Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 66
  1. #46
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Κανένας δεν είδε αυτά που έγραψα παραπάνω;

    Και ξαναλέω:

    Ελάτε στη θέση άλλου πελάτη, που παραλαμβάνει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ προϊόν, και βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχθεί επειδή απλά ΕΣΑΣ σας κάπνισε να το επιστρέψετε ΑΦΟΥ το έχετε ανοίξει, απλά επειδή μπορείτε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελάτε στη θέση άλλου πελάτη, που παραλαμβάνει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ προϊόν, και βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχθεί επειδή απλά ΕΣΑΣ σας κάπνισε να το επιστρέψετε ΑΦΟΥ το έχετε ανοίξει, απλά επειδή μπορείτε.
    μα αγορίνα μου, θα το πουλήσει μετά το amazon ως used με ένα -15% μείωση της τιμής του.
    ή ως ανοιγμένο με λιγότερη μείωση. Δεν πρόκειται να το πουλήσει σαν καινούργιο (ή δεν πρέπει)

    Γιατί κολλάς; Δική του επιχειρηματική πολιτική είναι να δέχεται ανοιγμένα προϊόντα σε βάθος ενός μήνα.
    Νομίζω ο νόμος λέει για 15 μέρες και άθικτη συσκευασία.

    Γνώμη μου είναι ότι για όλες τις online (και μη) αγορές θα έπρεπε ο καταναλωτής να έχει από το νόμο τη δυνατότητα να επιστρέψει κάτι και χρησιμοποιημένο (ειδικά όταν δεν το έχει καταστρέψει και δεν τίθενται θέματα υγιεινής). Και ας μπει ένα καπέλο.

    Εεε το amazon αυτό κάνει αν δεις τις τιμές του. Βάζει ένα καπέλο κάπου στο 5-10% πάνω από το φθηνότερο eshop,
    Και παρόλα αυτά εγώ το προτιμώ για τους συγκεκριμένους λόγους.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #48
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως κορνίζα.

    Ας πρόσεχες.

    Κάθε μητρική λέει ρητά στα αναλυτικά specs του κατασκευαστή της, ποιά CPU παίρνει.

    Τα λάθη πληρώνονται, και πρέπει να πληρώνονται.

    Ειδικά όταν αγοράζεις μητρική των €450, που θα είναι σίγουρα για HEDT ή server πλατφόρμα.

    Γιατί να μετακυλήσεις την απροσεξία/βλακεία σου (δεν αναφέρομαι σε σένα προφανώς) στον άλλον, που δεν φταίει σε τίποτα;
    Sorry αλλά δεν έχεις δίκιο σε αυτό. Έχει τύχει να αγοράσω ένα cpu cooler από cosmodata το οποίο σύμφωνα με τα specs ταίριαζε στην μητρική μου που φοράει επεξεργαστή της intel dual core. Όταν προσπάθησα να το τοποθετήσω διαπίστωσα οτι η μια μνήμη RAM δημιουργούσε πρόβλημα, τελικώς επειδή δεν γούσταρα να μπώ στην διαδικασία αλλαγής και ήθελα να ξεμπερδέψω, σε μια κίνηση "απελπισίας" αφαίρεσα την μια RAM και είπα οτι θα μείνω με 2GB, μια μέρα ήρθε ο ξάδερφος εδώ που πιάνουν τα χέρια του και τοποθέτησε πάλι την RAM κάτω από την βάση από το ανεμιστηράκι χωρίς να παρουσιαστεί πρόβλημα μέχρι στιγμής, η βάση πιέζει την RAM επίσης παραλίγο να σπάσει η RAM αλλά δεν έγινε τίποτα και όλα καλά.

    Εν κατακλείδι τι θέλω να πω με όλα αυτά, δεν επαρκούν τα specs, σίγουρα πρέπει πάντα να τα κοιτάμε για παν ενδεχόμενο, αλλά υπάρχούν συστήματα με ιδιαιτερότητες που δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις.

  4. #49
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ελάτε στη θέση άλλου πελάτη, που παραλαμβάνει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ προϊόν, και βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχθεί επειδή απλά ΕΣΑΣ σας κάπνισε να το επιστρέψετε ΑΦΟΥ το έχετε ανοίξει, απλά επειδή μπορείτε.
    Αν είναι ανοιγμένο πρέπει να το γράφει.
    Αν δεν το γράφει τότε είναι απάτη, αφήνουμε feedback και επιστρέφουμε το προϊόν και ζητάμε επιστροφή χρημάτων.
    Υπάρχουν άπειροι λόγοι για να επιστρέψεις ένα, οποιοδήποτε, προϊόν, από Threadripper μέχρι εσώρουχα.
    Ο βέντορας ας το λάβει υπ'όψιν, όπως και το bricks and mortar μαγαζί.

    Μήπως κάπου τόχουμε παραχέsει με το internet και e-commerce? πάρα πολλά πράματα θέλουν ειδικευμένο προσωπικό, ακόμα και αν πουλάς οικοδομικά υλικά σε παλέττες.
    Το ευγενές σπορ του box shifting δεν λειτουργεί παντού και πάντα, γενικά δεν είναι για όλους και καλό θα ήτο να αποφεύγεται.

  5. #50
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Εγώ βλέπω πολύ λογικό αυτό που κάνει η Amazon, πάντα υπάρχουν κακοί πελάτες και καλύτερα να αποκλείεις αυτούς (ή να τους αφαιρείς προνόμια στις συναλλαγές τους) παρά να αλλάζεις μια πολιτική που βοηθάει τους υπόλοιπους πελάτες σου να ψωνίζουν χωρίς προβλήματα.
    Εγώ πρόσφατα έκανα επιστροφή προϊόντος σε που χάλασε στο πλαίσιο της διετούς εγγύησης από amazon σχεδόν ένα χρόνο μετά την αγορά του. Η διαδικασία ήταν αρκετά απλή και μου επέστρεψαν άμεσα και τα μεταφορά για να το στείλω πίσω και αφού παρέλαβαν τη συσκευή, χωρίς πολλά πολλά, μου επέστρεψαν και το ποσό γιατί δεν υπήρχε πλέον το ίδιο ακριβώς προϊόν. Και αυτό χωρίς να έχω αγοράσει εκατοντάδες πράγματα από το amazon.

    Θέλω να πω ότι το να μπεις σε μαύρη λίστα λογικά απαιτεί μεγάλη προσπάθεια κατά τη γνώμη μου, οπότε μην υπερβάλουμε.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  6. #51
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δεν είδε αυτά που έγραψα παραπάνω;

    Και ξαναλέω:

    Ελάτε στη θέση άλλου πελάτη, που παραλαμβάνει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ προϊόν, και βλέπει ότι έχει ήδη ανοιχθεί επειδή απλά ΕΣΑΣ σας κάπνισε να το επιστρέψετε ΑΦΟΥ το έχετε ανοίξει, απλά επειδή μπορείτε.
    το επιστρεφει και αυτος ως "ανοιγμενο " και οχι καινουριο που το πληρωσε .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #52
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχω την αισθηση οτι υπερβαλλετε λιγουλακι.

    Η amazon εχει 1 μηνα επιστροφη, no questions asked. 99% του κοσμου το χρησιμοποιει σωστα, αγοραζεις κατι που δε το βλεπεις μπροστα σου, εχεις ενα διαστημα να το αξιολογησεις. 1% του κοσμου χρησιμοποιει την αμαζον ως δωρεαν ενοικιαστηριο προιοντων. Τους δευτερους τους μπλοκαρει, και για μενα καλα κανει.

  8. #53
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.450
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Μιας και μιλάμε για πονηρούληδες:
    Αστυνομικός μου εξομολόγηθηκε -όλο καμάρι- ότι κατάφερε να αλλάξει τηλεόραση της οποίας το σασί χαράκωσε στο φερμουάρ του τζιν του, ισχυριζόμενος στο μαγαζί που την αγόρασε ότι έτσι την παρέλαβε...

  9. #54
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Στο φερμουάρ; Τί της έκανε της τηλεόρασης;

  10. #55
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, το έχω δει (και έχω αγοράσει) αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την περίεργη απόφαση για αποκλεισμό χρηστών.
    Μέχρι να βρούμε/μαντέψουμε το γιατί και πως σε τι ακριβώς όλες οι απόψεις δεκτές.
    Πάντως κάνουν μέγα λάθος, IMHO.
    Δεν λεει για σταμάτημα τελείως των επιστροφών, αλλά προσπάθεια περιορισμού για αυτούς που κάνουν κατάχρηση της δυνατότητας αυτής. Βέβαια και σε αυτή την λογική, σε αυτόν τον κανόνα, μπορεί να γίνει κατάχρηση
    Eαν κάποιος αγοράζει κάθε χρόνο για 1000 ευρώ, και επιστρέφει κατα μέσο όρο για 100 ευρώ πράγματα είναι τελείως διαφορετικό απο κάποιον που αγοράζει για 1000 ευρώ τον χρόνο, και επιστρέφει για 950.

  11. #56
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... είναι τελείως διαφορετικό απο κάποιον που αγοράζει για 1000 ευρώ τον χρόνο, και επιστρέφει για 950.
    και αυτό σωστό αλλά να μας πουν για ποιά προϊόντα μιλάνε, το πόσο τοις % τους και το % των χρηστών και αν πουλήθηκαν από amazon η από τρίτους και αν οι επιστροφές ήταν για new ή used και αν είχαν ζημιές ή φθορές και επεστράφησαν χωρίς την συσκευασία τους ή/και όλα τα αξεσοουάρ που ήταν στο κουτί.

    btw ο αμαζον δεν είναι ο μοναδικός που πουλάει μέσω internet. Οι άλλοι πως τα καταφέρνουν?
    Στο amazon ας βάλουν κάποιον να κυτάει λίγο τα user reviews και να προσέχουν λίγο τα χαρακτηριστικά που δημοσιεύουν, ok θα πείς ότι έτσι τους τα δίνουν οι προμηθευτές κλπ, μύλος.
    Box shifting και ξερό ψωμί. Ας μην σκούζουν μετά για επιστροφές.

    άσχετο: πριν κάμποσα χρόνια, τότε που λεφτά υπήρχαν, σε πασίγνωστο μαγαζί μου άλλαξαν 3 φορές RAM, χωρίς κουβέντες, γκρίνιες, τσιριτσάντζουλες.
    Μπορείς να το πείς ότι έτυχε ή ότι δεν το κάνουν όλοι ή ότι είμαι τυχερός κλπ, ίσως έχεις δίκιο.

    Κατ' εμέ και μέχρι κάποιος τρίτος να δημοσιεύευσει στοιχεία για τι πράγμα μιλάνε στο amazon εγώ θα υποστηρίζω τους χρήστες ακόμα και αν έχουν επιστρέψει 10 στα 10.

    Και να μας πουν ποιοί προμηθευτές και για ποιά προϊόντα έχουν τις περισσότερες επιστροφές, απλώς να κράζουμε τους χρήστες ως άχρηστους και δόλιους δεν λέει.

    Από μένα κίτρινη κάρτα στο μέχρι πρότινος πολυαγαπημένο μας amazon. Ελπίζω να μην καταντήσει YAHOO!

  12. #57
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για μένα το θέμα είναι, ότι ναι μεν μπορεί να έχει κάποια λογική και ηθική βάση, αλλά δεν υπάρχει γνωστοποιημένο το κριτήριο μέχρι που είνσι το όριο. Με πιο κριτήριο επιλέγουν να μπανάρουν κάποιον πελάτη. Επίσης, γιατί δεν γίνεται το ίδιο και για όσους προμηθευτές/συνεργάτες παίζουν στο marketplace, ή στο fulfiled by Amazon? Τουλάχιστον το ebay ειναι πιο τίμιο, ή θέλω να πιστεύω, με το ranking των πωλητών (αν και αυτό μπορεί να αλλάζει εύκολα είτε απο το ίδιο το ebay ή και ακόμη απο τους ίδιους τους πωλητές!)

  13. #58
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.306
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταία είχα θέμα με τον courier DHL εδώ στην Μάλτα.
    Δεν έφταιγε η Αμαζον που τα πράγματα που ερχόντουσαν, δεν εφταναν στην πορτα μου σε καλή κατάσταση (χτυπημένο κουτί ή καθυστερουσε χωρίς λόγο). 2φορές έγινε αυτό.
    Όμως ανέλαβε η Αμαζον και εστειλε ξανα τα πράγματα με UPS. Χωρίς καμία χρέωση για μένα.
    Και όχι μόνο αυτό. Μου έδωσαν και έκπτωση 20-30ευρώ για την επόμενη αγορά μου.

    Ποιο ΕΒΑΥ κλπ μου λέτε; Θα το κάνει άλλος αυτό;
    Δεν υπάρχει σύγκριση για το επίπεδο εξυπηρέτησης της Αμαζον.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #59
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.447
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Εν τω μεταξύ η amazon δεν αποκλείει φυσικά πρόσωπα (μπορεί άραγε να το κάνει?) αλλά λογαριασμούς.
    Φαινομενικά μπορείς να ανοίξεις έναν άλλο λογαριασμό (με άλλο e-mail?) και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους κανονικά. Εκτός αν banάρουν βάσει και άλλων στοιχείων, π.χ. τραπεζικούς λογαριασμούς.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #60
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν είπαμε ότι δεν έχει αξιόλογη υπηρεσία, απλά ότι αυτή η αξιόλογη υπηρεσία πλέον θα σε βαθμολογεί σαν πελάτη. Και εαν κρίνει, ότι δεν είσαι κερδοφόρος πελάτης, θα σε μπανάρει. Και δεν το βγάλαμε απο το μυαλό μας, η ίδια η Αμαζον το ανακοίνωσε. Το οποιο σημαίνει ότι σε έναν μελλοντικό RASTAVIPER μπορεί να του κάνει όλα αυτά, μπορεί και όχι, μπορεί μετά να μην του πουλάει κάν! (μπανάρισμα που λέγαμε).

    Επίσης να σημειώσω ότι εκτός των πολύ καλών περιπτώσεων υπάρχουν σίγουρα και αρνητικές. Εγώ μπορώ να αναφέρω μια δική μου, όχι sold by Amazon, αλλά fulfiled νομίζω ήταν. Οπου έκανα την παραγγελία, μου κράτησαν τα λεφτά αμέσως, προιόν δεν ερχόταν, δικαιολογίες του κώλου, και πήρα τα λεφτά μου τελικά πίσω μετά απο δυο μήνες. Δεν είχα δυνατότητα να παραπονεθώ στην ίδια την Αμαζον, τίποτα. Ε, αυτό δεν το θεωρώ και ότι καλύτερο.

    Τουλάχιστον τώρα ξέρω, και λέω σε όλους, ότι ειναι sold by Amazon ειναι ΟΚ. Tα άλλα είναι σαν να αγοράζεις απο ebay. Αν θες απο τους άλλους προμηθευτές, τότε καλύτερα με ebay. Και καλύτερη εγγύηση σε περίπτωση dispute έχεις μέσω paypal, και σίγουρα φθηνότερα.

    Εαν βγάλεις όμως απο τον λογαριασμό όλους τους άλλους, όλα τα άλλα προιόντα πλην αυτά που ειναι sold by Amazon, δεν είναι τότε και τόσο μεγάλο μαγαζί

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon
    Από ariadgr στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3842
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-23, 22:18
  2. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 01:50
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:42
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας