Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 66
  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fair use policy. Υπάρχει σε άλλους τομείς, μπορεί και εδώ.
    Προφανώς αλλά δεν θα πρέπει να έρχεται σε σύγκρουση με τη νομοθεσία.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παίδες, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:
    (α) σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες αυτός που κάνει online αγορές έχει το δικαίωμα να επιστρέψει το προϊόν αν είναι στην αρχική συσκευασία, δεν έχει καταστραφεί κλπ. Αυτό δε μπορεί να το αρνηθεί η Amazon.
    (β) η Amazon αυτό που κάνει είναι να επεκτείνει την παραπάνω περίοδο στον 1 μήνα, να δέχεται free επιστροφές (ακόμα και από τρίτες χώρες σε κάποιες περιπτώσεις) και να δέχεται και προϊόντα που έχεις χρησιμοποιήσει μέσα στο διάστημα αυτό.

    Οπότε για το (α) δε μπορεί να κάνει τίποτα. Για το (β) μπορεί να αλλάξει την πολιτική της αλλά θα γίνει λιγότερο ανταγωνιστική.

    Πάντως η προσωπική μου εμπειρία είναι εξαιρετική με αυτούς. Και αγοράζω ακόμα και αν είναι ακριβότεροι ελαφρώς από τον ανταγωνισμό. Αφού ξέρω πια ότι ότι και να μου συμβεί θα καθαρίσουν (άμεσο refund ή άμεση αντικατάσταση του προϊόντος) με πολλές φορές μόνη εγγύηση για αυτούς ο λόγος μου. Δλδ ορισμένα/αρκετά προϊόντα δεν έχει χρειαστεί να τα επιστρέψω καν.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #18
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Η amazon εμπορεύεται πάααρα πολλά πράγματα από πάααρα πολλούς προμηθευτές, δεν είναι δυνατόν να τα έχει τσεκάρει όλα για να ξέρει.
    Πολλοί στο amazon πουλάνε πράγματα used και new, ας διερευνήσει τι γίνεται.
    Επίσης κάμποσα από τα used βιλία που πουλάνε διάφοροι μέσω amazon είναι κλεμμένα από βιβλιοθήκες, ας κοιταξει λίγο τα του οίκου της πριν μπλέξει με δικαστήρια.

    Αγοράζω πράματα από την amazon από τότε που ήταν ένα απλό ζημιογόνο mail order βιβλιοπωλείο, δεν έχω παράπονο από αυτούς αλλά δεν τους έχω τζιράρει και πολύ και σε πολλά είδη.

    Οποιος έχει δουλέψει έστω και για λίγο έστω και just for the fun of it ή για να εντυπωσιάσει τους φίλους του θα ξέρει ότι υπάρχουν καλοί και κακοί πελάτες. Η σούπερ ουάου κοτζάμ και multi-billion αμαζον θα πρέπει να το ξέρει καλά.


    Δεν περίμενα τέτοια γυφτιά-καραγκιοζιλίκι-πουsτιά από την amazon, ελπίζω να το ξανασκεφτούν ή να βάλουν φίλτρα στο ποιός και πως θα πουλάει μέσω amazon.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μπράβο στο Amazon
    Όχι σαν κατι μαγαζάκια τύπου eBay, που έχουν γεμίσει scammers διότι πατάνε στους όρους χρήσης, δλδ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

    Να δω πότε θα πάρω την απόφαση να μετακομίσω στο Amazon...

  5. #20
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... που έχουν γεμίσει scammers διότι πατάνε στους όρους χρήσης, δλδ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. ...
    αν θες εξηγείς λίγο, δεν κατάλαβα.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η amazon εμπορεύεται πάααρα πολλά πράγματα από πάααρα πολλούς προμηθευτές, δεν είναι δυνατόν να τα έχει τσεκάρει όλα για να ξέρει.
    Πολλοί στο amazon πουλάνε πράγματα used και new, ας διερευνήσει τι γίνεται.
    Επίσης κάμποσα από τα used βιλία που πουλάνε διάφοροι μέσω amazon είναι κλεμμένα από βιβλιοθήκες, ας κοιταξει λίγο τα του οίκου της πριν μπλέξει με δικαστήρια.

    Αγοράζω πράματα από την amazon από τότε που ήταν ένα απλό ζημιογόνο mail order βιβλιοπωλείο, δεν έχω παράπονο από αυτούς αλλά δεν τους έχω τζιράρει και πολύ και σε πολλά είδη.

    Οποιος έχει δουλέψει έστω και για λίγο έστω και just for the fun of it ή για να εντυπωσιάσει τους φίλους του θα ξέρει ότι υπάρχουν καλοί και κακοί πελάτες. Η σούπερ ουάου κοτζάμ και multi-billion αμαζον θα πρέπει να το ξέρει καλά.


    Δεν περίμενα τέτοια γυφτιά-καραγκιοζιλίκι-πουsτιά από την amazon, ελπίζω να το ξανασκεφτούν ή να βάλουν φίλτρα στο ποιός και πως θα πουλάει μέσω amazon.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στο Amazon
    Όχι σαν κατι μαγαζάκια τύπου eBay, που έχουν γεμίσει scammers διότι πατάνε στους όρους χρήσης, δλδ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

    Να δω πότε θα πάρω την απόφαση να μετακομίσω στο Amazon...

    άλλο πράγμα το Marketplace, άλλο το fulfilled by amazon, άλλο το sold by amazon

  7. #22
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στο Amazon
    Όχι σαν κατι μαγαζάκια τύπου eBay, που έχουν γεμίσει scammers διότι πατάνε στους όρους χρήσης, δλδ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

    Να δω πότε θα πάρω την απόφαση να μετακομίσω στο Amazon...
    Είσαι σίγουρος γιαυτό; Εγώ όχι, αμα μπλέξεις με κανα ηλίθιο

    _

    Πράγματι η amazon δεν ξεκίνησε από μεγάλες επιτυχίες και μετά εξελίχθηκε. Χειροκρότημα for this. Η διαφορά του αμαζον με του ebay είναι σαν να συγκρίνεις το καινούργιο με το μεταχειρισμένο

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο πράγμα το Marketplace, άλλο το fulfilled by amazon, άλλο το sold by amazon
    +1....
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #24
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος γιαυτό; Εγώ όχι, αμα μπλέξεις με κανα ηλίθιο

    _

    Πράγματι η amazon δεν ξεκίνησε από μεγάλες επιτυχίες και μετά εξελίχθηκε. Χειροκρότημα for this. Η διαφορά του αμαζον με του ebay είναι σαν να συγκρίνεις το καινούργιο με το μεταχειρισμένο
    Ξέρω ότι έχω πελάτες που κατε εξακολούθηση κοκκινίζουν τους πωλητές, τους κάνω report εγώ και άλλοι πωλητές και τίποτα.

    Τώρα που θα χάσει το ebay και εμένα, να δω τι θα κάνει...
    Α ναι, θα ανεβάσει τα fees

  10. #25
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο πράγμα το Marketplace, άλλο το fulfilled by amazon, άλλο το sold by amazon
    σωστός, +1 και
    Μετράει όμως τίποτα από αυτά όταν θα σου διαγράφει το account?

  11. #26
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω ότι έχω πελάτες που κατε εξακολούθηση κοκκινίζουν τους πωλητές, τους κάνω report εγώ και άλλοι πωλητές και τίποτα.

    Τώρα που θα χάσει το ebay και εμένα, να δω τι θα κάνει...
    Α ναι, θα ανεβάσει τα fees
    Το ebay μια χαρα θα ναι. Αφού έχει πολυ πελατεία, μαζί με μενα φυσικά

  12. #27
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.314
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    λετε να πεσει εξω απο τις επιστροφες το αμαζον ;
    εγω το βρισκω σαν αλλη μια τακτικη εδραιωσης , που μολις εδραιωθει , και φυγει ενα μερος του ανταγωνισμου απο την μεση , αρχιζει να δειχνει το πραγματικο της προσωπο . σαν τον σκαι . πως ξεκινησε και πως εγινε σε 18 μηνες απο την εναρξη του ;
    αρκει να το συμπεριλαβεις στο διαιτολογιο του καταναλωτισμου σου . μολις το συμπεριλαβεις αρχζουν τα τροπαρια του γαμου .
    ρε ουστ !
    To Amazon έχει εδραιωθει εδώ και πολλά χρόνια.
    δεν έχει ανάγκη τώρα να τα κάνει αυτά για αυτο τον λόγο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #28
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή τα άρθρα που ανέβαιναν εδώ και είναι Google translate είχαν μια σημείωση στο τέλος.

    Προσωπικά είχα ζητήσει η σημείωση να μπαίνει στην αρχή ώστε να ανοίγω και να διαβάζω απευθείας την πηγή (εφόσον με ενδιαφέρει το θέμα) και να μην καίω τον εγκέφαλό μου προσπαθώντας να βγάλω νόημα από τη μετάφραση (μέχρι να καταλάβω ότι είναι μετάφραση).

    Αντ' αυτού, τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει καν σημείωση.
    + 10
    .
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πάντα υπάρχουν κάποιοι "έξυπνοι" που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν κάθε δυνατότητα που τους δίνεται. Δυστυχώς λόγω αυτών την πληρώνουμε όλοι πολλές φορές.

  15. #30
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    831
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν κάνω αγορές απ' το internet, αλλά επειδή ακούγεται και κάτι παρόμοιο για το ebay, οτι μπορεί να βάλει την Ελλάδα σε μαύρη λίστα μαζί με τρίτες χώρες λόγω πολλών επιστροφών, αν το μέτρο των επιστροφών ζημιώνει με κάποιον τρόπο την εταιρεία τότε λογικό και αναμενόμενο κάποια στιγμή να πάρει μέτρα, αν δεν υπάρχει ζημία τότε είναι ανούσιο να λάβει ένα τέτοιο μέτρο.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon
    Από ariadgr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3842
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-23, 22:18
  2. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 01:50
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:42
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας