Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 66
  1. #31
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποτέ δεν κατάλαβα την επιτυχία του Amazon και το πώς έγινε ο Τζεφ Μπέζος ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο.

    Προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα ποτέ από το Amazon και το ξέρω μόνο επειδή όταν βάζεις ένα "ειδικό" προϊόν βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα του Google.

    Α ναι. Έχει και την internet movie database.

    Αν δεν θέλει ο Μπέζος τους πελάτες του ...είμαι σίγουρος ότι θα βρουν και αυτοί αλλού να στραφούν.

  2. #32
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν κατάλαβα την επιτυχία του Amazon και το πώς έγινε ο Τζεφ Μπέζος ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο.

    Προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα ποτέ από το Amazon και το ξέρω μόνο επειδή όταν βάζεις ένα "ειδικό" προϊόν βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα του Google.

    Α ναι. Έχει και την internet movie database.

    Αν δεν θέλει ο Μπέζος τους πελάτες του ...είμαι σίγουρος ότι θα βρουν και αυτοί αλλού να στραφούν.
    Εννοείς ο 4ος αν θυμάμαι καλά.

    Αφού ήταν το πρώτο το αμαζον λογικό να έγινε πλουσιος

  3. #33
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για να ρωτήσω και κάποιους που ξιφουλκούν εδώ:

    Πώς σας φαίνεται όταν αγοράζετε κάτι σχετικά ακριβό (π.χ. μητρική €200 ή κάρτα γραφικών €400) και όταν σας έρχεται και θέλετε να είναι σφραγισμένη και παρθένα η συσκευασία, όχι για να την ανοίξετε εσείς, αλλά για να είστε σίγουρος ότι είναι ολοκαίνουργιο το προϊόν σας, η συσκευασία είναι ανοιγμένη;

    Επειδή κάποιος, έτσι επειδή μπορεί και του κάπνισε, καταχράστηκε τον νόμο, και επέστρεψε το προϊόν;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #34
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    αυτό είναι θέμα.
    Οποιος θέλει σφραγισμένα ας αγοράζει από amazon.
    Οποιος θέλει φθηνότερα ας αγοράζει από αυτούς που πουλάνε μέσω amazon.
    Και στις 2 περιπτώσεις να προσέχει να μην κάνει πολλές επιστροφές.

    Η αμαζον έχει πάρει ψηλά τον αμανέ, οι άλλοι τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις, και αυτοί μπανάρουν accounts?

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ρωτήσω και κάποιους που ξιφουλκούν εδώ:

    Πώς σας φαίνεται όταν αγοράζετε κάτι σχετικά ακριβό (π.χ. μητρική €200 ή κάρτα γραφικών €400) και όταν σας έρχεται και θέλετε να είναι σφραγισμένη και παρθένα η συσκευασία, όχι για να την ανοίξετε εσείς, αλλά για να είστε σίγουρος ότι είναι ολοκαίνουργιο το προϊόν σας, η συσκευασία είναι ανοιγμένη;

    Επειδή κάποιος, έτσι επειδή μπορεί και του κάπνισε, καταχράστηκε τον νόμο, και επέστρεψε το προϊόν;
    Παίρνεις μια μητρική των 450 ευρώ, και όταν φτάνει την ανοίγεις όλο χαρά για να την βάλεις στο μηχάνημα σου, αλλά καταλαβαίνεις οτι έκανες λάθος και δεν ταιριάζει με τον επεξεργαστή σου.
    Έχεις κάνει στο σύνολο 9 αγορές απο το Amazon και δυστυχώς είχες στείλει πίσω για αλλαγή ενα ταμταμ.

    Τι κάνεις την μητρική; κορνίζα;

  6. #36
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις μια μητρική των 450 ευρώ, και όταν φτάνει την ανοίγεις όλο χαρά για να την βάλεις στο μηχάνημα σου, αλλά καταλαβαίνεις οτι έκανες λάθος και δεν ταιριάζει με τον επεξεργαστή σου.
    Έχεις κάνει στο σύνολο 9 αγορές απο το Amazon και δυστυχώς είχες στείλει πίσω για αλλαγή ενα ταμταμ.

    Τι κάνεις την μητρική; κορνίζα;
    Βεβαίως κορνίζα.

    Ας πρόσεχες.

    Κάθε μητρική λέει ρητά στα αναλυτικά specs του κατασκευαστή της, ποιά CPU παίρνει.

    Τα λάθη πληρώνονται, και πρέπει να πληρώνονται.

    Ειδικά όταν αγοράζεις μητρική των €450, που θα είναι σίγουρα για HEDT ή server πλατφόρμα.

    Γιατί να μετακυλήσεις την απροσεξία/βλακεία σου (δεν αναφέρομαι σε σένα προφανώς) στον άλλον, που δεν φταίει σε τίποτα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 24-05-18 στις 10:36.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως κορνίζα.

    Ας πρόσεχες.

    Κάθε μητρική λέει ρητά στα αναλυτικά specs του κατασκευαστή της, ποιά CPU παίρνει.

    Τα λάθη πληρώνονται, και πρέπει να πληρώνονται.

    Ειδικά όταν αγοράζεις μητρική των €450, που θα είναι σίγουρα για HEDT ή server πλατφόρμα.

    Γιατί να μετακυλήσεις την απροσεξία/βλακεία σου (δεν αναφέρομαι σε σένα προφανώς) στον άλλον, που δεν φταίει σε τίποτα;
    Ωραία να την κάνεις λοιπόν κορνίζα, ή ότι άλλο θέλεις.

    Αλλά ο άλλος που την πήρε την μητρική ενώ έλεγε πως κάνει για τον επεξεργαστή που πήρε, αλλά για μεταγενέστερο bios έχει το δικαίωμα να την επιστρέψει.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ρωτήσω και κάποιους που ξιφουλκούν εδώ:

    Πώς σας φαίνεται όταν αγοράζετε κάτι σχετικά ακριβό (π.χ. μητρική €200 ή κάρτα γραφικών €400) και όταν σας έρχεται και θέλετε να είναι σφραγισμένη και παρθένα η συσκευασία, όχι για να την ανοίξετε εσείς, αλλά για να είστε σίγουρος ότι είναι ολοκαίνουργιο το προϊόν σας, η συσκευασία είναι ανοιγμένη;

    Επειδή κάποιος, έτσι επειδή μπορεί και του κάπνισε, καταχράστηκε τον νόμο, και επέστρεψε το προϊόν;
    Κοίτα...
    Προφανώς όταν επιστρέφεις κάτι ανοιγμένο έχει χάσει ένα 15-20% της αξίας του και το ξέρει το amazon.
    Αλλά αυτό είναι το deal.

    Και εγώ αγόρασα ένα ολόκληρο NAS με 2 4TB σκληρούς και αποφάσισα να το επιστρέψω για να πάρω το επόμενο μοντέλο.
    Επιπλέον άλλαξα και τους σκληρούς σε καλύτερους.

    Όλα αυτά ενώ το είχα σετάρει και χρησιμοποιήσει για τουλάχιστον κανένα 10ήμερο.
    Δεν έβγαλαν ΚΙΧ. Αλλά βέβαια αυτή ήταν η μεγαλύτερη αλλαγή (σε κόστος προϊόντων) που έχω κάνει.
    Επιπλέον έχω επιστρέψει ένα XBox επειδή κατάλαβα ότι δε θα μου κάνει. Και εκεί τίποτα.

    Αλλά αυτές οι αλλαγές είναι μικρό ποσοστό στον όγκο των αγορών που έχω κάνει αλλά και στα ποσά που τους έχω δώσει.

    Με λίγα λόγια, όλα είναι στο πρόγραμμα και βρίσκω πολύ φυσιολογικό κάποιος να δοκιμάσει ένα προϊόν (ειδικά αυτά που αγοράζονται από απόσταση) και μετά να δει ότι δεν του κάνει ακριβώς.

    Το βασικό είναι να μην το κάνει σύστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 24-05-18 στις 11:43.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #39
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Μην ξεχνάμε, υπάρχει και η κατηγορία του "το προϊόν μου δεν έφτασε ποτέ". Το amazon χωρίς πολλά πολλά ΣΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΞΑΝΑ.

    Έχει τύχει σε φίλο μου να αγοράσει σκληρό που χάθηκε στα εδώ ΕΛΤΑ και τον ζήτησε ξανα ως απωλεσθέντα, του τον έστειλαν ξανα και... στο μεταξύ τα ΕΛΤΑ (μετά από μεγάλη μανούρα που είχε κάνει) του βρήκαν το αρχικό δέμα.

    Τελικά βρέθηκε με δύο σκληρούς (δίσκους) αγκαλιά


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  10. #40
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, όλα είναι στο πρόγραμμα και βρίσκω πολύ φυσιολογικό κάποιος να δοκιμάσει ένα προϊόν (ειδικά αυτά που αγοράζονται από απόσταση) και μετά να δει ότι δεν του κάνει ακριβώς.
    Μην ξανακούσω αυτήν την καραμέλα του "από απόσταση".

    Δηλαδή αν είχες πάει με φυσική παρουσία στο κατάστημα, δεν θα είχες επιστρέψει το NAS και τους σκληρούς;

    Μήπως κοροϊδευόμαστε, λέω εγώ;

    Για το να δεις αν ένα προϊόν σου κάνει, ή δεν σου κάνει, υπάρχουν τα reviews και τα διάφορα forums, ΠΡΙΝ το αγοράσεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξανακούσω αυτήν την καραμέλα του "από απόσταση".

    Δηλαδή αν είχες πάει με φυσική παρουσία στο κατάστημα, δεν θα είχες επιστρέψει το NAS και τους σκληρούς;

    Μήπως κοροϊδευόμαστε, λέω εγώ;

    Για το να δεις αν ένα προϊόν σου κάνει, ή δεν σου κάνει, υπάρχουν τα reviews και τα διάφορα forums, ΠΡΙΝ το αγοράσεις.
    Ναι ΟΚ, αλλά για άλλα πράγματα έχει πολύ νόημα να το δεις από κοντά. Όπως και να το δεις να δουλεύει, που το έχουν πολλά καταστήματα.

    Για να μην το κουράζουμε πολύ, λίγο με νοιάζει τι λένε τα reviews.
    Προφανώς τα κοιτάζω αλλά έχω και καλύτερα πράγματα να κάνω πέρα από ενδελεχή έλεγχο online (άσε που πολλά πρέπει να τα δεις στην πράξη).

    Οπότε αφού κάποιος μου δίνει τέτοια δυνατότητα, τον τιμάω και είμαι διατεθειμένος να πληρώσω και παραπάνω για αυτή την υπηρεσία.
    Αν για οποιοδήποτε λόγο το σταματήσει, θα πάω στον επόμενο.

    Αλλά αυτό είναι το customer support που πρέπει να απαιτούμε. Με κάποια όρια βέβαια για τον καταναλωτή για να μην γίνεται κατάχρηση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #42
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις μια μητρική των 450 ευρώ, και όταν φτάνει την ανοίγεις όλο χαρά για να την βάλεις στο μηχάνημα σου, αλλά καταλαβαίνεις οτι έκανες λάθος και δεν ταιριάζει με τον επεξεργαστή σου.
    Έχεις κάνει στο σύνολο 9 αγορές απο το Amazon και δυστυχώς είχες στείλει πίσω για αλλαγή ενα ταμταμ.

    Τι κάνεις την μητρική; κορνίζα;
    Πληρώνεις από την τσέπη σου τα μεταφορικά (γιατί το ταμταμ το έστειλες πίσω τσάμπα) και κάνεις αλλαγή. Κανένα πρόβλημα.

  13. #43
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Σε όλα τα σοβαρά μαγαζιά, ηλεκτρονικά ή μη, υπάρχει προσωπικό που ασχολείται με επιστροφές προϊόντων.
    Αυτοί εξετάζουν την συσκευή/αντικείμενο/κλπ και αποφασίζουν αν είναι ok οπότε θα ξαναπουληθεί ή είναι scrap και γυρνάει στον προμηθευτή μέσω εγγύησης.
    Μερικά μαγαζιά, ανάλογα το προϊόν, μπορεί να χρεώνουν restocking fee για τις επιστροφές, κάπου θα το γράφουν στα T&C, παλιά ήταν ένα μικρό ποσοστό της τιμής σε περίπτωση που δεν επέστρεφες όλα παρελκόμενα και αξεσουάρ.

    Το θέμα με το αμαζον είναι ότι έχουν μεγαλώσει και πάρα πολύ και πουλάνε πάρα πολλά και άσχετα μεταξύ τους πράματα.
    Το άμαζον ή οι προμηθευτές δεν θέλουν να ασχολούνται με επιστροφές, φαίνεται ότι τα πετάνε όλα στην ανακύκλωση και ησυχάζουν γράφοντας ζημιές.
    Ελπίζω τουλάχιστον το amazon να το ξανασκεφτεί.

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άμαζον ή οι προμηθευτές δεν θέλουν να ασχολούνται με επιστροφές, φαίνεται ότι τα πετάνε όλα στην ανακύκλωση και ησυχάζουν γράφοντας ζημιές.
    πως σου ήρθε αυτό; Δεν έχεις δει πράγματα που τα πουλάει το ίδιο το amazon σαν used;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #45
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ναι, το έχω δει (και έχω αγοράσει) αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την περίεργη απόφαση για αποκλεισμό χρηστών.
    Μέχρι να βρούμε/μαντέψουμε το γιατί και πως σε τι ακριβώς όλες οι απόψεις δεκτές.
    Πάντως κάνουν μέγα λάθος, IMHO.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon
    Από ariadgr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3842
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-23, 22:18
  2. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 01:50
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:42
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας