Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Να σας αναφέρω και γω το δικό μου πρόβλημα. Έχω ένα κιτ TP-LINK TL-PA7020P. Όσο διάστημα είχα ADSL σύνδεση το powerline μου έδινε το μέγιστο της ταχύτητας σύνδεσής μου, δηλ. 5-6 mbps. Xθες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου σε vdsl 50mbps. Παρατηρώ ότι μέσω του powerline το download speed συνεχίζει να είναι μόνο 5-6 mbps ενώ στο upload μου δίνει το μέγιστο που είναι 5 mbps! Να σημειώσω ότι κάνοντας έλεγχο της ταχύτητάς μου με άλλες συσκευές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και πιάνω 45-47 mbps download. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατά με vdsl γραμμή; Περίεργο μου φαίνεται. Παρατηρώ επίσης ότι όταν αφαιρώ εντελώς τα powerline, τα crc errors που ''μαζεύει'' το router είναι πολύ λιγότερα. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Έχω πραγματικά πελαγώσει και κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος huey43 : 06-06-18 στις 11:04.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δοκίμασες να το αλλάξεις πριζα, μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα καλώδια του ρεύματος εκεί;

  3. #18
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στις πρίζες σε κοντινή απόσταση από το router παίρνω 45 mbps. Στην πρίζα του σαλονιού που μ΄ενδιαφέρει, 6-7 mbps! δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση, σωστά;

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις πρίζες σε κοντινή απόσταση από το router παίρνω 45 mbps. Στην πρίζα του σαλονιού που μ΄ενδιαφέρει, 6-7 mbps! δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση, σωστά;
    Αν δεν κάνω λάθος έχουν πάνω κουμπάκι για Pair, για δοκίμασε να τα κάνεις ακόμα μια φορά Pair, ακόμα δοκίμασε να αλλάξεις το πως το βάζεις στην πριζα, αν πχ τώρα το βάζεις και τα καλώδια μπαίνουν απο πάνω, άλλαξε να μπαίνουν απο κάτω (στροφή 180 μοιρών)

  5. #20
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος έχουν πάνω κουμπάκι για Pair, για δοκίμασε να τα κάνεις ακόμα μια φορά Pair, ακόμα δοκίμασε να αλλάξεις το πως το βάζεις στην πριζα, αν πχ τώρα το βάζεις και τα καλώδια μπαίνουν απο πάνω, άλλαξε να μπαίνουν απο κάτω (στροφή 180 μοιρών)
    Κατάλαβα....Θα το δοκιμάσω. Σ' ευχαριστώ.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από huey43 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις πρίζες σε κοντινή απόσταση από το router παίρνω 45 mbps. Στην πρίζα του σαλονιού που μ΄ενδιαφέρει, 6-7 mbps! δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση, σωστά;
    Αν έχεις τριφασικό μπορείς να βάλεις την πρίζα στην ίδια φάση με την άλλη ή αν έχεις μονοφασικό να δώσεις στις πρίζες από την ίδια ασφάλεια, θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος να σου το κάνει αυτό και να σου πει στην μονοφασική περίπτωση αν μπορεί η ίδια ασφάλεια να έχει πάνω της και τα δύο κυκλώματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις τριφασικό μπορείς να βάλεις την πρίζα στην ίδια φάση με την άλλη ή αν έχεις μονοφασικό να δώσεις στις πρίζες από την ίδια ασφάλεια, θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος να σου το κάνει αυτό και να σου πει στην μονοφασική περίπτωση αν μπορεί η ίδια ασφάλεια να έχει πάνω της και τα δύο κυκλώματα.
    ΟΚ, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-22, 18:09
  2. Ερώτηση σχετικά με port forwarding
    Από bitman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-18, 17:35
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 15:22
  4. Ερωτηση σχετικα με μισθο-επιδομα αδειας
    Από ardi21 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-17, 21:35
  5. Ερώτηση σχετικά με εγγύηση δίσκου WD
    Από guardianhelm στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 12:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας