έχεις απλά κάποιον να το κάνει απομακρυσμένα

  5. #20
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billybiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gkostas2007
    Το πρόβλημα στη γραμμή είναι το λεγόμενο "μονοπολο" για την ακρίβεια λέγεται "high resistance path"
    και σημαίνει πρακτικά ότι κάπου τα καλώδια δεν "πατάνε καλά" (φαίνεται ξεκάθαρα από το upstream)

    Το πρόβλημα είναι πιθανότατα σε κάποια σύνδεση (πρίζα, τηλ. καλώδιο, εισαγωγή, καφαο κοκ) δεν είναι στην κάρτα
    Είναι ακριβός το ίδιο με το φαινόμενο "μιας λάμπας που τρεμοπαίζει"

    Αν ήταν στην πρίζα ή στο καλώδιο, δεν θα το έβλεπε ο τεχνικός?
    Όχι απαραίτητα, αυτού του τύπου οι βλάβες δεν φαίνονται πάντα με τα όργανα των τεχνικών.
    Μπορούν να φανούν αλλά χρειάζονται ειδικές τεχνικές που δεν είναι τόσο απλές.

    Αν υπήρχε ξεκάθαρη βλάβη στο ζεύγος θα το βλέπανε αμέσως και θα το στέλνανε απευθείας στον ΟΤΕ.
    Για να απαντάει ο ΟΤΕ ότι "δεν υπάρχει άλλο ελεύθερο ζεύγος" σημαίνει ότι δεν φαίνεται πρόβλημα στις μετρήσεις
    και ζητήσανε από τον ΟΤΕ αλλαγή ζεύγους.

    Αν ζητήσουν άλλοι 10 στο τετράγωνο γραμμή κατά πάσα πιθανότατα θα πάρουν.
    Το ότι δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ότι αν ζητήσεις εσύ δεύτερη γραμμή στο σπίτι σου δεν υπάρχει απερχόμενο.

    Αυτού του τύπου οι βλάβες είναι κατά 70-80% πρόβλημα σε πρίζα ή στο τηλεφωνικό καλώδιο.

    Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα μια νέα τηλεφωνική πρίζα (2ευρω) και ένα νέο τηλ. καλώδιο
    και θα εσφιγκα τα καλώδια όσο πιο καλά γίνεται στην πρίζα.

    Αν δεν φτιαχτεί τότε είναι το άλλο 20-30% όπου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
    Η αλήθεια είναι ότι έβαλα καινούργια πρίζα με το που έγινε η σύνδεση στην Nova και μάλιστα μου την συνέδεσε ο ίδιος ο τεχνικός της και για κανά 2μηνο έπαιζε κανονικά χωρίς καμία αποσύνδεση (απλά είχα αυξομειώσεις στην ταχύτητα εκείνη την περίοδο σύμφωνα με διάφορα speed-test που εκανα, όσο αξιόπιστα είναι αυτά, τύπου την μια φορά 6-7 Mbts την άλλη 11-12Mbts). Επομένως, αν είναι η πρίζα, τότε γιατί για 2 μήνες έπαιζε σωστά και ξαφνικά τέλος Απρίλη άρχισαν οι συνεχείς αποσυνδέσεις; Προσωπικά δεν θυμάμαι να την πείραξα, ούτε και νομιζω οτι το έκανε κάποιος άλλος απο το σπίτι.

    Αυτή την στιγμή έχω κάνει ολική αποσύνδεση με Nova (κατάργηση αριθμού τηλεφώνου κλπ) και θα κάνω νέα σύνδεση εξ'αρχής με Cosmote μπας και φτιάξουν τα πράγματα. Πραγματικά ποτέ μου δεν περίμενα ότι το 2018, στο Κέντρο της Αθήνας, θα περνούσα τόση ταλαιπωρία για να έχω αξιοπρεπές ίντερνετ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gkostas2007 : 10-06-18 στις 01:28.

  6. #21
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    Δεν χρειάζεται να το πειράξεις - αυτή είναι ακριβώς η συμπεριφορά του "high resistance path"
    Να φανταστείς επίσης ότι η διάμετρος των καλωδίων είναι 0.4-0.6mm κάτι που δεν φαίνεται με το μάτι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,7 KB 
ID: 194425
    Σε αυτή την κατάσταση δεν δουλεύει το τηλέφωνο και μπορεί να φανεί από τα όργανα των τεχνικών.
    Ο λόγος είναι οτι εξαιτίας του skin effect (τηλεφωνία και όργανα μετρήσεων δουλεύουν σε χαμηλές συχνότητες)
    άρα καταλαβαίνουν το πρόβλημα ας πούμε "όταν αυτό επηρεάζει τη μέση του καλωδίου".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  20,8 KB 
ID: 194426
    Εδώ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,3 KB 
ID: 194423
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,3 KB 
ID: 194424
    Οι 2 παραπάνω καταστάσεις έχουν την εξής συμπεριφορά.
    1) δεν φαίνονται με το μάτι
    2) δεν φαίνονται τις περισσότερες φορές με τα όργανα των τεχνικών
    3) υπάρχουν μεταβολές στην ταχύτητα
    4) οι αποσυνδέσεις είναι bursty (τη μια μέρα μπορει να είναι οκ και την άλλη να υπάρχουν απανωτές)
    5) το upstream παίζει σχεδόν στο μισό (όπως στην περίπτωση σου) και η ταχύτητα μεταβάλλεται συνεχώς
    6) η γραμμή όσο πάει (με τη μέρα) μπορεί να χειροτερεύει
    7) ΟΤΕ και παροχος δεν θα βρουν πρόβλημα στην γραμμή

    * αν ταίριαζε στα συμπτώματα του τελευταίου είναι απαραίτητος ο έλεγχος της πρίζας
    * τέλος το ότι ο ΟΤΕ έχει πει ότι "δεν έχω άλλο απερχόμενο να σου δώσω" (αν ο παροχος του ζητήσει αλλαγή ζεύγος),
    δεν σημαίνει ότι έχει βρει "πρόβλημα και το έχει αποδεχτεί" άλλα αποδέχεται ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το αίτημα του παροχου για αλλαγή γραμμής.
    Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.
    Τέλος το παραπάνω μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε χώρα - δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα.

    Υ/Γ άνοιξε τη πρίζα και δες αν τα καλώδια "παιζουν", αν τεριαζουν στο τελευταίο σενάριο.
    Κούνα τα λίγο να δεις αν είναι σταθερά !!

  7. #22
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.394
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Για την ιστορία είχα αυτό το πρόβλημα. 31/7/11 μου αλλάζουν καλώδιο στο κέντρο του ΟΤΕ από τα μηχανήματα του ΟΤΕ προς την Forthnet. Μου είχαν πει και εμένα για μονόπολο μιας και μόνο το ένα καλώδιο είχε ρεύμα το άλλο με τις μετρήσεις που έκαναν δεν φαινόταν πουθενά. Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι και συνέχιζα να έχω πρόβλημα. Αφού η Forthnet ζήτησε από τον ΟΤΕ νέο ζεύγος κλασσική απάντηση " Τόσα πιάνει η περιοχή σας" σημ. (Πάντα είχα πάνω από 11 και με το πρόβλημα που είχα κατέβαινε στα 5,5-6). Τελικά μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο το αφήνω στην τύχη του. Κάποια στιγμή μετά τα Χριστούγεννα του 2011 προς 2012, παρατήρησα ότι το πρόβλημα όχι μόνο δεν υπήρχε αλλά πλέον συγχρονίζω και μέχρι 13,5-14 με προφίλ SNR στο 6.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billybiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να το πειράξεις - αυτή είναι ακριβώς η συμπεριφορά του "high resistance path"
    Να φανταστείς επίσης ότι η διάμετρος των καλωδίων είναι 0.4-0.6mm κάτι που δεν φαίνεται με το μάτι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,7 KB 
ID: 194425
    Σε αυτή την κατάσταση δεν δουλεύει το τηλέφωνο και μπορεί να φανεί από τα όργανα των τεχνικών.
    Ο λόγος είναι οτι εξαιτίας του skin effect (τηλεφωνία και όργανα μετρήσεων δουλεύουν σε χαμηλές συχνότητες)
    άρα καταλαβαίνουν το πρόβλημα ας πούμε "όταν αυτό επηρεάζει τη μέση του καλωδίου".

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  20,8 KB 
ID: 194426
    Εδώ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,3 KB 
ID: 194423
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  176 
Μέγεθος:  10,3 KB 
ID: 194424
    Οι 2 παραπάνω καταστάσεις έχουν την εξής συμπεριφορά.
    1) δεν φαίνονται με το μάτι
    2) δεν φαίνονται τις περισσότερες φορές με τα όργανα των τεχνικών
    3) υπάρχουν μεταβολές στην ταχύτητα
    4) οι αποσυνδέσεις είναι bursty (τη μια μέρα μπορει να είναι οκ και την άλλη να υπάρχουν απανωτές)
    5) το upstream παίζει σχεδόν στο μισό (όπως στην περίπτωση σου) και η ταχύτητα μεταβάλλεται συνεχώς
    6) η γραμμή όσο πάει (με τη μέρα) μπορεί να χειροτερεύει
    7) ΟΤΕ και παροχος δεν θα βρουν πρόβλημα στην γραμμή

    * αν ταίριαζε στα συμπτώματα του τελευταίου είναι απαραίτητος ο έλεγχος της πρίζας
    * τέλος το ότι ο ΟΤΕ έχει πει ότι "δεν έχω άλλο απερχόμενο να σου δώσω" (αν ο παροχος του ζητήσει αλλαγή ζεύγος),
    δεν σημαίνει ότι έχει βρει "πρόβλημα και το έχει αποδεχτεί" άλλα αποδέχεται ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το αίτημα του παροχου για αλλαγή γραμμής.
    Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.
    Τέλος το παραπάνω μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε χώρα - δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα.

    Υ/Γ άνοιξε τη πρίζα και δες αν τα καλώδια "παιζουν", αν τεριαζουν στο τελευταίο σενάριο.
    Κούνα τα λίγο να δεις αν είναι σταθερά !!
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές φίλε μου. Επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ ειδικός με αυτά, όταν έρθει ο Τεχνικός της Cosmote για την νέα σύνδεση με το Router, θα του πω να ανοίξει την πρίζα και να τσεκάρει τα καλώδια. Ελπίζω να μην έχει θέμα. Btw, ο πρώτος Τεχνικός της Nova, που μου άλλαξε την πρίζα, μου έχει βάλει μια που είναι σαν σπιρτόκουτο, δεν είναι η κλασσική πρίζα δλδ, ο λόγος που το έκανε είναι ότι λεει τα καλώδια έχουν δίπολο ή κάτι τέτοιο και ήθελε αυτή την περίεργη πρίζα. Βέβαια ο προηγούμενος νοικάρης με την κλασσική πρίζα μια χαρά ιντερνετ είχε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία είχα αυτό το πρόβλημα. 31/7/11 μου αλλάζουν καλώδιο στο κέντρο του ΟΤΕ από τα μηχανήματα του ΟΤΕ προς την Forthnet. Μου είχαν πει και εμένα για μονόπολο μιας και μόνο το ένα καλώδιο είχε ρεύμα το άλλο με τις μετρήσεις που έκαναν δεν φαινόταν πουθενά. Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι και συνέχιζα να έχω πρόβλημα. Αφού η Forthnet ζήτησε από τον ΟΤΕ νέο ζεύγος κλασσική απάντηση " Τόσα πιάνει η περιοχή σας" σημ. (Πάντα είχα πάνω από 11 και με το πρόβλημα που είχα κατέβαινε στα 5,5-6). Τελικά μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο το αφήνω στην τύχη του. Κάποια στιγμή μετά τα Χριστούγεννα του 2011 προς 2012, παρατήρησα ότι το πρόβλημα όχι μόνο δεν υπήρχε αλλά πλέον συγχρονίζω και μέχρι 13,5-14 με προφίλ SNR στο 6.
    Μα και μένα αυτό μου κάνει εντύπωση. Οτι το πρόβλημα εμφανίζεται εντελώς ξαφνικά και παίζει και να φευγει εντελώς ξαφνικά. Εγώ βέβαια απο 30 Απρίλη και μέχρι σήμερα δεν έχω καθόλου ιντερνετ, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται με τα έξοδα που κάνω για χρηση mobile data, μη χρήση συσκευώ τύπου Smart TV, PS4 κλπ... Τεσπα, αναμένω την νέα σύνδεση μπας και μου αλλάξουν γραμμή, να δουν και την πρίζα που λέει ο φίλος παραπάνω, να ξεμπερδέψω.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Το άνοιξα και τσεκαρα τα καλώδια. Χωρίς να έχω γνώσεις ηλεκτρολόγου, λίγο που τα κούνησα, σταθερά μου φάνηκαν. Παρακάτω ανεβάζω και φώτο να δειτε πως ειναι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180612_202408.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  200,6 KB 
ID: 194509
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20180612_202408.jpg  


  10. #25
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    Δεν φαίνεται κάτι στις παραπάνω φωτογραφίες.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billybiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φαίνεται κάτι στις παραπάνω φωτογραφίες.
    Οπότε πάμε στο άλλο 20-30%?

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20686 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    CISCO887VA
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....... Επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ ειδικός με αυτά, όταν έρθει ο Τεχνικός της Cosmote για την νέα σύνδεση με το Router, θα του πω να ανοίξει την πρίζα και να τσεκάρει τα καλώδια. ..................

    .....τελικά, τι έγινε με την περίπτωση σου???
    ήρθε ο τεχνικός της cosmote??? έλυσε το πρόβλημα που είχες??
    ή ακόμα συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα?????????????????

  13. #28
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxtak Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....τελικά, τι έγινε με την περίπτωση σου???
    ήρθε ο τεχνικός της cosmote??? έλυσε το πρόβλημα που είχες??
    ή ακόμα συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα?????????????????
    Εκανα αίτηση cosmote την προηγούμενη βδομάδα και περιμένω την ενεργοποίηση. Γενικά λόγω δουλειάς, λείπω συχνά σε ταξίδια οπότε πάει και αυτό πίσω. Βέβαια όταν πάω σπίτι και την βγάζω με τα data απο το κινητό ρίχνω κατάρες.

  14. #29
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billybiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φαίνεται κάτι στις παραπάνω φωτογραφίες.
    Τελικά το πρόβλημα ήταν στην πρίζα και στην καλωδίωση στην πολυκατοικία... Κατάφερες και το κατάλαβες απλά απο την περιγραφή του προβλήματος, ενώ 3 τεχνικοί της Nova μου λέγαν ότι έφταιγε το ΚΑΦΑΟ, ο ΟΤΕ, το ζευγάρι κλπ και πως πρίζα και καλώδια ήταν μια χαρά... Έκανα σύνδεση Cosmote και με το που ήρθε ο Τεχνικός και έκανε την μέτρηση το κατάλαβε... Ήρθε μετά δικό τους ηλεκτρολόγος, μου άλλαξε σε πρώτη φάση την πρίζα, μου έβαλε κόφτη στην ταχύτητα στα 11Mbts, ενώ πιάνω 14.5Mbts και προς το παρόν καμία αποσύνδεση και γύρω στα 40Κ FEC Errors εδώ και 12 ώρες... Αν δω οτι συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις θα τραβήξω και ένα καλώδιο απο το box και τέλος. Τουλάχιστον πλέον ξέρω τι συμβαίνει. Απο κει και πέρα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του για τους εναλλακτικούς "παρόχους"...

    ΥΓ Ενώ έχω κάνει διακοπή απο την Nova εδώ και 1μιση μήνα, ακομα δεν μου έχουν επιστρέψει τα χρήματα που τους είχα προπληρώσει (μου το πανε απο βδομάδα σε βδομάδα)... Απο Δευτέρα θα φάνε και μια ωραιότατη καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή μπας και στρώσουν...

    Ηθικό δίδαγμα... μακριά απο την κάθε εταιρεία της πλάκας για να γλυτώσετε απλά λίγα ευρώ. Προσωπικά αυτά που θα γλύτωνα τα πλήρωσα εν τέλη 3 και 4 φορές.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλώδιο Τηλεφώνου PET 4x2Χ0,6mm απο το box κατευθειαν εξωτερικου χωρου αν και δε καταλαβα τι τα θελω ολα τα ζευγη αφου μονο ενα ζευγος συνδέεται με του παρόχου ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 14-07-18 στις 22:30.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνεχεις αποσυνδεσεις 12 με 2 μεσημερι
    Από giorgiosgr στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 11:59
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 15:28
  3. Devolo dlan 550duo+ και συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από Xguru στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 01:55
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 00:27
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 22:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας