Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος, δυστυχώς μάλλον οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται...Έχοντας τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίσει μεγάλο θέμα με τρελές διακοπές, σπασίματα, buffering κλπ σε streaming ταινιών μέσω Kodi, σε 50άρα γραμμή Wind με καλά στατιστικά (κλείδωμα στα 49998, κατέβασμα σε speedtest στα 45,5-46, όχι διακοπές κλπ), κι αφού απέκλεισα όλα τα άλλα σενάρια (wifi - το μηχάνημα συνδέθηκε με ethernet, αλλαγή android player με νεότερο, αλλαγή DNS) πέρασα και VPN στο μηχάνημα (όπως έγραψα και σε άλλο τόπικ) και δια μαγείας κατάφερα να στριμάρω χωρίς σπασίματα το ΣΚ.
    Θέλοντας να διερευνήσω/διασταυρώσω περαιτέρω την αρχική μου υποψία, κάλεσα πριν λίγο την εξυπηρέτηση βλαβών της Wind για το θέμα με το αργό streaming, και τι μου λέει ο υπάλληλος ανάμεσα σε διάφορα άσχετα; Βλέπω ότι έχετε πολύ μεγάλη κίνηση δεδομένων στη γραμμή σας, 90Gb !!! Κατεβάζετε torrents; Όχι του λέω...Πως είναι δυνατόν; Μου λέει, από την αρχή του μήνα μου δείχνει (το σύστημά του προφανώς) ότι έχετε κατεβάσει όγκο δεδομένων 90 Gb...
    Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή μου επιβεβαίωσε ότι κάνουν κάποιο μπλοκάρισμα όγκου δεδομένων μέσα σε κάθε μήνα χρέωσης από κάποια Gb και άνω, και προφανώς την πληρώνουν οι εφαρμογές που κάνουν streaming όπως το Kodi...
    Τυπικά βέβαια μου δήλωσαν βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι απλά την πάτησα με τους καραγκιόζηδες.
    Η πλάκα είναι ότι επί 1 χρόνο που ήμουν σαυτούς σε απλή 24άρα (όπου κλείδωνα στα 12,5 και κατέβαζα στα 10) μια χαρά έκανε streaming το Kodi...
    Καταραμένη εξέλιξη...
    Πως σας φαίνεται όλο αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε αυτό που αναφέρεις. Έχω 2 pc που streamαρουν και κατεβάζουν αλλά δεν είχα ποτέ κάτι αντίστοιχο σαν το δικό σου. Μήπως το πρόβλημα οφείλετε στο kodi;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε εγώ έχω δει κάτι ανάλογο.
    Μάλλον κάποιο πρόβλημα στο setup σου είναι...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312
    Path Level
    Interleaved
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ΔευτέραΕδώ θα δείς την πρόσφατη ιστορία μου μέ την Wind. Νόμιζα πως μόνο εγώ σκεφτόμουνα οτι παίζει throttling...Να πώ ότι εκτός απο το wifi της Wind έχω wifi router δικό μου με NetGear Nighthawk R8000 με OpenWRT και 3.2GBPS ταχύτητα και ακόμη ενα wifi router Xiaomi με OpenWRT με 11ac.Υπολιστής κεντρικός με Gigabit ethernet και άλλος με POE 500mbps (που δεν ειναι ποτε αλλά λέμε) και έχω διαπιστώσει lagging στο streaming.Και καλά ξέρω οτι Pop Corn Time και Kodi παίζει ρόλο το stream πόσοι κάνουν share to torrent αλλά και σε "green" πηγές με 5Mb/sec κατέβασμα lagaρισμα ανεξάρτητα αμα έχω wifi/καλώδιο.Το ίδιο και στο youtube. Σίγουρα όχι πάντα.

    Ναι μπορείτε και να με πείτε προκατειλημμένο με πάνω απο 90 κλήσεις στην Wind τους τελευταίους μήνες αλλά αντιλαμβάνομαι οτι κάτι δεν κάνουν καλά εκεί πέρα οπότε αναγκαστικά Cosmote και εύχομαι να πάρω το Speedport plus.
    Μακρυά απο Wind

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τα Kodi/popcorn γενικά δε προσφέρονται για εξαγωγή συμπερασμάτων. Κάτι το οποιο streamάρει ωραία τώρα μπορει το βράδυ να κάνει κολλήματα(μιλάω για την ιδια ακριβώς πηγή) .. Και μιλάω για γραμμή ΟΤΕ..

    Αν υπάρχουν αποδείξεις ότι η WIND εφαρμόζει throttling θα ήθελα να τις δω πάντως..
    Τι πρώτες 10 μέρες του μήνα δηλαδή έχεις καλό streaming και τις υπόλοιπες 20 μέρες του μήνα δεν έχεις; Από αυτά που λες δε βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στο streaming..

Παρόμοια Θέματα

  1. Throttling από Wind
    Από nitro912gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 15:53
  2. Πρόβλημα με WIND σε μετάβαση από ADSL σε VDSL
    Από vassilis1970 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 13:05
  3. Αναβαθμιση απο adsl σε Vdsl (Καβάλα) - τιμες
    Από stevenik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 11:50
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 14:25
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας