Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα ήθελα να σας καλησπερίσω, να σας ευχαριστήσω όλους, εκ των προτέρων, για το χρόνο και τις απαντήσεις σας και να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για το μεγάλο post που ακολουθεί.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν…

    Σαν οικογένεια χρησιμοποιούσαμε από το 2012 ένα iMac 27'' mid-2011. Επειδή ούτως ή άλλως χρειαζόμασταν ένα δεύτερο υπολογιστή, εδώ και ένα χρόνο φλερτάρω με την ιδέα του να στήσω ένα pc προσανατολισμένο λίγο περισσότερο προς το gaming χωρίς να ζητώ τρελά πράγματα. Απλά θέλω οι διάφοροι τίτλοι να είναι playable σε ανεκτές ρυθμίσεις και σε βάθος 3ετίας. Άλλωστε φανταστείτε ότι ήμουν ικανοποιημένος με παίξιμο ακόμα και σημερινών games (π.χ. CIV 6) με την 6970M (2GB) στο 27'' 1440 monitor του iMac. Το θέμα είναι ότι λίγο οι τιμές των GPUs , λίγο οι μάχη των CPUs/πλατφορμών και οι συνεχείς νέες αφίξεις, με έχουν φέρει σε σημείο να είμαι ακόμα μπερδεμένος και αναποφάσιστος.

    Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο καιρό πριν τα "έφτυσε" και το υπάρχον σύστημα (κάρτα γραφικών), οπότε τώρα υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:

    1) Καταφέρνω και φτιάχνω (τζαμπέ με οικοιακά μέσα, γιατί επίσημα δεν λέει με τίποτα) το iMac, οπότε παραμένει το αρχικό πρόβλημα - δηλ. χρειάζομαι ένα, ας πούμε mid range gaming, pc.

    2) Δεν καταφέρνω ή επιλέγω να μην φτιάξω το iMac, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να στηθούν 2 PCs (το ένα μάλιστα, αμεσότατα).

    Στην δεύτερη δε περίπτωση, ανακύπτει και ένα ακόμα δίλημμα. Αξίζει να χρησιμοποιήσω μέρη του iMac (στην ουσία τον επεξεργαστή i7 2600 και το lcd panel) ή καλύτερα να προσπαθήσω να τα δώσω και αυτά (να δω πως θα γίνει αυτό, μιας και δεν έχω πουλήσει τίποτα και ποτέ πιο πριν) και να αγοράσω τα πάντα από την αρχή;

    Επίσης εκτός από αποθηκευτικά μέσα που υπάρχουν σε αφθονία στο σπίτι και θα χρησιμοποιηθούν, μου έχει μείνει από παλιά και ένα PSU Corsair HX620, το οποίο δεν έχει δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο και θέλω να πιστεύω ότι και αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί… σωστά;

    Συνοψίζοντας λοιπόν να θυμίσω ότι:

    - Xρειάζομαι 2 PCs

    - Το ένα εκ των οποίων προορίζεται για απλή καθημερινή οικοιακή χρήση (γραφείου θα λέγαμε) και αναλόγως τις προτάσεις σας ίσως να μπορούσε να στηθεί και γύρω από τον i7 2600.

    - Το άλλο για mid-range gaming (όπως ανέλυσα). Εδώ Intel ή AMD; Δεν θέλω ο επεξεργαστής να ξεπερνάει τα 150-160 ευρώ.

    - Με ενδιαφέρει περισσότερο το VFM (νομίζω κατανοητό και λόγω χρήσης)

    - Συνηθίζω να κρατάω το hardware για αρκετά χρόνια.

    Οπότε είμαι όλος αυτιά για τις προτάσεις σας στα θέματα που αναλύθηκαν παραπάνω. Και πάλι ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved


    1. Το Corsair HX620 είναι εξαιρετικό τροφοδοτικό, και φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (κατα προτίμηση, στο gaming pc).
    2. Καλό θα είναι να ορίσεις ένα συνολικό budget, για τα δύο μηχανήματα.
    3. Επίσης, να μας πείς τίτλους παιχνιδιών που σ' ενδιαφέρουν.
    4. Να διευκρινήσεις αν στο budget υπολογίζεις και λειτουργικό σύστημα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να μας απαντήσεις σε αυτά που σου είπε ο cranky για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς (κατά κύριο λόγο το συνολικό budget).

    +1 το HX620 μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα (πόσο μάλλον αν δεν έχει καταπονηθεί καθόλου).

    Θα σου έλεγα το ίδιο και για τον i7-2600 (ο οποίος από άποψη ισχύος δεν έχει ξεπεραστεί σε μεγάλο βαθμό), αλλά άντε βρες συμβατή μητρική..

    - - - Updated - - -

    Καθαρά εισαγωγικά, μπορώ να σου πω ότι οι πιο VfM CPUs αυτή τη στιγμή είναι οι ακόλουθοι: Ryzen 5 1600/2600 και i5-8400 (αναφέρομαι στο gaming μηχανάκι).
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ παιδιά για το χρόνο σας.

    Cranky - Mike...
    1) Περί τροφοδοτικού αυτά σκεφτόμουν/ήλπιζα και εγώ. Χαίρομαι που αποδεικνύονται ορθές οι σκέψεις αυτές.
    3) Πιο πολύ παίζω strategies/simulations τύπου, CIV, Cities skylines, EU4, survival something (δεν θυμάμαι το είδος ακριβώς), όπως 7daystodie, strandeed deep, rust και FPSs άλλα όχι κάτι συγκεκριμένο. Θα μπορούσα π.χ. να δοκιμάσω από κάτι που βγήκε χθες μέχρι call of duty 2 χωρίς φανατισμό και κολλήματα. Επίσης παιδιά, οι ώρες παιχνιδιού είναι πολύ λίγες γιατί δεν υπάρχει ο ελέυθερος χρόνος που θα ήθελα.
    4) Δεν με απασχολεί το λειτουργικό αυτή τη στιγμή όπως και αρκετά άλλα και για το λόγο αυτό...
    2) ... δεν έβαλα συνολικό budget. Επειδή θεωρώ το όλο θέμα λίγο διαφορετικό και πολύπλοκο (ή απλό, όπως το πάρει κανείς). Με λίγα λόγια τα καθαρά ερωτήματα (πέραν του τοφοδοτικού και του monitor που ήταν genuine απορίες) είναι τα εξής:

    - Αξίζει ο i7 2600 εν έτη 2018 (mid season) και για πόσα χρόνια μπορεί να με βγάλει ασπροπρόσωπο σε απλά θέματα browsing, μουσική και ταινίες; Αν ναι, βρίσκω από ebay (με ότι αυτό συνεπάγεται) μητρική B75 και 8GB RAM με περίπου 100 ευρώ. Κρίμα που δεν μπορώ να βρώ μητρική με 4 SO-DIMM slots για να χρησιμοποιήσω και τη μνήμη που ήδη έχω.
    - Αν δεν αξίζει η "νεκρανάστασή" του, τότε στην περίπτωση του νέου επεξεργαστή (και αυτό ισχύει και για τα δυο PCs), πάλι η απορίες μου εστιάζονται σε CPU/MOBO αυστηρά και όχι στα υπόλοιπα. Και ναι, όπως αναφέρει και ο Mike οι finalist είναι 2-3 αλλά ποιος θα επικρατήσει τελικά;

    Όπως έγραψα δεν θέλω ο επεξεργαστής να ξεπερνάει τα 150-160 ευρώ, οπότε ο 2600 απορρίπτεται για την ώρα ως πιο ακριβός (και το x470 επίσης). Μπορώ όμως για το ένα PC να περιμένω γιατί και κάτι καινούργιο θα βγεί και οι τιμές θα πέσουν. Αν κατάλαβα καλά Mike σε AMD και περίπου στην ίδια τιμή θα πρότεινες 1600 έναντι του 2400g (και μου φαίνεται λογικό αφού δεν θα χρησιμοποιηθούν τα ενσωματωμένα γραφικά).
    Αλλά μόνο και μόνο για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο περίπλοκο και θολό είναι το θέμα budget για εμένα (ώστε να το θέσω επακριβώς), θα σου έλεγα ότι σε αντίστοιχη περίπτωση, όπου πάλι δεν θα γινόταν χρήση των ενσωματωμένων γραφικών, θα διάλεγα τον 2400g έναντι του 1400 και ας είναι ο δεύτερος κανα 20άρικο πιο φθηνός. Το ξέρω ότι έτσι δεν γλιτώνω χρήματα αλλά τον 2400g τον θεωρώ καλύτερο σαν επεξεργαστή και μόνο (έστω ελάχιστα) και θα μποούσα να τον χρησιμοποιήσω και χωρίς κάρτα αργότερα αν το επέλεγα.

    Οπότε R5 1600 ή i5 8400 αλλά υπάρχει προβάδισμα ώστε να προτιμήσω έαν από τους 2;
    Και τι γίνεται με τους πιο budget επεξεργαστές; R3 2200g ή i3 8100;

    Και πάλι ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Για τον i7 που εχεις λογικά θα πρεπει να βρεις και μητρική. Εχεις ψάξει να δεις τιμες; + του οτι εφόσον θες να το κρατήσεις για χρόνια το σκεπτικό είναι να αντέξει και η μητρική που θα βρεις. Να τον πουλησεις δεν θα βγαλεις και πολλά αλλά εγώ στην θέση σου αυτό θα εκανα εκτός αν βρεις καμια μητρική με τιμή χώμα.

    Τώρα για το ψήσιμο που μάλλον σκέφτεσαι προφανώς με αλλαγή παστας και τα συναφή, ναι μεν θα μπορούσε να πετύχει αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν υπάρχει καποιο μοντελο για το ποσο θα κρατήσει. Βεβαια δεν εχεις τπτ να χάσεις αρα μονο και μονο για λόγους εκμάθησης να το δεις θα σου πρότεινα να το δοκιμασεις

    Για το άλλο που λες οτι θα προτιμουσες το μοντελο με το apu παρόλο που δεν θα χρησιμοποιήσεις τα γραφικά δεν θα συμφωνησω. 1 η τιμή . 2 η θερμοκρασία , στα apu η amd δεν τα έβγαλε soldered αλλά με tim και 3. Η λιγότερη cache . Αν όμως πεις οτι θέλεις τα ενσωματωμένα γραφικά είναι μονόδρομος.

    Όταν είμαι στο pc θα προσθέσω κι αλλα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 20-05-18 στις 12:34.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά πιστεύω πως σε πρώτη φάση το ζητούμενο είναι να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Για παράδειγμα:

    1. Θα κρατήσεις τον i7-2600 ή όχι; Είναι σίγουρα λειτουργικός; Αν θα τον κρατήσεις, θα πάει στο gaming ή στο γραφείου (πάει και στα δύο);

    2. Θα έχει discrete κάρτα γραφικών το gaming μήχανημα; Αν ναι, τότε προφανώς δεν υπάρχει κανένα νόημα να πας σε Raven Ridge.

    3. Τι περίπου budget έχεις να διαθέσεις; Το ξέρω ότι είναι μπερδεμένο, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις (ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε).

    4. Σε ποιο pc θα πάει το HX620; Εγώ θα το πήγαινα - εφόσον είναι και αχρησιμοποίητο - στο gaming PC.

    Έχε υπόψη ότι για το μηχανάκι του "γραφείου", μπορείς να καθαρίσεις με έναν Pentium G4560, μία ASRock H110M-G/M.2, 8gb RAM και έναν SSD (κάπου στα 350-400€ μαζί με κουτί και PSU).

    - - - Updated - - -

    Δείξε μας και τις μητρικές που βρήκες από το ebay, να δούμε τι λένε. Απλά, να ξέρεις ότι σαν γενική αρχή δεν πας να βάλεις έναν 95W και 4C/8T CPU στο πρώτο χάρχαλο μητρική που θα βρεις μπροστά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 20-05-18 στις 13:13.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Vtester

    Προφανώς έχω κοιτάξει για μητρική και όπως έγραψα, μαζί με μια 8άρα μνήμη πάνε κανα 100αρικο. Και για να απαντήσω και στο Mike πάνω στο ίδιο θέμα, μιλάω για GIGABYTE (αλλά και ASUS ή MSI) Β75 ΑΤΧ που προορίζεται έτσι και αλλιώς για κλειδωμένους επεξεργαστές (Ivy Bridge βέβαια αλλά δεν πειράζει γιατί παίρνει και τον 2600). Βρίσκω και Z68 αλλά κάνει όσο οι καινούργιες ρε παιδιά... κρίμα δεν είναι;

    Το ψήσιμο έχει ξαναγίνει άρα όντως μόνιμο δεν είναι. Κράτησε όμως ένα χρόνο και στο μεταξύ και εγώ δεν πήρα το μάθημά μου και ξαναπίεζα την κάρτα. Το κυριότερο το είπες και εσύ, δεν έχω να χάσ τίποτα και θα με βολέψει για όσο κρατήσει.

    Για αυτό το παράδειγμα με το APU, είπα ότι θα τον προτιμούσα από το συγκεκριμένο CPU όχι γενικότερα έναντι όποιου CPU και το είπα κυρίως για να σου πω ότι στο budget δεν μπορώ να είμαι πολύ ακριβής ούτε έχω απόλυτα στενά όρια, μ' ενδιαφέρει κάτι να αξίζει τα λεφτά του ή να τα αξίζει περισσότερο έναντι κάτι άλλου και όχι κατ' ανάγκη να βρω το φθηνότερο κομμάτι. Όλα αυτά όμως που ανέφερες για το APU ισχύουν, δεν έχεις άδικο.

    Mike

    αυτό είναι όντως το ζητούμενο αν όμως είχα πάρει τις αποφάσεις μου δεν θα γινόταν κουβέντα τώρα.

    1) Είναι λειτουργικός και θα πάει στο απλούστερο εκ των δύο συστημάτων. Αν θα τον κρατήσω... εδώ θέλω η βοήθειά σας γιατί ισχύει ότι έγραψα λίγο πιο πάνω.
    2) Θα έχει discrete, την οποία θα έβαζα άμεσα ακόμα και στο "απλό" pc στην περίπτωση που όπως σας είπα περίμενα λίγο μέχρι να στησω το gaming pc και που θα μετακόμιζε μετά, αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάω για αγορά το πολύ μέχρι 1060 3GB με τις τωρινές τιμές (ή κάτι ανώτερο μεταχειρισμένο αν και θέλω να μειώσω τον αριθμό των μεταχειρισμένων κομματιών στο ελάχιστο δυνατό). Ελπίζω μετά την παραπάνω εξήγησή μου στον Vtester να κατάλαβες το σκοπό του παραδείγματος με το APU. Δεν το εννοούσα έτσι όπως το θέτεις.
    3) ΟΚ λοιπόν, ας κάνω μια προσπάθεια. MOBO+CPU για gaming pc μέχρι 250-260 ευρώ. ΜΟΒΟ+CPU για "απλό" μέχρι 160-180 ευρώ. Μεταχειρισμένο ΜΟΒΟ σε περίπτωση που κρατηθεί ο i7 2600 μέχρι 45 ευρώ. Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, είτε γιατί υπάρχουν (αποθηκευτικά μέσα, πληκτολόγια, ποντίκια, κουτιά), είτε γιατί έχω πιο ξκάυθαρη γνώμη και έχω αποφασίσει. Την απορία μου για το PSU που ήδη έχω τη λύσατε (thanks!) και το άλλο που μένει και ίσως θα πρέπει να αναλυθεί στο τέλος ξεχωριστά είναι το θέμα των monitors.
    4) Θα πάει στο gaming, που μάλλον και για εκεί είναι overkill.

    Έχω υπόψη μου τη λύση αυτή (G4560 ή G4600) και έναντι αυτής σκέφτομαι μήπως καλύτερα να κρατήσω των i7 που έχω.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) ΟΚ λοιπόν, ας κάνω μια προσπάθεια. MOBO+CPU για gaming pc μέχρι 250-260 ευρώ. ΜΟΒΟ+CPU για "απλό" μέχρι 160-180 ευρώ. Μεταχειρισμένο ΜΟΒΟ σε περίπτωση που κρατηθεί ο i7 2600 μέχρι 45 ευρώ. Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, είτε γιατί υπάρχουν (αποθηκευτικά μέσα, πληκτολόγια, ποντίκια, κουτιά), είτε γιατί έχω πιο ξκάυθαρη γνώμη και έχω αποφασίσει. Την απορία μου για το PSU που ήδη έχω τη λύσατε (thanks!) και το άλλο που μένει και ίσως θα πρέπει να αναλυθεί στο τέλος ξεχωριστά είναι το θέμα των monitors.
    1η εναλλακτική για Gaming PC: https://www.skroutz.gr/s/12086600/As...-F-Gaming.html + https://www.skroutz.gr/s/11139197/AM...-1600-Box.html (υπερτερεί σε αριθμό threads και μελλοντική αναβαθμισιμότητα)
    2η εναλλακτική για Gaming PC: https://www.skroutz.gr/s/14585479/As...-G-Gaming.html + https://www.skroutz.gr/s/12979210/In...-8400-Box.html (υπερτερεί σε performance ειδικά για gaming και μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς GPU)

    1η εναλλακτική για PC γραφείου: https://www.skroutz.gr/s/14011873/Gi...3-rev-1-x.html + https://www.skroutz.gr/s/14023216/AM...2200G-Box.html (υπερτερεί σε IGP και μελλοντική αναβαθμισιμότητα)
    2η εναλλακτική για PC γραφείου: https://www.skroutz.gr/s/14546939/Gi...H-rev-1-0.html + https://www.skroutz.gr/s/12979209/In...-8100-Box.html (υπερτερεί σε performace και η μητρική έχει καλύτερο LAN (της Intel))

    - - - Updated - - -

    Με μία ανακατανομή του budget νομίζω βγαίνει και ο 2600 στην 1η εναλλακτική για το Gaming PC (απλά σε αυτή την περίπτωση να ζητήσεις οπωσδήποτε bios update από το κατάστημα που θα πάρεις την μητρική).

    Στην 1η εναλλακτική για το γραφείου (αν δεν χρειάζεσαι πολλές sata και την vga), μπορεί να μπει και αυτή η μητρική: https://www.skroutz.gr/s/14013019/Gi...H-rev-1-x.html (ή και η asus που σου προτείνει στο επόμενο μνμ ο Vtester)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 20-05-18 στις 21:44.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    παραπλήσια με αυτά που προτάθηκαν ήδη

    gaming https://www.skroutz.gr/s/14012967/Gi...3-rev-1-x.html + https://www.skroutz.gr/s/14650949/AM...-2600-Box.html (με την προυπόθεση να της έχει γίνει bios update στη μητρική ή να έρχεται με πρόσφατο για να δει κατευθείαν τον επεξεργαστή)

    γραφείο https://www.skroutz.gr/s/14023216/AM...2200G-Box.html + https://www.skroutz.gr/s/13228791/As...0M-Gaming.html (με την προυπόθεση να της έχει γίνει bios update στη μητρική ή να έρχεται με πρόσφατο για να δει κατευθείαν τον επεξεργαστή)
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Mike

    Thanks για τις συγκεκριμένες προτάσεις. Ξέρω ότι μάλλον το ψειρίζω το θέμα αφού όπως φαίνεται αυτή την εποχή δεν μπορείς να κάνεις λάθος με καμιά από τις 2 εναλλακτικές της κάθε περίπτωσης, αλλά για να μην αρχίσω να πετάω βελάκια ή να στρίβω νομίσματα, μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποια θα ήταν η προσωπική σου επιλογή σε κάθε περίπτωση;
    Επίσης, απορία: γιατί x370 για 2200g; Μου διαφεύγει κάτι;

    Και τέλος καμιά ιδέα για τα monitors; Να κρατήσω το panel της LG (27'' 1440p) του iMac ή θα με ωθήσει αναγκαστικά σε αγορά δυνατότερων και άρα ακριβότερων καρτών; Εκτός αυτού χρειάζομαι και ένα δεύτερο.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks για τις συγκεκριμένες προτάσεις. Ξέρω ότι μάλλον το ψειρίζω το θέμα αφού όπως φαίνεται αυτή την εποχή δεν μπορείς να κάνεις λάθος με καμιά από τις 2 εναλλακτικές της κάθε περίπτωσης, αλλά για να μην αρχίσω να πετάω βελάκια ή να στρίβω νομίσματα, μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποια θα ήταν η προσωπική σου επιλογή σε κάθε περίπτωση;
    Αν μπορείς να πας στον 2600 έχεις σχεδόν ακυρώσει όλα τα πλεονεκτήματα που είχε ο 8400 έναντι του 1600. Διαφορετικά, υπάρχει διαμάχη (ο 8400 δίνει καλύτερο performance λόγω ανώτερου IPC σε εφαρμογές-τίτλους που εκμεταλλεύονται μέχρι 6 threads ενώ ο 1600 σε εφαρμογές-τίτλους που εκμεταλλέυονται αρκετά περισσότερα threads, πράγμα όχι τόσο common με τα τωρινά δεδομένα).

    Βραχυ-μεσο-πρόθεσμα ο 8400 υπερτερεί του 1600.

    Αν σταθμίσεις σε μεγαλύτερο βαθμό το future-proofness τότε ο 1600 υπερτερεί και απ' ό,τι έχει ανακοινωθεί οι ΑΜ4 μητρικές θα εξακολουθούν να παίρνουν όποιες νέες σειρές CPUs βγουν μέχρι και το 2020. Η Intel είναι λίγο άγνωστο το τι θα κάνει σε αυτό το σκέλος μετά την ανακοίνωση για καθυστέρηση της αρχιτεκτονικής των 10nm.

    Επίσης, οι AMD έχουν καλύτερο stock cooler.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, απορία: γιατί x370 για 2200g; Μου διαφεύγει κάτι;
    Είναι σε καλή τιμή η συγκεκριμένη(ες) και είναι και rev 1.x, άρα υποστηρίζουν τους Raven Ridge (2200G/2400G) από το αρχικό bios.

    Υπάρχει και αυτή: https://www.skroutz.gr/s/14012914/Gi...H-rev-1-x.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τέλος καμιά ιδέα για τα monitors; Να κρατήσω το panel της LG (27'' 1440p) του iMac ή θα με ωθήσει αναγκαστικά σε αγορά δυνατότερων και άρα ακριβότερων καρτών; Εκτός αυτού χρειάζομαι και ένα δεύτερο.
    Σίγουρα η 1440p αυξάνει τις απαιτήσεις.

    Η δεύτερη θα πάει στο "γραφείου"; Πόσες ίντσες θες να είναι; Budget;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 20-05-18 στις 22:37.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως μαλλον καταλάβατε δεν είχα δει ούτε το update του Mike ούτε το μήνυμα του VTester όταν έγραφα τα προηγούμενα. Anyway...
    Άρα νόμισμα για 8400 ή 1600 αλλά μάλλον προς AMD αν πρόκειται για 2600. Αληθεύει ότι σε αυτή τη δεύτερη (ή πρώτη και κάτι) γενιά Ryzen είναι προτιμότερες οι X επιλογές (π.χ. 2600Χ). Επίσης ψυχολογικά και μόνο αν πήγαινα σε 2600/2600Χ θα ήθελα Χ470, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

    Mike, ναι έλεγα να πάει η δεύτερη οθόνη στο "γραφείου" αλλά αν είναι να μου δημιουργεί και πρόβλημα η native αναλυση του υπάρχοντος αλλάζω γνώμη εύκολα. Πάντως για το δεύτερο θα πήγαινα σε 24'' 1080p και αν το στείλω στο "γραφείου" κάτι φθηνό μεν αλλά πιοτικό, ενώ αν πάει για gaming αν γίνεται να μην ξεπεράσει τα 300 ευρώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει το built-in "Target Display Mode" το iMAC σου; Το έχεις δοκιμάσει; Δουλεύει κανονικά (ακόμα και με τα προβλήματα που έχει);

    Αυξάνει τις απαιτήσεις η 1440p αλλά δεν νομίζω να φτάνει να δημιουργεί πρόβλημα. Άντε το πολύ-πολύ να πας σε μία GTX 1060 6GB ή μία RX-580 8GB.

    Για το 24" 1080p του γραφείου, προσωπικά θα σου έλεγα να δεις κάποια με VA panel. Για παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/11057871/BenQ-VZ2470H.html

    - - - Updated - - -

    Τα Χ μοντέλα στη 2η γενιά Ryzen είναι σχεδόν τερματισμένα από άποψη συχνότητας (ειδικά αν βάλεις και μία aftermarket ψύκτρα για να πάρεις το max από το XFR enhancement).

    Μην πηγαίνοντας σε X470 mobo, το μόνο που χάνεις πρακτικά είναι το Precision Boost Overdrive.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Είναι προτιμότερο το x470 αλλά όχι και τελείως αναγκαίο. Θα δουλέψει και με το x370 μια χαρά. Δεν είναι ότι είναι προτιμότερος ο 2600x , απλά για gaming έχει μεγαλύτερη συχνότητα και βοηθάει. Αλλά και ο απλός είναι ένας πολύ καλός επεξεργαστής. Για μένα αξίζει να πάρεις 2600 εφόσον είναι και μέσα στο budget σου. Αν θέλεις να χωρέσει και ο 2600x κάπως καλύτερα στο budget βάζεις πχ στη μητρική του γραφείου την μητρική που σου πρότεινε ο mike https://www.skroutz.gr/s/14012914/Gi...H-rev-1-x.html και θα βγεις λίγο εκτός budget.

    Για την οθόνη αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου μπορείς να δεις μια 28αρα https://www.skroutz.gr/s/10652230/BenQ-GC2870H.html . Φυσικά δεν ξέρω τι εννοείς με το φθηνό ακριβώς άρα αν είμαι εκτός budget μου το λες.

    Αν περνάς πολλές ώρες στο γραφείο όμως , μπορείς να κρατήσεις στο γραφείο την 27αρα και να πάρεις ένα monitor για το gaming.
    Υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάρτα γραφικών amd για τα games ; Αν ναι να σου προτείνουμε με freesync.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προτιμότερο το x470 αλλά όχι και τελείως αναγκαίο. Θα δουλέψει και με το x370 μια χαρά.
    Όπως και το B350. Το λέω γιατί συμπαθώ πολύ την Asus Rog Strix B350-F Gaming (ιδιαίτερα προσεγμένη υλοποίηση -> Intel LAN-ALC1220 audio codec-Black Nichicon 12K capacitors-Δυνατό power delivery-DP-Optical S/PDIF out-κλπ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 20-05-18 στις 23:57.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βοήθεια σε σύνθεση υπολογιστή
    Από kkgas στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 23:26
  2. Βοήθεια για νέα σύνθεση pc
    Από SarahKane στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 13:19
  3. Μια γνώμη για σύνθεση
    Από vassman στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 15:35
  4. Πρόταση για σύνθεση PC για γραφείο
    Από psylos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 15:38
  5. Προτάσεις για σύνθεση AMD Ryzen
    Από Eaglos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 15:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας