Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.503
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Σε εναν επαγγελματικό χώρο (φαρμακείο) έχουν ISDN.
    Μάλλον αυτό υπάρχει από παλιά που χρειαζόμασταν ISDN για τηλέφωνο και internet μαζί.
    Τέλος πάντων, το έχει αφήσει από τότε στον χώρο.

    Το θέμα είναι ποιό?
    Ξαφνικά, και ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό το σήμα αναμονής δεν ακουγόταν, ενεργοποιήθηκε. Τώρα, από μόνο του, από τον Ο.Τ.Ε., ουδείς γνωρίζει. Δεν είναι, όμως, αυτό το πρόβλημα. Από ποιον ενεργοποιήθηκε. Άλλο είναι το θέμα.

    Ο φαρμακοποιός, μάλλον με την ενεργοποίηση αυτή, κατάλαβε αυτό που τόσα χρόνια γινόταν, προφανώς εν αγνοία του. Δεν το ήξερε λόγω της απενεργοποιημένης αναμονής. και εξηγώ...

    Στον χώρο, υπάρχει μόνο μία συσκευή (πρέπει να είναι συνδεδεμένη σε ένα ab τού netmod). Με την ενεργοποίηση της αναμονής, ενώ μιλάει με κάποιον, ακούει στο ακουστικό του το σήμα της αναμονής (κάτι ανάλογο με τα κινητά). Το ίδιο καί ο πρώτος με τον οποίο μιλάει ο φαρμακοποιός:ακούγεται αμυδρά στο βάθος ένα σήμα αναμονής, ότι δηλαδή κάποιος δεύτερος καλεί τον φαρμακοποιό (πώς το ξέρω:έκανα μία δοκιμή - θα εξηγήσω λίγο παρακάτω - ).

    Τώρα, το θέμα είναι ποιό? Θέλει ο φαρμακοποιός, να εξακολουθεί να έχει μόνο μία συσκευή στον χώρο, να αφήσει το ISDN, και να το κάνει να συμπεριφέρεται σαν PSTN. Δηλαδή, ενώ μιλάει με κάποιον, και κάποιος δεύτερος π.χ. πελάτης, καλεί, ο δεύτερος να ακούει αυτό το συνεχόμενο μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ...... Ο φαρμακοποιός, όντως, είναι στον χώρος και απασχολεί τη γραμμή, αλλά, αυτό που γίνεται τώρα είναι, στον δεύτερο, να χτυπάει και να νομίζει ότι δεν το σηκώνει ο φαρμακοποιός. Δέν θέλει αυτό να γίνεται.

    Τώρα θα μου πείτε:τότε για ποιό λόγω έχει το ISDN; Δεν ξέρω. Ας πούμε πως για την ώρα, δεν μας απασχολεί αυτό, και δεν το κάνει PSTN.

    Γιατί δεν απενεργοποιεί το Call waiting και να το κάνει Call Rejection on Busy (Busy on Busy); (άν είναι σωστός ο όρος που θέλουμε).
    Αυτό το δοκίμασα.
    Μίλησα με τον Ο.Τ.Ε., και το έψαξα στο web, και είδα πως:

    απενεργοποίηση αναμονής κλήσης: #43#

    Δεν δούλεψε. Πήτησε #43#. Με κάλεσε, και ο υπάλληλος που είχε, κάλεσε στο φαρμακείο από το κινητό του. Αυτό που μόνο έγινε ήταν στο κινητό να ακούγεται ότι χτυπάει αλλά δεν το σηκώνει, και απλά στο ακουστικό τού φαρμακοποιού, όπως καί στο δικό μου, σταμάτησε το σήμα αναμονής (ότι κάποιος δεύτερος καλεί - αυτό το μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ...).

    Στη συνέχεια, αφού δεν έπιασε αυτό που ήθελε με το #43#, έκανε πάλι επαναφορά της αναμονής με το *43# (άσκοπο, φυσικά, γι' αυτό που θέλει, αλλά ήθελε ακριβώς την προηγούμενη κατάσταση). Δοκιμάσαμε πάλι τις κλήσεις με σταθερό-κινητό, και η αναμονή επανήλθε.

    Βάση αυτό το story, υπάρχει περίπτωση να πετύχει αυτό που θέλει με μία συσκευή, και χωρίς να το γυρίσει σε PSTN? Δεν ξέρω γιατί. Ας πούμε ότι στο μέλλον θέλει να έχει έτοιμο το ISDN, για να έχει άμεση εγκατάσταση δεύτερης συσκευής στον χώρο.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να απενεργοποιησεις την αναμονη στην δευτερη γραμμη του isdn. Δηλαδη με μια συσκευη στο αλλο πριζακι του netmod, καλεις #43# και απενεργοποιειται. Δοκιμαστε το και μαλλον θα πιασει. Και μετα φυσικα βαλτε την συσκευη στο αλλο πριζακι.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θέλει να ορίσεις την δεύτερη πόρτα να μην απαντάει όταν καλούν το msn (νούμερο), κάπου στο Manual λεεί πως θα το κάνεις, εκεί που ορίζεις Msn, στην πόρτα που θέλεις να απαντάει θα δηλώσεις κανονικά το msn και στην άλλη θα βάλεις ενα άσχετο νούμερο, έτσι δεν θα απαντάει η συσκευή

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.503
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει να ορίσεις την δεύτερη πόρτα να μην απαντάει όταν καλούν το msn (νούμερο), κάπου στο Manual λεεί πως θα το κάνεις, εκεί που ορίζεις Msn, στην πόρτα που θέλεις να απαντάει θα δηλώσεις κανονικά το msn και στην άλλη θα βάλεις ενα άσχετο νούμερο, έτσι δεν θα απαντάει η συσκευή
    Αν κατάλαβα καλά...
    α. Αρχικά, να ρωτήσω:msn εννοούμε ο αριθμός του συνδρομιστή οτε? (δεν θυμάμει τί είναι το msn, κανονικός ή δεύτερος αριθμός στον ίδιο χώρο?)

    β. εάν όχι, τι;


    ok. Ο msn είναι ένας δεύτερος αριθμός (π.χ. 210xxxxxx8).

    γ. ας πούμε πως ο αριθμός φαρμακείου 210xxxxxx1, τότε πώς σε αφήνει ο οτε να βάλεις ένα οποιοδήποτε νούμερο στην δεύτερη αναλογική θέρα netmod, στο οποίο νούμερο δεν είσαι συνδρομητής;

    δ. εάν, τελικά, αριθμός φαρμακείου 210xxxxxx1 (αναλογική θύρα ab1), και τυχαίος αριθμός 210xxxxxx2 για δεύτερη αναλογική θύρα ab2, τότε, σύμφωνα με αυτό που περιγράφεις:

    συνδέδω τη συσκευή στην ab1
    προγραμματίζω τον ίδιο αριθμό να μην απαντάει όταν καλούν στην ab2
    απενεργοποιώ την αναμονή κλήσης από την ab1
    Εάν έχω καταλάβει καλά και τα λέω σωστά έως εδώ, η λύση σταματάει εδώ. Οπότε, ποιός ο λόγος να ορίσω άσχετο νούμερο στην ab2?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 21-05-18 στις 17:08. Αιτία: δίορθωση περιεχομένου
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά...
    α. Αρχικά, να ρωτήσω:msn εννοούμε ο αριθμός του συνδρομιστή οτε? (δεν θυμάμει τί είναι το msn, κανονικός ή δεύτερος αριθμός στον ίδιο χώρο?)

    β. εάν όχι, τι;


    ok. Ο msn είναι ένας δεύτερος αριθμός (π.χ. 210xxxxxx8).

    γ. ας πούμε πως ο αριθμός φαρμακείου 210xxxxxx1, τότε πώς σε αφήνει ο οτε να βάλεις ένα οποιοδήποτε νούμερο στην δεύτερη αναλογική θέρα netmod, στο οποίο νούμερο δεν είσαι συνδρομητής;

    δ. εάν, τελικά, αριθμός φαρμακείου 210xxxxxx1 (αναλογική θύρα ab1), και τυχαίος αριθμός 210xxxxxx2 για δεύτερη αναλογική θύρα ab2, τότε, σύμφωνα με αυτό που περιγράφεις:

    συνδέδω τη συσκευή στην ab1
    προγραμματίζω τον ίδιο αριθμό να μην απαντάει όταν καλούν στην ab2
    απενεργοποιώ την αναμονή κλήσης από την ab1
    Εάν έχω καταλάβει καλά και τα λέω σωστά έως εδώ, η λύση σταματάει εδώ. Οπότε, ποιός ο λόγος να ορίσω άσχετο νούμερο στην ab2?
    Αν δεν ορίσεις σε μια θύρα αριθμό τότε θα χτυπάει σε όλες τις κλήσεις που θα φτάσουν στο NT όποτε για να μην χτυπάει ορίζεις εναν άσχετο αριθμό, δεν τον ενδιαφέρει τον ΟΤΕ τι νούμερο θα βάλεις, αν βάλεις λάθος νούμερο εσύ δεν θα δέχεσαι κλήσεις........για κάτσε, αυτό θέλουμε

    Πραγματικά αν θέλεις το δοκιμάζεις, αν δεν θέλεις υγεία και καλή καρδια

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.503
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά αν θέλεις το δοκιμάζεις, αν δεν θέλεις υγεία και καλή καρδια
    Συμφωνώ! Απλά θα ήθελα πριν τη δοκιμή να είμαι όσο καλύτερα προετοιμασμένος και με όσο περισσότερες γνώσεις, ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω σε αρνητική δοκιμή. Τώρα θα μου πεις:ε, μετά, πάλι εδώ είμαστε. Σωστό κι αυτό !

    Τώρα, αυτό που γίνεται σύμφωνα με αυτά που λες είναι, στην δεύτερη θύρα που πρέπει να βάλεις άσχετο αριθμό, δεν γίνεται τίποτα:ούτε χτυπάει στον καλών (δηλ. αυτός που παίρνει τον φαρμακοποιό) όταν παίρνει τον αριθμό τού φαρμακείου ενώ η γραμμή είναι απασχολημένη , ούτε κάτι γίνεται στη μεριά τού φαρμακοποιού. Αντίθετα, ο δεύτερος καλών, παίρνει αυτό το ντουτ-ντουτ-ντουτ-ντουτ-ντουτ-ντουτ-.... Δηλαδή, απασχολήμένη γραμμή. Όπως στο PSTN.

    Από την άλλη μεριά, κάποιος που έχει από τον οτε το 210-33333-44444, και δηλώσει αυτό στην δεύτερη θύρα ο φαρμακοποιός, τότε ο 2103333344444 θα εξακολουθεί να δουλεύει ανεπηρρέαστος. Όπως και στη μεριά τού φαρμακοποιού, όταν καλούν τον 2103333344444, στη τη μεριά τού φαρμακοποιού δεν θα ακούγεται τίποτα. Ούτε όταν μιλάει, ούτε όταν δεν μιλάει. Δεν θα χτυπάει στο φαρμακείο κάτι, παρ' ότι στη δεύτερη θύρα έχει το 2103333344444, διότι δεν τού το έχει φέρει ο οτε στο φαρμακείο με σύρμα από το κέντρο του.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στα netmod, αλλά και στα santis, απο μαμά είναι ρυθμισμένα να απαντάνε και οι δύο θύρες σε όλες τις κλήσεις σε όποιο νούμερο και να έχουν γίνει.
    Ας πούμε πως έχεις ενα κεφαλικό και ενα Msn, μπορείς να ρυθμίσεις την μια πόρτα να απαντάει μόνο στο κεφαλικό και την άλλη στο msn, ή μπορείς να βάλεις μια πόρτα να απαντάει και στο msn και στο κεφαλικό και να βγαίνει έξω με το κεφαλικό.

    Τι γίνεται τώρα όταν έχεις μόνο έναν αριθμό; πως λες στην μία θύρα να μην απαντάει; δηλώνεις σαν αριθμό κάποιον άσχετο αριθμό που δεν υπάρχει περίπτωση να σου έρθει σαν πληροφορία απο το κέντρο.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.503
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Λοιπόν, το έχω φτιάξει. Έχω μόνο ένα μικρό προβληματάκι. Την ύπαρξη συναγερμού.
    Όπως ήταν πριν, στην ab1 ήταν το τηλέφωνο, και στην ab2 ο συναγερμός.
    Τώρα, έχω βάλει με διακλαδωτή στην ab1 καί το τηλέφωνο καί τον συναγερμό. Λειτουργούν καί τα δύο κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι πως όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο ακούγεται ένα βουητό. Αυτό έγινε επειδή έχω βάλει τον συναγερμό (το τηλεφωνικό του καλώδιο) στην ab1 με τον διακλαδωτή. Όταν το βγάζω πάνω από τον διακλαδωτή, το σήμα καθαρίζει στο τηλέφωνο. Έχω δοκιμάσει φιλτράκια, αλλά τίποτα.

    Κάποια βοήθεια?
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είναι σωστή συνδεσμολογία, κανονικά πάει πρώτα στον συναγερμό και μετά επιστρέφει στο τηλέφωνο
    Νομίζω πως μπορεί να κάνει κλήση απο την ab2 ακόμα και αν δεν έχει δηλωμένο σωστό msn, για δοκίμασε το λίγο

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.503
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως μπορεί να κάνει κλήση απο την ab2 ακόμα και αν δεν έχει δηλωμένο σωστό msn, για δοκίμασε το λίγο
    Έκανα δοκιμή. Είχες δίκιο.

    Εξερχόμενη από την ab2, κάνει, έστω και με δηλωμένο άσχετο msn. Οπότε, απλά, έβγαλα τον διακλαδωτή από την ab1, και άφησα στην ab1 το τηλέφωνο, και στην ab2 το συναγερμό.
    Τώρα δουλεύει όπως το θέλουμε.

    ab1 τηλεφωνική συσκευή (εισερχόμενη + εξερχόμενη) με καθαρό σήμα
    ab2 συναγερμός

    Όλα κομπλέ.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή γιαμμής απο ISDN (voip) σε PSTN (voip)
    Από puntomania στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 20:07
  2. [Other] ZTE ZXDSL 931VII χρήση σαν access point
    Από teachertza στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-18, 11:28
  3. LENOVO A6010 και χρήση σαν hotspot
    Από Steliospan45 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 12:16
  4. [Other] Χρηση netfaster IAD 2 σαν switch
    Από PETTAKOS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 17:59
  5. Router κεραυνος isdn pstn w724v
    Από scarface5323 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 11:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας