Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας!!

    Χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια powerline (devolo dLAN® 1200+ WiFi ac https://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-1200+-WiFi-ac).

    Είναι σε τριφασικό ρεύμα και δυστυχώς λόγο απόστασης και εμποδίων δεν υπήρχε άλλη λύση.

    Στην αρχή είχα ote adsl 24mb και δούλευαν όλα μια χαρά, μετά από λίγους μήνες αναβάθμισα σε ote vdsl 50 με ευρυζωνική τηλεφωνία και τότε ξεκίνησα να έχω αποσυνδέσεις που και που.

    Εδώ και 2 μήνες περίπου έβαλα ote vdsl 100mbit και από τότε αποσυνδέεται πολύ σύχνά, δηλαδή μέσα στην μέρα μπορεί και 20-30 φορές.

    Υπάρχει περίπτωση να φταίει το powerline; Μπορεί δηλαδή το powerline να προκαλεί τον αποσυγχρονισμό στο router ή δεν έχει καμία σχέση; Τι άλλο μπορεί να φταίει;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και δείξτε κατανόηση γιατί δεν είναι το φόρτε μου τα δίκτυα

    Ένα κομμάτι από το log του router (Speedport W 724V)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  118,8 KB 
ID: 193796

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Υπάρχει ο πιο εύκολος τρόπος ελέγχου και ας μην έχεις γνώσεις, τα βγάζεις από την πρίζα και απλά περιμένεις για να δεις τι θα γίνει, αν θέλεις γράψε και τι έγινε για να το έχουμε για το αρχείο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βασικά εγώ φταίω που δεν το είπα σωστά, είναι στο σπίτι του θείου μου και απλά έτυχε και πήγα σήμερα και δυστυχώς δεν έχει άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή για να το δοκιμάσει

    Ίσως θα πάω πάλι την άλλη βδομάδα γιατί μένει μακριά.

    Παρόλα αυτά όποιος άλλος γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση το powerline να προκαλεί πρόβλημα στο router ή οτιδήποτε άλλο σχετικό θα εκτιμούσα πολύ.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προβλήματα στα κυκλώματα του ρούτερ δημιουργούν διάφορες συσκευές/εξαρτήματα όπως, controller από Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια, μετασχηματιστές, Dimmer, κ.λ.π., για powerlines δεν έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα εκτός βέβαια από τα προβλήματα που θα παρουσιαστούν στην μεταξύ τους σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!

    Όποτε κατά πάσα πιθανότητα δεν φταίει αυτό.

    Μεταξύ τους πάντως δεν είχαν πρόβλημα σύνδεσης και έβλεπε κανονικά το router ακόμα και όταν είχε αποσυνδεθεί από το internet.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν τα βγάλεις και σιγουρέψεις ότι δεν φταίνε αυτά τότε θα πρέπει να ξεκινήσεις με έναν έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά το powerline έφταιγε. Δοκιμάσαμε με και χωρίς αυτό πολλές φορές και αποδείχτηκε ότι αυτό προκαλούσε τις συνεχείς αποσυνδέσεις.

    Επίσης μπήκα στις ρυθμίσεις του router και παρατήρησα ότι με το powerline συνδεδεμένο ο αριθμός fec/crc σφαλμάτων ήταν πολύ μεγαλύτερος. Δηλαδή με αυτό στο μισαώρο μπορεί να έβγαζε 10000+ crc errors και χωρίς μόνο 10.

    Τελικά το γύρισε πίσω για να το ελέγξουν. Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

    Μου κάνει όμως εντύπωση που το router αποσυγχρονίζεται από το powerline

  8. #8
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Καλημερα,

    Δεν ξερω για τα Devolo αλλα εγω με 100αρα και TP Link powerline δεν εχω θεμα.
    Εχω 4 TL-PA9020P και μαλιστα περι του θεματος που λες εχουν μια ρυθμιση που λεει να την κανεις enable σε περιπτωση θεματος.
    Παραθετω screenshot
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  14,4 KB 
ID: 193829

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το powerline έφταιγε. Δοκιμάσαμε με και χωρίς αυτό πολλές φορές και αποδείχτηκε ότι αυτό προκαλούσε τις συνεχείς αποσυνδέσεις.

    Επίσης μπήκα στις ρυθμίσεις του router και παρατήρησα ότι με το powerline συνδεδεμένο ο αριθμός fec/crc σφαλμάτων ήταν πολύ μεγαλύτερος. Δηλαδή με αυτό στο μισαώρο μπορεί να έβγαζε 10000+ crc errors και χωρίς μόνο 10.

    Τελικά το γύρισε πίσω για να το ελέγξουν. Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

    Μου κάνει όμως εντύπωση που το router αποσυγχρονίζεται από το powerline
    Βασικό είναι, που το συστήνουν και οι εταιρίες, οι συσκευές να συνδέονται πάνω στα powerlines και όχι σε ανεξάρτητες πρίζες.

    Υπάρχουν φίλτρα ΑC που βάζουμε σε περιπτώσεις παρεμβολών αλλά προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αν κάνουν δουλειά στην περίπτωση των powerlines, αν θέλεις ρώτησε τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andre_1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    Δεν ξερω για τα Devolo αλλα εγω με 100αρα και TP Link powerline δεν εχω θεμα.
    Εχω 4 TL-PA9020P και μαλιστα περι του θεματος που λες εχουν μια ρυθμιση που λεει να την κανεις enable σε περιπτωση θεματος.
    Παραθετω screenshot
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  14,4 KB 
ID: 193829
    Δεν έψαξα τις ρυθμίσεις του powerline.

    Το περιμένει ο θείος μου την άλλη βδομάδα, λογικά την άλλη Τρίτη-Τετάρτη, αν είναι και παρουσιάζει πάλι το ίδιο θέμα θα το κοιτάξω.

    Σε ευχαριστώ πολύ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικό είναι, που το συστήνουν και οι εταιρίες, οι συσκευές να συνδέονται πάνω στα powerlines και όχι σε ανεξάρτητες πρίζες.

    Υπάρχουν φίλτρα ΑC που βάζουμε σε περιπτώσεις παρεμβολών αλλά προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αν κάνουν δουλειά στην περίπτωση των powerlines, αν θέλεις ρώτησε τους.
    Ναι το γνωρίζω αυτό και έτσι ήταν συνδεδεμένα.

    Όσο για φίλτρα που λες δεν τα γνώριζα, αν παρουσιαστεί πάλι πρόβλημα θα ρωτήσω. Ευχαριστώ!

  11. #11
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, τελικά σήμερα το δοκίμασα. Το χουμε βάλει εδώ και 2 ώρες περίπου και δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής. Επίσης είδα ότι δεν προκαλεί τόσα CRC errors στο router όπως προηγουμένως, παρόλα αυτά τα FEC errors είναι αρκετά πάλι αλλά δεν νομίζω να έχει τόσο σημασία αυτό. Θα δείξει...

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν δεις ότι δεν έχεις πλέον αποσυνδέσεις ή κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση μην δίνεις τόση σημασία στα FEC errors.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεις ότι δεν έχεις πλέον αποσυνδέσεις ή κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση μην δίνεις τόση σημασία στα FEC errors.
    Thnx for the info!

    btw Όταν το έπιασα μου φάνηκε αρκετά ζεστό, δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι. Από ότι διάβασα το συγκεκριμένο μοντέλο τουλάχιστον, μπαίνει αυτόματα σε power saving mode όταν δεν υπάρχει κίνηση στο δίκτυο αλλά μήπως θα έπρεπε να το βγάζει και από την πρίζα όταν δεν το χρειάζεται; Αν και δεν έχω δει να λένε κάτι τέτοιο οι κατασκευαστές τους.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η θερμοκρασία θα είναι από το τροφοδοτικό του και έχει υπολογιστεί από τον κατασκευαστή, εκτός βέβαια της περίπτωσης να είναι ελλαττωματικό.

    Γενικά, τις ηλεκτρονικές συσκευές καλό είναι να τις έχουμε εκτός τάσης, ούτε καν σε κατάσταση Stand by, εκτός τάσης εντελώς. Μειώνουμε τον χρόνο λειτουργίας τους, "ξεκουράζουμε" τα κυκλώματα και τους πυκνωτές και επίσης μειώνουμε την πιθανότητα βλάβης από υπερτάσεις του δικτύου.
    Είναι μια επιπλέον κίνηση για μας να την κλείνουμε(βγάζουμε) από το ρεύμα, αλλά το όφελος είναι μεγάλο για την συσκευή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    17-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θερμοκρασία θα είναι από το τροφοδοτικό του και έχει υπολογιστεί από τον κατασκευαστή, εκτός βέβαια της περίπτωσης να είναι ελλαττωματικό.

    Γενικά, τις ηλεκτρονικές συσκευές καλό είναι να τις έχουμε εκτός τάσης, ούτε καν σε κατάσταση Stand by, εκτός τάσης εντελώς. Μειώνουμε τον χρόνο λειτουργίας τους, "ξεκουράζουμε" τα κυκλώματα και τους πυκνωτές και επίσης μειώνουμε την πιθανότητα βλάβης από υπερτάσεις του δικτύου.
    Είναι μια επιπλέον κίνηση για μας να την κλείνουμε(βγάζουμε) από το ρεύμα, αλλά το όφελος είναι μεγάλο για την συσκευή.
    Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

    Κι εγώ αυτή της άποψης είμαι, απλά έλεγα μήπως έχουν κάτι διαφορετικό αυτές οι συσκευές και δεν χρειάζεται τόσο η συχνή αποσύνδεση τους.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-22, 18:09
  2. Ερώτηση σχετικά με port forwarding
    Από bitman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-18, 17:35
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 15:22
  4. Ερωτηση σχετικα με μισθο-επιδομα αδειας
    Από ardi21 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-17, 21:35
  5. Ερώτηση σχετικά με εγγύηση δίσκου WD
    Από guardianhelm στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 12:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας