Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 69
  1. #46
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Εγώ πάλι τα Χριστούγεννα συγχρόνιζα 100/10 με μέγιστο 117/44 και από την Πέμπτη έχω πέσει στα 70/10 με μέγιστο 72/34!
    Ο ΟΤΕ δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα...
    Άλλαξαν τα πάντα: ζεύγος (2 φορές), splitter (καμπίνα και σπίτι), μόντεμ (2i, DrayTek 130, Fritzbox 7490),
    Από την εμπειρία μου κάτι έχει γίνει στα προφίλ η στα firmware των DSLAM.
    Δε μπορεί ξαφνικά τα καλώδια να έχουν αρχίζει να χαλάνε...

  2. #47
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι τα Χριστούγεννα συγχρόνιζα 100/10 με μέγιστο 117/44 και από την Πέμπτη έχω πέσει στα 70/10 με μέγιστο 72/34!
    Ο ΟΤΕ δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα...
    Άλλαξαν τα πάντα: ζεύγος (2 φορές), splitter (καμπίνα και σπίτι), μόντεμ (2i, DrayTek 130, Fritzbox 7490),
    Από την εμπειρία μου κάτι έχει γίνει στα προφίλ η στα firmware των DSLAM.
    Δε μπορεί ξαφνικά τα καλώδια να έχουν αρχίζει να χαλάνε...
    Επιστροφή σήματος κάνεις και έχεις splitter;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #48
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Μαρτίου
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι τα Χριστούγεννα συγχρόνιζα 100/10 με μέγιστο 117/44 και από την Πέμπτη έχω πέσει στα 70/10 με μέγιστο 72/34!
    Ο ΟΤΕ δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα...
    Άλλαξαν τα πάντα: ζεύγος (2 φορές), splitter (καμπίνα και σπίτι), μόντεμ (2i, DrayTek 130, Fritzbox 7490),
    Από την εμπειρία μου κάτι έχει γίνει στα προφίλ η στα firmware των DSLAM.
    Δε μπορεί ξαφνικά τα καλώδια να έχουν αρχίζει να χαλάνε...
    Εγώ απο 100/10 το Πάσχα έπεσα ξαφνικά σε 85/10 ... Χωρίς να αλλάξει τίποτα παρά μόνο το προφίλ από fast/interleaved σε interleaved/interleaved . Χωρίς να το ζητήσω φυσικά. Κάτι κάναν στις καμπίνες..

  4. #49
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστροφή σήματος κάνεις και έχεις splitter;;
    Η γραμμή είναι ακόμη PSTN, για αυτό και το σπλίτερ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panteraz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απο 100/10 το Πάσχα έπεσα ξαφνικά σε 85/10 ... Χωρίς να αλλάξει τίποτα παρά μόνο το προφίλ από fast/interleaved σε interleaved/interleaved . Χωρίς να το ζητήσω φυσικά. Κάτι κάναν στις καμπίνες..
    Θα φανεί αν το πρόβλημα εμφανιστεί και σε άλλους.
    Μεταξύ μας, μακάρι να είναι κάτι τέτοιο, γιατί τότε θα το διορθώσουν.

  5. #50
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή είναι ακόμη PSTN, για αυτό και το σπλίτερ.
    Πως είναι δυνατόν να παίρνεις τότε από καμπίνα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #51
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Κι όμως είναι...
    Πάντως μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει γίνει voip.

  7. #52
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως είναι...
    Πάντως μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει γίνει voip.
    Η καμπίνα συνδέεται με το κέντρο με οπτική ίνα, που βρήκε τα 50V για να σου δώσει εσένα;; ή συνδέεσαι κατευθείαν σε A/K ή κάνεις λάθος για το splitter.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #53
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα συνδέεται με το κέντρο με οπτική ίνα, που βρήκε τα 50V για να σου δώσει εσένα;; ή συνδέεσαι κατευθείαν σε A/K ή κάνεις λάθος για το splitter.
    Είμαι απόλυτα σίγουρος (πιο σίγουρος δεν γίνεται): Ζευγάρι χαλκού μεταφέρει την PSTN από το κέντρο στην καμπίνα και συνδέεται στο σπλίττερ της καμπίνας μαζί με τη γραμμή από την κάρτα. Από εκεί έρχεται στο σπίτι.

    Πριν τη τελευταία βλάβη είχα attenuation 10.5db (δεν υπήρχε καν σπλίττερ στην καμπίνα). Μπήκε σπλίττερ και τώρα έχω attenuation 6,7db.
    Μετρημένη από google maps απόσταση καλωδίου 189 μέτρα. Το μηχάνημα του ΟΤΕ την υπολογίζει 250 μέτρα (δείχνει να έχει αρκετές μούφες στη διαδρομή).

    Η ταχύτητα στον κατανεμητή δεν διαφέρει πάνω από 1Mbit με την ταχύτητα στην πρίζα που έχω το modem.

    Η γραμμή συγχρόνιζε για 6 μήνες 100/10 με μέγιστο 103-117 / 44. Την περασμένη Πέμπτη έκανε ένα disconnect για πάνω από 5 λεπτά και από τότε δεν περνάει με τίποτα τα 70 Mbit (μετρημένο από τεχνικό του ΟΤΕ).

    Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις οι τεχνικοί πεδίου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα (πέρα από το να πιστοποιήσουν τη δυνατότητα να υποβιβαστεί η γραμμή χωρίς πέναλτυ).


    Αυτό που λέω είναι ότι αν αυτό συμβαίνει σε πολλούς, τότε το πιο πιθανό είναι να πρόκειται είτε για λάθος προφίλ στις κατοστάρες, είντα για προβληματικά firmware στις κάρτες των dslam. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα φανεί.

    Και κάτι τελευταίο: Υπάρχει πάντα η περίπτωση κάποια μούφα να παρουσιάζει πρόβλημα. Δυστυχώ αν δεν υπάρχει διακοπή δεν πρόκειται να γίνει τίποτα...

  9. #54
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως είναι...
    Πάντως μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει γίνει voip.
    Από περιέργεια και μόνο, γιατί δεν κάνεις τη γραμμή σου τώρα VOIP, μπας και λυθεί το πρόβλημα της ταχύτητας; Έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο (συναγερμός μήπως), που θέλεις να διατηρηθεί η γραμμή σε PSTN;

  10. #55
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια και μόνο, γιατί δεν κάνεις τη γραμμή σου τώρα VOIP, μπας και λυθεί το πρόβλημα της ταχύτητας; Έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο (συναγερμός μήπως), που θέλεις να διατηρηθεί η γραμμή σε PSTN;
    Και VOIP να την κάνω δεν θα λυθεί το πρόβλημα (σύμφωνα με τους τεχνικούς).

  11. #56
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και VOIP να την κάνω δεν θα λυθεί το πρόβλημα (σύμφωνα με τους τεχνικούς).
    Εγώ στη θέση σου θα το γύριζα σε 50αρα. Απώλεια 30 mbps είναι μεγάλη διαφορά, εκτός και αν χρειάζεσαι τόσο πολύ το upload. Πάντως και εμένα χθες έκανε ένα disconect και ξανασυγχρόνισε στα 89mbps. Επανήλθε στα 100 μετά από ένα restart.

  12. #57
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ σύμφωνα με το site του οτε εδώ και λίγο διάστημα βγάζει διαθεσιμότητα για την γραμμή μου 100αρι και 200αρι ίντερνετ όλο αυτό το διάστημα στα στατιστικά της γραμμής μου δεν έχει αλλάξει κάτι ούτε το attenable ούτε snr ούτε το attenuation . Για τον λόγο αυτό φώναξα έναν φίλο μου ηλεκτρολόγο για να τσεκάρουμε την γραμμή έξω στον κατανεμητη. Η υπάρχων καλωδίωση έχει ώς εξής.. Από τον κεντρικό κατανεμητη φεύγει ένα καλώδιο pet 0.6mm όπου διανύει μια απόσταση περίπου 90 μέτρων μέσα σε μεταλλικό κανάλι όπου μαζί του Υπάρχουν άλλα 12 καλώδια ίδιου τύπου για τα υπόλοιπα σπίτια και άλλα 12 καλώδια ρεύματος. Στο σημείο που μπαίνει στο σπίτι το έχω αποσυνδεσει από το υπόλοιπο σπίτι και έχω συνδέσει νέο καλώδιο 30 μετρων utp cat6 με κονεκτορες σιλικόνης της 3m και το έχω βάλει κατευθείαν πάνω στο ρουτερ. .
    Στην ρεκλετα λοιπόν μέτρησα και είδα τις εξής διαφορές

    Το attenable rate στο down από 66500 μέσα στο σπίτι ανέβηκε στα 69900- 70000 kbps στην ρεκλετα και το up από 27000 kbps μέσα στο σπίτι πήγε 43000 kbps στην ρεκλετα ( τις ανεβασμενες τιμές τις είχα δει 2 φορές τον τελευταίο μήνα και πάντα συνοδευονταν από αρκετά λάθη τα οποία μετά σταθεροποιουνταν άλλα κρατούσαν 1-2 μέρες και μετά γυρνούσαν πάλι)
    Το line attenuation από 9db μέσα στο σπίτι πήγε 6db στην ρεκλετα
    Το snr στο down δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στο up ανέβηκε πολύ δεν θυμάμαι ακριβώς. . Αμέσως μετά μέτρησα στο σημείο που έχω κάνει την Ένωση με το utp cat6 όπου εκεί τα στατιστικά ήταν περίπου ίδια με αυτά που έχω μέσα με την μόνη διαφορά ότι το line attenuation ήταν κατά 0.5 db λιγότερο. Όποτε αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλες οι διαφορές που έχω προκύπτουν στα 90 μέτρα που είναι το καλώδιο pet.
    Οπότε έχω την εξής απορία. Αν αντικαταστήσω το pet καλώδιο με 0.8mm αντί για 0.6mm που είναι τώρα και το βγάλω από το κοινόχρηστο μεταλλικό κανάλι που περνάνε όλα τα καλώδια τηλεφώνου και ρεύματος μαζί πρόκειται να δω κάποια βελτίωση ή μάταια θα ασχοληθώ;

    Ακόμα ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν έβαζα το ρούτερ πάνω στην ρεκλετα του οτε τα στατιστικά χαλουσαν πολύ και ούτε στα 50mbps δεν κλειδωνε το ρούτερ όταν όμως το έβαζα στην ρεκλετα του σπιτιού μου έπαιρνα τις ποιό πάνω τιμές αυτό γιατί συνέβαινε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosfast : 14-07-18 στις 21:54.

  13. #58
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ σύμφωνα με το site του οτε εδώ και λίγο διάστημα βγάζει διαθεσιμότητα για την γραμμή μου 100αρι και 200αρι ίντερνετ όλο αυτό το διάστημα στα στατιστικά της γραμμής μου δεν έχει αλλάξει κάτι ούτε το attenable ούτε snr ούτε το attenuation . Για τον λόγο αυτό φώναξα έναν φίλο μου ηλεκτρολόγο για να τσεκάρουμε την γραμμή έξω στον κατανεμητη. Η υπάρχων καλωδίωση έχει ώς εξής.. Από τον κεντρικό κατανεμητη φεύγει ένα καλώδιο pet 0.6mm όπου διανύει μια απόσταση περίπου 90 μέτρων μέσα σε μεταλλικό κανάλι όπου μαζί του Υπάρχουν άλλα 12 καλώδια ίδιου τύπου για τα υπόλοιπα σπίτια και άλλα 12 καλώδια ρεύματος. Στο σημείο που μπαίνει στο σπίτι το έχω αποσυνδεσει από το υπόλοιπο σπίτι και έχω συνδέσει νέο καλώδιο 30 μετρων utp cat6 με κονεκτορες σιλικόνης της 3m και το έχω βάλει κατευθείαν πάνω στο ρουτερ. .
    Στην ρεκλετα λοιπόν μέτρησα και είδα τις εξής διαφορές

    Το attenable rate στο down από 66500 μέσα στο σπίτι ανέβηκε στα 69900- 70000 kbps στην ρεκλετα και το up από 27000 kbps μέσα στο σπίτι πήγε 43000 kbps στην ρεκλετα ( τις ανεβασμενες τιμές τις είχα δει 2 φορές τον τελευταίο μήνα και πάντα συνοδευονταν από αρκετά λάθη τα οποία μετά σταθεροποιουνταν άλλα κρατούσαν 1-2 μέρες και μετά γυρνούσαν πάλι)
    Το line attenuation από 9db μέσα στο σπίτι πήγε 6db στην ρεκλετα
    Το snr στο down δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στο up ανέβηκε πολύ δεν θυμάμαι ακριβώς. . Αμέσως μετά μέτρησα στο σημείο που έχω κάνει την Ένωση με το utp cat6 όπου εκεί τα στατιστικά ήταν περίπου ίδια με αυτά που έχω μέσα με την μόνη διαφορά ότι το line attenuation ήταν κατά 0.5 db λιγότερο. Όποτε αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλες οι διαφορές που έχω προκύπτουν στα 90 μέτρα που είναι το καλώδιο pet.
    Οπότε έχω την εξής απορία. Αν αντικαταστήσω το pet καλώδιο με 0.8mm αντί για 0.6mm που είναι τώρα και το βγάλω από το κοινόχρηστο μεταλλικό κανάλι που περνάνε όλα τα καλώδια τηλεφώνου και ρεύματος μαζί πρόκειται να δω κάποια βελτίωση ή μάταια θα ασχοληθώ;

    Ακόμα ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν έβαζα το ρούτερ πάνω στην ρεκλετα του οτε τα στατιστικά χαλουσαν πολύ και ούτε στα 50mbps δεν κλειδωνε το ρούτερ όταν όμως το έβαζα στην ρεκλετα του σπιτιού μου έπαιρνα τις ποιό πάνω τιμές αυτό γιατί συνέβαινε;
    Για το κόκκινο παραπάνω στο ποστ σου: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μαζί με καλώδια ισχυρών (ρεύμα) να περνάνε καλώδια ασθενών (τηλέφωνα-ethernet κλπ). Εννοείται ότι κανονικά πρέπει να βγει το τηλεφωνικό σε ξεχωριστεί διαδρομή.
    Για τα πράσινα: Αν η διατομή του καλωδίου είναι ίδια και δε μιλάς για πάνω από 20-30 μέτρα, δε νομίζω να επηρεάζει.

    Στη ρεγκλέτα του ΟΤΕ είναι το σημείο που κανονικά μετράς. Είχες σίγουρα απομονώσει το καλώδιο που πηγαίνει προς το σπίτι όταν μέτρησες;

    Γενικά, η διαφορά στο down είναι μικρή, ίσως και φυσιολογική για 90 μέτρα καλώδιο. Η διαφορά στο up και στο attenuation δείχνει μάλλον προβληματικές συνδέσεις (ειδικά η διαφορά στο attenuation).

    Αλήθεια ξέρεις την απόσταση από την καμπίνα μέχρι το κουτί του ΟΤΕ στην είσοδο της πολυκατοικίας; Αν πχ αυτή είναι γύρω στα 200 μέτρα και εσύ έχεις άλλα 90 μέτρα μέχρι επάνω, τότε η διαφορά στο attenuation είναι μάλλον φυσιολογική.

    Ξαναμέτρα στο κουτί της εισόδου και ξαναπάτα τους κοννέκτορες και τα καλώδια στις ρεγκλέτες. Αν δεν έχεις σημαντική διαφορά επάνω με την είσοδο δεν αξίζει να αλλάξεις καλώδια.

  14. #59
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το καλώδιο που πάει σπίτι το είχα βγάλει.. όταν μετρουσα ..πάνω στην ρεκλετα του οτε έπαιρνα χάλια τιμές όταν μετρουσα πάνω στην δική μου χωρίς απομονωμενα τα καλώδια που πάνε σπίτι έδειχνε τις τιμές που είπα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180714_234914.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  538,3 KB 
ID: 195481

    Η καμπίνα απέχει όπως είπες 200 μέτρα + 120 μέτρα καλωδίου από πεζοδρόμιο μέχρι ρούτερ. Σκέφτομαι αυτά τα 120 μέτρα να τα περάσω έξω από τα ρεύματα μια ενιαία γραμμή μέχρι το ρούτερ ανεβάζοντας και την διατομή στα 0.8mm μπας και πλησιάσω τις τιμές που έχω έξω.

  15. #60
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο που πάει σπίτι το είχα βγάλει.. όταν μετρουσα ..πάνω στην ρεκλετα του οτε έπαιρνα χάλια τιμές όταν μετρουσα πάνω στην δική μου χωρίς απομονωμενα τα καλώδια που πάνε σπίτι έδειχνε τις τιμές που είπα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180714_234914.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  538,3 KB 
ID: 195481

    Η καμπίνα απέχει όπως είπες 200 μέτρα + 120 μέτρα καλωδίου από πεζοδρόμιο μέχρι ρούτερ. Σκέφτομαι αυτά τα 120 μέτρα να τα περάσω έξω από τα ρεύματα μια ενιαία γραμμή μέχρι το ρούτερ ανεβάζοντας και την διατομή στα 0.8mm μπας και πλησιάσω τις τιμές που έχω έξω.
    Δεν ξέρω να σου πω. Θεωρητικά δεν θα κάνει διαφορά. Μπορείς να ξαναδείς τις συνδέσεις βέβαια.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπώσεις από την αναβάθμιση σε Fiber 100L
    Από maravegias στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 20:41
  2. Προβλημα μετα απο αναβαθμιση του Asus dsl-ac68u
    Από FiretribeGR στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 19:08
  3. αναβαθμιση απο dsl24 σε fiber 30
    Από kilop στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 00:58
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12
  5. Μετά απο Αναβάθμιση των windows 10
    Από stathopon στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας